Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z lodówką w HYMER B514 SL
Autor Wiadomość
seniorMAR 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: rodzinny HYMER T572 CL
Nazwa załogi: gołąbki
Dołączył: 22 Kwi 2012
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2022-05-29, 14:32   Problem z lodówką w HYMER B514 SL

Hymer B 514 SL, elektroblok EBL 101, lodówka z manualnym wyborem źródła zasilania. Na gazie i 240V pracuje poprawnie, pracuje także na samym akumulatorze pokładowym wykazując na panelu pobór ponad 10A, natomiast po odpaleniu silnika wchodzi w tryb awaryjny. Po zdemontowaniu kuchenki gazowej która jest bezpośrednio nad lodówką miałem możliwość zajrzeć na instalację lodówki. Okazało się że przy wyłączonym silniku na instalacji lodówki jest napięcie takie jak w akumulatorze pokładowym, nie ma przerwy na grzałce i po włączeniu lodówki lampka lampka świeci normalnie, a po uruchomieniu silnika to napięcie znika i przemiennie zapala się lampka zielona i czerwona. Wygląda to tak jakby przekaźnik z alternatora odłączył prąd z akumulatora pokładowego, a nie przełączył na alternator. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki, znalazłem też jakiś przekaźnik który "odzywa" się po przekręceniu kluczyka w stacyjce, tylko że lampka lodówki działa dalej poprawnie a zaczyna migać dopiero po odpaleniu. Może coś poradzicie, albo podpowiecie kto by to ogarnął.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-05-29, 14:57   

Lodówka nie powinna chodzić na akumulatorze pokładowym, co najwyżej tylko podczas pracy silnika, na postoju opcja zasilania lodówki i praca na 12V jest niedostępna.
Sprawdź w EBL czy masz poprawnie podpięte plusy z akumulatorów we właściwych dla nich przyłączach.
Może ktoś kiedyś wyjmował i odłączał EBL a podłączył potem na odwrót :idea
Rysunek wyjaśni:

ebl.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 186,11 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
seniorMAR 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: rodzinny HYMER T572 CL
Nazwa załogi: gołąbki
Dołączył: 22 Kwi 2012
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2022-05-29, 16:34   

Dziękuję za podpowiedź. Wiem o tym że lodówka nie powinna pracować na aku pokładowym i tak się dzieje po wyjęciu bezpiecznika 20 A na ścianie czołowej obok wyłącznika. U mnie ten bezpiecznik już był wpięty w momencie kupna, tj 6 lat temu i do tej pory wszystko działało poprawnie. Problem rozpoczął się w chwili podłączenia instalacji PV, nagle przestała pracować lodówka a panel wyświetlający zaczął "wariować", zaczął pokazywać jakieś dziwne pobory prądu, np pokazuje pobór 50A a po chwili spada to do 0,4 A, rano potrafi pokazywać że akumulator ma tylko 4Ah a w rzeczywistości po pomiarach okazuje się ze ma 100% naładowania. Z braku schematu poruszam się po omacku, w miejscu gdzie znajdują się bezpieczniki zabudowy jest także przekaźnik 12 V 50A tyco B337, według mnie to właśnie on jest odpowiedzialny za sterowanie akumulatora Chwilę po odpaleniu auta on robi się ciepły. Trochę mnie dziwi że po wypięciu przekaźnika lodówkę nadal można uruchomić na aku pokładowym. Jutro spróbuję gdzieś taki dostać i zobaczę czy to coś zmieni. Wracając do zmiany biegunów to informuję że od 6 lat ten energoblok nie był wyciągany i jak dotąd wszystko działało poprawnie. Pozdrawiam

Energoblok1.jpg
Plik ściągnięto 1808 raz(y) 40,09 KB

panel.jpg
Plik ściągnięto 1808 raz(y) 18,43 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-05-29, 16:45   

seniorMAR napisał/a:
...Wiem o tym że lodówka nie powinna pracować na aku pokładowym i tak się dzieje po wyjęciu bezpiecznika 20 A na ścianie czołowej obok wyłącznika.
...
Problem rozpoczął się w chwili podłączenia instalacji PV, nagle przestała pracować lodówka a panel wyświetlający zaczął "wariować",
...

