Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tadeusz
2012-02-22, 19:29
Witam serdecznie! Chcę wybudować CamperPark, pomożecie?
Autor Wiadomość
Michasinski 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Verso D4D TuneUP!
Nazwa załogi: Sielanka Team
Dołączył: 03 Sty 2012
Skąd: Raciąż
  Wysłany: 2012-01-03, 22:57   Witam serdecznie! Chcę wybudować CamperPark, pomożecie?

Witam Wszystkich!

Nazywam się Michał i mieszkam na tzw. wsi polskiej :) A dokładnie w Raciążu woj. maz.
Nie posiadam kampera ani przyczepy kampingowej, ale uwielbiam podróże moją Toyotką Yaris Verso.
Znam dwie osoby które posiadają dwa auta - kamper: alkowa na bazie Ducato oraz półintegral na bazie Transita.
Są to wspaniałe pojazdy i sądzę, że w dalekiej przyszłości jak spłodzę syna, wybuduję dom to sprawię sobię taką "małą" przyjemność.

Chcę wybudować kameralny CamperPark na terenie mojego gospodarstwa agroturystycznego i dlatego zarejestrowałem się teraz na tym forum.
Ponieważ kto inny jak nie Wy zna się na tych sprawach?
Zdaję sobie sprawę, że informacja kosztuje dlatego dla OSÓB KTÓRE MI POMOGĄ/BĘDĄ AKTYWNE OFERUJĘ ATRAKCJE W MOIM GOSPODARSTWIE ZA DARMO!!!!
Może z Waszą pomocą uda mi się stworzyć CamperPark kameralny, wygodny, ładny i taki "swojski".

To co pomożecie? Zapraszam do drugiego tematu. (za kilka minutek wkleję linka)

Pozdrawiam i życzę szerokości!!!
Michał
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aulos 
weteran


Twój sprzęt: Bürstner Solano na Ducato
Nazwa załogi: SOKOŁY
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2007
Piwa: 62/37
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2012-01-03, 23:14   

Nie wyważaj otwartych drzwi :szeroki_usmiech - temat już był na forum http://www.camperteam.pl/...+camperpark%F3w

Michasinski napisał/a:
Są to wspaniałe pojazdy i sądzę, że w dalekiej przyszłości jak spłodzę syna, wybuduję dom to sprawię sobię taką "małą" przyjemność.
Rozumiem, że drzewo już posadziłeś :haha: :haha: :haha:

Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie camperparku :spoko
_________________
"Nosiciel nieuleczalnej kamperomanii"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wbobowski 
Kombatant
moder


Twój sprzęt: Dethleffs Globetrotter I-645 DB Ducato 2,5TDI
Nazwa załogi: Bobosie
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 18 Lut 2008
Piwa: 353/133
Skąd: Lublin - Dąbrowica
Wysłany: 2012-01-04, 00:18   

Aulos napisał/a:
Nie wyważaj otwartych drzwi - temat już był na forum http://www.camperteam.pl/...+camperpark%F3w

Krzysiu, za dużo to tam nie ma. Z samych zdjęć niewiele dowie się ktoś, kto nie wie jak to jest zbudowane i do czego ma służyć. Myślę, że to dobry moment, aby powrócić do tematu. Może Jacuś (prezesuu) już coś wyprodukował, co byłoby niezbędne w takich miejscach. Nawet we wspomnianym linkiem temacie już o tym wspominał.
_________________
Włodek i Ela

Nasze kamperki
Ostatnio zmieniony przez wbobowski 2012-01-04, 00:52, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
StasioiJola 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Bürstner
Nazwa załogi: StasioiJola
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 25 Lip 2008
Piwa: 81/283
Skąd: Gąbin
Wysłany: 2012-01-04, 00:26   

Oj , żeby tak więcej było takich chętnych!!!! Brawa dla prekursora!!!! :brawo :brawo :brawo
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
piotr51 
stary wyga


Twój sprzęt: fiat ducato joint
Nazwa załogi: Piotr Krystyna
Dołączył: 17 Gru 2007
Piwa: 46/38
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-01-04, 08:39   

Michał jak już masz gospodarstwo agroturystyczne i parę miejsc do parkowania,
to już masz zaplecze do powstania Camper Parku.
Wystarczy jeszcze tylko zrobić podłączenie do prądu,pobór wody na zewnątrz,
spust nieczystości.Możesz też zgłosić swoje miejsce na stronę camperpark.pl.
Piszę tak bo to wszystko już przerabiałem.
Życzę powodzenia :spoko
_________________
Ten jest dobrym przyjacielem, kto mówi dobrze o nas za naszymi plecami
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Witek zbooY 
zaawansowany
kamperuję odwrotnie


