Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Masa własna a DMC - skąd różnice między egzemplarzami
Autor Wiadomość
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2012-01-26, 20:35   

Panowie jeśli się mylę poprawcie.Do niedawna było tak,że samochód lub zespół pojazdów o DMC do 3500kg to "B" wyżej +E
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
donald 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes 310 FFB Europa 560
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Paź 2007
Piwa: 32/46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-26, 20:36   

No to wszystko pięknie ,ładnie, ale :-P podczepiając przyczepe lekką 750DMC musisz już mieć viatolla..... :(
_________________
“Gdyby Bóg lubił przedni napęd chodzilibyśmy na rękach”
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2012-01-26, 20:39   

Kategoria prawa jazdy "B" uprawnia do kierowania:
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 tony;
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pawcio 
Kombatant


Twój sprzęt: Pojazd obozowy Wacek McLouis I
Nazwa załogi: PabemanaTeam
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 29 Wrz 2008
Piwa: 141/471
Skąd: z Nienacka
Wysłany: 2012-01-26, 20:59   

MAWI napisał/a:
Panowie jeśli się mylę poprawcie.Do niedawna było tak,że samochód lub zespół pojazdów o DMC do 3500kg to "B" wyżej +E

Kategoria prawa jazdy "B" uprawnia do kierowania:
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 tony;
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.


Mawi, możesz ciągnąć przyczepę lekką (750 kg) czymkolwiek co posiada DMC do 3,5t.

Zerknij tutaj, ładnie na obrazkach wytłumaczone:

http://oskduet.pl/nauka-j...jazdy-przyczepa
donald napisał/a:
No to wszystko pięknie ,ładnie, ale podczepiając przyczepe lekką 750DMC musisz już mieć viatolla.....

Albo jechać opłotkami i nie wjeżdżać na płatne odcinki. :mikolaj
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Sułek 
doświadczony pisarz
pisze z przekonania nie z wyrafinowania....


Twój sprzęt: Fiat Pilote Bavaria
Nazwa załogi: Sułki
Dołączył: 09 Gru 2011
Piwa: 7/8
Skąd: Bielsko B-Jasienica
Wysłany: 2012-01-26, 21:00   

No to wszystko pięknie ,ładnie, ale :-P podczepiając przyczepe lekką 750DMC musisz już mieć viatolla..... :( Donaldzie czy to stwierdzenie jest poparte prawem drogowym bo wydaje mi się,że prawie każda cięższa osobówka z przyczepą musiała by mieć Viatolla????
_________________
Do zobaczenia GDZIEŚ :) w Polsce lub Europie Danusia i Sławek :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
seba1 
doświadczony pisarz

Nazwa załogi: seba1
Dołączył: 04 Gru 2011
Piwa: 1/3
Skąd: SPS
Wysłany: 2012-01-26, 21:01   

Wiesiu no nie tak. No chyba że sie coś od tego roku pozmieniało, bo w listopadzie robiłem kat C i było jeszcze tak jak pisałem. Jeśli nastąpiły od tego roku zmiany to odszczekuje to co pisałem, ale tego nie wiem
_________________
pozdrawiam seba
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sułek 
doświadczony pisarz
pisze z przekonania nie z wyrafinowania....


Twój sprzęt: Fiat Pilote Bavaria
Nazwa załogi: Sułki
Dołączył: 09 Gru 2011
Piwa: 7/8
Skąd: Bielsko B-Jasienica
Wysłany: 2012-01-26, 21:26   

Pawcio - wielkie dzięki link który dołączyłeś rozwiewa wszelkie wątpliwości i o to chodziło jednak stwierdzam,że forum to siła dziękuje wszystkim za udział w wyjaśnieniu sprawy i pozdrawiając zapraszam na kielonek miodóweczki podbeskidzkiej.Do zobaczenia. :spoko
_________________
Do zobaczenia GDZIEŚ :) w Polsce lub Europie Danusia i Sławek :spoko
Ostatnio zmieniony przez Sułek 2012-01-27, 00:24, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2012-01-26, 21:29   

