Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sposób na tanią egzystencję, inteligentny kamper (dom)
Autor Wiadomość
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-09-11, 16:25   

Bronek napisał/a:

600Ah AGm lub kwasiaka, to ze 150 kg m/w o objętości małej lodówki.


Coś koło tego. Niestety. Dlatego panele tylko elastyczne, do tego agregat ok 20kg i 200kg mamy. Kable, przetwornica, duża ładowarka do agregatu. Lekko nie będzie. Jeszcze woda z 100kg, bojler 25kg. Samo tylko to to już 300-350kg gdy wszystko pełne. Zdaję sobie sprawę z tego
Ewentualnie akumulatorów 400Ah, bo jeśli agregat zabudowany i wyciszony, to przecież może sobie startować kiedy chce.
Ale i tak trzeba będzie pójść w jeszcze lżejsze materiały do zabudowy. Może papier? Poliwęglan komorowy. Macałem to to w B&Q. Prawie nic nie waży. :-P

Ale tu temat o prądzie. :hammer
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-09-11, 16:29   

No to już wiem.
Moja mała Honda cicha lekka 1Kw w luku wygłuszonym lub a akustycznej izolacji na zewnątrz
Solarów ile dach pomieści a nawet na ścianach bocznych.

I Lifepo4, tak minimum jak dla mnie 150 AH. Bo te "cholery" dają niemal tyle ile napisane.

Kwestia klimy z jej niemałym poborem? Czy warto?
Rozważać to, by tak jak ta moja poprzednia dała radę parę godzin w słoneczny dzień?

Czy po prostu gdy już nie da się wytrzymać to odpalić przetwornicę i agregat. I tak klima hałasuje, to i agregat może.

Zresztą ile tych dni jest? Raczej niewiele.

No chyba, że wymyślą coś nowego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-09-11, 16:38   

Bronek napisał/a:

Kwestia klimy z jej niemałym poborem? Czy warto?
Rozważać to, by tak jak ta moja poprzednia dała radę parę godzin w słoneczny dzień?


Dała, ale ciągnąc prąd z paneli i co brakowało do bilansu, z aku aż do jego zajechania.
Nie tędy droga. Właśnie chcę to tak wyliczyć i mieć ewentualnie tyle paneli (+pewnie agregat) żeby nie cieszyć się takim np. chłodem kosztem tego, że na wieczór aku będą zdechłe.

Na wieczór właśnie mają być pełniutkie, żeby rano miały po nocnym katowaniu nadal z 50-70% pojemności. U mnie do tej pory z 240Ah starczało na tyle, że w nocy był pewniak zimą, że starczy na grzanie, lodówkę, światła, no i inne jak filmy, muzyka, 2 laptopy. Ale aku rano nie miały 50%. Zawsze mniej. W dzień jakieś tam czasem słońce + ładowanie, albo ładowanie. Oczywiście ja tu o okresie jesień-zima. Na samo lato to bym tematu nawet nie zakładał.
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-09-11, 16:50   

Muszę pomyśleć nad jakimiś watomierzami, żeby wreszcie policzyły mi dokładnie ile Wh czy kWh zużywam na dobę. Na razie to z grubsza na szacunkach: pojemność aku, watomierz w regulatorze, ilość zużytego prądu przez lodówkę. Ponoć zużywa ok 300Wh/dobę. Tak podaje producent. Ale chyba pusta, bo im więcej do niej napakuję żarcia i piwa, napojów, tym zauważalnie dłużej pracuje.
Laptop też żre bardzo dużo. Jeśli siedzę w kamperze i włączony np. 10h.
Ogrzewanie zimą sporo, bo webasto ma elektryczną pompkę paliwa, wody, do tego 2 wiatraki do nagrzewnic. Biorą ok 3,6A z aku.
Oczywiście wszystkie wyliczenia dla aku kwasowych są lekko do dupy, bo kwasiaki mają sprawność ładowania/rozładowania jakoś ok. 60%
Czyli straty, straty, straty. Przy 60% to można zużycie mnożyć niemal x2.
I tu znów kłaniają się Lifepo4 ze sprawnością ok. 95%, ale ... $$$
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-09-11, 17:05   

Zakładając, że zostanę przy swoim ksmperze to dołoże mu 2x pk 100w paneli
Te co mam to o ile pamiętam też 2x100 na MPPT 20A TRACERa szeregowo.
To jak dam te dwa dodatkowe też szeregowo kabke 4mm2 wystarczą wtedy pewnie styknie, ten regulator?
Czyli 2x po 200 w tym razem róenolegle. !

