Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2009-11-03, 20:48
Czy napęd 4x4 w kamperze jest przydatny?
Autor Wiadomość
Stiless 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Knaus 1986
Dołączył: 22 Wrz 2008
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2008-09-25, 17:44   Czy napęd 4x4 w kamperze jest przydatny?

Mam pytanie do kolegów doświadczonych kamperowców, ponieważ noszę się z zakupem, pewnego autka. Czy uważacie, że napęd 4x4 w kamperze jest przydatny? Czy może to tylko zbędny balast i opory? Ile razy zdarzyło się Wam zakopać podczas dojazdu w jakieś ustronne miejsce? I co wtedy wzywaliście traktor, czy macie jakieś swoje patenty, na tego typu sytuacje, jesteście na nie przygotowani i są Wam one niestraszne? Wiecie jaki typ 4x4 jest np. w Fiacie Ducato 1991 r, a dokładnie, czy jest on zaopatrzony w reduktor i ręcznie dołączany napęd drugiej osi tylko w razie potrzeby? Jaki napęd mają Wasze kampery, na przód, czy na tył? Mnie ostatnio zdarzyło się zakopać kilka razy nawet osobówką, tyle, że w górach i po deszczu. Jak jest z jazdą zimą? Mieliście jakieś przykrości spowodowane ślizganiem się? No i najważniejsze pytanie, czy jazda po wybojach nie rozszczelnia budy kampera? Wjechalibyście swoimi perełkami na żwir i wyboje (nie żaden ciężki teren)?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
eeik 
Kombatant
"Mała Karawana"


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2007
Piwa: 12/7
Skąd: Śląsk-Wodzisław Śl.
Wysłany: 2008-09-25, 18:02   

No napędu 4x4 nie mamy, ale mamy blokadę tylnego mostu.
No w Kazimierzu, nie powiem przydała się.

Ale w Twojej kwestii sięnie wypowiem.
Zależy gdzie chcesz kamperować, myślę, że bardziej doświadczeni koledzy podpowiedzą.
_________________
Ewa

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
f68 
weteran


Twój sprzęt: Dethleffs Globethrotter A520
Nazwa załogi: f68
Dołączył: 08 Paź 2007
Piwa: 5/6
Skąd: 3city
Wysłany: 2008-09-25, 18:56   

kolego jeżeli masz takie przygody osobówką to kamperem też ciebie spotkają więc bierz bez wahania 4x4
dla mnie nie ma znaczenia czy ma blokadę czy nie
miałem golfa syncro 4x4 i to było najlepsze auto do jazd po plaży u nas w brzeźnie nigdy i nigdzie się nie zakopało
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Jerzy 
weteran

Twój sprzęt: Adria Sun Living
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2007
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2008-09-25, 19:12   

Stiless napisał/a:
Czy uważacie, że napęd 4x4 w kamperze jest przydatny?

Uwzględniając zwiększoną w autach 4x4 konsumpcję paliwa, to stosunek ilości sytuacji wymagających "wywlekania się" za pomocą 4x4 do przejeżdżanych kamperem ilości kilometrów rocznie, przemawia za napędem tradycyjnym.

Kampery są bardziej "krążownikami" szos niż terenówkami...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bawariusz 
trochę już popisał
Korzystaj z życia póki czas


Twój sprzęt: biwakowóz C4 Grand Picasso
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sty 2008
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-25, 19:44   napęd 4x4 w camperze

W moim napęd 4x4 załączyłem na stałe jakieś 2 lata temu, zużycie gazu max. 1 do 1.5 litra większe, ale jazda bez porównania. Jednak zrozumie to tylko ten, kto jeździł 4x4.
Co do Twojego pytania, to zastanów się jaki rodzaj turystyki chcesz uprawiać?
Jeśli chcesz, tak jak ja pojechać np. w Bieszczady, z dala od cywilizacji, wiosną zawitać w dolinę Biebrzy, ale nie tam, gdzie płacisz za stanowisko do robienia zdjęć ptakom, a tam, gdzie nikt Ci nie spłoszy ptactwa z obiektywu, wyliczać by wiele, wtedy to 4x4 TAK :mrgreen:
Ale jeśli myślisz o polach namiotowych w kraju i poza, ale wyłącznie z dojazdem drogą normalną, to napęd 4x4 nie ma sensu :-/
Ja wiem jedno, moim wjadę na bezdroża i na dowolne pole namiotowe bez żadnych skrupułów ;)
_________________
POZDRAWIAM BAWARIUSZ Z ŁODZI ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Adampio 
zaawansowany


Twój sprzęt: L300 Dethleffs Globetrotter '85+MulitvanT4
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Wrz 2008
Piwa: 4/9
Skąd: DC
Wysłany: 2008-09-25, 21:01   

Co do 4x4 w Szerokim to nie ma dyskusji, natomiast w jakiejs alkowie na niepodwyzszanym podwoziu MSZ przydaloby sie tylko na sliskim. Poniewaz 4x4 w kazdym aucie mocno zwieksza cene to czy brac czy nie brac zalezy od tego gdzie (i kiedy) sie jezdzi.
Przy narastajacym ekoterroyzmie niedlugo w Europie nigdzie nie bedzie mozna jezdzic off-road :(

Co do napedu dolacznego to radzilbym tylko recznie (reczne sprzegielka w piastach) ale wtedy chyba tylko uklad klasyczny, co z kolei podnosi podloge itp itd. Ducato ma chyba naped przedni i to nie wiem czy sa wersje z dolacznym recznie tylem. Z Wloszczyzny to widywalem tyko terenowe wozy strazackie 4x4 na Iveco.

