Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowanie w Portugalii. Co nas czeka?
Autor Wiadomość
Tutejsi
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Półintegral T-Loft 45
Nazwa załogi: Tutejsi
Dołączył: 07 Sty 2013
Skąd: Znowu warszawiacy
Wysłany: 2013-11-07, 07:33   Zimowanie w Portugalii. Co nas czeka?

Na początku grudnia chcemy z żoną ruszyć do Portugalii, przezimować w dodatnich temperaturach i wrócić w okolicach marca/kwietnia. Po drodze Niemcy, Francja, Hiszpania. Zatrzymamy się aby zatańczyć tango, posłuchać ciekawej muzyki (klasyka), obejrzeć obrazy abstrakcyjne (żona maluje), zachwycić oczy "okolicznościami przyrody". Dzieła architektury niekoniecznie - np. zamki nad Loarą jakoś nas nie kuszą. Ale kto wie?

Przeczytałem wszystkie Wasze relacje i przeczytam je raz jeszcze, a potem ponownie. :)
Kampera mam od maja 2013 i zero doświadczeń w podróżach dalej niż do Danii (Legoland)

Na razie w przygotowaniach poczyniłem co następuje:

1. Zmieniam opony na zimowe.
2. Kupiłem końcówki przejściowe na butle 11 kg
3. Zostawiłem wolne miejsce na drugą butlę do wypożyczenia za kaucją po drodze (Francja, Portugalia)
4. Wyrobiłem sobie EKUZ - będę za 3 miesiące musiał u lokalnych lekarzy pobrać recepty na uzupełniające leki (jestem diabetykiem).
5. Odwiedziłem dentystkę.

Czego nie wiem?

Czy jechać przez Lyon i Marsylię do Barcelony ryzykując przymrozki i ew. zamarznięcie wody w kamperze czy jechać wzdłuż Atlantyku via Bordeaux, licząc na łagodniejsze temperatury w grudniu?

Czy kupić łańcuchy pod kątem "śnieżyc" w Pirenejach lub w drodze powrotnej (zakładam, że mogę być zmuszony do pilnego powrotu do Polski w środku zimy europejskiej, wcześniej niż zejdą śniegi)

Czy po drodze można dolewać gazu do mojej polskiej butli?

Czy internet na kartę pre-paid (gdzie kupować takie karty po drodze?) będzie działał na tablecie Samsung Galaxy Note GTN8000

Czy telewizja na kartę (u kogo kupić?) sprawdzi się na południu Portugalii (mam zachomikowany talerz chyba 70 na trójnogu).

Rozmówki obcojęzyczne - gadam po angielsku. Z marnym skutkiem uczyłem się niemieckiego i francuskiego, ale coś niecoś kumam. Czy warto kupić wydawnictwa Beaty Pawlikowskiej (lubię ją, kiedyś razem pracowaliśmy w Radio Kolor w Warszawie)?

CB-Radio? Instalować?

Co jeszcze? Czego nie zrobiłem, a powinienem. Wiem, że wszystkiego nie przewidzę, ale może z pomocą koleżanek i kolegów ...


Wojtek (z Basią w tle)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mania 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Camper Dukato CJ IMAGIS 2014r
Nazwa załogi: Mania
Dołączył: 14 Wrz 2009
Skąd: Stargard Szczx.
Wysłany: 2013-11-07, 07:43   

Ale Wam zazdroszczę, do Maroka tak blisko, przemyśl. Powodzenia Darek :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 353/400
Skąd: krakow
Wysłany: 2013-11-07, 07:52   

Mysle ze koledzy się odezwa.Jedz, sprawdz,czy wiatry pozwola na zimowanie?pozdrawiamy z Krety,tu nie widzimy możliwości przezimowania,Barbara Muzyk
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2013-11-07, 08:07   

Tutejsi napisał/a:
będę za 3 miesiące musiał u lokalnych lekarzy pobrać recepty na uzupełniające leki

bedą ceregiele- lepiej przed granicą wjedż do apteki i na podstawie dowodu
sprzedadzą ci "zapomniane z domu" leki- ja poradzilem sobie w ten właśnie sposob
Tutejsi napisał/a:
Zostawiłem wolne miejsce na drugą butlę

bierz dwie butle,
Tutejsi napisał/a:
Czy po drodze można dolewać gazu do mojej polskiej butli?

