Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont ,malowanie Adria 360
Autor Wiadomość
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-24, 15:29   

Suliki napisał/a:
no to ja się już trochę zgubiłem ale rozumiem, że autor zapytania potwierdził własną tezę, że PWM jest tak dobry ( lepszy ? ) niż MPPT czy aby o to chodziło :) ?


Absolutnie nie, chodzi o to że przy takim 17v(Vmp) panelu stosowanie mppt kompletnie nic nie da , będzie lepszy w zimie a gorszy latem.
Natomiast do wielkich 30v paneli tylko MPPT.

Tak samo z wciskaniem paneli mono, co z tego że one są minimalnie wydajniejsze na cm2 , powiedzmy panel 200W będzie 2 cm krótszy kiedy ważą tyle samo.
poli radzą sobie lepiej w słabszym świetle i to jest najważniejsze, po co mi tych watów tyle kiedy jest mocne słońce jak wtedy ich mam za dużo mi ich potrzeba jak słońca brak.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 115/125
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-07-24, 16:03   

Bazyli napisał/a:
mischka napisał/a:
Bazyli napisał/a:
... a więc tu się bobrujecie :bigok - a ja już się martwiłem że na forum spokój... powyjeżdżali czy co :haha: :spoko

Jeszcze nie wyjechali, najgorsze jest to że dalej nie wiem który PWM jest tani i dobry :gwm


Mimo najszczerszych chęci nie pomogę :? W sprawach elektryczno-amperwowo-watowych pokornie słucham mądrzejszych, czytam, pytam i się uczę :spoko


Właśnie wziąłem się za naukę, tylko im więcej czytam tym mniej wiem. Swoje trzeba wycierpieć, nie ma drogi na skróty.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-24, 16:24   

jak widać już przy panelu 20v sens stosowania mppt jest żaden a jak mam realnie na panelu z 16,5v ?

Już przy 17,5v (kolor fioletowy) widać dokładnie ze punkt mpp ledwo się mieści w PWM i już kontroler mmpt jest mniej wydajny od pwm.

przy 16V to PWM trzeba oznaczyć jako ten 100% i do którego będzie się odnosiło wydajnością bo będzie wydajniejszy a mppt oznaczyć ~88-92% do pwm

5-19.png
Plik ściągnięto 20 raz(y) 266,88 KB

Ostatnio zmieniony przez pasza 2018-07-24, 22:26, w całości zmieniany 6 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-24, 16:57   

MPPT w cieniu lepszy? pamiętajmy to wykres dla panelu z napięciem ~22V a co będzie przy panelu ~17,5v o którym mowa?

da z 16v przy 200W/M2 i pwm osiągnie 100% mppt.
edit: przy 16v to pwm będzie 5-8% wydajniejsze punkt mpp będzie w srodku pwm albo i poza nim w lewo.


Na przedstawianych wykresach widać też dokładnie że możemy prosto zwiększyć wydajność PWM zwiększając prąd ładowania, nie wiem ile może to być maks dla kwasiaka ale przy 15v ładowania to PWM z panelem 17-18v już będzie wydajniejsze.

Tak że ważne jest jakie mamy aku jego typ i maks V ładowania.

Edit: jak czytać wykresy aby było na trolli
Na wykresie mamy szeroki pas realny PWM ,krzywe i punkty mpp teoretyczne (dobry regulator tak idealnie nie dobierze bo napięcie się zmienia cały czas a on sam daje z 9% strat)

Ten szeroki pas wprowadza w błąd, nas interesuje tylko linia gdzie się kończy pas ~14,5v czyli po prawej, inne napięcia ładowania czy podtrzymywania naładowanego aku nas nie interesują bo wtedy aku jest pełny.

Jeśli punkt mpp regulatora teoretycznego styka się z z szarą linią to już wtedy PWM=MPT , jeśli punkt mpp jest w szarym pasku PWM to już MPPT teoretyczne jest słabsze od pwm.

