Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2009-11-29, 10:01
Tablice wyróżniające
Autor Wiadomość
jacekiagatka 
weteran


Twój sprzęt: HYMER 2.8 jtd
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Mar 2008
Piwa: 9/3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-12-06, 12:58   

Nawiązywałem do skupienia i uwagi podczas jazdy. A także do myślenia, bo jeżeli ktoś wyprzedza dwa „pojazdy” jadące blisko siebie i układa sobie plan działania, że wyprzedzi je na dwa razy: pierwszą wyprzedzi motorówką a potem kampera to lepiej niech pojedzie pociągiem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jule 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Columbus - Westfalia
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 19 Sie 2007
Skąd: Nbg
Wysłany: 2008-12-06, 13:08   

2004 roku ujednolicono przepisy z przepisami UE.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1185.htm

Rozdział 12

Warunki dodatkowe dla pojazdu długiego i ciężkiego

§ 42. 1. Pojazd lub zespół pojazdów, którego długość przekracza 12 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 16 t, z wyłączeniem autobusu i ciągnika siodłowego, oznacza się z tyłu w sposób określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.

& 59 pkt 9

9. Do pojazdu lub zespołu pojazdów, którego długość przekracza 8 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 t, oznakowanie, o którym mowa w § 42, stosuje się po dniu 31 marca 2003 r.

Przelecialam juz kiedys przepisy niemieckie i austriackie...

W niemczech jest duze rozgraniczenie miedzy LKW czyli ciezarowka a PKW czyli samochodem osobowym.... i na koncu przepisu jest napisane ze nie dotyczy PKW, w Austri ten przepis wyglada identycznie / ECE Regelung nr 70 z 1994 roku

(Widzieliscie kiedys zagramaniczne przyczepy kempingowe z tablicami? a przeciez to dziwne jezeli mamy te same przepisy? zaznaczam ze chodzi mi o tablice wyrozniajace zolte z pomaranczowa obwodka, a nie tablice o ktorych mowila Lucynka - biale z czerwonymi paskami, ktore stosuje sie do pojazdu szerokiego, lub czegos co wystaje za zabudowe pojazdu np rowery. lub zolte z czerwonymi skosnymi paskami)

W Polskim przepisie nie jest to napisane, ale wystarczy zapoznac sie z przepisem ktory mowi co oznacza "pojazd ciezki" w przepisach ogolnych do punktu 42

42) "samochód ciężarowy" - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;

Z przepisu wylaczone sa ciagniki siodlowe i autobusy - ciagnik siodlowy bez naczepy jest pojazdem ciezkim ale nie dlugim (dopiero po doczepieniu przyczepy spelnia warunki tego przepisu) ... autobus jest pojazdem dlugim, ale nie ciezkim bo sluzy do przewozu osob (lub osob i bagazu) a nie ladunku (lub ladunku i osob) dlatego podlega pod pojazdy specjalne.

Ja moze jestem zestawem dlugim, ale napewno nie ciezkim ... jezeli w przepisie zmienia "pojazdow dlugich i ciezkich" na "dla pojazdow dlugich oraz/lub pojazdow ciezkich" to kleje tablice :lol:

Kiedys juz napisalam... zwracajac na to uwage:

Cytat:
....wlasnie, dla mnie dziwne jest to ze " zachodnio europejskie" przyczepy kampingowe nie maja takich oznaczen, ale samochody ciezarowe jak najbardziej.
Wydaje mi sie poprostu ze jestesmy bardziej papiescy niz papierz

ps. a moze cala Europa przejmie nasze interpretacje przepisu i wszyscy beda jezdzic z oznaczeniami... nigdy nic nie wiadomo.


Tak czy inaczej, kleic czy nie .... ja sie jednak kieruje moja interpretacja i Columbus jezdzi od lat bez tablic "dlugosciowych" i tak zostanie do momentu az nie wymysla czegos nowego.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1571/2227
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-12-06, 13:13   

jacekiagatka napisał/a:
jeżeli ktoś wyprzedza dwa „pojazdy” jadące blisko siebie i układa sobie plan działania, że wyprzedzi je na dwa razy: pierwszą wyprzedzi motorówkę a potem kampera to lepiej niech pojedzie pociągiem.