oficjalnie raczej nie
W Portugalii pożyczylem miejscową butle oraz adapter i za pomocą przewodu i dwóch koncówek przelalem gaz- udało się przelać prawie 8kg gazu)
Tutejsi napisał/a:
Czy internet

Na kempingach jest mnóstwo WI-FI
Tutejsi napisał/a:
Czy telewizja na kartę (u kogo kupić?) sprawdzi się na południu Portugalii

Będzie działać każda (to zależy od anteny a Twoja wystarczy) zwróć uwagę na dekoder 12V, (ma je polsat i NC+)
Tutejsi napisał/a:
Czy kupić łańcuchy

wg mnie nie- awaryjny powrót to raczej będzie szybko więc autostradami
Tutejsi napisał/a:
CB-Radio? Instalować?

"tam" z nikim nie pogadasz, ew jedynie z tirowcami po drodze
Tutejsi napisał/a:
Co jeszcze? Czego nie zrobiłem, a powinienem

-karta bankomatowa do konta w € (przy wielu operacjach unikasz ciągłego przewalutowania)
-porządne nieszablonowe zabezpieczenie kampera (możliwość unieruchomienia)
-Karta ADAC
Miłej podróży
:spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2013-11-07, 08:10   

W tematach na temat których mam wiedzę:

Internet na kartę PrePaid w tablecie - niemal każda karta prepaid za granicą umożliwia także używanie internetu. Kłopot w tym że niemal do każdej trzeba dostosować ustawienia sieci w systemie. Dodatkowo - karty za granicą są sprzedawane np. w kioskach czy małych punktach obsługi - sprzedawcy zazwyczaj nie potrafią pomóc w konfiguracji. Ja używałem internetu z kart prepaid zarówno w Chorwacji jak i w Holandii, Belgii, Niemczech i Austrii - za każdym razem starałem się przed wyjazdem sprawdzić jak w konkretnych sieciach komórkowych jest naliczana opłata za internet (ryczałt albo opłata za kB przesłanych danych) i która jest dla mnie korzystna. Starałem się też znaleźć konfigurację dla mojego systemu. Nie zawsze było to łatwe - kwestia przebijania się przez obcojęzyczne strony. Przy dłuższym pobycie w danym kraju jednak jest to opłacalne. Jeśli gdzieś jesteś przejazdem to wystarczy Ci podłączenie się do WiFi np. w McDonaldzie przy autostradzie albo w kafejce w mieście - w wielu miejscach jest to możliwe, czasem trzeba zapytać obsługę o hasło. Jeśli chodzi o konkretnie Twój model tabletu to też problemu nie będzie zarówno z GSM jak i z WiFi.

CB Radio - jeśli jedziesz sam to może być że nie będziesz miał z kim rozmawiać za granicą. Faktem jest że CB jest naprawdę bardzo popularne w Polsce w porównaniu z innymi krajami Europy. Dobrym zwyczajem jest za granicą używanie do rozmów kanału 10 lub 28 zamiast stosowanego w Polsce kanału 19 - kłopot w tym że za granicą nigdy nie wiadomo na którym kanale jakichś polskich kierowców się znajdzie... Ja CB stosuję wtedy kiedy jadę ze znajomymi i chcemy mieć możliwość kontaktu zdalnego, kiedy jadę sam - nie używam. Ciekawy artykuł na temat używania CB za granicą jest tutaj:

http://motoryzacja.interi...ec,1828319,1718
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2013-11-07, 08:14   

Cytat:
papamila: karta bankomatowa do konta w euro
- to jest bardzo dobre rozwiązanie, ja korzystam z karty z BZWBK - opłata roczna to 10 euro - kupuję walutę za złotówki w internetowym kantorze i przelewam bezpośrednio na rachunek karty. Za granicą zero przewalutowań, zakup euro w lepszej cenie niż w zwykłym kantorze.

(edytowane znaczki euro - coś nie chciały się pokazywać)
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/204
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2013-11-07, 15:53   Re: Zimowanie w Portugalii. Co nas czeka?

Tutejsi napisał/a:
Przeczytałem wszystkie Wasze relacje i przeczytam je raz jeszcze, a potem ponownie. :) Czego nie wiem?