Twój sprzęt: C25D '88r , wcześniej J5 '90
Nazwa załogi: zbóje
Dołączył: 09 Mar 2010
Piwa: 3/19
Skąd: mazowsze
Wysłany: 2012-01-04, 10:20   Re: Witam serdecznie! Chcę wybudować CamperPark, pomożecie?

tylko nazwa sielanka... hmm sielanka... gdzie ja to słyszałem hmm :ok

http://www.sielanka.com.pl//97/

utwardzenie terenu i odpływ wody
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Michasinski 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Verso D4D TuneUP!
Nazwa załogi: Sielanka Team
Dołączył: 03 Sty 2012
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2012-01-05, 00:20   

Nie będę tworzył nowego wątku by może nie wprowadzać zamieszania :)

Dziękuję serdecznie za odzew!

Może po krótce przedstawię Państwu dlaczego zrodził się w mojej głowie ten pomysł, a może wogóle nie ma sensu bym w taką inwestycję się pakował???

Proszę nie traktować poniższego opisu jako reklamy, ale staram się przedstawić w kilku słowach to miejsce.

CamperPark miescił by się na terenie Gospodarstwa Agroturytsycznego Sielanka-Raciąż (powierzchnia całkowita 24ha, ogrodzone 14ha). Na Sielance jest 11 stawów i oczek wodnych, malownicze łąki, las, dom gospodarza, stajnia, budynki gospodarcze i duży dom dla gości z jadalnią i świetlicą. Wszystko wykonywane jest systemem gospodarskim, ale ładnie i z gustem :) Z atrakcji oferujemy wspaniałe jazdy konne, powozem po malowniczej okolicy (Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Pólka-Raciąż), kuligi, wypożyczalnia rowerów, kajaków, dla gości jest możliwość "moczenia kija w stawie". Sielanka mieści się przy 7 ce czyli przy trasie Gdańskiej (14 km. od ronda w Glinojecku). Pomyślałem sobie, że takie osoby jak Państwo czyli aktywnie spędzające wolny czas, jadące np: na północ - nad morze lub na południe mogły by odwiedzić mój CamperPark. Zastanawiam się czy takze turyści z zagranicy byliby zainteresowani moją ofertą - w sumie Sielanka-Raciąż mieści się 100 km od Warszawy (miejsca mocno odwiedzanego przez obcokrajowców).

Przygotowałem plan poglądowy gdzie będzie miejsce na taki CamperPark, sądzę, że jego umiejscowienie jest ciekawe: z dwóch stron jest porośnięty wysoki wał (miejsce jest kameralne i zasłonięte od wiatrów), z jednej strony jest rozległy staw, oraz z las.



Przeczytałem podany link, faktycznie jest tam dużo ciekawych opisów i zdjęć, ale one tylko w części rozwiewają moje wątpliwości.
Z tego co zrozumiałem konieczne podprowadzenie jest prądu, wody i szamba.
OK! Da się zrobić :)

1Tylko czy te 3 elementy muszą być przy każdym stanowisku?

2 Czy źródełko to znaczy woda, zlewnia kota to ekskrementy? Woda szara to brudna woda?

Załóżmy że chcę przygotować 4 stanowiska na auta typu kamper / samochód z przyczepą.

3Jaki jest grunt przez Państwa akceptowalny? Czy może to być ubity żwir, ił? Jesteśmy na wsi więc asfaltu lub betonu raczej nie wyleję.
4Rozumiem, że na każdy pojazd przyda się odpowiednia przestrzeń, jaka jest odpowiednia?
5Może każde stanowisko powinno być oddzielone żywopłotem, belkami, drzewkami by każdy miał trochę prywatności: czy to dobry pomysł - a może nie robić wogóle stanowisk by każdy miał do wyboru miejsce?

6. Czy powinienem przygotować budynek gdzie znajdą Państwo toalety, prysznice, miejsce do prania ubrań czy mycia naczyń? Czy raczej skupić się na urozmaiceniu samego Campingu i dobudować wiatę nad wodą z grillem, plac zabaw dla dzieci itp...

Super byłoby coś razem wspólnie stworzyć! :)

Pozdrawiam serdecznie

Michał
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aulos 
weteran


Twój sprzęt: Bürstner Solano na Ducato
Nazwa załogi: SOKOŁY
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2007
Piwa: 62/37
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2012-01-05, 01:44   

Michasinski napisał/a:

Z tego co zrozumiałem konieczne podprowadzenie jest prądu, wody i szamba.
OK! Da się zrobić

1Tylko czy te 3 elementy muszą być przy każdym stanowisku?