Patrzymy tu na pole powierzchni Bok-A (napięcie) X Bok-B(natężenie) i tyle, tak szuka mmpt im pole większe tym wat więcej (to tak dla łatwego zobrazowania)

Realnie będzie jeszcze gorzej dla mppt bo na czym on ma liczyć te pola jak napięcie się cały czas się zmieniają a on ma tylko z 2 volty przestrzeni (panel 16,5v - ładownie 14,5v = 2V)
Miotając się i ustalając punkt mpp na linii tylko 2v regulator mppt robi więcej szkody niż pożytku bo wydajność dobrego mppt to tylko 91% relnie a pwm tylko tnie i nic na cięciu prawie *nie traci (*nie traci w sobie energii na cięcie a mppt traci kupę energii na działanie patrz radiator w mppt z 7x cięższy do czegoś służy)

8-28.png
Plik ściągnięto 18 raz(y) 362,54 KB

Ostatnio zmieniony przez pasza 2018-07-24, 22:21, w całości zmieniany 13 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-24, 17:45   

Z tym panelem 150W
(Vmp):17,2v
(Imp)8,72A
(Isc)9,25A
Regulator mppt będzie mniej wydajny o regulatora pwm
http://www.sklep.soltec.p...line-p-147.html


jak mam zamiar kupić też 150W z troszkę wyższym napięciem (Vmp): ale za to ponad 20% lżejszy i z 26% tańszy
(Vmp): 17.64V
(Imp): 8.51A
(Isc): 9.51A
i tu też pwm będzie wydajniejszy od mppt
Ostatnio zmieniony przez pasza 2018-07-24, 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-24, 19:03   

mischka napisał/a:
dalej nie wiem który PWM jest tani i dobry :gwm

Tu opisywałem regulatory i one wszystkie są dobre i tanie tylko że ja szukałem pod wymiar wnęki.
https://www.camperteam.pl...p=730431#730431

Zależy co chcesz mieć dodatkowo usb? jakiś wyświetlacz? możliwość podłączenia do kompa, panelu?

Ja na początku chciałem ten https://www.aliexpress.co...2701270755.html
Ma wyświetlacz na którym widać wszystko i nie trzeba przewijać albo czekać aż zobaczysz co cię interesuje.
Wygląda bardzo bardzo porządnie i ma b.dobre oceny ale ale jest za wysoki i odpadł.

Ten prosty też jest fajny a raczej był jak wyglądał tak jak tu http://www.epsolarpv.com/...d/605/am_id/136 ,bo teraz to on jest już w innym wściekłym kolorze i mi się nie podoba https://www.aliexpress.co...2540172161.html

Ja chyba wybiorę z uwagi na b.dużą funkcjonalność tego starocia na 2 aku http://www.epsolarpv.com/...d/407/am_id/136 i może na ali dokupię panel mt1 do niego.
W mej adri mam przełącznik aku1 aku2 więc będzie jak znalazł w razie czego,no i oba aku naładowane na ful w zimę jak nie używam, a na wiosnę jak używam ustawiam 90% na zabudowę i 10% silnikowy i takie ustawienie jest domyślne tam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 92/179
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2018-07-25, 21:53   

mischka napisał/a:
Bazyli napisał/a:
... a więc tu się bobrujecie :bigok - a ja już się martwiłem że na forum spokój... powyjeżdżali czy co :haha: :spoko

Jeszcze nie wyjechali, najgorsze jest to że dalej nie wiem który PWM jest tani i dobry :gwm

z PWM jest tak jak z winem....
tanie wino jest dobre bo jest dobre i tanie... ;)

