Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esperanto
Autor Wiadomość
kazbar 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 36/4
Wysłany: 2010-06-13, 18:40   Esperanto

Kemping w Druskiennikach na Litwie.
Zajmujemy stanowisko. Rozglądam się wokół...
Jest podłaczenie do prądu. Przedłużacz mam.
Jest podłaczenie do wody. Nie mam przewodu!!! Zapomniałem zabrać :gwm
Obok, za żywopłotem stacjonują "Niderlandy". Mają, i to pewnie ze 20 metrów. Leży obok kampera .... :ok
Ale jak zapytać o pożyczkę? Po jakiemu? Niderlandzkiego to ja nie znam, niemieckiego tylko trochę, angielskiego może więcej,
pa ruski już zapomniałem na amen, a innych to już całkiem nie kumam.
Raz kozie śmierć. Rękami, nogami, pomieszam wszystkie języki i jakoś się dogadamy. Obym tylko nie wyszedł na durnia :haha:
- Helloł. Ja zabył waser szlauf. Help mi you? - zapytałem drapiąc się po głowie
- Waser szlauf? O...ja, ja! Waser szlauf. Zdrastwujcie. Gut. Ja, ja gut!
No i mam. Jakoś udało się dogadać. :ok

Idę ja sobie rano do kibelka a tu kolega "Niderland" z ręcznikiem na ramieniu wychodzi z łazienki.
- Bonan Tagon!
- Eeeee...Bonan Tagon. Ĉu vi parolas Esperante?
- Jes. Mi parolas Esperante.... :box
...No i się zaczęło. Na wyścigi przypominaliśmy sobie słówka, zwroty i gramatykę.
Ja kiedyś podsłuchiwałem zajęcia lekcyjne mojej żony (nauczycielka esperanto) a On jako zażarty uczeń swojego ojca-esperantysty słuchał i ćwiczył.
A ile uścisków i machań łapkami na pożegnanie? Ile łez?
Gadaliśmy sobie bez stresu. W obcym i nieobcym języku. Powiem szczerze...na luzie i bez obciachu. Ani to nasz ani to ich narodowa paplanina a jednak jakaś taka jakby nasza i ich.

Esperanto. Język caravaningu?
Może warto?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
StasioiJola 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Bürstner
Nazwa załogi: StasioiJola
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 25 Lip 2008
Piwa: 81/283
Skąd: Gąbin
Wysłany: 2010-06-13, 18:43   

Kazek - to jest bardzo dobra myśl!!!!! Tylko jak przekonać brać karawaningową Europy do nauki tego języka????????????? :szeroki_usmiech :spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 224/1172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-13, 18:59   

StasioiJola napisał/a:
Tylko jak przekonać brać karawaningową Europy do nauki tego języka?????????????

Nie potrzeba duzo osób w europie i nie tylko uczy sie tego jezyka.Są przecież organizowane seminaria i nie tylko
_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 224/1172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-13, 19:11   

ja miałem okazje przez 3 tygodnie rozmawiac rekoma i kilkoma jezykami z duńczykiem bylo to dosc zabawne ale jakos się dogadywaliśmy było z tym dużo zabawy ale wszystkie bariery padały wieczorem przy kolacji zakrapianej :haha: :haha:
_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Witold Cherubin 
weteran


Twój sprzęt: SEA/ELNAGH - Fiat Ducato 2,3 TD
Nazwa załogi: włóczykije
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Mar 2007
Piwa: 81/48
Skąd: Warszawa-Międzylesie
Wysłany: 2010-06-14, 09:23   

StasioiJola napisał/a:
Kazek - to jest bardzo dobra myśl!!!!! Tylko jak przekonać brać karawaningową Europy do nauki tego języka????????????? :szeroki_usmiech :spoko

Warto się tym zająć, tym bardziej że Polak był twórcą i propagatorem tego języka. Istnieje Polski Związek Esperatystów, który ma wiele oddziałów terenowych (zarząd główny ma siedzibę w Gliwicach).
Można byłoby spróbować nawiązać współpracę z tym związkiem i zacząć od nauki tego międzynarodowego języka w Camperteamie, a potem nawiązywać kontakty z podobnymi organizacjami za granicą. :ok
O ile wiem, to nie jest trudno nauczyć się esperatno, a na świecie istnieje wiele związków esperantystów, które organizują ogólnoświatowe kongresy. W 2009 r. taki kongres odbył się w Białymstoku (rodzinne miasto Ludwika Zamenhoffa) w 2010 kongres odbędzie się na Kubie, a w 2011 w Danii.
Pozdrawiam :spoko
_________________
Witek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzysioz 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Orbiter
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Piwa: 65/64
Skąd: Płóczki Dolne
Wysłany: 2010-06-14, 14:54   

