Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: JaWa
2012-03-09, 16:13
Etap XI Muszyna - Zakopane
Autor Wiadomość
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Trigano Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 334/191
Skąd: Kutno
Wysłany: 2012-03-09, 16:12   Etap XI Muszyna - Zakopane

Muszyna – Zakopane E T A P XI

Muszyna
Miejscowość wyjazdowa (z pola biwakowego Andrzejówka). Z drogi widać meandry Popradu tworzące tzw. Łopatę Polską i Łopatę Czeską. Droga prowadzi doliną Popradu. Na Polskiej Łopacie duży dom wypoczynkowy „Wiktor” z własnym ujęciem wody mineralnej „Zofia” (tak było !).

Żegiestów Zdrój
450 m n.p.m. piękne uzdrowisko. Leczy się tu choroby serca i układu krążenia, choroby przewodu pokarmowego. Główny zdrój „Anna” –szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowa odkryte w 1830 r. Dom Zdrojowy pochodzi z 1927 r.
Droga nadal biegnie doliną Popradu, po prawej stronie drogi zalesiony Wierch Zubrzy – 861 m n.p.m.,dalej Pusta Wielka – 1061 mnpm., a po stronie lewej, za Popradem, na terenie Czech – Solivka – 829 m n.p.m.

Wierchomla
Długa wieś letniskowa z występującymi tu pokładami borowiny i źródłami szczaw ale nie wiem czy są eksploatowane. Do Popradu wpada tu potok Wierchomlanka.
Wzdłuż drogi biegnie linia kolejowa z Nowego Sącza do Krynicy, a w Muszynie odgałęzienie do Czech. Dalej droga biegnie u podnóża Kuczery – 810 m n.p.m.

Łomnica Zdrój
Wieś klimatyczna, dawne uzdrowisko leży po prawej stronie drogi. Tu też występują szczawy ujęte w 1910 r.
Tu rozpoczyna się szlak na Halę Łabową – 1061 m. Zn. niebieskie – 4 godz., schronisko PTTK. W pobliżu warto odwiedzić puszczę jodłowo-bukową – Rezerwat Łanowiec, drzewa o obwodzie do 5 m.Tu w pobliżu jest przejście graniczne do Czech, Piwniczna – Mnišek.

Piwniczna Zdrój
400 m .n.p.m., uzdrowisko, leży na lewym brzegu Popradu, wolne miasto królewskie od 1348 r., leży na szlaku węgierskim. Tu również występują szczawy i podobny jest profil leczenia do poprzednich uzdrowisk.
Tu w lewo odchodzi lokalna droga do osiedla Komarzyska i dalej do Suchej Doliny dużu „P”. Na Obidzy jest schronisko turystyczne. Stąd prowadzą szlaki na Wielki Rogacz – 1182 mnpm. i dalej na Radziejową – 1265 m n.p.m., znaki czerwone – 5 godz.
Dalej droga biegnie lewym brzegiem Popradu.Mijamy niewielką wieś Młodów – po drugiej stronie
Popradu leży małe letnisko Głębokie w którym też w 1877 r. ujęto szczawy ale ujęcia były niszczone przez powodzie.

Rytro
345 m n.p.m. miasteczko letniskowe, na prawym brzegu Popradu u stóp Makowicy – 949 mnpm. są ruiny XIII/XIV – wiecznego zamku rycerskiego. Stąd też prowadzą szlaki piesze na Wielki Rogacz i najwyższą w Beskidzie Sądeckim – Radziejową – 1265 m 5 godz. – Zn. czerw. Poza tym są szlaki na Przechylę – 1175 m n.p.m. – Zn. nieb. – 5 godz. Na pobliską Makowicę i Halę Pisaną – 1044 mnpm. prowadzi szlak czerwony – 4 godz.

Barcice
Małe letnisko, odkryto tu źródła siarczane. W kościele z 1901 roku znajduje się piękny późnorenesansowy ołtarz główny pochodzący z XVI/XVII wieku, a do zakrystii prowadzą okute drzwi prawdopodobnie z zamku z Rytrze.
skrzyżowanie - w prawo odchodzi droga nr 969 do Starego Sącza i w nią skręcamy.

