Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa domka ze Złomka. Relacje z budów kamper +poradnik ABC
Autor Wiadomość
xbartman 
stary wyga


Twój sprzęt: Nissan Primastar
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 15 Gru 2016
Piwa: 64/10
Skąd: Łódź/Pristina
Wysłany: 2018-05-17, 14:46   

Poxylina działa cuda. Ten kto ją wymyślił powinien dostać nobla.
Toscaaner a napisz coś o tym boxie bo chyba nie było, albo przegapiłem. Z czego go zrobiłeś i czy
agregat pracuje wewnątrz czy to tylko jest na czas transportu? Wyciszałeś jakoś?
_________________
Pozdrawiam, Bartek
Moje podróże: www.w4stronyswiata.com

"Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie, pełne przygód, pełne doświadczeń." - Konstantinos Kawafis
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2018-05-17, 20:07   

Grzałka się nagrzewa i stygnie o wiele intensywniej niż taki korek, klejenie może nie wytrzymać. Wytnij otwór, mufę (może być inox, nie będzie korodować) do bojlera przylutuj lutem twardym srebrnym. Palnik na kartusz da radę, chwila i masz na lata i zawsze możesz wymieniać grzałki wg.potrzeb.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-05-17, 20:09   

Faktycznie o boksie nic nie pisałem, a to już jakoś w tamtym roku. Zrobię dokładny opis pewnego dnia z fotkami, teraz na szybko, to box jest ze sklejki żeglarskiej czy cuś, czyli można lać wodą i spoko. Wzmocniony listwami i kątownikami w środku. Na zewnątrz oklejony tworzywem, więc z zewnątrz plastikowy.
Box ma kilka "pokoi". Główny, największy w środku jest dla agregatu, po bokach są jeszcze 4 osobne, które robią za labirynt dla hałasu. Dodatkowy wentylator do wymuszenia chłodzenia. Wszystko wytłumione matami akustycznymi stosowanymi do car audio. Można powiedzieć, że niewiele słychać.
Aktualnie agregat w bagażniku, bo nie używam na południu, a box służy za graciarnię. :haha:
Pewnie się z nim przeproszę jak pojadę na północ i wróci do boxa. :mrgreen:

Postaram się zrobić opis jak znajdę czas na pisanie :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-05-17, 20:18   

Wlodo, ja inaczej planowałem. Kupić dużą mufę czy jak to się zwie, z gwintem wewnętrznym odpowiednim dla grzałki, np. 1/2 czy ile tam. Zewnętrzna miałaby np. 1 cal. Wiercę dziurę na styk, jak wtedy z tym "kapslem" na fotkach. Wkręcę, ale logiczne, że szczelne nie będzie na 1,5 mm blachy, ale naokoło nawalę paczkę poxiliny. Teraz z taką wklejoną mufą mógłbym wkręcać spokojnie w tą wewnętrzną część grzałki, gdyby padały czy coś.

Z lutowaniem problem taki, że ja mam palnik do miękkiego lutowania. Taki za 15 zł na kartusze.

Znaczy da się przylutować jakoś np. miedzianą czy tam mosiężną mufę jakimś lutem do stali?
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbiegusek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Lublin 3324
Nazwa załogi: zbYchEwka
Dołączył: 06 Lis 2016
Piwa: 10/7
Skąd: Bełchatów i okolice
Wysłany: 2018-05-17, 20:39   

Masz palnik lutowniczy na gaz, więć powinno się dać - ostatnio tak spawałem, tfu! lutowałem blaszany zbiornik paskudy ładnych kilka lat temu.
Mufa pod grzałkę ma raczej 2". Przy gwincie rurowym o tej średnicy, skok gwintu będzie miał ze 2...3mm (abo i więcej), więc nie licz, że ci się sam gwint doszczelni. Ale faktem jest, że mufa winna się ładnie "wgryźć" w ściankę bojlera.
Ustal najpierw, jaką grzałkę najlepiej wsadzić - jaki będzie miała kołnierz.
BTW można poszukać/zamówić wykonanie spersonalizowanej ;) mufy z mosiądzu - łatwiej byłoby polutować. W sensie, że pewniej byś się czuł. :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2018-05-17, 20:59   

Jasne, że się da i trwa to chwilę. Ja miałem większy problem, bo łączyłem trwale inox z miedzią, ale bez problemu https://www.camperteam.pl...r=asc&start=345
O lutowaniu twardym nie piszę, masz przecież wikipedię i inne źródła informacji, palnik przykładowy http://allegro.pl/palnik-...6618099999.html parę $ ogarnie sprawę, trwale i na lata.
Przyklejenie mufy do bojlera to również kłopot przy dokręcaniu grzałki. Tam należy użyć trochę siły żeby dociągnąć, więc można mufkę urwać. Można ją oczywiście przytrzymać drugimi szczypcami, ale narażamy ja jednak na obciążenia które mogą spowodować nieszczelność.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-05-17, 22:11   

Tym palnikiem twardy lut? Zaje..ście. Taki mam dokładnie. Tylko jakiś ktoś mnie kiedyś przekonał, że tym to tylko lut miękki.
No to znaczy, że trzeba zrobić małe zakupy.