Macie chłopaki rację,
Jeśli posiadacz prawa jazdy kategorii B ciągnie przyczepę lekką bez hamulców, to dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów może wynieś 4250 kg, przy czym dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może być większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego. Np. pojazd ciągnący o masie własnej 1500 kg i dopuszczalnej ładowności 2000 kg osiąga masę całkowitą 3500 kg. Nie ma przeszkód, aby do tego pojazdu dołączyć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Zespół pojazdów zamknie się wówczas dmc 4250 kg. Posiadacz prawa jazdy kategorii B, jeśli kieruje zespołem pojazdów z przyczepą lekką (do 750 kg) z hamulcem bezwładnościowym, zobowiązany jest do przestrzegania warunku mówiącego, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy dopuszczalna masa całkowita przyczepy, ciągniętej przez pojazd, którego kierowca posiada uprawnienia kategorii B przekracza 750 kg. Otóż w przypadku kiedy przyczepa posiada hamulec bezwładnościowy, dopuszczalna masa całkowita przyczepy może być większa od masy pojazdu. W takiej sytuacji dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego musi stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Np. masa własna pojazdu ciągnącego wynosi co najmniej 1500 kg, dopuszczalna ładowność – maksymalnie 500 kg, a dmc przyczepy, wynosi 1500 kg. Razem dmc zespołu wynosi 3500 kg. Przy hamulcu uruchamianym z miejsca kierowcy, dmc przyczepy może być większa niż masa własna pojazdu ciągnącego. Np. masa własna pojazdu ciągnącego wynosi minimum 1700 kg, dmc – maksymalnie 1800 kg, a dmc przyczepy wynosi 1700 kg. Warunek dotyczący nieprzekraczania dmc zestawu 3500 kg został zachowany.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
donald 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes 310 FFB Europa 560
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Paź 2007
Piwa: 32/46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-26, 21:32   

Sułek napisał/a:
No to wszystko pięknie ,ładnie, ale :-P podczepiając przyczepe lekką 750DMC musisz już mieć viatolla..... :( Donaldzie czy to stwierdzenie jest poparte prawem drogowym bo wydaje mi się,że prawie każda cięższa osobówka z przyczepą musiała by mieć Viatolla????


http://wiadomosci.gazeta....y_osobowek.html


Bardzo ważne aby sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym czy po doczepieniu przyczepy, Dopuszczalna Masa Całkowita zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie przekracza 3,5t. W przypadku gdy przekracza, taki zespół pojazdów podlega obowiązkowemu elektronicznemu poborowi opłat i musi posiadać działające urządzenie viaBOX gdy chce poruszać się po drogach płatnych objętych systemem viaTOLL.
_________________
“Gdyby Bóg lubił przedni napęd chodzilibyśmy na rękach”
Ostatnio zmieniony przez donald 2012-01-26, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Pawcio 
Kombatant


Twój sprzęt: Pojazd obozowy Wacek McLouis I
Nazwa załogi: PabemanaTeam
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 29 Wrz 2008
Piwa: 141/471
Skąd: z Nienacka
Wysłany: 2012-01-26, 21:36   

I wszystko gra jak ta lala :bigok :bigok :bigok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
IAAN 
weteran


Twój sprzęt: Master 2,8 dti Blaszanka
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lis 2008
Piwa: 31/9
Skąd: poznań okolica
Wysłany: 2012-01-26, 23:07   

i własnie dlatego sprzedałem przyczepkę o dmc 650 kg a szukam takiej do 400 kg aby podpinając pod kampera z dmc 3100 nie podlegac opłatą viatola
mój kmper ma dmc 3100 masa własna ważona 2540 a według dowodu rejestracyjnego może ciągnąc przyczepę o dmc 2200kg
czy wyobrażacie sobie taki zestaw auto mające 75 koni w porywach ciągnace przyczepę 2200kg jadące po górach np w Austri bo ja nie moge jakos tego sobie wyobrazic już widzę ten korek za sobą ciągnący się kilometrami a ja jazda widokowa 30 km /h :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
donald 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes 310 FFB Europa 560
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Paź 2007
Piwa: 32/46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-27, 07:51   