Czy jechać przez Lyon i Marsylię do Barcelony ryzykując przymrozki i ew. zamarznięcie wody w kamperze czy jechać wzdłuż Atlantyku via Bordeaux, licząc na łagodniejsze temperatury w grudniu?


Miesiąc temu wróciliśmy z żoną z sześciotygodniowej wyprawy do Portugalii. Z Warszawy jechaliśmy przez Saarbrücken, Fontainbleau, kilka miejscowości nad Loarą, Bordeaux, Santiago de Compostela, omijając we Francji drogie autostrady. Droga b.dobra z pominięciem gór.

Tutejsi napisał/a:
Czy kupić łańcuchy pod kątem "śnieżyc" w Pirenejach lub w drodze powrotnej (zakładam, że mogę być zmuszony do pilnego powrotu do Polski w środku zimy europejskiej, wcześniej niż zejdą śniegi)


Podobnie jak papamila uważam, że ewakuując się z Portugalii w środku zimy wracał byś autostradami, a na nich łańcuchy są raczej nieprzydatne.

Tutejsi napisał/a:
Czy po drodze można dolewać gazu do mojej polskiej butli?


My zużyliśmy niecałą butlę na 6 tygodni pobytu. Ale jest to sprawa indywidualna, zwłaszcza jak trzeba by było się dogrzewać. Na tak długą wyprawę pomyślałbym jednak o zabraniu dwóch butli.


Tutejsi napisał/a:
Czy telewizja na kartę (u kogo kupić?) sprawdzi się na południu Portugalii (mam zachomikowany talerz chyba 70 na trójnogu).


Ja zakupiłem rok temu (w Warszawie na Ciołka)"Telewizję na kartę" wraz z dekoderem na 12V. Bez problemu odbierałem prawie wszystkie polskie stacje w Portugalii.

Tutejsi napisał/a:
Rozmówki obcojęzyczne - gadam po angielsku.


W Portugalii angielski w zupełności wystarczy. Przydatny jest też francuski.


Tutejsi napisał/a:
Co jeszcze? Czego nie zrobiłem, a powinienem.


Moim zdaniem przydatny jest w drodze wykaz Stellplatzów w całej Europie - zarówno papierowy (jest do dostania w księgarni obcojęzycznej w Warszawie), jak również wgrany do nawigacji. My korzystaliśmy również z karty ACSI z b. dużą zniżką na kilkanaście tysięcy kempingów w Europie.

Powodzenia w przygotowaniach i... podróży :spoko
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2013-11-07, 18:47   

campingkardacsi.nl
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tutejsi
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Półintegral T-Loft 45
Nazwa załogi: Tutejsi
Dołączył: 07 Sty 2013
Skąd: Znowu warszawiacy
Wysłany: 2013-11-11, 17:09   

Dziękuję za cenne wskazówki.

Konto w Euro - super pomysł. Kantor internetowy? (cinkciarz.pl?) hmmm.

Zwróćcie uwagę w kwestii butli, że zapewne będzie intensywne dogrzewanie wody i kampera przy nocach poza kampingami. Wtedy dwie butle opróżnię szybciej niż ustawa przewiduje. Stąd koncepcja, aby wziąć tylko jedną a jak się skończy gaz to nie przelewać ale wziąć za kaucją miejscową butlę i oddać przy wyjeździe do sąsiedniego kraju. Czy to ma sens?

ADAC - czy zdążę przed wyjazdem? Chyba nie.

Co do karty ACSI to niestety chyba będę kupował ją w Hiszpanii, bo na 2014 dostępna będzie pod koniec grudnia.