2 Czy źródełko to znaczy woda, zlewnia kota to ekskrementy? Woda szara to brudna woda?

Załóżmy że chcę przygotować 4 stanowiska na auta typu kamper / samochód z przyczepą.

3Jaki jest grunt przez Państwa akceptowalny? Czy może to być ubity żwir, ił? Jesteśmy na wsi więc asfaltu lub betonu raczej nie wyleję.
4Rozumiem, że na każdy pojazd przyda się odpowiednia przestrzeń, jaka jest odpowiednia?
5Może każde stanowisko powinno być oddzielone żywopłotem, belkami, drzewkami by każdy miał trochę prywatności: czy to dobry pomysł - a może nie robić wogóle stanowisk by każdy miał do wyboru miejsce?

6. Czy powinienem przygotować budynek gdzie znajdą Państwo toalety, prysznice, miejsce do prania ubrań czy mycia naczyń? Czy raczej skupić się na urozmaiceniu samego Campingu i dobudować wiatę nad wodą z grillem, plac zabaw dla dzieci itp...


Ad 1
Nie, woda i zlewnia nieczystości wystarczy jedna w ogólnodostępnym miejscu. Prąd powinien być udostępniony na każdym miejscu postojowym, ale jeden słupek energetyczny może obsługiwać kilka przyległych stanowisk.

Ad 2
Źródełko to woda. Wyprowadzaniem kota nazywamy pieszczotliwie nie lubianą czynność opóżniania toalety chemicznej z ekskrementów. Woda szara to brudna woda z prysznica, umywalki i zlewu (bez toalety) - wymaga zawyczaj możliwości najechania nad kratkę do zrzutu.

Ad 3
Nie musi być beton ani asfalt, ale kampery trochę ważą i jeżeli grunt nie jest przepuszczalny to po deszczu ugrzęzną w bagienku - to nie żart, to częsty problem. Może np. ażurowe płyty betonowe przerośnięte trawą, może ubity żwir na uprzednio zdrenowanym terenie...

Ad 4
Kampery są różnych rozmiarów. Zazwyczaj nie przekraczają obrysu 2,5x7m, ale są także większe (zwłaszcza dłuższe). Stając na stanowisku, chciałbym mieć obok kampera wolny plac o powierzchni takiej jak pod kamperem.

Ad 5
Stanowiska nie muszą być oddzielone, ale mnie się podoba rozdzielenie ich żywopłotem. Jeżeli kampery przyjeżdżają razem i jest to grupa przyjaciół, nie ma problemu. Ale jeżeli to są obce sobie osoby o odmiennych oczekiwaniach, rozdzielenie się przydaje. Z reguły wydzielone parcele to standard raczej campingowy, przydrożne place postojowe przypominają bardziej parking.

Ad 6
Sanitariaty dobrze jak są, ale jak nie ma potrafimy sobie radzić. Mniejsze kamperki często nie są wyposażone w łazienki i wtedy rodzi się problem. Jeżeli ten camperpark miałby mieć charakter "pobytowy", dobrze byłoby pomyśleć o sanitariatach i innej infrastrukturze (wiata, grill, plac zabaw). W camperparku "przelotowym" można to pominąć.

To wszystko, to oczywiście tylko moje zdanie i moje oczekiwania. Inni mogą inaczej patrzeć na problem. Musisz zaplanować jaka jest Twoja grupa docelowa: rodzina z dziećmi spędzająca tydzień lub dwa na łonie natury, czy przygodni podróżnicy zatrzymujący się na 1-2 noce w celu wypoczynku w podróży i serwisowania kampera. Spotkałem się na zachodnich campingach z możliwością wjazdu wyłącznie w celu serwisu za opłatą (uwidocznioną w cenniku).
Ja bym się zastanowił nad celowością tworzenia camperparku z wyłącznie czterema stanowiskami. Czy taka inwestycja będzie opłacalna. Podciągnięcie mediów i punkt serwisowania będą Cię kosztować tyle samo dla 4 i np. 20 stanowisk. Reszta to przygotowanie terenu.
_________________
"Nosiciel nieuleczalnej kamperomanii"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marzena 
zaawansowany
kochajacy kampery


Twój sprzęt: Kochany kamperek
Dołączyła: 25 Lis 2007
Piwa: 1/4
Wysłany: 2012-01-05, 16:30   

