Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Pawcio
2013-10-14, 10:47
Camper GPS
Autor Wiadomość
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-01-01, 11:33   

Wtrącę sie w temat , bo używam nawigacji m/w od jej poczatków w Polsce. Przyzwyczaiłem sie do Automapy i znam jej wszystkie wzloty i upadki. Dla mnie jest OK. Ale na jakim sprzęcie jest zainstalowana to warunkuje dodatkow jej funkcjonalność. Miałem ja zainstalowana na smartfonie , palmtopie , na nawigacji 7" Blow.
Funkcja kamery cofania jest niemal w każdym sprzęcie z wejściem AV . Żadna sztuka.

Ale ostatnio jako uzupełnienie nawigacji w samochodzie mile zaskoczyła mnie darmowa w telefonach Noki . Fajna rzecz w nieznanych miastach. . Prosta i funkcjonalna. Warto mieć taki telefon czy smartfon . Wtedy nie trzeba zabierać nawigacji bazowej podczas zwiedzania.l

Z Garminem , krotko sie bratałem , podczas jazdy motocyklem i nie byłem zachwycony . Może dlatego ,że Automapa zalegała mi w podświadomości. Gdy używa sie sporadycznie nawigacji , jej prostota obsługi ma znaczenie . Ale w przypadku planowania ważnej podróży licza się różna ustawienia , możliwość wgrania pkt POI ITD. w tym Automapa jest chyba najlepsza. .
Jesli chodzi o sprzet to to : duży ekran i fajnie by było by były przyciski funkcyjne . Dodatkowo ułatwiają obsługę. Połaczenie WiFi lub Bluetooth a najlepiej slot na kartę SIM . Wtedy mamy Live Drve i na bieżąco info o korkach i korekte trasy.
Ważne jest też wsparcie i portale społecznościowe i tu Atomapa tez nieźle wygląda.
Mam obecnie leglną z podpięciem do określonego sprzetu , ale gdzies mam tez wersje pudełkową i i w razie czeko mysle ,że moge ja aktywować na innym sprzęcie.
Ważny jest sprzęt im na ogół droższy tym lepszy.
Kiedyś na smarfonie Samsunga po 16 godzinnej pracy telefon sie zawiesił . Czyli jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Było to w Toscanii w nocy na totalnym zadupiu . Od tamtej pory kupuję nawigację do nawigacji a telefon do telefonowania.

Od użytkowników TomToma mam identyczne informacje.... więc każdy orze jak może.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
slawwoj 
Kombatant

Twój sprzęt: Laika x695 Ford
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Sie 2012
Piwa: 141/299
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2014-01-01, 11:56   

Bronek napisał/a:

Ale ostatnio jako uzupełnienie nawigacji w samochodzie mile zaskoczyła mnie darmowa w telefonach Noki . Fajna rzecz w nieznanych miastach. . Prosta i funkcjonalna. Warto mieć taki telefon czy smartfon . Wtedy nie trzeba zabierać nawigacji bazowej podczas zwiedzania.


Ale musi być dostęp do sieci ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-01-01, 13:33   

slawwoj napisał/a:
Bronek napisał/a:

Ale ostatnio jako uzupełnienie nawigacji w samochodzie mile zaskoczyła mnie darmowa w telefonach Noki . Fajna rzecz w nieznanych miastach. . Prosta i funkcjonalna. Warto mieć taki telefon czy smartfon . Wtedy nie trzeba zabierać nawigacji bazowej podczas zwiedzania.


Ale musi być dostęp do sieci ?


Nie. !!!!!

Stara Nokia 500 - w dzisiejszych czasach 3-letnia--- ma GPS i 3G . i WIF . W telefonie ustalasz jak ta "nokiowska" nawigacja ma pobierać dane. Czy GPS wlasny , czy GPS na Bloetoothie czy wi fi czy tzw punkt dostepowy internet . i sam telefon wybiera po kolei z czego ma korzystać . 1. WI-FI a jak nie ma to 3G ( Internet) a jak nie to sam GPS.

Ma to taka zalete ,że gdy jesteś w budynku to pozycja jest ustalana na tzw BTS1ach. niedaokladnie ale zawsze. Samochód na parkingu podziemnym znajdziesz.


Ja robie tak mapy są wgrane, a akutalizacja lub w domu wifi lub normalnie włączam tzw dane mobilne i 3g . I jak odpalam mapy to spokojnie wszystko jest gdy szkoda mi NIEWIELKIEJ kasy wystarczy wyłaczyc dane mobilne i nawigacja mapy działaja na GPS . Lecz gdy szukasz aktualności itd to właczasz i za ok 1 zl masz wszystko .
Nietóre telefony np w PLUSIE maja ponoć licecję na aktualizaję tylko w Polsce . Ale.. będąc w niemczech u mnie dzialało i bez problemu aktualizowal . Pomimo roamingu nie zauwazyłem jakiegoś strasznego rachunku.

Ps a... i kobitka Ci gada do ucha jak iść. po mieście . Możesz mieć wyłączony ekran spokojnie spacerować.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2014-01-09, 16:49   

Jestem już po trasie PL-DE osobówką, na której w iPhone naprzemiennie używałem nawigacji Navigon i Sygic wraz ze starym Nuvi.

