Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2009-01-24, 21:02
Kiedy włączamy kierunkowskaz na skrzyżowaniu?
Autor Wiadomość
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2007-12-03, 15:27   Kiedy włączamy kierunkowskaz na skrzyżowaniu?

Na początek taki problem.
Jedziemy cały czas drogą z pierwszeństwem przejazdu. Czy w sytuacji jak na rysunku, jadąc od dołu wzdłuż strzałki, droga w lewo jest z pierwszeństwem, ta od góry podporządkowana (tam od góry powinien być znak "STOP" albo "ustąp pierszeństawa"), należy włączyć lewy kierunkowskaz? Czy wystarczy znak że jedziemy drogą z pierwszeństwem i kierunkowskazu nie potrzeba?

Rysunek1.jpg
Plik ściągnięto 8795 raz(y) 8,21 KB

_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Ostatnio zmieniony przez janusz 2007-12-03, 18:46, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jerzy 
weteran

Twój sprzęt: Adria Sun Living
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2007
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2007-12-03, 17:06   

janusz napisał/a:
Czy w sytuacji jak na rysunku[...]należy włączyć lewy kierunkowskaz?

Tak. Dojeżdżając do skrzyżowania, mamy wybór: prosto lub w lewo. Zmianę kierunku jazdy mamy obowiązek zasygnalizować. Nadjężdżający z przeciwka podporzadkowaną nie może wiedzieć, jak pojedziemy: w (nasze) lewo, czy prosto.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2007-12-03, 17:24   

Przypominam że napisałem (nie narysowałem) powinien być znak podporządkowania, i jadący tą drogą tłumaczy sobie że z przeciwka jedzie samochód, i jedzie drogą główną, nie wnikając w to gdzie pojedzie jest na głównej i muszę na niego poczekać więc może kierunkowskazu nie włączać. Zastrzegam się że to jest tylko przyczynek do dyskusji nie koniecznie moje zdanie. :haha:
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 365/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2007-12-03, 17:44   

Żadnych kierunkowskazów.
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2198
Skąd: Otwock
Wysłany: 2007-12-03, 17:52   

Ustawa"Prawo o ruchu drogowym" art.22.5 mówi:

"Kierujacy pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru".

W przypadku podanym przez Janusza, nie ma znaczenia, że droga podporządkowana stanowi linię prostą z drogą główną. TO JEST BOCZNA DROGA. Jadący drogą główną nie zmienia pasa ruchu i ( ponieważ nie opuszcza dotychczasowej drogi ) nie zmienia kierunku jazdy. Włączanie kierunkowskazu jest zbędne.
Zaznaczam, że skrzyżowanie winno posiadać inne, precyzyjne oznakowanie, nakazujące pojazdom na drodze podporządkowanej " bezwzględne podporządkowanie".
Janusz,zresztą, ten warunek słusznie podaje.
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robin 
stary wyga


Twój sprzęt: Samochód kempingowy
Dołączył: 19 Sty 2007
Postawił 7 piw(a)
Skąd: SRC
Wysłany: 2007-12-03, 17:57   

Tu wcale nie ma o czym dyskutować.Sprawa jest ewidentna.
_________________
"Prawdą ostaje się to, co nie jest sprzeczne z niczyim interesem"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sasquatch 
weteran
CamperPark.pl


Twój sprzęt: Riva Mobil City540 Ducato 1,9td
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lut 2007
Piwa: 5/1
Skąd: Przedzeń
Wysłany: 2007-12-03, 18:17   

Robin: ale konkretnie ewidentna na tak czy ewidentna na nie?
_________________
"Jeśli chcesz - szukasz sposobów. Jeśli nie chcesz - szukasz powodów"
www.CamperPark.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robin 
stary wyga


Twój sprzęt: Samochód kempingowy
Dołączył: 19 Sty 2007
Postawił 7 piw(a)
Skąd: SRC
Wysłany: 2007-12-03, 18:25   

Żadnych kierunkowskazów.
_________________
"Prawdą ostaje się to, co nie jest sprzeczne z niczyim interesem"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2007-12-03, 18:35   

No i pięknie o to chodziło. O taką dyskusję.
Nie wiem czy wiecie ale kiedyś byłem przez jakąś część mojego życia instruktorem nauki jazdy. Miałem swoją szkołę jazdy. Nie znaczy to wcale że przepisy znam najlepiej i jakąś wyroczniom miał bym zostać. Spotkała mnie taka sytuacja i to nie jest zasłyszane, tak było. Na egzaminie wtedy jeszcze w samochodzie jeździł instruktor i z tyłu egzaminator. Jechaliśmy na egzaminie państwowym z kursantem w tej właśnie sytuacji. Kursant włączył kierunkowskaz i nie zdał. Wtedy tak było że poprawkę zdawało się przy następnym egzaminie, u nas to było praktycznie co tydzień. Następny egzamin, ten sam kursant, to samo skrzyżowanie inny egzaminator. Kursant nauczony werdyktem poprzedniego egzaminatora nie włączył kierunkowskazu. I co oblał. Za trzecim razem mu się udało bo pojechaliśmy w inną stronę.
Nic dziwnego że tu są różne opinie. Jak egzaminatorzy mają różne to co mówić o kierowcach.
Z moich obserwacji to najpiękniej kierunkowskazy włączają Czesi.
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eeik 
Kombatant
"Mała Karawana"


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2007
Piwa: 12/7
Skąd: Śląsk-Wodzisław Śl.
Wysłany: 2007-12-03, 19:18   

Jeszcze mi łapa nie odpadła, żeby tego kierunkowskazu w tym przypadku nie wrzucić.