W calosci zgadzam sie punkt po punkcie z moim przedmowca.
Doloze jeszcze to, co lubimy generalnie:
1. stanowisko - wystarczy jedno, by dotankowac kamperka woda. By duzo nie kombinowac - kran i waz dlugi.
2. stanowisko internetowe, wifi
3. pralka /tu glownie z mysla np. o zagranicznych turystych ale nie tylko/ i jakas suszarka do kompletu
4. mozliwosc wypozyczenia mebli ogrodowych - nie wszyscy woza ze soba tzw. lezaki, stoliki itp.
5. miejsca na ognisko - to juz luxus :mrgreen:
6. mozliwosc wymiany butli gazowej - uzywamy 11 kg - to rowniez traktuje jako luxus ale i jak super udogodnienie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kazbar 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 36/4
Wysłany: 2012-01-05, 17:12   Re: Witam serdecznie! Chcę wybudować CamperPark, pomożecie?

Michasinski napisał/a:


Chcę wybudować kameralny CamperPark na terenie mojego gospodarstwa agroturystycznego...


Jeśli jesteś rolnikiem i prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne, to moim skromnym zdaniem na camperpark musisz uruchomić działalność gospodarczą (a to: PIT, ZUS, kasa fiskalna i ew.VAT). Zapytaj w swoim urzędzie skarbowym lub poradź się doradcy podatkowego czy warto to robić dla wątpliwego zysku.

Jeśli Twoje gospodarstwo agroturystyczne to działalność gospodarcza i płacisz już te wszystkie ciężary, to zastanów się czy warto inwestować w camperpark na kilka stanowisk dla pojazdów. Suma sumarum, każdy będzie chciał stanąć tam za półdarmo a z realną ceną nie podskoczysz.

Nie, żebym zniechęcał ale takie są polskie realia i klops :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
artanek
weteran


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2009
Piwa: 23/1
Wysłany: 2012-01-05, 19:47   

Chłopak ma dobry pomysł i wart wsparcia przynajmniej od nas w sprawach fachowych.
Powodzenia oby ci sie udało a wierze że tak.Takie małe camper Parki to wysmienity pomysł.Ja sam jak gdzies jade to wole takie jak te na setki osób czy kamperów.Lubie spokojne miejsca.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martini44 
Kombatant


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 08 Paź 2010
Piwa: 72/171
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2012-01-05, 20:37   

artanek58 napisał/a:
.Lubie spokojne miejsca


tak jak większość kamperowców..... jeśli bedą przyjmowani i akceptowani imprezowicze to kamperki z dala będa omijać Twoje miejsce.....
Ja osobiście nie musze mieć luksusowych sanitariatów a tylko prąd, wodę, miejsce do wyprowadzenia kota i przede wszystkim SPOKÓJ I CISZĘ.....podłoże twarde trawiaste i niskie opłaty..... zapewniam Cie że wielu z Nas ma podobne zdanie i jeśli urządzisz w zgodzie z naturą napewno bedziemy Twoimi stałymi gośćmi czy to przejazdem czy dłuższy postój ( ja lubie łowić rybki a córeczka jazda konna)..... :spoko
_________________
możesz ufać i liczyć na innych ale przede wszystkim ufaj i licz na siebie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pawcio 
Kombatant


Twój sprzęt: Pojazd obozowy Wacek McLouis I
Nazwa załogi: PabemanaTeam
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 29 Wrz 2008
Piwa: 141/471
Skąd: z Nienacka
Wysłany: 2012-01-05, 20:55   

Co do działalności gospodarczej - w gospodarstwie agroturystycznym można bezproblemowo prowadzić pole namiotowe.
Na polu namiotowym może okazjonalnie parkować kamper.. lub dwa.. a nawet... :szeroki_usmiech


Poza tym koledzy.. na 24 ha można zaznać spokoju jednocześnie imprezę urządając. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2012-01-05, 22:14   

Parcela ma zwykle 80-100m2 energia el. bezpieczniki ok 10-16A może mieć podliczniki to dyscyplinuje
teren nie zadrzewiony gdyż używana jest TV SAT.Łazienka OBOWIĄZKOWO teren pod stanowiska powinien być wypoziomowany
Przejedz się do Warki lub Kaput będziesz miał spojrzenie na te sprawy
koło ciebie ma zakład ArkaDarka zakoleguj się z nimi oni ci pomogą
Powodzenia rozwój tej formy gwarantuje sukces najważniejsza w takich miejscach jest
atmosfera którą stwarzają gospodarze
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Michasinski 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Verso D4D TuneUP!
Nazwa załogi: Sielanka Team
Dołączył: 03 Sty 2012
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2012-01-06, 12:30   