a co do tematu:
Jak założysz że słońce jest cały czas na maksa,
panel cały czas chłodzony, i jego charakterystyka stała
to masz rację, PWM jest zajefajny, ale tak naprawdę dla
idealnych warunków to wystarczy dioda prostownicza...
Ale jak wiadomo rzeczywistość to nie koncert życzeń
i nie jest tak różowo i idealnie. Do pewnego momentu napięcie na panelu
spada powoli w funkcji obciążenia, ale będzie taki moment kiedy zacznie
spadać gwałtownie, a prąd nam już się nie podnosi.
Więc jest tak, że maksymalna moc będzie na załamaniu tej charakterystyki
maks U* maks I = maks P... I wszystko fajnie, gdy mamy maks słońca
i charakterystyka nam nie wędruje... wtedy rzeczywiście..
Ale jak nam charakterystyka się zmienia, to już nasze wszystkie misterne obliczenia w p....
Załóżmy że jest fajne słońce i nam panel daje 15V (20sto Voltowy) przy 10A...
Ale teraz troszkę maleje słońce a napięcie spada i tak naprawdę mamy napięcie baterii, wobec czego prąd jest praktycznie zerowy...
Podczas gdy mając MPPT napięcie dajemy napiecie wysokie i nawet jak spadnie
do połowy to nadal z tego wykrzeszemy sensowny prąd...
MPPT potrafi to napięcie nam obniżyć podobnie jak w zasilaczu impuslowym.
(pewno w tańszych MPPT robi to jak PWM)
I dodatkowo MPPT dba o to żeby ten prąd nie przekroczył takiej
wartosci, przy której napięcie i prąd są najwyższe (P=U*I)
czyli właśnie na załamaniu charakterystyki w aktualnych warunkach
nasłonecznienia, etc...
Stąd nazwa MPPT (śledzenie punktu maksymalnej mocy).
Mam nadzieję, że pomogłem....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-26, 23:04   

robba napisał/a:

I wszystko fajnie, gdy mamy maks słońca
i charakterystyka nam nie wędruje... wtedy rzeczywiście..
Ale jak nam charakterystyka się zmienia, to już nasze wszystkie misterne obliczenia w p....
Załóżmy że jest fajne słońce i nam panel daje 15V (20sto Voltowy) przy 10A...
Ale teraz troszkę maleje słońce a napięcie spada i tak naprawdę mamy napięcie baterii, wobec czego prąd jest praktycznie zerowy...
Podczas gdy mając MPPT napięcie dajemy napiecie wysokie i nawet jak spadnie
do połowy to nadal z tego wykrzeszemy sensowny prąd...
MPPT potrafi to napięcie nam obniżyć podobnie jak w zasilaczu impuslowym.
(pewno w tańszych MPPT robi to jak PWM)
I dodatkowo MPPT dba o to żeby ten prąd nie przekroczył takiej
wartosci, przy której napięcie i prąd są najwyższe (P=U*I)
czyli właśnie na załamaniu charakterystyki w aktualnych warunkach
nasłonecznienia, etc...
Stąd nazwa MPPT (śledzenie punktu maksymalnej mocy).
Mam nadzieję, że pomogłem....


Wprowadzasz ludzi w błąd a nie pomagasz bo tu nie ma ziarna prawdy.

Po pierwsze z jakiej paki panel 20v ma spaść aż do 15v? będzie miał 300 stopni czy jak?
Przecie nawet taki 17,1 volt jest projektowany tak aby nawet w 100 stopniach nie spadł poniżej 15,5v-16v
A reszta to to już rozwinięcie kłamstw od kłamstwa pierwszego.

MMPT te drogie i dobre nie zrobią nic przy 15v i staną dużo wcześniej od PWM , pwm będzie jeszcze pracował i ładował
Tylko że nie ma takiej potrzeby bo panel nie spadnie do 15v nawet taki z 17,1v one są projektowane tak aby nie spadały poniżej więc to jeden wymysł aby wymyślać kolejne kłamliwe wymysły.

To o czym piszesz robi ten chiński MPPT i dlatego jest taki ciekawy i masz dlatego właśnie jest sporo testów/filmów o nim https://www.aliexpress.co...2700364875.html ale to tylko ciekawostka bo on zbyt wydajny nie jest z ustalaniem punktów mpp widać wentylator ma choć to normalne bo gdyby był taki wielki jak polecany tu jak tracert mppt to by już chyba nie musiał go mieć, rozproszył marnowaną energię tylko dzięki wielgachnym radiatorze, który to ma być wg. instrukcji ustawiony w przewiewnym miejscu i pod odpowiednim ułożeniem żeberek radiatora aby się nie spalił z przegrzania :)
Taki ci on wydajny ten mppt?