A co do sygnalizowanego przez Stiless-a kopania sie osobowkami to zapewniam ze jak tylko kierownik jest myslacy to z czasem przechodzi :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DarekK 
zaawansowany


Twój sprzęt: IVECO SAFARIWAYS Amerigo Wespucci
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 23 Cze 2008
Piwa: 4/9
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 2008-09-26, 00:24   

W ostatnie wakacje byliśmy w Bułgarii - jadąc wzdłóż wybrzeża postanowiliśmy odwiedzić Emmonę - małą wioskę na cyplu powyżej Słonecznego Brzegu. 8 km od drogi głównej - zapowiadało się na półgodzinne zboczenie z trasy. Po 2 kilometrach spotkaliśmy w połowie zawalony most, po kolejnym kilometrze skończyło się coś co było namiastką asfaltu, później było już tylko gorzej. Strome zjazdy i podjazdy, droga nierówna że szkoda gadać - typowo dla terenówek i to tych bardziej rasowych. No ale nie było się jak wycofać - więc jakoś dojechaliśmy do wybrzeża. W powrotną drogę wybraliśmy się nie "obwodnicą" ale przez wieś. Właściwie przebiegu drogi raczej trzeba było się domyślać - koszmar. Co prawda nie mam 4x4 ale za to pierwszy bieg (normalnie nigdy nie używany) ma porzełożenie jak jedynka w terenówce z redukcją - i raczej tylko to oraz dość wysokie zawieszenie pozwoliło nam na opuszczenie tego terenu. Straty - połamana jedna osłona - ale da się pokleić więc nie ma wielkiej biedy.

Uwaga dla kolegi jeżdżącego na stałe 4x4 - Miałem Pajero 1 a teraz mam Terrano II - w obu przypadkach zwracano uwagę na nieużywanie 4x4 na asfalcie, betonie i.t.p. pomimo automatycznych sprzęgiełek w piastach.
_________________
Powyższa wypowiedź to moja opinia w dniu dzisiejszym. Nie może ona służyć przeciwko mnie ani dziś ani w dniach następnych. Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów bez ostrzeżenia i podawania przyczyn.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekW 
weteran


Twój sprzęt: Hymermobil 650 '79
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Piwa: 28/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-12, 23:45   

Co tam 4x4; 6x6 to dopiero coś:
http://www.otomoto.pl/ind...show&id=T730613
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
stefan 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot Tabbert 510
Nazwa załogi: Majka i Stefan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Wrz 2007
Piwa: 2/4
Skąd: okolice Duesseldorfu
Wysłany: 2008-10-12, 23:52   

Witam! Bardzo gustowny domek.Bardziej jednak mnie zainteresowala ta http://www.motodemont.com...t=19&pojazd=200 oferta-na zloty i inne okazje. :ok Pozdrawiam.Stefan.
_________________
Psy szczekaja karawana idzie dalej. majkaistefan@googlemail.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekW 
weteran


Twój sprzęt: Hymermobil 650 '79
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Piwa: 28/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-12, 23:59   

Tylko czy 20kW wystarczy? Poza tym pewnie trochę głośny...
A Starek mógłby na zlotach służyć jako sala imprezowa. Tylko ta wysokość; po paru "książkach" mogłaby stanowić pewną przeszkodę! :haha: :haha: :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
stefan 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot Tabbert 510
Nazwa załogi: Majka i Stefan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Wrz 2007
Piwa: 2/4
Skąd: okolice Duesseldorfu
Wysłany: 2008-10-13, 00:08   

Witam! Zeby tak nie przekraczajac pewnych granic sprecyzowac: Miedzy podloga a sufitem czy miedzy podloga a "rzeczywistoscia"? :szeroki_usmiech Pozdrawiam.Stefan.
_________________
Psy szczekaja karawana idzie dalej. majkaistefan@googlemail.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekW 
weteran


Twój sprzęt: Hymermobil 650 '79
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Piwa: 28/5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-13, 00:15   

Pewnie jedno i drugie. Zwłaszcza bolesny może być przyspieszony powrót do "rzeczywistości"! :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Dembomen 
weteran


Twój sprzęt: KOMEDIA Fiat-Detleffs Globetrotter 2,5D 1989
Nazwa załogi: Dembomenki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Mar 2008
Piwa: 23/24
Skąd: Ełk
Wysłany: 2008-10-13, 08:38   

Hej!
stefan napisał/a:
oferta-na zloty i inne okazje.


Tylko jak to pracuje. to chyba nikt na zlocie nie zaśnie, bez wspomagania :haha: :haha:
Hej!
_________________
Misiek
Świat jest piękny,tylko my go psujemy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stefan 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot Tabbert 510
Nazwa załogi: Majka i Stefan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Wrz 2007
Piwa: 2/4
Skąd: okolice Duesseldorfu
Wysłany: 2008-10-13, 08:57   

Witam!
Dembomen napisał/a:

Tylko jak to pracuje. to chyba nikt na zlocie nie zaśnie, bez wspomagania
Takie urzadzenie mozna niewielkim nakladem srodkow wyciszyc.Srodki wspomagajace zgodnie z uznaniem.Wielu ludziom sama swiadomosc przeszkadza. :szeroki_usmiech Pozdrawiam.Stefan.
_________________
Psy szczekaja karawana idzie dalej. majkaistefan@googlemail.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
4x4camper 
stary wyga


Twój sprzęt: w budowie..
Dołączył: 22 Wrz 2008
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2008-10-14, 18:41   

Witam

Wracając do tematu czy warto mieć 4x4
zapraszam do oglądania.

http://www.mrjohnson.org/FWC.html



poz
Tolek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***