Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zerwane gwint szpilki kola - wymiana
Autor Wiadomość
david111 
trochę już popisał


Twój sprzęt: vw lt28
Dołączył: 09 Lut 2011
Piwa: 1/1
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2013-03-12, 18:58   zerwane gwint szpilki kola - wymiana

Witam,

jade sobie droga slysze ze cos zaczyna telepac kamperkiem. zawalniam i tak nasluchuje. patrze w lusterke a tam kolo mi lata!! :-P
w ostatniej chwili stanalem, bo jak zdjalem kolapaczka czarnego to wypadly z niego 4 nakretki a piata ledwo wisiala na koncowce szpilki. jeszcze skunde pozniej i bym stracil kolo a kamper zaliczylby glebe na piaste. ufff ale zyje nie wiem czego wiecej szczescie czy rozumy lub glupoty ze do tego pozwolilem dopuscic :gwm

a teraz do rzeczy. zerwane wszystkie gwinty w szpilkach ktore wchodza do piasty. na sile nowymi srubami ktore mialem w skrzence naprawczej dokrecilem kolo i zjechalem na parking. tak auto zostalo.

musze wymienic wszystkie szpilki. pytanie jest jak one siedza. zapewne trzeba rozebrac bęben i wybic szpilki od przodu. pewnie byloby dobrze tez zdjac cala piaste lub wogole nowa dac z nowymi szpilkami.

co o ty myslicie?? czy dobrze widze przyszla prace?? :)

pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bryzby 
stary wyga

Twój sprzęt: Fiat Ducato Granduca 2,8 JTD
Nazwa załogi: bryzby
Dołączył: 30 Gru 2012
Piwa: 5/6
Skąd: Tuchola
Wysłany: 2013-03-12, 20:14   

Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem ale nazwa szpilki sugeruje ,że sa to wkręcane elementy.Musisz uważać bo taka usterka występuje najczęściej przy słabo dokręconym kole lub nieorginalnych nakrętkach lub felgach.Wymienić można same szpilki lub cały komplet ale wtedy z obu stron.
_________________
Brygida i Zbyszek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ARCADARKA 
Kombatant

Twój sprzęt: Pojazd specjalny
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Sty 2008
Piwa: 85/99
Skąd: STOLYCA
Wysłany: 2013-03-12, 20:15   Re: zerwane gwint szpilki kola - wymiana

david111 napisał/a:
Witam,

jade sobie droga slysze ze cos zaczyna telepac kamperkiem. zawalniam i tak nasluchuje. patrze w lusterke a tam kolo mi lata!! :-P
w ostatniej chwili stanalem, bo jak zdjalem kolapaczka czarnego to wypadly z niego 4 nakretki a piata ledwo wisiala na koncowce szpilki. jeszcze skunde pozniej i bym stracil kolo a kamper zaliczylby glebe na piaste. ufff ale zyje nie wiem czego wiecej szczescie czy rozumy lub glupoty ze do tego pozwolilem dopuscic :gwm

a teraz do rzeczy. zerwane wszystkie gwinty w szpilkach ktore wchodza do piasty. na sile nowymi srubami ktore mialem w skrzence naprawczej dokrecilem kolo i zjechalem na parking. tak auto zostalo.

musze wymienic wszystkie szpilki. pytanie jest jak one siedza. zapewne trzeba rozebrac bęben i wybic szpilki od przodu. pewnie byloby dobrze tez zdjac cala piaste lub wogole nowa dac z nowymi szpilkami.

co o ty myslicie?? czy dobrze widze przyszla prace?? :)

pozdrawiam


dobrze widzisz ,,,,, :-P ,,,,,lepiej sprawdź wszystkie nakrętki na pozostałych kołach :bigok :bigok :bigok
_________________
Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kazbar 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 36/4
Wysłany: 2013-03-12, 20:59   

Szpilki są osadzone w piaście na wieloklinie. Rzadko zdarza się by "obrobił" się wieloklin. Jest hartowany. Najczęściej powodem zerwania s zpilek jest niedokręcenie nakrętki bęben-felga.

PS. W starszych modelach samochodów (mój kamper Ford ADF) szpilki miały "lewy" gwint by nakrętki same dokręcały się w czasie jazdy. Pamiętam, że mechanik poukręcał mi szpilki chcąc zmienić koło. Pocił się, sapał i..ukręcił. Gadał że były zapieczone i ukręciły się ze starości :haha: Dopiero przy drugim kole zajarzył, że to lewe gwinty :gwm
Ostatnio zmieniony przez kazbar 2013-03-12, 21:17, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2013-03-12, 21:09   

david111 napisał/a:
musze wymienic wszystkie szpilki. pytanie jest jak one siedza. zapewne trzeba rozebrac bęben i wybic szpilki od przodu. pewnie byloby dobrze tez zdjac cala piaste lub wogole nowa dac z nowymi szpilkami.


Szpilki są na wcisk.Trzeba wybić z piasty urwane i (jeśli otwory w piaście są nie rozkalibrowane)wbić nowe.
Jeśli długośc szpilki pozwala na to ,by ją włożyć w piastę bez demontażu tejże ,to można szpilki wciągnąc w piastę przy pomocy tulejki i nakrętki koła.

bryzby napisał/a:
Wymienić można same szpilki lub cały komplet ale wtedy z obu stron.


Możesz napisać czemu z obu stron?
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
david111 
trochę już popisał


Twój sprzęt: vw lt28
Dołączył: 09 Lut 2011
Piwa: 1/1
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2013-03-12, 23:05   

dzieki za podpowiedzi.

tak wlasnie myslalem (poczytalem troche) ze sa na wcisk. wyczytalem gdzies tam ze latwo jest skrzywic sama piaste walac w szpilke mlotkiem ;( bedzie trzeba uwazac

- a czy do tej operacji zdejmowac beben??

- wiecie moze jakich szpilek szukac. czy rozmiar to M 14 x 1.5 a dlugosc 70 czy 40mm ??

- jeszcze moze slowo odnosnie samej piasty. jakiej szukac, jakas porada bo moze i ja bym zmienil

tak przypomne ze moja westfalia to 2.4d bez turbo na pojedynczych kolach z tylu z 92 roku
a tak na dobicie powiem ze cala historia wlasnie toczy sie w angli - wiecie jak ciezko tutaj cokolwiek znalezc do tak starych samochodow. miesiac temu padl mi rozrusznik to trzeba bylo solidnie poszukac i kupic do turbo a okazalo sie ze byla roznica miedzy silnikiem turbo a bez turbo.

pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***