Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jeszcze raz na temat winiet na Węgrzech
Autor Wiadomość
DarKu 
zaawansowany


Twój sprzęt: Citroen Jumper L4H3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2013
Piwa: 4/10
Skąd: Austria
Wysłany: 2021-08-23, 11:33   

No i juz po wczasach :D wracajac kupilem w Szeged winietke na Wegry, i jak sie okazuje u nich winietka na kampery powyzej 3500kg kosztuje tyle samo co na kampery do 3500kg, waga kamperowa nie ma znaczenia, zareklamowalem tez oplate ktora zrobilem w Sopron te 65€ i gosc do mnie zadzwonil w sobote ze to byla jego wina i to on mi sprzedal zla winietke, a raczej oplate na ciezarowke, odda mi 50€ i wyjasni to w dziale autostrad na Wegrzech ze to byla jego wina.
Mam nadzieje ze tylko na tym sie skonczy i nie przyjdzie zadna kara :D
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
blue60 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Roller Team Zefiro Plus 284TL
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lut 2011
Piwa: 6/9
Skąd: pl
Wysłany: 2021-08-25, 12:44   

Czyli jednak D1?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Track222 
weteran


Twój sprzęt: Była - Niewiadów n126
Nazwa załogi: Tracki
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 03 Maj 2009
Piwa: 81/9
Skąd: Krosno
Wysłany: 2021-08-25, 13:11   

blue60 napisał/a:
Czyli jednak D1?


D2!!!!!!!!!!!!!

KATEGORIE POJAZDÓW
Kategorię pojazdu mechanicznego należy zawsze podać zgodnie z urzędowym wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (na podstawie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu mechanicznego oraz liczby osób, które pojazd może przewozić).
Liczbę osób, które pojazd może przewozić, należy podać zgodnie z urzędowym wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (S.1 – Liczba miejsc siedzących, wliczając miejsce kierowcy), a nie na podstawie liczby miejsc ocenianych wzrokowo.

Pojazdy kategorii D1: motocykle i pojazdy osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przystosowane do przewozu do 7 osób z kierowcą włącznie, oraz ich przyczepy;

Pojazdy kategorii D2: wszystkie samochody osobowe nieuwzględnione w kategorii D1 (które mogą przykładowo przewozić więcej niż 7 osób) oraz pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 tony i kampery;

Kategoria pojazdów B2: autobusy – pojazdy mechaniczne przystosowane do przewozu pasażerów, z więcej niż 9 stałymi miejscami, w tym miejscem dla kierowcy;

Kategoria pojazdów U: przyczepy pojazdów w kategoriach D2 i B2, dla których należy każdorazowo wykupić uprawnienie na numer rejestracyjny przyczepy.
_________________
Nic nie muszę, mogę tylko chcieć. Ale czasem jest tak, że tak bardzo chcę, że muszę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
DarKu 
zaawansowany


Twój sprzęt: Citroen Jumper L4H3
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2013
Piwa: 4/10
Skąd: Austria
Wysłany: 2021-08-25, 15:06   

Track222 napisał/a:
blue60 napisał/a:
Czyli jednak D1?


D2!!!!!!!!!!!!!



Tak dokladnie, na wszystkie kampery niezaleznie czy sa do 3500kg czy powyzej 3500kg obowiazuej jedna i ta sama winietka w kategorii D2 i kosztuje :

7270 forintow - 10 dni - 94pln
9930 forintow 1 miesiac - 129pln
44660 forintow - 1 rok - 580pln

ceny podane sa w przyblizeniu po kursie z dnia 25.08.2021

Na stronie maut-tarife.hu jest to dosc dobrze wyjasnione niestety strona nie jest tlumaczona na jezyk polski i jest sie odsylanym do broszury PDF natomiast w jezyku niemieckim oraz angielskim tabela jest dobrze wyjasniona
http://toll-charge.hu/art...ked-questions-1
http://maut-tarife.hu/art...estellte-fragen
oczywiscie podziekowania za podeslanie tego naleza sie dla admiral_korkov :wyszczerzony:

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DannyM 
początkujący forumowicz

Dołączył: 30 Wrz 2021
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-09-30, 19:03   

Witam Serdecznie zainteresowaych tematem.