Irek napisał/a:
a ja jazda widokowa 30 km /h
oby tylko ta jazda była do przodu pod górke.. :spoko :spoko :bigok
_________________
“Gdyby Bóg lubił przedni napęd chodzilibyśmy na rękach”
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
matro 
weteran
musi być twardy!Tylko co trzecia noc na campingu:)


Twój sprzęt: FFB Classic 570
Nazwa załogi: Robert, Kamila, Amelia, Hubert
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 18 Lip 2008
Piwa: 71/110
Skąd: Trzcianka/Piła/Wlkp
Wysłany: 2012-01-27, 12:18   

Irek napisał/a:
i własnie dlatego sprzedałem przyczepkę o dmc 650 kg a szukam takiej do 400 kg aby podpinając pod kampera z dmc 3100 nie podlegac opłatą viatola
mój kmper ma dmc 3100 masa własna ważona 2540 a według dowodu rejestracyjnego może ciągnąc przyczepę o dmc 2200kg
czy wyobrażacie sobie taki zestaw auto mające 75 koni w porywach ciągnace przyczepę 2200kg jadące po górach np w Austri bo ja nie moge jakos tego sobie wyobrazic już widzę ten korek za sobą ciągnący się kilometrami a ja jazda widokowa 30 km /h :mrgreen:


odnośnie przyczepki do 400kg, to myślę że na rynku wtórnym będzie bardzo ciężko znaleźć coś porządnego, no chyba że małą niewiadówkę z pokrywą czyli taką bakistę na kołach...
...kupując u delera:) swoją przyczepkę Niewiadów która miała mieć docelowo max DMC 600kg, zapytałem się czy można zarejestrować ją na mniej i nie było problemu , chciałem aby miała jak najmniejsze DMC - ówcześnie miałem ją podłączoną często do starego Polo gdzie max na haku - 360kg. Moja przyczepka ma DMC 350kg - czyli mogę ją swobodnie ciągać za moim kamperem o masie 3100kg - i mam jeszcze 50kg zapasu :wyszczerzony:

PS. mam identyczną: http://otomoto.pl/niewiadow-bf5017-T2563764.html
_________________


...może i alkowa bardziej przypomina kamper... za to integral bardziej przypomina dom ! ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
IAAN 
weteran


Twój sprzęt: Master 2,8 dti Blaszanka
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lis 2008
Piwa: 31/9
Skąd: poznań okolica
Wysłany: 2012-01-27, 14:23   

ja chcę kupić nową ale widziałem 3
pierwsza nieporozumienie
druga dmc 405 kg
3 dmc 500 kg i na tą bym się zdecydował ale nie wiem czy można rejestrować na mniej własnie 400 kg kogo pytac diagnosty i nowy przegląd czy w urzędzie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matro 
weteran
musi być twardy!Tylko co trzecia noc na campingu:)


Twój sprzęt: FFB Classic 570
Nazwa załogi: Robert, Kamila, Amelia, Hubert
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 18 Lip 2008
Piwa: 71/110
Skąd: Trzcianka/Piła/Wlkp
Wysłany: 2012-01-28, 11:09   

Irek, w moim przypadku było tak, że przy zakupie ustaliliśmy ze sprzedawcą jakie DMC jest mi potrzebne, i z "flepami" pojechałem do komunikacji. Tam spisali z dokumentów ładowność i masę... ot wszystko 8-) Przegląd mam bezterminowy. :spoko
...czyli jak kupujesz nową przyczepkę to jako klient masz zawsze rację :bigok jakby co to kupowałem swoją przyczepkę w Pile :spoko
_________________


...może i alkowa bardziej przypomina kamper... za to integral bardziej przypomina dom ! ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***