Stary Sącz
320 m n.p.m., miasto-muzeum leży w widłach Popradu i Dunajca, ok. 9000 mieszkańców. Początki sięgają czasów Bolesława Chrobrego, lokacja prawdopodobnie w 1273 r. W 1280 roku powstał tu klasztor Klarysek ufundowany przez błogosławioną Kingę, zmarłą tu i pochowaną w 1292 r.
Początek upadku miasta wiąże się z powstaniem Nowego Sącza lokowanego w 1292 r. Doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny z XIV w. Najcenniejszym i godnym zwiedzenia jest klasztor Klarysek. Do Nowego Sącza jest stąd 13 km.

Jazowisko
Szlak na Przehybę w Paśmie Radziejowej – ochr. zn. ziel. – 3 godz.

Maszkowice
Droga cały czas biegnie prawym brzegiem Dunajca. Po prawej stronie drogi tzw. Góra Zamkowa na której odkryto wykopaliska uważane za resztki zamku Zyndrama z Maszkowic, bohatera spod Grunwaldu. Pamiątkowa płyta z 1910 r.

Łącko
365 m n.p.m., „stolica karpackiego sadownictwa”, może będziecie mieli szczęście kupić butelczynę słynnej łąckiej śliwowicy. Tu corocznie w maju obchodzone jest „Święto Kwitnącej Jabłoni” – festyn ludowy.
Stąd prowadzi szlak pieszy na Modyń – 1032 m, zn. ż. – 3.45 godz.

Rzeka
Przysiółek – w prawo odchodzi droga do Ochotnicy. Wieś słynna z wielkości, ale i z tego, że podczas ostatniej wojny była tu „wolna republika partyzancka”. W dniach 22-23.XII. 1944 r. Niemcy dokonali „krwawej wigilii” pacyfikując przysiółek Młynne, paląc 50 zagród i mordując 56 osób, w tym dzieci – pomnik z 1964 r.

Tylmanowa
Wieś założona w 1336 r., jedna z najładniejszych wsi w Polsce.

Krościenko
425 m n p m., leży u podnóża Pienin. Ujęcia wód mineralnych o podobnym składzie jak w Krynicy.
Wart zwiedzenia jest kościół z XIV w. z odkrytą polichromią gotycką z XIV w.
Punkt wyjściowy na wiele szlaków turystycznych m.in. Lubań – 1211 mnpm., Dzwonkówkę –
984 m n.p.m., Przehybę – 1175 m n.p.m., Trzy Korony – 982 m n.p.m. i Wąwozu Szopczańskiego, na Sokolicę – 747 m n.p.m.
W odległości 5 km, drogą lokalną leży Szczawnica 430-500 m n.p.m., pięknie położone uzdrowisko, wody lecznicze. Rozlokowane wzdłuż pięknej doliny Grajcarka.Jest również miejscem wyjścia do wodospadu Sewerynówka i dalej na Przehybę, na Bryjarkę nad Zdrojem, do wąwozu Homole, oraz na Sokolicę i Trzy Korony.

Czorsztyn
500 m n.p.m., dolną część wioski, ok. 60 gospodarstw została zalana przez wody zalewu.
Na stromej skale widoczne bardzo malownicze ruiny zamku z XIV w. Od pożaru w 1795 r. zamek
w ruinie, obecnie odrestaurowywany. Był to gród warowny należący do Polski. Po drugiej stronie Dunajca – Niedzica należała do Węgrów. Z ruin zamku przy dobrej widoczności jest piękny widok na Tatry, Pieniny i Gorce.
Zalew Czorsztyński został wypełniony wodą w czasie powodzi w 1997 r. i ma pow. 1226 ha. Zapora ma 404 m. dł. i 56 m. wys. i moc turbin tu zamontowanych to 92 MW. Poniżej w Sromowcach jest tzw. zbiornik wyrównawczy znacznie mniejszy bo o pow. 88 ha i tworzy go tama dł. 460 m razem z jazem i wys. 11 m. Początek spływów Dunajcem rozpoczyna się właśnie poniżej tej tamy. Kiedys przystań flisacka była w Czorsztynie. Z Czorsztyna jest droga lokalna do Sromowców Niżnych i Wyżnych oraz na przejście graniczne Niedzica –Lysa n/Dunajcom. Przejazd na prawy brzeg Dunajca i można dojechać do Niedzicy.

