Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak uruchomić wodociąg? Dethleffs '95
Autor Wiadomość
Jacek M 
weteran


Twój sprzęt: Dethleffs na J5 2,5D '89 - ciągle jeździ :)
Dołączył: 20 Sty 2007
Piwa: 15/46
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-07-04, 15:31   Jak uruchomić wodociąg? Dethleffs '95

Witam wszystkich

Mamy problem ze świeżo nabytym (od handlarza - nic nie wie o aucie) kamperkiem.

To jest kamper Dethleffs z 1995 (pierwszy rok Ducato w nowszej budzie), jest też trochę unowocześniona względem mojej ('89) zabudowa.
Główna zmiana polega na tym, ze jest nowocześniejszy bojler, podejrzewam, że pełni on również funkcję ogrzewania, ponieważ jest zabudowany w szafie, w tym miejscu, gdzie u mnie jest piec do ogrzewania, a pod siedzeniem kierowcy nic nie ma.

Problem:

Nie umiemy usuchomić wodociągu - woda się nie leje lub leje się b. słabo. Sprzedawca powiedział, że żeby uruchomić instalację wodną należy: widoczny na zdjęciu 3, 5 (i w powiększeniu na zdj4) żólty przycisk wcisnąć i przy wciśniętym przycisku włączyć biały przełącznik - ten obok. Po właczeniu napięcia tym włącznikiem żółty przycick powinien pozostać zablokowany w pozycji wciśnietej i woda powinna działać.
Ja myślę, że jest to elektrozawór z zaworem bezpieczeństwa do spuszczania wody z Trumy. W moim emerycie jest to czerwona wajszka, działająca całkowicie ręcznie i spuszczająca wodę pod kamper, a tutaj zdaje się jest to elektrozawór. Spust wody jest do zbiornika wody szarej - sprawdziliśmy.

Objawy:

1. po wciśnięciu żółtego przycisku słychać coś jakby odgłos elektromagnesu/stycznika wewnątrz elektrozaworu ale po przełączeniu białego przycisku ten żółty odskakuje do połozenia pierwotnego - nie ma podtrzymania.
2. myśleliśmy, że problem leży w pompce - faktycznie pracowała na sucho. Zacząłęm od końca, czyli od pompki. Stwierdziliśmy (kolega hydraulik), że to białe przy pompce, to z pewnością filtr (?). Może jest zanieczyszczony i dlatego pompka nie działa. Po odłączeniu od pompki tego białego elementu (filtr?) udało się "zalać" pompkę i woda pojawiła się w kranie ale pod b. małym ciśnieniem, jednocześnie słychać, że woda w tym samym czasie spływa do zbiornika wody szarej (na wskaźniku podnosi się stan wody szarej, więc raczej nie ma dziury w instalacji, tylko tak jest odprowadzony przelew).


Niestety nie mamy instrukcji obsługi jak to się odpala ani dostatecznej wiedzy:

1. Czy robimy coś źle - może trzeba zrobić coś jeszcze, jakiś prosty patent - coś włączyć lub przestawić, czego nie wiemy?
2. Być może też zwyczajnie coś uległo uszkodzeniu? Jak i co możemy sprawdzić?

zdjecie1.JPG
Plik ściągnięto 6005 raz(y) 124,55 KB

zdjecie2.JPG
Plik ściągnięto 6005 raz(y) 118,98 KB

zdjecie3.JPG
Plik ściągnięto 6005 raz(y) 84,01 KB

zdjecie4.JPG
Plik ściągnięto 6005 raz(y) 102,77 KB

zdjecie5.JPG
Plik ściągnięto 6005 raz(y) 37,17 KB

_________________
"Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę.
Bierzesz sobie winko, siadasz nad Wisłą, rozpinasz kołnierzyk.
Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę"
M. Piwowski vel A. Krost
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2013-07-04, 19:01   

Moim zdaniem ,to białe to też pompka(usuń ją).Ja zaczął bym od wymiany pompki na nową ,nie jest to wilki wydatek a będziesz pewien ,że coś masz na pewno nowe.Potem podłączył bym"na krótko " pompkę ponosząc po kole krany.Gdzieś po drodze masz zaworek zwrotny ,sprawdź czy działa.Nie jestem mocny w kamperach ale to nie chińszczyzna dasz sobie radę.Może było cos kombinowane, to tylko kraniki i wężyki .Ciepła woda podobnie ,tyle ,że przechodzi przez boiler taki czy inny.U Ciebie jest układ niskiego ciśnienia wody ,czyli każdy kran powinien załączać pompkę ,sprawdź miernikiem czy po otwarciu zwiera,czyli zamyka obwód.Jak nie dasz rady zadzwoń. :spoko :spoko :spoko
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2013-07-04, 19:17   

kolego , wez najprostszym sposobem - odlacz kabelki od pompki i podlacz w to miejsce zarowke 12v . po czym wlacz kran pierwszy - powinna sie zaroweczka zapalic. wylacz i tak po kolei wszystkie krany jakie masz . jak swieci prad jest . miernik moze oklamac bo nie robi obciazenia. pozniej odkrec kran i spruboj dmuchnac jakas pompka od materaca albo kompresorkiem na malym cisnieniu. jak wszysko chodzi to wymien pompke :spoko
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jacek M 
weteran


Twój sprzęt: Dethleffs na J5 2,5D '89 - ciągle jeździ :)
Dołączył: 20 Sty 2007
Piwa: 15/46
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-07-04, 21:42   