To jest możliwe o czym piszesz tyle że nie ma sensu żadnego obecnie, straty dobrego mppt są na na poziomie 10% a ten by miał jeszcze więcej .

Masz na wykresie jak byk pokazane krzywą mpp i tam nie widzę ani nigdzie indziej nie widziałem a by poniżej pewnych v liczył 2 krzywe i decydował z której korzysta i którego punktu na nich a tak by być musiało przecież.

Jeśli uważasz że cię obraziłem i że nie piszesz bzdur to pokaż mi kontroler który tak liczy czyli 2 alternatywne krzywe mpp razem i ustala z nich punkt , to jest potężna strata energii i czasu tak może i będzie ale w przyszłości.
A jak już są takie to na tyle drogie i nieefektywne że ich stosowanie nie ma sensu najmniejszego w kamperze.

Edit:
MPPT nie są projektowane dla systemów panel 17-22v i 12v aku ani 30..V panel i 24v aku, sami producenci kontrolerów czegoś takiego w przykładach nie polecają bo wiedzą że by się ośmieszyli , promocja mppt tu i nie tylko tu do takich zastosowań to tylko bezczelny trolling aby kogoś oszukać, kiedyś to było karalne jako oszustwo ale teraz to "reklama" ręce opadają  nawet nikt tych bredni nie prostuje.
Ostatnio zmieniony przez pasza 2018-07-27, 01:30, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-07-26, 23:50   

:diabelski_usmiech napisał/a:
Wprowadzasz ludzi w błąd a nie pomagasz bo tu nie ma ziarna prawdy.
Jeśli uważasz .............. i że nie piszesz bzdur
To napisał ktoś :roll: kto jeszcze 2-3 dni temu :
nie wiedział ile mA ma A
nie odróżniał natężenia prądu od mocy
twierdził że małym prądem nigdy nie naładujemy do pełna aku
itd. :brawo:
I coś takiego poucza wszystkich , twierdząc ze piszą bzdury
w dwa dni zrobił doktorat z elektryki , :haha:
Panowie i Panie mamy fenonena na forum , czapki z głów,
Ustawiajmy się w kolejce po porady-nauki , którymi z chęcią się podzieli :bajer :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 92/179
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2018-07-27, 00:00   

[quote="pasza"]
robba napisał/a:

Po pierwsze z jakiej paki panel 20v ma spaść aż do 15v? będzie miał 300 stopni czy jak?....

wiesz jak działa zasilacz impulsowy?
zauważyłeś że z 230V robi np. 5V i nie ma 300 stopni?
poza tym czytaj ze zrozumieniem.
piszesz że piszę pierdoły a za chwilę piszesz częściowo to samo tylko kompletnie bez zrozumienia.
Nigdzie nie napisałem że napięcie na panelu spada do np 15V tylko na wyjściu regulatora...
A dalej to już mi się nie chce czytać bo jest póżno!

chociaż nie, przeczytałem. Naprawdę zastanów się najpierw i napisz "na brudno"
a potem przepisuj na grupę... to taki stary, dobry, sprawdzony sposób...
Ty do tego dodaj trzykrotne przeczytanie ze zrozumieniem
i daj do skonsultowania - to też taki stary sposób: weż pierwsze lepsze opracowanie
i mają tam recenzentów...
Poza tym nie wierz w to co piszą producenci, bo piszą to marketingowcy
którzy nie wiedzą jak to działa, ale wiedzą jak przekonać człowieka, który
też nie wie jak to działa. Algorytmy są tajemnicą firmy....
Ba nie muszą to być nawet algorytmy, da się to zrobić analogowo też....

a pudełko lub instrukcja nie mogą zanudzić kupującego... 8-)

PS. z ciekawosci zdradz mi skąd wziąłeś te wykresy, bo prąd w funkcji napięcia to raczej dla odbiornika możesz narysować, a dla "generatora" (np paneli) to raczej odwrotnie.... :o

pasza napisał/a:
....
Masz na wykresie jak byk pokazane krzywą mpp i tam nie widzę ani nigdzie indziej nie widziałem a by poniżej pewnych v liczył 2 krzywe i decydował z której korzysta i którego punktu na nich a tak by być musiało przecież.