:haha: :haha: :haha:

O jejku,jejku!.gif
Plik ściągnięto 5095 raz(y) 20,38 KB

_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2008-12-06, 13:28   

Jule i właśnie tu jest pies pogrzebany. Przepisy są tak pokrętne, że nawet ten co pisał nie wie co napisał. Akurat ten fragment o tablicach cytowany jest też w informatorze internetowym PZM, jako przepis dotyczący kamperów. Jeżeli wypowiada się na ten temat organizacja statutowo związana z ruchem drogowym i są wątpliwości to chyba czas by zajął się tym ktoś kogo na codzien dotyczą takie sprawy. Jeżeli Ty masz rację i wcale tego nie neguję to musimy spowodować by ktoś kto dowodzi tymi sprawami czarno na białym odpowiedział nam na bardzo proste pytanie. Musimy czy nie musimy wozić takich tablic. I to nie w formie że jakaś ustawa w jakimś tam punkcie z jakimiś zmianami mówi to i to. Obowiązkiem ustawodawcy jest odpowiedzieć konkretnie, wolno czy nie wolno a nie kazać się domyślać co autor miał na myśli.
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jule 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Columbus - Westfalia
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 19 Sie 2007
Skąd: Nbg
Wysłany: 2008-12-06, 14:14   

Ja jestem w tej lepszej sytuacji ze dotycza mnie niemieckie przepisy.... ktore sa identyczne jak polskie, tylko tu jakos inaczej je odbieraja hihi
Podam przyklad :

Fiat Dukato zarejestrowany jako samochod osobowy, ktory ciagnie przyczepe kempingowa nie potrzebuje tablic ... ten sam Fiat Dukato zarejestrowany jako samochod ciezarowy juz takie tablice "by potrzebowal" :mrgreen:

Kamper ktory jest samochodem osobowym do 3.5t nie potrzebuje tablic, kamper ktory jest samochodem powyzej 3.5t ciezarowym, nie przekraczajacym dlugosci 8m tez nie potrzebuje tablic (nie wiem czy takie istnieja) kamper powyzej 3.5 t ktory jest samochodem ciezarowym i jego dlugosc przekracza 8 m... potrzebuje tablice.

a pies jest pogrzebany w polskim okresleniu kampera jako pojazdu specjalnego... li i tylko. W innych krajach kamper jest albo pojazdem osobowym do 3.5 t i moze zachowywac sie jak samochod osobowy - czyli nie ma ograniczenia predkosci itp lub pojazdem powyzej 3.5t z ograniczeniem predkosci jak ciezarowki. Autobusy wycieczkowe itp to odrebna dzialka.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stefan 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot Tabbert 510
Nazwa załogi: Majka i Stefan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Wrz 2007
Piwa: 2/4
Skąd: okolice Duesseldorfu
Wysłany: 2008-12-06, 14:34   

Witam!
Jule napisał/a:
W innych krajach kamper jest albo pojazdem osobowym do 3.5 t i moze zachowywac sie jak samochod osobowy - czyli nie ma ograniczenia predkosci i
-a w jakich krajach nie ma? A jak sa oznaczane zatem ciezarowki z naczepa dodatkowo ciagnace przyczepe?A trzyczlonowa kolumna cyrkowa? :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech Pozdrawiam.Stefan.
_________________
Psy szczekaja karawana idzie dalej. majkaistefan@googlemail.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
StasioiJola 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Bürstner
Nazwa załogi: StasioiJola
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 25 Lip 2008
Piwa: 81/283
Skąd: Gąbin
Wysłany: 2008-12-06, 14:38   

I tu w argumentacji powinnismy sie oprzeć na tym co napisała Jule. W Niemczech prawo jasno określa wg, DMC jaki pojazd jest pojazdem osobowym , jaki cięzarowym i jak to ma się do umieszczania tablic, oczywiście biorąc jeszcze pod uwagę długość takiego zestawu. Myślę ,że te przepisy są logiczne i klarowne, oraz odpowiadają większości z nas. :spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jule 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Columbus - Westfalia
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 19 Sie 2007
Skąd: Nbg
Wysłany: 2008-12-06, 15:22   

stefan napisał/a:
Witam!
Jule napisał/a:
W innych krajach kamper jest albo pojazdem osobowym do 3.5 t i moze zachowywac sie jak samochod osobowy - czyli nie ma ograniczenia predkosci i
-a w jakich krajach nie ma? A jak sa oznaczane zatem ciezarowki z naczepa dodatkowo ciagnace przyczepe?A trzyczlonowa kolumna cyrkowa? :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech Pozdrawiam.Stefan.


hihi odwracasz kota ogonem... w Polsce jest pojazdem specjalnym czyli podlega innym przepisom niz ciezarowe i osobowe, nie zaglebialam sie co z tego wynika, ale chyba cos wynika jezeli jest zobowiazany nie zaleznie od ciezaru do tablic, tak przynajmniej pisze janusz.