Informacja dla tych co są ścigani przez NTPS Plc. za niewykupienie, niewykupienie o czasie, złe wykupienie winiety ect.

Trzy odrębne przepisy;
1. Rozpożądzenie w sprawie poboru opłat za urzytkowanie dróg płatnych
2. Rozpożądzenie w sprawie wprowadzenia obostrzeń covid oraz nakazu poruszania się wyznaczonymi drogami
3. Oficjalna informacja policji o przymusowym skierowaniu ruchu tranzytowego na autostradę

Konkluzja jest prosta. Węgry przymusowo kierując na autostradę powinny wszystkich przymusowo tam skierowanych zwolnić z obowiązku opłaty winiety. Wynika to z pierwszego rozporządzenia, które stanowi, że w przypadku braku innego przejazdu i konieczności poruszania się autostradą, ten przejazd nie będzie podlegał opłacie.

Tutaj tylko część mojej batalii, którą prowadzę z windykacją oraz NTPS Plc.

"
With reference to your reply, I would like to present the following.

1. According to the decree 45/2020 (XI. 28.) point 5. Section 2.

https://toll-charge.hu/files/img/articles/46/01012021_Decree%20No.%2045_2020.%20(XI.%2028.)%20of%20the%20Minister%20for%20Innovation%20and%20Technology.pdf


… (5) No surcharge shall be imposed for road use on an otherwise toll section as long as the public road is closed for traffic or traffic is restricted along and diverted from such road, if the toll road section concerned has been designated as a diversion by the bodies under Section 14 (1) (a) and (b) of the Act I of 1988 on Road Transport (hereinafter: Public Roads Traffic Act) and the road operator and the body entitled to control toll payment has been notified in advance or simultaneously where appropriate. Unless the body ordering the restriction or diversion otherwise notifies, vehicles without a road use authorization shall only use the toll road designated as a diversion between the point of entry to the toll section and the next exit to a road junction or, in the case of the closure of such exit to a road junction, the next open exit to a road junction along the toll road section concerned. The body ordering the road closure or traffic restriction or diversion shall inform road users, by way of media service providers, about the toll road sections designated as a diversion as well as about the duration of the closure, restriction or diversion.
(6) No surcharge shall be imposed if the body legally authorized to control traffic diverts road traffic or part thereof – without designating a diversion as per paragraph (5) – to a road section subject to toll payment in respect of road use justified by this measure. …


2. And according to Decree 408/2020 point 8. Section 14.

http://jogszabalykereso.m...0210301_FIN.pdf


8. Rules pertaining to persons passing through the territory of Hungary

Section 14 (1) Persons other than Hungarian citizens arriving from abroad by personal traffic may enter the territory of Hungary for the purpose of transit passage, provided that they agree to undergo health screening upon entry and the health screening does not establish suspicion of the infection.
(2) As an additional requirement for entry for an objective specified under paragraph (1),
a) the person other than a Hungarian citizen arriving from abroad shall meet the entry conditions set out in the Schengen Borders Code,
b) the person other than a Hungarian citizen arriving from abroad shall provide credible evidence of the objective of travel and the destination country, and
c) the entry to the destination country, and to any state neighbouring Hungary that is on the route planned for this purpose, of the person other than a Hungarian citizen arriving from abroad needs to be ensured.
(3) When passing through the territory of Hungary, a person other than a Hungarian citizen arriving from abroad who was granted entry under paragraph (1) shall be allowed to use only the route determined in accordance with paragraph (5); may, with the exception specified under paragraph (4), stop only for reasons inevitably necessary for passing through, and in particular for health or technical reasons, and at rest areas determined in accordance with paragraph (5); and shall leave the territory of Hungary within the period determined in accordance with paragraph (5), but no later than within 24 hours.
(4) With the exception of stopping at rest areas determined in accordance with paragraph (5), only in technical or health emergency situations requiring immediate intervention may a person other than a Hungarian citizen arriving from abroad who was granted entry under paragraph (1) interrupt his travel on the designated route and stop.
(5) The National Chief of Police shall determine and publish on the official website of the police the border crossings for transit traffic to enter and leave, the route for traffic passing through, the rest areas and the period available for leaving Hungary.