Jeśli uważasz że cię obraziłem i że nie piszesz bzdur to pokaż mi kontroler który tak liczy czyli 2 alternatywne krzywe mpp razem i ustala z nich punkt , to jest potężna strata energii i czasu tak może i będzie ale w przyszłości.
A jak już są takie to na tyle drogie i nieefektywne że ich stosowanie nie ma sensu najmniejszego w kamperze....


gdzie napisałem że porównuje dwie krzywe...
Porównuje parametry, a krzywa ma przebieg zależny od ilości słońca
a tak poza tym to wiem skąd te burze w Polsce...
Bóg to czyta....

PS2. nie, absolutnie nie obraziłeś, na pewno zaskoczyłeś.... :diabelski_usmiech
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-27, 00:41   

trolla amplesa pomijam bo to troll jak widać doskonale

robba napisał/a:
[
Nigdzie nie napisałem że napięcie na panelu spada do np 15V tylko na wyjściu regulatora...


Udajesz niby co?
gdzie kontroler o którym piszesz, gdzie on jest! starasz się sprowadzić dyskusję na inny tor aby twego kłamstwa nie było widać i aby zająć się jakimiś bzdurami.

Gdzie ten kontroler mppt tani i efektywny o którym piszesz który liczy min krzywe mppt na raz i z nich ustala punkt, bo tak musiało być a na to pytanie nie odpowiadasz tylko odwracasz kota ogonem pisząc o bzdurach.
Reszta jest nie istotna bo przecież jak spadnie do 15v to na mppt. jesze więcej spadnie

Ponawiam więc pytanie zasadnicze " Gdzie ten [b]kontroler mppt tani i efektywny o którym piszesz który liczy min 2 krzywe mppt na raz i z nich ustala punkt?"
Ostatnio zmieniony przez pasza 2018-07-27, 01:32, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 92/179
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2018-07-27, 00:53   

pasza napisał/a:
Udajesz niby co?
gdzie kontroler o którym piszesz, gdzie on jest starasz się sprowadzić dyskusję na inny tor aby twego kłamstwa nie było widać aby zająć się jakimiś bzdurami.

dobra chłopaku... to tfuj wątek... mi się nie chce brać udziału w dyskusji na poziomie polityków.
Wylogowuje sie z niego.
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-27, 00:57   

...
Ostatnio zmieniony przez pasza 2018-07-27, 01:06, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pasza 
weteran

Twój sprzęt: ADRIA - Adriatik 360
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2017
Piwa: 21/2
Skąd: Trieste
Wysłany: 2018-07-27, 01:05   

robba napisał/a:

dobra chłopaku... to tfuj wątek... mi się nie chce brać udziału w dyskusji na poziomie polityków.
Wylogowuje sie z niego.


Ale ja bym chciał się czegoś dowiedzieć może faktycznie istnieje taki kontroler który wydumałeś na potrzeby dyskusji, wskaż mi go, pokaż nic więcej nie oczekuję.

Odwracanie kota ogonem o jakiś politykach jest błędem bo tu nie ma polityki tylko fakty, pokaż mi ten kontroler o którym pisałeś, jeśli go ni wskażesz to co ja mam o tobie myśleć?

Jesteś zakłamany jak ci politycy o których piszesz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 115/125
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-07-27, 06:47   

Strasznie dużo ludzi w tym temacie kłamało :shock:
pasza, dobrze że wyłapujesz tych podłych kłamczuchów :brawo
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***