Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka absorpcyjna vs sprężarkowa
Autor Wiadomość
rysiol 
stary wyga


Twój sprzęt: frankia mercedes MB100 1989 rok
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Piwa: 74/26
Skąd: Lubartów
Wysłany: 2020-01-17, 08:13   

Spróbuj jeszcze w swoich rozważaniach zakup lodówki domowej 230V i wymianę kompresora na 12V. https://allegro.pl/oferta/lodowka-kamper-przerobka-z-230v-na-12v-agregat-7952677873?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czescimaszyn_pla_części_do_innych_pojazdów&ev_adgr=Części+do+innych+pojazdów&gclid=CjwKCAiAsIDxBRAsEiwAV76N87cERBsZAErkgS--bfQha5ElDOVG-Nl6fJEvuFNKlf0EyBvY06SlURoCmyAQAvD_BwE
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2020-01-17, 12:29   

Ja chyba pójdę znów na łatwiznę i kupię pierwszą lepszą w markecie AGD na 230V, byle była z zamrażalnikiem. Jak będzie jeszcze lepsza od tej mojej z osobnym zamrażalnikiem to zostanie. Ta pobiera 5,3A i mrozi do nawet poniżej -20C. Czas pracy zależny na logikę od tego ile mięcha czy innych rzeczy do mrożenia wrzucę do zamrażalnika. Gdy już zamrożone i się rzadko otwiera, czyli już w trybie ustabilizowanym, to włącza się bardzo rzadko i na krótko. Dość udany model. Bardziej od tego w Z2 z wbudowanym zamrażalnikiem.
Jak ta kupiona do Z3 będzie "słabsza", to podmienię i w Z3 zostanie ta z Z2.

Robiłem też przez niemal miesiąc test takiej z tym kompresorem na 12V i nie zauważyłem urywania dupy. Ta moja na 230V np. szybciej zamraża domowe lody. A ta 12V miała ustawienie na najniższą możliwą temperaturę.
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dudusie34 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Fiat Ducato
Nazwa załogi: nudziarze
Dołączył: 01 Mar 2015
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: kłobuck
Wysłany: 2020-02-06, 23:17   drzwi do lodówki.

witam. kupię drzwi do lodówki Elektrolux. żeby miały dobrą uszczelkę. lub całą lodówkę.model RM 4230. może być uszkodzona.wymiary drzwi szer. 475 mm, wys. 750 mm.proszę o kontakt 600520831. pozdrawiam. :spoko
_________________
Dziadek34
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-09-27, 20:24   

Jak podłączyć lodówkę sprężarkową na 12V?
Mam zamrażarkę 12/24V. Podczas jazdy i poza dostępem do słupka kempingowego, podłączona jest pod akumulator zabudowy. Na kempingach przełączam ją na zasilanie z zasilacza 230/12V.
Zdecydowałem się na zakup lodówki sprężarkowej. Podłączyć ją na stałe do akumulatora zabudowy, czy tak jak opisaną wyżej zamrażarkę? Tzn. podczas dostępu do 230V zasilać ją przez zasilacz 230/12V.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-09-27, 20:58   

Janusszr napisał/a:
Podłączyć ją na stałe do akumulatora zabudowy

Dokładnie tak :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-09-28, 22:35   

Pogadałem sobie trochę dzisiaj z Marcinem z AbeM na temat instalacji elektrycznej pod jego lodówki. Okazuje się, że stara instalacja nie będzie spełniać wymogów. Polecił zakupić przewód solarny minimum 4mm2. Kupiłem 6mm2. Nigdy nie przypuszczałbym, że to takie istotne. I nastąpił następny etap. Oczekiwanie na lodówkę :spoko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-09-29, 15:13   

Janusszr napisał/a:
Nigdy nie przypuszczałbym, że to takie istotne.

I to bardzo!!! :bigok
Wielokrotnie pisałem w różnych tematach, że DC jest bardziej niebezpieczny dla bezpieczeństwa w kamperze (i nie tylko) niż AC. Wystarczy odświeżyć sobie materiał ze szkoły podstawowej - prawo Ohma - prościej już nie można :wyszczerzony:
Janusszr napisał/a:
Kupiłem 6mm2

I tym prostym sposobem poszedłeś w dobrym kierunku :ok
Mam nadzieję, że Marcin wspomniał Ci o bezpieczniku (o ile już On tego nie zamontował ) i hebelku :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-09-29, 20:16   

Banan napisał/a:

Mam nadzieję, że Marcin wspomniał Ci o bezpieczniku (o ile już On tego nie zamontował ) i hebelku :spoko

Niestety, o tym nic nie mówił :( .
Jest zarobiony po pachy. Ja sezon na ten rok zakończyłem, a więc mogę poczekać cierpliwie w kolejce. Jest to do zrobienia w każdej chwili, jeżeli nie ma takich zabezpieczeń przy lodówce.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-09-30, 00:20   

Janusszr napisał/a:
Jest to do zrobienia w każdej chwili, jeżeli nie ma takich zabezpieczeń przy lodówce.