3. And related to police statement mentioned in paragraph (5)

http://www.police.hu/hu/h...rius-korridor-0


During transit through Hungary, a non-Hungarian citizen may only travel at designated border crossing points and routes, stop at resting places available for transit only for reasons that are absolutely necessary for transit, such as health or technical reasons, and must leave Hungary for a maximum of 24 hours.


Conclusion:

Driving through Hungarian territory, I was not even going to enter the highway.
For me as a foreign citizen, public roads was closed!!! What mean you should not charge me ANY payment for highway!
"

W razie chęci połączenia sił proszę o kontakt.

Pozdraiwam,
Daniel
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2023-02-13, 21:37   

W związku z tym że zbliża się wiosna zainteresował mnie temat winiet na południowym kierunku a konkretnie Słowacja i Węgry. O ile ze słowacką nie ma problemu bo są tylko 2 możliwości i nietrudno się domyślić którą kupić to z węgierską jest już kłopot bo trzeba wybrać D1 lub D2. W kontekście dyskusji i silnie wytłuszczonej sugestii kolegi "Track222" wybrałbym D2 bo przecież koledzy sugerowali że kosztują tyle samo!!! Ale że dość nieufny jestem wszedłem przeto na stronkę:
https://ematrica.nemzetiutdij.hu/en/vignette-purchase/vehicle-data-vignette-selection

Jest to rządowa stronka. Co tam zobaczyłem? Ano, że jest tam opcja dla tych co (tak jak ja) - nie wiedzą! I co się okazało??? Po sprawdzeniu wyszło jak "byk" napisane - D1 dla kampera (ikonka kampera i litery RV oznaczającej pojazd rekreacyjny) poniżej 3,5 tony. I mało tego! 10-cio dniowe D1 i D2 wcale nie kosztują tyle samo! D1 - 5500 a D2 - 8000 forintów.
No i bądź tu człeku mądry!!!
P.S Na tej stronce jest również zamieszczona informacja, że z dniem 01.01.2023 wprowadzono nowe rozporządzenie dotyczące opłat i kar. "Stoi" tak że ceny są takie jak podałem wyżej a kary - niech sobie już tam każdy sam wygoogla.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mazur 
weteran
Robert Mazur


Twój sprzęt: CI Mizar Garage , Ducato 2.8JTD
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Kwi 2012
Piwa: 84/108
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-02-13, 23:17   

Ja tam widzę jeszcze jeden wymóg formalny po przejściu etapów wyboru: nie wiem jaka kategoria-->pojazd rekreacyjny RV --> poniżej 3,5t --> do 7 osób:

Pole „J” (kategoria pojazdu) dowodu rejestracyjnego pojazdu zawiera kod M1 lub M1G.

U mnie pole "J" - kategoria pojazdu w DR ma niestety tylko trzy kreski czyli nic , chociaż przeznaczenie to kempingowy ;) więc muszę wykupić D2.

kateg_D1.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 88,48 KB

_________________
Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.
'Lao Tzu'
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2023-02-14, 08:07   

Każdy wybiera sobie co tam chce ale jak zapewne widziałeś nie masz wielu możliwości wyboru na tym etapie . Albo ikonka kampera albo ??? ewentualnie "inny pojazd". Jak wybierzesz "inny pojazd" to przechodząc dalej co wybierzesz? Traktor? Tak czy owak wychodzi D1. Ale??? Jeśli na pierwszym wyborze klikniesz "samochód osobowy" (sic!), dalej "max7os" i pole "J" klikniesz "NIE" to wychodzi o dziwo D2.
Jest jeszcze lepiej! Ja mam VW Tiguana i np. Peugeot Partner. Rodzaj pojazdu w obu przypadkach jest "samochód osobowy" a w poz. "J' mam trzy kreseczki. W przypadku innego Peugeota RIFTERa w poz. "J" mam M1. I konia z rzędem temu, kto rozkmini czym kierują się nasze urzędy komunikacji.
I jak poprzednio - bądź tu człeku mądry!!!
Ostatnio zmieniony przez JanusS 2023-02-14, 08:23, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/123
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-02-14, 08:17   