Niedzica
20 m nad lustrem wody, na stromej skale stoi gotycki zamek. Górny zamek pochodzi z ok. 1330 r. dla węgierskiej rodziny Berzevicsych i obecnie mieści się w nim muzeum. Dolny zamek wzniesiono ok. 1601 r.
Ciekawostką jest to, że od średniowiecza po dzień dzisiejszy zamek jest zamieszkały. W zamku pod koniec XVIII w. ukrywany był potomek władców Inków Tupac Amaru, w prostej linii przodek Andrzeja Benesza, marszałka sejmu w latach ’70 ubiegłego wieku, a w 1946 r. znalazł on pod schodami głównego zamku testament Inków, zawierający prawdopodobnie informację o miejscu ukrycia inkaskiego złota.

Frydman
Spiska wieś, 525 m n.p.m., na południe od wsi Pieniny Spiskie Żar – 879 m n.p.m., najwyższe wzniesienie.

Dębno
535 m n.p.m., wieś znana już w 1254 r. Jest tu słynny drewniany kościół z XV w., wieża z XVII w. Niektóre rzeźby pochodzą z XIV i XV w., w ołtarzu głównym tryptyk z XVI w., polichromie na ścianach i stropie z ok. 1500 r. W 1949 r. odkryto tu najstarsze malowidło sztalugowe w Polsce – obraz romański na desce z ok. 1330 r. (prawdopodobnie jest na Wawelu).

Harklowa Łopuszna
Wieś, miejsce rodzinne malarza Władysława Tetmajera. Łopuszna, w pobliżu drogi dworek Tetmajerów.

Waksmund
Wieś, jedna z najbardziej umęczonych wsi Podhala w czasie ostatniej wojny – 74 ofiary

Nowy Targ
590 m n.p.m., miasto powiatowe, ok. 34.500 mk., leży częściowo w widłach Czarnego i Białego Dunajca, które tu się łączą.
Znany już w XIII w. jako Długie Pole, lokacja w roku 1346. W rynku pomnik Władysława Orkana. W pobliżu rynku, w Hotelu Hertza (XIX w.) znajduje się obecnie Muzeum Podhalańskie W pobliżu lotnisko sportowe. Dojeżdżamy do „zakopianki” – droga nr 47 Kraków- Zakopane i skręcamy w kierunku Zakopanego.

Szaflary-Wapiennik
Trasa przecina grupę wapiennych wzgórz, z prawej strony widoczna Skałka – 710 m n.p.m., z ruinami (śladami) zamku cysterskiego zbudowanego ok. 1245 r., zburzonego przez Ludwika Węgierskiego gdyż prawdopodobnie był siedzibą fałszerzy monet.

Poronin
740 m n.p.m., w lewo odgałęzienie drogi (nr 961) do Bukowiny Tatrzańskiej i Łysej Polany.
Niegdyś wieś słynęła z Muzeum Lenina, jego pomnika i izby pamiątkowej Skupieni, gdzie mieszkał.

Zakopane
830-1000 m n.p.m. miasto powiatowe, ok. 30,000 mk. ośrodek turystyczny.
Historia jest stosunkowo świeża, bo sięga XVI w., słynniejszy był ośrodek hutniczy w Kuźnicach. Turystyka rozpoczęła się rozwijać dopiero w XIX w.Miasto malowniczo położone pomiędzy północnymi stokami Tatr, a Gubałówką. Atrakcyjność odkrył i rozpropagował dr Tytus Chałubiński, a później dzięki Witkiewiczowi i innym artystom i pisarzom. W 1899 r. dotarła tu kolej z Chabówki. 1925 r. budowa skoczni narciarskiej pod Krokwią. 1935-38 budowa kolejki na Kasprowy Wierch i Gubałówkę.
Warto zwiedzić:
- stary kościół pw. MB Częstochowskiej i św. Klemensa
- Stary Cmentarz zwany Pękowym Brzyzkiem,
- ul. Kościeliska – skansen góralskiej architektury
- ul. Krupówki – kamienny kośc. Najświętszej Rodziny
- Muzeum Tatrzańskie, poza tym jest kilka innych muzeów.

Noclegi na kempingu:
- „Harenda” – os. Harenda 51 b tel. (018) 201 47 00
- „U Maćka” – ul. Jaszczurówka – Bory 9 tel. (018) 206 63 78
- „U Daniela” – os. Oberconiówka 5 tel. (018) 206 12 96
- „Pod Krokwią” – ul. Żeromskiego26 tel. (018) 206 42 64
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***