Mam kartę CCI na 2013
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2013-11-11, 17:27   

Tutejsi napisał/a:
Kantor internetowy? (cinkciarz.pl?) hmmm.

wybrałbym aliorkantor- karta dziala i masz pelno oddziałów,
konta w samym aliorze (bank) nie musisz mieć
Tutejsi napisał/a:
ADAC - czy zdążę przed wyjazdem? Chyba nie.

zdążysz, zadzwoń po pomoc do Macieja - www.jazdawde.pl
nie musisz mieć fizycznej karty- wystarczy że podasz numer członkowski
Tutejsi napisał/a:
bo na 2014 dostępna będzie pod koniec grudnia.

nabędziesz ją już na targach lipskich w końcówce listopada
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZBYSZEK BOZENA 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Adria Coral 660 SL 2009
Nazwa załogi: ADA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sie 2013
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-11-23, 09:24   

Witamy. My spędzamy już po raz 3 zimę w Hiszpanii.Teraz też szykujemy się do wyjazdu.Z naszego doświadczenia droga przez Lyon ,Montpellier do wybrzeża francuskiego nie zaskoczyła nas warunkami zimowymi.Co do łańcuchów mamy je zawsze ,ponieważ oprócz autostrad posiadanie ich w okresie zimy jest wymagane ,a warunki pogodowe zmusiły nas do 1 -krotnego użycia w Austrii jak jechaliśmy przez Wlochy Francje do Hiszpani.My wozimy 2 pełne butle z gazem dla bezpieczeństwa,ale nie mieliśmy problemu z nabiciem ich stojąc na stellplatzach .Dwa razy w tygodniu przyjeżdzali z butlami nabitymi na wymianę,a w naszym przypadku zabierali polską butlę na drugi dzień przywozili nabita.Koszt nabicia to 12 E,a zakup nabitej,hiszpańskiej to 25 E. i reduktor koszt 14E.Stoimy zawsze na bezpłatnych stellplatzach oraz parkingach wśród kamperow holenderskich ,niemieckich i angielskich jako jedyni Polacy .
_________________
BOZENA I ZBYSZEK Z LEGNICY
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZBYSZEK BOZENA 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Adria Coral 660 SL 2009
Nazwa załogi: ADA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sie 2013
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-11-23, 09:47   

My do naszego ekwipunku dołączamy jeszcze rowery.Podczas wyjazdu robimy około 2 tys.km.W dużych miejscowościach stajemy na obrzeżach miasta zawsze wśród kamperów i uczęszczanych miejsc ze względów bezpieczeństwa i rowerkami zwiedzamy duże miasta i okolice.Tym sposobem zwiedzaliśmy Barcelonę,Alicante ,Valencję ,duże miasta francuskie, włoskie oraz Sycylię.ZAWSZE PAMIĘTAJCIE O BEZPIECZEŃSTWIE.Nigdy nie zostawiamy wieczorami opuszczonego kampera ,jeżeli nie mamy towarzystwa wokół[puste parkingi].Zawsze możemy służyć pomocnymi informacjami.Pozdrawiamy :spoko
_________________
BOZENA I ZBYSZEK Z LEGNICY
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
szymek1967 
Kombatant


Twój sprzęt: VW colorado KARMANN
Nazwa załogi: rodzinka
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lis 2011
Otrzymał 35 piw(a)
Skąd: zielona gora
Wysłany: 2013-11-23, 10:06   

nie chce was straszyc ani zniechecać
ale tej zimy grozi wam w tamtych stronach swiata armagedon pogodowy :-/

ps. grecja również nie nalezy pod tym wzgledem do miejsc bezpiecznych
wyspa rodos juz tonie w ulewnych deszczach jakich nie notowano tam od wiekow :-/

ogolnie kiepsko to wyglada :?
_________________
szymek1967
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZBYSZEK BOZENA 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Adria Coral 660 SL 2009
Nazwa załogi: ADA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sie 2013
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-11-23, 11:47   

Nie straszysz bo tam nie będzie przez 3 miesiące -20 i ani jednego dnia bez slonca jak w Polsce.Ranki mogą być chlodne lecz dni cieple i zawsze słoneczne tylko wiatr jest caly czas pozdrawiamy
_________________
BOZENA I ZBYSZEK Z LEGNICY
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yuras 
weteran

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Maj 2010
Piwa: 46/51
Skąd: 16 km od Pekinu
Wysłany: 2013-11-23, 12:44   

szymek1967 napisał/a:
nie chce was straszyc ani zniechecać
ale tej zimy grozi wam w tamtych stronach swiata armagedon pogodowy

Trzeba cierpieć na 'zespół Macierewicza' aby takie głupoty pisać.
Tam grudzień jest jak polski lipiec.

Pogoda i klimat Portugalia 2013.JPG
Plik ściągnięto 183 raz(y) 69,49 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***