W zeszłym roku było D2 a teraz wychodzi na D1.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2023-02-14, 08:32   

Może warto zapłacić 2 x po 32 złocisze i spać spokojnie??? Albo może nie dawać nabijać się w butelkę nawet na 1 zeta??? Jako obywatele kraju leżącego w środku Europy jak byś się zmotoryzowany turysto nie obrócił, to w geopolitycznym kontekście - zawsze "dupa z tyłu".
Niezależnie od wszystkiego to nasze kampery (DMC 3,5t i z reguły do 6 miejsc) siłą rzeczy wg ""Prawa o ruchu drogowym" ZAŁ NR 2""przynależą do kat. M1 - bo nie pasują do żadnej innej!!!

KATEGORIE POJAZDÓW
1. Kategoria M: pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób
mające co najmniej cztery koła, w tym:
1) kategoria M1: pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc
oprócz siedzenia kierowcy;
2) kategoria M2: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu osób, mające
więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy i mające maksymalną
masę całkowitą nieprzekraczającą 5 t;
3) kategoria M3: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu osób, mające
więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy i mające maksymalną
masę całkowitą przekraczającą 5 t.


Nie mam pojęcia dlaczego tego nie umieszczają w dow. rejestracyjnym???
Ostatnio zmieniony przez JanusS 2023-02-14, 09:35, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/135
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2023-02-14, 09:30   

JanusS napisał/a:
Albo może nie dawać nabijać się w butelkę nawet na 1 zeta??? ....


Dlatego omijam madziarskie autostrady i nic nie płacę jadąc tylko tranzytem :mrgreen:
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2023-02-14, 09:37   

MILUŚ napisał/a:
JanusS napisał/a:
Albo może nie dawać nabijać się w butelkę nawet na 1 zeta??? ....


Dlatego omijam madziarskie autostrady i nic nie płacę jadąc tylko tranzytem :mrgreen:


Ale czy jest to racjonalne? Czy nie zabiera dużo więcej czasu i czy koszt paliwa nie wzrasta o więcej niż 100 zeta (bo tyle kosztuje w sumie winieta)?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 216/485
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-02-14, 10:25   

Dla mnie cena spokoju jest bezcenna :bigok
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-02-14, 10:40   

MILUŚ napisał/a:
JanusS napisał/a:
Albo może nie dawać nabijać się w butelkę nawet na 1 zeta??? ....


Dlatego omijam madziarskie autostrady i nic nie płacę jadąc tylko tranzytem :mrgreen:


dla równowagi mam roczne winiety na CZ, SK , A , H i mam spokój za każdym razem :diabelski_usmiech
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2023-02-14, 11:27   

JanusS napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
JanusS napisał/a:
Albo może nie dawać nabijać się w butelkę nawet na 1 zeta??? ....


Dlatego omijam madziarskie autostrady i nic nie płacę jadąc tylko tranzytem :mrgreen:


Ale czy jest to racjonalne? Czy nie zabiera dużo więcej czasu i czy koszt paliwa nie wzrasta o więcej niż 100 zeta (bo tyle kosztuje w sumie winieta)?

Czy to jest racjonalne? nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi... wszystko zależy od tego gdzie chce się dojechać, niejednokrotnie jadąc autostradą wychodzi dużo dłuższa trasa a bywa tak, że odcinek dojazdu do autostrady i potem od autostrady do celu podróży jest dłuższy od przejazdu samą autostradą😜... faktem jest, że jakość węgierskich dróg jest baaardza zła ale jakość autostrad również nie jest najlepsza☹️
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***