Ja włączam bo np jadąc prosto (w tym konkretnym przypadku) - jakby wcześniej zwalniam pas dla wyjeżdżających z podporządkowanej.

Ja tam oprócz przepisów i tego co muszę, a co nie - stosuje zasadę zdrowego rozsądku.

No po co ma kierowca czekać jak jade prosto, a on chce wyjechać z podporządkowanej, potem leca @#$%^&*, że korki się robią.

Ale ja to tylko baba za kierownicą jestem
_________________
Ewa

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 365/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2007-12-03, 19:28   

eeik napisał/a:
Ja tam oprócz przepisów i tego co muszę, a co nie - stosuje zasadę zdrowego rozsądku.

Czasami jak się dwie takie osoby spotkają może być nieszczęście. ( jeden rozsądek może się różnić od drugiego ) :bigok
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jerzy 
weteran

Twój sprzęt: Adria Sun Living
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2007
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2007-12-03, 19:34   

1. Pamiętaj, że celem każdego kierowcy jest być pierwszym, cokolwiek to oznacza.
2. Im szybciej przejedziesz na czerwonym świetle, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś cię stuknie z boku.
3. Włączenie kierunkowskazu ujawnia wszystkim twój zamiar wykonania manewru. Prawdziwy kierowca nigdy tego nie zdradza. 4. Nigdy nie wymuszaj pierwszeństwa, ani nie zajeżdżaj drogi starszemu samochodowi. Tamten gość prawdopodobnie nie ma nic do stracenia.
5. Prędkość w km/h widniejąca na znakach drogowych jest jedynie wielkością sugerowaną dla przeciętnych kierowców. Prawdziwy kierowca dopasowuje prędkość do możliwości własnego samochodu.
6. Nigdy nie utrzymuj takiego odstępu od poprzedzającego pojazdu, aby mogło tam wjechać inne auto.
7. Hamować należy w ostatniej chwili i tak mocno, aby bezwzględnie zadziałał ABS, powodując odprężający masaż stopy. W przypadku aut bez ABS'u ćwiczymy rozciąganie nogi.
8. Nie faworyzuj mniejszości. Wpuszczając przed siebie auto wyjeżdżające z podporządkowanej uszczęśliwiasz jednego, a wkurzasz dziesiątki jadących za tobą.
9. Pamiętaj, że wśród pieszych, których przepuszczasz na pasach lub wysepce tramwajowej może być terrorysta.
10. Zauważ, że jeżeli zaparkujesz samochód na środku trawnika, na pewno żaden pies nie zrobi w tym miejscu kupy.
11. Jeżeli nie potrafisz prowadzić samochodu jednocześnie nadając SMS`a, jedząc hamburgera, pijąc colę i zmieniając CD - nigdy nie zostaniesz sales representative.
12. Blondynka napotkana za kierownicą innego pojazdu jest równoważna 100 czarnym kotom przebiegającym drogą.
13. Wyrzucanie śmieci za okno samochodu urozmaica krajobraz oraz nadaje sens istnieniu służb porządkowych.
14. Inteligentna sygnalizacja drogowa nie jest po to aby ułatwić ci życie, ale po to by pokazać, iż odpowiednie służby są na bieżąco z postępem technicznym.
15. Pamiętaj, że zmienne warunki pogodowe nie są w żadnym wypadku powodem dla zmiany powyższych reguł. Są one naturalnym czynnikiem wzrostu gospodarczego w biznesie samochodowym oraz medycznym
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2198
Skąd: Otwock
Wysłany: 2007-12-03, 19:39   

JaWa napisał/a:
eeik napisał/a:
Ja tam oprócz przepisów i tego co muszę, a co nie - stosuje zasadę zdrowego rozsądku.


Czasami jak się dwie takie osoby spotkają może być nieszczęście. ( jeden rozsądek może się różnić od drugiego


Święte słowa, JaWa, dlatego na drodze należy precyzyjnie trzymać się przepisów. Wszelkie kłopoty wynikają z braku precyzji, bądź braku zrozumienia przepisu. Swoją drogą zdrowy rozsądek przydaje się czasem i na drodze i w życiu. Chyba,że...
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sasquatch 
weteran
CamperPark.pl


Twój sprzęt: Riva Mobil City540 Ducato 1,9td
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Lut 2007
Piwa: 5/1
Skąd: Przedzeń
Wysłany: 2007-12-03, 19:39   

Jerzy - czy ty to sam pisałeś czy wkleiłeś? tak czy inaczej stawiam Ci piwo
_________________
"Jeśli chcesz - szukasz sposobów. Jeśli nie chcesz - szukasz powodów"
www.CamperPark.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marcin T 
zaawansowany


Twój sprzęt: Hobby
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2007
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-12-03, 19:41   

Takie skrzyżowanie to duperela w porównaniu z rondem. Tu dopiero jest pole do popisu dla wielbicieli mrygania.
_________________
Pozdrawiam

Marcin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***