Ten bezpiecznik nie powinien tam być wcale, on jest przeznaczony do lodówek kompresorowych, to gniazdo ma być puste chyba że inżynierki wykorzystują je po swojemu :idea
.
Jaką masz pewność że kable od akumulatorów nie były odpinane podczas tego montażu? Wystarczy się upewnić w prosty sposób, odłączając klemę akumulatora zabudowy, powinno zniknąć napięcie na śrubce plusowej z symbolem akumulatora zabudowy.
Ten sprawdzian powinien wykluczyć tą pomyłkę.
Oczami wyobraźni nie dostrzegam innych punktów zamiany prądów.
Przekaźnik się grzeje bo spory prąd (około 10...12A dla grzałki 100W) przez niego płynie a to oznacza że jest sprawny ale mogą się nagrzewać jego styki, powinny być do połysku.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
seniorMAR 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: rodzinny HYMER T572 CL
Nazwa załogi: gołąbki
Dołączył: 22 Kwi 2012
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2022-05-29, 18:20   

O tym że bezpiecznik ten jest tylko do lodówek kompresorowych to doczytałem się dopiero dzisiaj, wcześniej wszystko chodziło więc nie zwracałem na niego uwagi, tak jak pisałem wcześniej chodziło to u mnie 6 lat. Po odłączeniu klemy plusowej na śrubce plusowej napięcia nie ma. Dziwne jest to, że po wypięciu tego przekaźnika nie "wariuje" panel, ale lodówka dalej pokazuje awarię. Czuję że bez schematu tego nie zrozumię, ale najchętniej podjechał bym do elektryka który się na tym zna. Przy okazji połączył by z układem instalację PV którą mam zamontowaną, a sam nie chcę się z tym mocować, na wszelkie "elektroniki" jestem już za stary. Może mógłbyś polecić kogoś kto by to ogarnął?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-05-29, 21:11   

seniorMAR napisał/a:

...
Po odłączeniu klemy plusowej na śrubce plusowej napięcia nie ma. Dziwne jest to, że po wypięciu tego przekaźnika
...
Czuję że bez schematu tego nie zrozumię
...
kto by to ogarnął?

.

Ok, teraz tylko potwierdź że na włąściwej śrubce tego napięcia nie ma. Porównaj pierwsze foto jakie zamieściłem oraz schemat poniżej. Na schemacie na czerwono to ten budzący wątpliwości rejon, a zielony to już sam przekaźnik, ale on jest wewnątrz EBLa więc zaczynają się rozbieżności.
.
Ja. Będę nieskromny ale ja to ogarnę lecz nawet nie wiem skąd jesteś ale mogę Cię/Was zaprosić do siebie hm... dopiero po wakacjach.

101.png
Plik ściągnięto 16 raz(y) 151,78 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
seniorMAR 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: rodzinny HYMER T572 CL
Nazwa załogi: gołąbki
Dołączył: 22 Kwi 2012
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2022-05-30, 11:08   

Dziękuję bardzo za chęć pomocy ale już jestem umówiony w ELCAMP Kraków. Tak się składa że ten schemat mam także i nawet myślałem o tym przekaźniku, ale nie czuję się na tyle mocny żeby grzebać w EBL. Pozdrawiam

Energoblok1.jpg
Plik ściągnięto 1713 raz(y) 40,09 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-05-30, 17:20   

seniorMAR napisał/a:
...
nie czuję się na tyle mocny żeby grzebać w EBL. Pozdrawiam

No ale nikt nie każe ci grzebać, tylko z tyłu zamienić miejscami dwa kable, to nie jest trudne, dasz radę.
W serwisie powiedzą tylko że naprawione a prawdziwej usterki możesz się nie dowiedzieć, nawet jak za nią zapłacisz.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
seniorMAR 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: rodzinny HYMER T572 CL
Nazwa załogi: gołąbki
Dołączył: 22 Kwi 2012
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2022-05-30, 21:12   

Żeby nie mieć wyrzutów sumienia, zdemontowałem EBL, "niestety" okazało się że kable podłączone dobrze. Co prawda tylna ściana wyglądem różni się od tej z Twojego zdjęcia i nie ma oznaczeń ale u mnie kable podłączone tak jak na Twoim EBL. Tak czy inaczej czeka mnie wizyta w serwisie. Niby mógłbym jeździć z lodówką na gazie, ale niepokoją mnie te dziwne wskazania poborów prądu, a poza tym chciałbym podpiąć PV, czego teraz nie robię ze względu na te "wariacje". Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.

EBL mój.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 264,33 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-05-30, 21:48   

No więc widzę niezgodność.
Na moim zdjęciu poglądowym, jest tył EBL99 gdzie masa jest po środku.
Ty masz EBL 101, zapodałem schemat EBL101 wg którego masa jest po lewej stronie a środkowy i prawy to plusy akumulatorów zabezpieczone do 50A.
Teraz zapodałeś swoje foto i masz podłączone tak jak w EBL99 z masą po środku a nie jak na schemacie 101-ki.
.
W tym punkcie muszę się wstrzymać z dalszymi zaleceniami bo cyrk się zrobił i trzeba to ogarnąć praktycznie a nie wirtualnie.
Niemniej, zamiana plusów akumulatorów w tej kostce z zachowaniem masy tak jak jest obecnie, niczemu nie zaszkodzi a wiele by powiedziała.
.
Podpięcie prądu z panela i regulatora to już pikuś, najpierw musisz uporządkować aktualną instalację.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***