Super! :wyszczerzony:
Dziękuję za pomoc osobom, które wypisały mi w punkatch co i jak, dziękuję także za inne opinie przede wszystkim te, które mówią o zasadności podejmowania takich działań (wydatki/ a realne zarobki).
Wiem już jakie macie potrzeby i co będę mógł zaoferować by miało to ręce i nogi. By nie zatraciło to swojego fajnego charakteru tzn. natura, spokój, wypoczynek :)
Wiem na pewno, że na starcie sanitariatów stawiać nie będę, w sumie większość z Was posiada toalety w samochodach. Zaś jeżeli ktoś będzie musiał załatwić swoją potrzebę skorzysta z toalety oddalonego o 150 m. budynku dla gości (WC, prysznic).
Doprowadzić wodę i prąd to nie będzie problemu. Zastanawiam się jak technicznie przygotowac miejsce na zrzut szarej wody?A może na początek w to się nie bawić? Rozumiem, że sprawami technicznymi (szara woda i kot) zajmują się Camper Serwisy?

Widzę to tak, (jak się mylę, czy o czymś zapomnę proszę mnie poprawić):
1. Doprowadzenie prądu - klika wejść. I tu rodzi się pytanie czy mają być liczniki prądu, czy proprostu przygotowac jakąś stałą stawkę za prąd dla osób które będą chciały się do takowego podłączyć?
2. Doporwadzenie źródełka (tu z jakością wody nie bedzie problemu bo od roku mamy wodę miejską)
3 Wiata nad stawem z miejscem do grilowania
4. Miejsce przygotowane do siatkówki/ badmingtona, piłki nożnej.
5 Sanitariaty napisałem o nich wyżej...
6 Pralka - nie bedzie z nią problemu, będzie stała na zewnątrz, pod wiatą, przy domu gospodarza ok 100 metrów od CamperParku


Postaram się odpowiedzieć na dwa Państwa pytania : Dlaczego CamperPark i jaka ma być grupa docelowa

1. Nie wiąże z tą usługą wielkich nadziei = wielkich przychodów, ma to być coś dodatkowego, dzięki czemu Sielankę-Raciąż pozna więcej osób: a może ktoś przyśle swoje dziecko na obóz jeździecki, a może osoba będzie chciała zorganizować wiejskie wesele itp. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś już przyjedzie odwiedzić taki CamperPark to może skorzysta ze stawu by połowic rybki, z jazdy konnej, z przejażdżki wozem konnym po okolicy, z rowerów, kajaków itp - czyli zostawi dodatkowe pieniążki. Samo miejsce (czyli ta łąka na którym ma być CamperPark) to tylko mała część z atrakcji jakie może zapewnić gospodarstwo.
2. Grupa docelowa - jak najszersza oprócz młodzieży i osób pod namiot.( Choć miejsce może się nazywać pole namiotowe & camperpark). Sprawa jest jasna my ty tu mieszkamy, żyjemy, jeżeli mielibyśmy zapraszać młode osoby za symboliczne pieniądze na melanże, dyskoteki to nie ma to wogóle sensu. Więcej strat niż jakiegokolwiek pożytku. Cenię spokój,tród i wkład finasowy jaki włożyla moja rodzina w to miejsce. Dlatego pomyślałem nad CamperParkiem czyli miejscem dla camperów oraz aut z przyczepami. Osoby które poszukują spokoju, chcą odetchnąć od komerchy, troszkę się polenić, napić się dobrej nalewki (a mogę taką poczęstować :) )) sądzę, że odnajdą się baaaaardzo szybko w tym miejscu. W okolicy (po ok 30-40km) są takie miejsca jak Płock - bardzo ładna starówka i nowoczesne molo na Wiśle (chyba największe), Sierpc - duży i stale rozbudowywany skansen. Grupa docelowa to np: osoby które jadą nad morze/mazury, ale chcą dobę lub kilka jeszcze przenocować "na wsi" po drodze, osoby które chcą "zaatakować" Warszawę, ale im się nie śpieszy. Sielanka-Raciąż to 100 km od stolicy i ok 14km od trasy Gdańskiej. A może chcieliby nas odwiedzić obcokrajowcy spragnieni nowych smaków to z chęcią mogę zaoferować wspaniałe dania (mamy wędzone mięsa, pyszne domowej roboty alkohole).

I co Wy na to? Dobrze rozumuję, czy jednak powinienem przejść się na całodniowy spacer do lasu by przewietrzyć czerep :) ?

Pozdrówki!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***