przy naczepach z dodatkowa przyczepa jest takie samo oznaczenie .... a calosc zestawu nie moze przekraczac chyba 22-23 m (tu nie jestem pewna co do dlugosci ale wiem ze wiekszy zestaw "niz" nie moze poruszac sie po drogach)

ps a z tym DMC = okreslenie pojazdu, tez nie jest tak klarownie... bo to sa juz chyba wewnetrzne przepisy danego panstwa tz na jakiej podstawie okresla sie kategorie pojazdu.
W tym sa przepisy dodatkowe na jakiej podstawie mozna np z samochodu osobowego zrobic ciezarowy i tak dalej.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2008-12-06, 15:35   

Tu właśnie jest problem. Pewnie jak się bardzo uprzemy to doprowadzimy, że kamper będzie osobowy. Tylko czy tego chcemy (akcyza)(ubezpieczenia)?
Chyba tak to tylko w Erze. :haha: pozostaje.
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/233
Skąd: Kutno
Wysłany: 2008-12-06, 15:41   

janusz napisał/a:
Pewnie jak się bardzo uprzemy to doprowadzimy, że kamper będzie osobowy

Żeby to majstrowanie przy prawie wszystkim nam bokiem nie wyszło. :gwm
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jule 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Columbus - Westfalia
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 19 Sie 2007
Skąd: Nbg
Wysłany: 2008-12-06, 15:52   

JaWa napisał/a:
janusz napisał/a:
Pewnie jak się bardzo uprzemy to doprowadzimy, że kamper będzie osobowy

Żeby to majstrowanie przy prawie wszystkim nam bokiem nie wyszło. :gwm


uhu moje slowa :ok a przepisy jako takie nie sa naprawde takie zle, tym bardziej ze ogolne w EU obowiazkowe w podstawach ... trzeba tylko dobrze je zinterpretowac-odczytac :lol: a reszta hmmm zawsze jest cos za cos :haha:
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dembomen 
weteran


Twój sprzęt: KOMEDIA Fiat-Detleffs Globetrotter 2,5D 1989
Nazwa załogi: Dembomenki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Mar 2008
Piwa: 23/24
Skąd: Ełk
Wysłany: 2008-12-06, 16:02   

Hej!
JaWa napisał/a:

Żeby to majstrowanie przy prawie wszystkim nam bokiem nie wyszło. :gwm


I masz rację :ok
Hej!
_________________
Misiek
Świat jest piękny,tylko my go psujemy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stefan 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot Tabbert 510
Nazwa załogi: Majka i Stefan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Wrz 2007
Piwa: 2/4
Skąd: okolice Duesseldorfu
Wysłany: 2008-12-06, 17:41   

Witam!
JaWa napisał/a:

Żeby to majstrowanie przy prawie wszystkim nam bokiem nie wyszło.
-luksus powinien byc odpowiednio opodatkowany jakkolwiek by to zwal.... :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech Pozdrawiam.Stefan.
_________________
Psy szczekaja karawana idzie dalej. majkaistefan@googlemail.com
Ostatnio zmieniony przez stefan 2008-12-06, 21:23, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2008-12-06, 21:20   

Cena kompletu mniejszych tablic czyli na lawetę koszowała 28 zł za komplet. Minimalny mandat za brak tablic kosztowałby chyba 100 zł plus stracony czas a może jeszcze i punkty. Biorąc wszystko pod uwagę nakleiłem tablice na swoją przyczepę i mam święty spokój przynajmniej w tym temacie.
Jeden z kolegów pisał jak w Słowacji policjant podczas kontroli usiłował go na czymś złapać w zestawie samochód - przyczepa i w końcu złapał. W Słowacji wymagany jest komplet zapasowych żarówek do przyczepy przewożony w przyczepie a nie w samochodzie. Dla wszystkich jest jasne, że światła w przyczepie palą się tylko wtedy kiedy podłączony jest do niej samochód, ale w Słowacji wiedzą lepiej jak mają świecić żarówki w przyczepie i kiedy oraz jak sprawdzić czy palą skoro nie ma przy niej samochodu.
Podobnie jest z prawami jazdy: u nas osobowy + przyczepa < 3500kg to obowiązuje kat B a w innych krajach Unii różnie to bywa. W Niemczech policjant pokiwał głową obracając moje prawko i w końcu mnie puścił ale w innym kraju może skończyć się inaczej.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Sowa 
trochę już popisał


Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lut 2007
Piwa: 3/4
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-12-06, 22:12   

Tak dla zobrazowania sytuacji,zamieszczam fotki mojego poprzedniego zestawu zgodne z przepisami (długość całkowita 8,05m. :wyszczerzony: :wyszczerzony: :wyszczerzony: )
Dodam,że mój obecny zestaw jest dłuższy i tablic nie posiadam.

Czy to Waszym zdaniem,nie wygląda paranoicznie?

Każdy normalny kierowca spodziewa się takich tablic,ale na naczepie ciężarówki,a nie na N 126-e.



Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***