Zapomniałem, muszę sprawdzić, by przegięcia nie było.

I jak mi padnie ten mój trzy/czterolatek AGM 134Ah, to się szarpnę na Lifepo4 , ale takiego bezproblemowego, by go normalnie bez balanserów dzielenia itd. , podłączyć do obecnej ładowarki.

Nawet już tu prezentowaliśmy z czeskiego sklepu.
Cena wiadomo...tylko gdyby tak policzyć, że ten mój o hipotetycznej pojemności 134h kosztował z??? 1300 zł i waży ok 40 kg.! I zdycha po 4 latach....
Jest lepiej na sercu. :roll:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-09-11, 17:28   

Maciej S. napisał/a:
nie będzie ogrzewania podłogowego.


No właśnie. A to ideał wg mnie.
To wychodzi tylko zimą i nie myśli się o tym latem, albo w okresach przejściowych.
U każdego kogo odwiedzałem w kamperze i pomimo pracującego pieca Truma zimno od podłogi.
Nie będzie też ciepłej wody, bo będzie grzana gazem, który trzeba kupić, wozić butle. Teraz nie mam żadnej butli w kamperze. Zero. Kuchenkę przerobiłem na kartusze. Odpada butla 1 lub 2x11kg. Waga objętość, koszt gazu w Europie.
Suche też prąd zużywa. Mniej, ale też, więc wolę jeden panel i aku więcej niż butle z gazem.
Zostaję z wodnym webasto. Dla mnie to ideał.

Lifepo po przemyśleniach są bardzo dobrą opcją na oszczędności. Tu 60%, tu 95%. To pewnie z praktyce z 30%-40% oszczędności paliwa przy ładowaniu i aku Lifepo nie przeszkadza szybkie ładowanie tak jak kwasiakom np alternatorem 70-80A.
A przy najmniej tak reklamują. Kto przetestuje? :wyszczerzony:
Musiałbym mieć z min. 200Ah-250Ah w Lifepo. :-/
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-09-11, 17:56   

Ja o tym myślę, już byłem bliski, ale szyba, pies do operacji, wnuk i piękna pogoda, fajni przyjaciele w moim ogrodzie pozbawiły mnie sensu podróżowania
https://www.ev-power.eu/L...-LP12V90AH.html
Już o tym było

Nawet utworzyłem już swoje konto w tym sklepie.

Cena 530 dolców

Cytat:
Specification


Weight (kg) 15
Height (mm) 248
Width (mm) 282
Depth (mm) 155
Nominal Voltage (V) 12
Capacity (Ah) 90
Max discharge current (A) 900
Optimal discharge current (A) 45
Max charging current (A) 90
Optimal charging current (A) 45
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2016-09-11, 18:04   

Bronek napisał/a:

Ps A propos Pani Olgi, mam nadzieję, że nie sk9ńczy się na solarnych stringach.
Zbychu rozwiń.... Jak to czeka? Nie chce mi się szukać.
w ostatnim wywiadzie jakiego udzieliła pani Olga, powiedziała, że znalazła już japońskiego sponsora do uruchomienia seryjnej produkcji, umowa podpisana, produkcja ma wkrótce ruszyć i na koniec powiedziała, że teraz musi szukać odbiorców na swoje produkty. :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-09-11, 18:08   