To nie zapomnij o tym, dla własnego bezpieczeństwa :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2023-09-30, 07:26   

Podepnę się pod hebel przetwornicy. Dochodzi do niego 16mm2 i umiejscowiony jest w dobrym miejscu do obsługi. Jest blisko akumulatora. Ok.15cm od niego.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mazur 
weteran
Robert Mazur


Twój sprzęt: CI Mizar Garage , Ducato 2.8JTD
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Kwi 2012
Piwa: 84/105
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-02, 12:40   

A propo's lodówek. Czytam też sąsiednie forum (karawaning) jako (już) niezarejestrowany i widzę że tam pojęcie na temat lodówek kompresorowych jest takie : Kupujesz lodówkę standardową/domową i wymieniasz kompresor i tyle , a inni chcą tyle kasy, że o jej ! . A poza tym biorą te kompresory prądu w cholerę... Sorki, ale jak zakupiłem lodówkę od ABeEM i widzę co jest inaczej, tzn. to nie tylko wymiana kompresora :roll:
To zupełnie inna lodówka niż ta z marketu ! Zupełnie przemyślana dla nas . Panel chłodzący jest wewnątrz. Nie znam się na chłodnictwie, ale uważam że panel chłodzący wewnątrz, plus cyrkulacja powietrza to nie to samo co w lodówce którą mam w domu. :roll: Sprawność o wiele większa, stąd niższe zużycie Amperków.

To żadna reklama. Po prostu uważam że lepiej wydać parę złotych więcej niż żałować po zakupie "gdzieś tam" w markecie i ktoś wymieni TYLKO(!) kompresor. To tylko moje subiektywne spostrzeżenie, nikt nie musi się zgadzać. Wybór dowolny :bigok .
Dla mnie absorbcyjna już nigdy nie wróci ;) Wstępne próby określam, że to rakieta w porównaniu do absorbcyjnej. Jeszcze nie używana w warunkach bojowych, ale jakoś tak z góry uważam po kilku chwilach , że jest rewelacyjna.

p.s. zanabyłem licznik energii i podłączę go jak ruszę na wiosnę. Sprawdzę faktyczne zużycie prądu dla lodówki. Podam Wam szczegółowe dane bo też sam jestem zainteresowany.

Screenshot 2024-01-02 at 12-51-06 Informacje pozakupowe.png
Plik ściągnięto 313 raz(y) 179,89 KB

IMG_2375.JPG
Plik ściągnięto 2 raz(y) 154,26 KB

IMG_2363.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 157,27 KB

_________________
Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.
'Lao Tzu'
Ostatnio zmieniony przez Mazur 2024-01-02, 14:01, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-01-02, 13:59   

Powiadomiłem Marcina, że między 13, a 18 listopada będę w Będzinie. Czyli rzut beretem od Prudnika. Poprosił o adres smsem. W tym czasie miał mi dostarczyć lodówkę właśnie do Będzina, a nie odległych Suwałk. Zgadnijcie jaki jest tego finał?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-01-02, 14:37   

Robercie,
finał jest taki, że próbowałem dodzwonić się Niego(Marcina). Po kilkunastu próbach raczył odebrać i opieprzył mnie, że nachalnie do niego dzwonię.
Przez 35 lat prowadziłem firmę produkcyjną. Zamówienia miałem oprócz krajowych do Szwecji, Niemiec, Finlandii, Litwy, Białorusi. Nawet przez myśl mi nie przeszło, aby w taki sposób potraktować klienta. Dlatego to tak teraz boli.
Pocieszające jest to, że na naszym forum jest gość, który również przerabia lodówki. Mówię o Camper Cool. Na imię mu Czesław. Porównując tych dwóch panów, to tak jakby porównać piekło z niebem. Mam nadzieję, że nigdy nie spotkam Marcina z ABeMu w realu.

PS. Nie zauważyłem Robercie, że usunąłeś swój wpis.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mazur 
weteran
Robert Mazur


Twój sprzęt: CI Mizar Garage , Ducato 2.8JTD
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Kwi 2012
Piwa: 84/105
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-02, 14:39   

Słabo to wygląda od Twojego, Janusz samego początku.Nawet nie wiem co napisać.U mnie było od razu. Ja jestem zadowolony. Nie wiem jak mógłbym pomóc
_________________
Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.
'Lao Tzu'
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-01-02, 16:15   

Dziękuję Robercie za dobre słowo :spoko
W sprawie Marcina z ABeMu nie pomożesz mi, bo nie chcę już z tym człowiekiem mieć cokolwiek wspólnego. Możliwe, że robi wspaniałe lodówki. Jednak to nie upoważnia nikogo do takiego traktowania klientów.
Moja lodówka będzie od Camper Coola :spoko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***