Obydwa programy spisały się doskonale, ale:

Navigon jest bardziej stabilny od Sygica, któremu zdarzyło się wyjść z aplikacji. Jest też bardziej przejrzysty. Navigon częściej pokazywał ograniczenie prędkości zgodne z rzeczywistym oznakowaniem, gdzie Sygic miał nieprawidłowe dane.

Sygic w Dreźnie pokazywał zarysy zabytkowych budynków, co jest niepotrzebnym bajerem, ale cieszy oko. Sygic posiada szczegółową historię trasy włącznie z profilem wysokości, średnimi prędkościami itp. Podsumowania dzienne, tygodniowe itp. Sygic bardzo często ma bardzo błędne dane dotyczace obszarów zabudowanych i pokazuje obszar niezabudowany, tam gdzie jest zabudowany. Skutkuje to wprowadzającą w błąd podpowiedzą o ograniczeniu prędkości.

Oba programy zawierały najnowsze drogi w Polsce i Niemczech. Żaden nie gubił sygnału. Każdy doprowadził do celu. Nieco inne algorytmy obliczania trasy, ale jeszcze nie wiem który lepszy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-09, 17:35   

Ja używam OSMAND'a na Androidzie - bazuje na mapach OpenStreet, które można ściągać w najnowszych wersjach za free. Mapy są aktualizowane przez brać internetową i obecnie bardzo dobrze pokrywają europę (wg mnie). Sam moduł nawigacyjny ma swoje wady (na pewno nie jest to automapa) - ja się przyzwyczaiłem. W przypadku dłuższych tras należy wprowadzać punkty pośrednie. Bardzo dużą zaletą są szczegółowe mapy - są tam drogi, dróżki, szlaki turystyczne. Używałem OSMAND'a jako nawigacja rowerowa na trasach MTB w Alpach - daje radę. Można wgrywać ślady GPX. OSMAND pracuje u mnie jako nawigacja samochodowa i GPS turystyczny.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-01-12, 11:55   

Niedawno w Auto Świat był test nawigacji na smartfony. Zdecydowanie wygrał Google Map ( 24 punkty na 25 mozliwych), Sygic, AutoMapa, a szczególnie TomTom ( za 300 zł) wypadły cienko.
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Ostatnio zmieniony przez JaWa 2014-01-12, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2014-01-12, 15:15   

Google maps się nie liczy, bo nie jest offline, a koszt danych w roamingu to np. 5000 zł przez kilkutygodniowy wyjazd, lub kilkaset jeśli będziesz kupować karty. Poza tym Google maps nie działa kiedy stracisz zasięg w górskiej dolinie.
Mówimy o prawdziwych nawigacjach offline, a nie protezach naciagających naiwniaków nie odróżniających kbps od kB/s.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-01-12, 17:14   

Johny_Walker napisał/a:
Google maps się nie liczy

Dla Ciebie się nie liczy, dla innych się liczy. Gdybyś dobrze się wczytał, to byś wiedział, że napisałem o rankingu smartfonów. Skąd ta bzdura o kosztach roamingu 5 000 zł to już nie mam pojęcia. W Unii 1 MB kosztuje 2,30 zł. NaviExpert pobiera na 100 km poza maistem ok. 200 KB danych, a w mieście max. 1 MB. Za 5 000 zł przejechałbym w Unii blisko 1 000 000 kilometrów.
Od 1 lipca 2014 nie będzie w granicach Unii roamingu.
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2014-01-12, 21:25   

Stąd, że płacisz za każde rozpoczęte wysyłanie i odebranie. Czyli za 5000 zł kupisz około tysiąca odświeżeń mapy. Zerknij na swój billing.
Bawiłem się kilkadziesiąt minut mapą Google i cache miał 300 MB. Czyli 690 zł, jeśli dane leciały w jednej sesji.
Twoje pieniądze. :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-01-13, 11:57   

To całe szczęście, że się nie bawiłem. Trzeba czekać na koniec roamingu.
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
piotr.sto 
zaawansowany


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Gru 2011
Piwa: 5/27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-28, 20:21   

Ponieważ temat dotyczy urządzenia Garmin, pytanie do użytkowników Garmina - czy w tym systemie jest możliwość zaplanowanie trasy na komputerze PC i zgrania jej do nawigacji (dostępność do funkcjonalności map także na PC)?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2014-02-28, 20:23   

U mnie tak.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
piotr.sto 
zaawansowany


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Gru 2011
Piwa: 5/27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-28, 20:34   

Fux napisał/a:
U mnie tak.


Podłączasz navi do PC i planujesz, czy Garmin oferuje dodatkową aplikację na komputer?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2014-02-28, 20:37   

Garmin ma odpowiednie aplikacje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eMWu 
stary wyga


Twój sprzęt: 2 x Knaus traveller 595 + 625
Nazwa załogi: Campertrip.pl
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2010
Piwa: 11/23
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-03-03, 10:04   

hmm... troche wiecej konkretów? ja na mojego 1,5 rocznego bezskutecznie szukałem.
_________________
www.campertrip.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***