1500$ załatwiłoby temat. No ale jak to wygląda z pozostałymi kosztami. Wysyłka, jakieś cła, no i gwarancją? Oczywiście w praktyce, a nie na ekranie.
Nie ma co ukrywać Jeśli Lifepo są tak dobre jak myślimy, to przyniosą późniejsze oszczędności i to spore.
Ciekawe ile przy rocznym użytkowaniu, gdybym w nie jednak zainwestował już do Z2.
Agregatu to nie nie wyeliminuje, ale obniży wagę, czas ładowania a tym samym zużycie paliwa, gdy słońca brak.
Ciekawi mnie też czy zbudowanie instalacji z paneli na dachu na 100-150V podnosi odrobinę ilość prądu przy bezsłonecznej pogodzie? Ja mam 2 x12V w szeregu, więc max 30V+
Gdy szaro, to i kilkanaście V.
MPPT nie bardzo ma z czego obniżać dla aku.
Gdybym teoretycznie miał 6x12 w szeregu to przy szarówce nadal z 40-50V, więc coś by sobie tam przerabiał pewnie.
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-09-11, 18:16   

Rawic napisał/a:
produkcja ma wkrótce ruszyć i na koniec powiedziała, że teraz musi szukać odbiorców na swoje produkty. :spoko


Zbyszek odbiorców nie będzie musiała szukać, bo sami się znajdą jeśli jej produkty będą miały niższą cenę i lepsze parametry. Cena powinna być niższa, bo wychodzi, że łatwiej je wyprodukować. Jeśli będą droższe, to będzie raczej tylko dla łowców nowinek i wracamy do "będzie musiała szukać"
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2016-09-11, 18:23   

w Piotrkowie mam sklep z przeceną http://www.mc-sklep.pl/lp...nego-p-465.html :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-09-11, 18:25   

U mnie te dwie setki w szeregu od bladego świtu, po szarówkę ładowały.
Zaleta szeregu kabelki cieńsze i ta sprawność większa w szarugę,. Wada, to tworzą oba panele zespół i dobrze jak oba są oświetlone jednakowo.

Było fajnie z 2 lata. Teraz albo mam z racji kombinacji, większy ukryty pobór, albo czas akumulatora mija.
Nie robiłem pomiarów, ale rano widzę ż potrafi być kiepsko z prądem, przy podobnym stylu życia.

Akumulator niby cykliczny i agm, ale kamperowe używanie jest ciężkie.
Ciągłe ładowania u to w różnym stylu. Pobory, takie czasem do granic rozsądku. Kawka MV itd. Pewnie, że można monitorować i się pieścić. Ale kur... ha nie mam kampera do zapierdzielania z miernikiem i pilnowania do przesady procedur. I tak przeginam.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-09-11, 18:32   

Rawic napisał/a:
w Piotrkowie mam sklep z przeceną http://www.mc-sklep.pl/lp...nego-p-465.html :spoko


O k... A czemu to tak, zamiast się cieszyć.. Myślę :( jaka przecena

2 476 zł 641 dolców z vatem u pepików plus wysyłka, czyli po kosztach.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2016-09-11, 19:40   

Bronek napisał/a:
u pepików plus wysyłka, czyli po kosztach.
tak, ale po czesku nie będziesz się targował, a tutaj spróbuj, na pewno coś opuści, bo to porządny człek z Piotrkowa Trybunalskiego, no i jak po czesku egzekwować ewentualną gwarancję

20160911_191929 (640x360).jpg
tutaj masz namiary do samego Wodza
Plik ściągnięto 1940 raz(y) 210,02 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-09-11, 20:06   

2750 x 3 = 8250. To na £ jakieś 1650£. Ku... drogo jednak jeszcze żeby mieć 270Ah. Odpowiadałoby to powiedzmy 500Ah (łatwiej liczyć) czyli 5 x 100Ah AGM. Takie AGM kupię tu za ok. 300-400£, więc nadal mniej niż 1/4 ceny.
Lifepo odpada.
Różnica powiedzmy ponad 1200£, czyli 1200 litrów paliwa. Czyli na wyprodukowanie 1,2MW energii agregatem. To na pokrycie samej tylko różnicy 95% do 60% żeby wyjść na zero.
Tego w 2-3 lata nie odrobię za Chiny, bo i paneli będę miał z 500-750W. A AGM powinny wystarczyć na te 2-3 lata. Na tyle przewiduję kolejnego kampera. Może tylko 2 lata max, jak ten.

Czyli niestety nie ma ekonomicznego sensu pchać się w Lifepo. Jedyny plus to waga. Ale to akurat do przełknięcia. Mniejszy barek i na jedno wyjdzie. :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***