Mysle , ze idea byla zacna ale jak kazdy sztuczny twor upadla. Na swiecie mamy i tak juz wystarczajaco duzo jezykow, zeby uczyc sie jeszcze jednego. Celem tworcy bylo chyba to zeby nie wyroznic zadnego narodu pod wzgledem waznosci. Raczej jest to obecnie zajecie dla hobbystow , bo co do kumunikacji problem raczej rozwiazal sie sam i chyba czy ktos chce czy nie chce i bez wzgledu na to jak sie z tym czuje napopularniejszy ( jesli nikt nie wybiera sie do Ameryki Srodkowej lub Poludniowej) jest angielski. I chyba nawet Niemcy sie z tym pogodzili , choc francuzki ruch oporu wciaz probuje walczyc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzysioz 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Orbiter
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Piwa: 65/64
Skąd: Płóczki Dolne
Wysłany: 2010-06-14, 16:53   

A do tego co piate dziecko na swiecie rodzi sie Chinczykiem wiec ci co maja juz czworke musza uwazac. Moze wiec Chinczykow uczyc Esperanto , bo u nich cienko z innymi jezykami. A tak powazniej to znajomosc zadnego jezyka na pewno nikomu nie zaszkodzi , wiec moze byc i Esperanto
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Arturo 
stary wyga


Twój sprzęt: caravana ;)
Dołączył: 05 Sie 2008
Piwa: 2/1
Skąd: niedaleko W-wy
Wysłany: 2010-06-15, 15:42   

KOGUT napisał/a:
jak juz się czegoś uczyć to może migowego , trafimy na głuchego obcego i esperanto też nic nie da a tak to i pomożemy nawet i na ulicy w naszym mieście ... :spoko


języki migowe też są narodowe :(
_________________
Arturo
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KFAJP 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ford Transit Dueerre
Dołączył: 06 Kwi 2013
Skąd: Selby/Zlotoryja
Wysłany: 2013-04-12, 00:56   

Ale sie usmialem :szeroki_usmiech o tym co piatym dziecku.... :mrgreen:
A o tym jezyku to wczesniej nie slyszalem. Jak czytalem wasze posty to myslalem ze chodzi o hiszpanski.
Osobiscie sklanial bym sie ku jezykowi migowemu, gdyz jest to juz jezyk miedzynarodowy, a dodatkowo ulatwial by kontakt z osobami ktore tylko takiego jezyka moga uzywac.

Na chwile obecna mam jednego syna, i nigdy nie myslalem aby miec wiecej niz troje, ale o tym "co piatym chinczyku" bede pamietal ... :mrgreen: :lol: :-P

Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 300/13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-12, 05:08   

ten sposób z esperanto na pożyczenie szlaucha jest dobry, ale można też pójść z flaszką, a wtedy o wspólny język nie trudno, nawet bez trzeciego i czwartego do brydża.

a ja czytając forum mam inną refleksję, może próbujmy języka ojczystego, bo czasem jest z nim w pisowni kiepsko, no i czasem kilku ludzi władającym tym samym językiem kompletnie nie rozumieją się i nie mogą się dogadać.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KFAJP 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ford Transit Dueerre
Dołączył: 06 Kwi 2013
Skąd: Selby/Zlotoryja
Wysłany: 2013-04-14, 22:22   

Cyryl napisał/a:
...
a ja czytając forum mam inną refleksję, może próbujmy języka ojczystego, bo czasem jest z nim w pisowni kiepsko, no i czasem kilku ludzi władającym tym samym językiem kompletnie nie rozumieją się i nie mogą się dogadać.


Ale nie chodzi o brak Polskich znakow w mojej pisowni ? a tylko jako taka ogolna uwaga, ze ludzie czasami wrzuca cos bez sensu, zamiast wypowiedziec sie po chwili zastanowienia z czyms konkretnym do powiedzenia.

Pozdrawiam (aPolskich znakow brak bo komp. sluzbowy i nie moge nic instalowac)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***