Dzięki dzięki :) Pompka kręci. Zupełnie nie wiem po co jest ten dodatkowy (drugi, a nie piąty) element, czyli to białe w pompce? W każdym razie, ta niebieska część to z pewnością pompka i z pewnością podaje wodę.
W tzw. międzyczasie konsultowałem się telefonicznie z Darkiem (ARCADARKA) i uszkodzony jest prawdopodobnie zawór "mrozowy", czyli to dziwne urządzonko z żółtym przyciskiem i białym przełącznikiem. Zaraz zrobię próbę z odłączeniem tego ustrojstwa. Powinno być dobrze.
_________________
"Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę.
Bierzesz sobie winko, siadasz nad Wisłą, rozpinasz kołnierzyk.
Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę"
M. Piwowski vel A. Krost
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
StasioiJola 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Bürstner
Nazwa załogi: StasioiJola
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 25 Lip 2008
Piwa: 81/283
Skąd: Gąbin
Wysłany: 2013-07-04, 22:17   

Jacku ja mam wywalony ten zawór i wszystko chodzi jak należy, poszczególne krany załaczają pompkę wody i to słychac w momencie odkręcenia kranu. Na zimę spuszcam ręcznie wodę z bojlera . :spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Jacek M 
weteran


Twój sprzęt: Dethleffs na J5 2,5D '89 - ciągle jeździ :)
Dołączył: 20 Sty 2007
Piwa: 15/46
Skąd: Siedlce
  Wysłany: 2013-07-05, 13:33   Się udało :)

Stasiu, dzięki :spoko - jak zwykle niezawodni :pifko Zrobiłem tak jak Ty. Ponieważ kamper startuje jutro w "dziewiczy" rejs, na razie w zaprzyjaźnionym zakładzie zrobiliśmy prowizorkę: dwa przelewy spięte za pomocą kawałka miedzianej rurki i obejmek. Dziaa :) :) :) :!: Wprawdzie w tym stanie nie można spuścić wody na zimę. Ale póki co - mamy lato :-P
Umówiłem się z mechanikiem, że po powrocie z wilegiatury zmajstruje nam urządzonko typu trójnik z zaworkiem (pieknie by tu pasował trójnik od instalacji spawalniczej - ta sama średnica króćców) i będziemy za Twoją radą spuszczać wodę "ręcznie", pamietając o tym przed mrozem. A przy jakiejś okazji może wpadniemy do Darka, który podobno ma jakiś nowy wynalazek Trumy - zawór automatyczny "antifreez" - działający bez elektryki :shock:
Czego to ludzie nie wymyślą... :idea:
Dzięki za pomoc :spoko

Przy okazji, może ktoś wie, gdzie można kupić (albo od czego zaadaptować) korek do zbiornika z wodą? Dotychczasowy prawdopodobnie ktoś wystawił na słonko (bardzo) i struchlało mu się, biedactwu - dokumentnie. Tedy - poszukuję nowego/sprawnego, bo póki co się woda wychlupuje(wychlapuje?) lub muszę zakręcać "na worek foliowy". A to się przecie nie godzi :gwm
_________________
"Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę.
Bierzesz sobie winko, siadasz nad Wisłą, rozpinasz kołnierzyk.
Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę"
M. Piwowski vel A. Krost
Ostatnio zmieniony przez Jacek M 2013-07-05, 15:53, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ARCADARKA 
Kombatant

Twój sprzęt: Pojazd specjalny
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Sty 2008
Piwa: 85/99
Skąd: STOLYCA
Wysłany: 2013-07-05, 15:51   

Jacek M napisał/a:
Stasiu, dzięki :spoko - jak zwykle niezawodni :pifko Zrobiłem tak jak Ty. Ponieważ kamper startuje jutro w "dziewiczy" rejs, na razie w zaprzyjaźnionym zakładzie zrobiliśmy prowizorkę: dwa przelewy spięte za pomocą kawałka miedzianej rurki i obejmek. Dziaa :) Wprawdzie w tym stanie nie można spuścić wody na zimę. Ale póki co - mamy lato :-P
Umówiłem się z mechanikiem, że po powrocie z wilegiatury zmajstruje nam urządzonko typu trójnik z zaworkiem (pieknie by tu pasował trójnik od instalacji spawalniczej - ta sama średnica króćców) i będziemy za Twoją radą spuszczać wodę "ręcznie", pamietając o tym przed mrozem. A przy jakiejś okazji może wpadniemy do Darka, który podobno ma jakiś nowy wynalazek Trumy - zawór automatyczny "antifreez" - działający bez elektryki.
Czego to ludzie nie wymyślą...
Dzięki za pomoc :spoko


FROST CONTROL ,Jacku :haha: :haha: :haha: :haha:
_________________
Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Jacek M 
weteran


Twój sprzęt: Dethleffs na J5 2,5D '89 - ciągle jeździ :)
Dołączył: 20 Sty 2007
Piwa: 15/46
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-07-05, 15:56   

Oj-tam, oj-tam :wyszczerzony: Darek, wiesz, że jest taki rodzaj niedźwiadka, któremu dłuuugie słowa sprawiają wielką trudność. A do tego zagraniczne... :haha: :haha: :haha:

Dzięki Dareczku, przy okazji :pifko :pifko :pifko , a teraz wirtualne :kufel :bigok
_________________
"Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę.
Bierzesz sobie winko, siadasz nad Wisłą, rozpinasz kołnierzyk.
Najlepsze są amerykańskie koszule w kratę"
M. Piwowski vel A. Krost
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***