Da się wszystko kupić na allegro?
Mam kilka dni jakby co na szybkie zakupy i ktoś mi z Polski podrzuci w przyszłym tygodniu. :szeroki_usmiech
Może jeszcze zdążę :szeroki_usmiech
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2018-05-18, 12:42   

Poczytaj np.tu o drutachhttps://domtechniczny24.pl/druty-do-lutowania-twardego.html Kluczowa jest temp. łączonych materiałów, taki mały palnik może dać 1300 st. a drut, zależy jaki, potrzebuje tak do 900 st. Jednak odprowadzanie ciepła przez tak dużą mufkę i bojler jest na tyle duże, że tej temp nie osiągniesz w całej mufce. Musisz wtedy grzać dwoma z dwóch stron. Jak metal będzie miał odpowiedni kolor/temperaturę podajesz drut w spoinę, powinien się stopić i ładnie rozpłynąć. Przerywasz grzanie, czekasz aż wystygnie, wycierasz topnik i gotowe.
Podsumowując, raczej dwa palniki, drut w osłonie z topnika lub pręt + topnik, mufka z gwintem wewnętrznym jak na grzałce, opcjonalnie-otwornica lub małe wiertło i półokrągły pilnik.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zielak 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: FIAT FENDT 570
Nazwa załogi: ZIELAKI
Dołączył: 02 Mar 2015
Piwa: 2/1
Skąd: świnoujscie
Wysłany: 2018-05-24, 12:09   

Kolega zrobił sobie grzanie wody ze zwykłego prysznica solarnego.Na zdjęciu jeszcze nie jest dokończony.Napełnia go ciśnieniem z instalacji kampera bez wchodzenia na dach.
Mi chodzi po głowie zrobienie małego solara wodnego ze starego radiatora od lodówki.Mam pompkę od webasto i wepnę to trójnikami na wejściu i wyjściu boilera bez ingerencji w niego samego.Do tego podepnę jakiś mały solarek elektryczny i jak słonko zaświeci to pompa będzie działać i nie trzeba pamiętać o wyłączaniu na noc ani kombinować z jakimś wyłącznikiem zmierzchowym.Radiator oczywiście zabudowany i pod plexi.

Solar wodny.jpg
Całość została pomalowana i zakryta plexi
Plik ściągnięto 22 raz(y) 189,93 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-05-26, 12:38   

Radiator od lodówki to zdaje się nie będzie miał oszałamiającej pojemności. No chyba, że jako taki przepływowy ogrzewacz i co chwilę jakaś pompka będzie przepychała ogrzaną wodę do jakiegoś zbiornika?

Obliczyłem koszty, gdybym w Portugalii chciał zrobić taki zbiornik z rur PCV kanalizacyjnych. Ok. 10-15l na dach i koszt za rury, złączki, węże no i jakaś plexi albo coś przezroczystego to lekko pod 100 euro. To w wersji jaka by mi pasowała. Uważam to bez sensu. Elastycznego zbiornika jak powyżej raczej nie zastosuję, bo nie przemawia do mnie. Ale pomysł ciekawy :)

Po przemyśleniach pcja z grzałką jest dużo lepsza, ale niestety mój bojler jest zaizolowany w całości fabrycznie. Czyli dochodzi wycinanie dziury i to dość dużej w izolacji, a później solidne grzanie palnikami aby wlutować mufę. W sumie już bym wolał wspawać migomatem, gdy będę w UK.
Nadal rozważam, czy nie wkleić grzałki 200-300W na 12V na stałe. Jak padnie, to trudno, nie będzie wymiany, ewentualnie znów wkleję. A może kilka lat popracuje. Cały czas mam nadmiar paneli nawet na zimę, byle na południu.
Z drugiej strony, gdybym dopadł migomat, to może zrobię gruntowny upgrade bojlera i dorzuciłbym jeszcze jedną wężownicę do silnika.

Poxilinę już mam, ale grzałki jeszcze nie :(
Na razie temat jeszcze chwilę poczeka. :(
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zielak 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: FIAT FENDT 570
Nazwa załogi: ZIELAKI
Dołączył: 02 Mar 2015
Piwa: 2/1
Skąd: świnoujscie
Wysłany: 2018-05-26, 13:12   

Ten radiator to właśnie ma być przepływowy.A tak sobie myślałem że tą grzałkę mógł byś zamontować zamiast do bojlera w jakimś osobnym zbiorniczku.Jakaś rura gdzie zmieści się grzałka i podłączyć to na wejściu i wyjściu bojlera.Jak by to dobrze zrobić to przepływ był by grawitacyjny i nie trzeba dziurawić ani odizolowywać tego co już masz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rambler 
zaawansowany
związek energetyczno-motoryczny


Twój sprzęt: Vehicle Raptor [Westfalia James Cook]
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2012
Piwa: 10/14
Skąd: Kraków-Rząska
Wysłany: 2018-05-26, 21:49   

Przepływówka to jest rozsądne rozwiązanie, bo przy tej temperaturze lutowania to możesz się pożegnać z ociepleniem. A jak lut puści i poxilina nie da rady to ... :mop
https://goo.gl/vAhwcG
https://goo.gl/5dxtSs

ht-600-grzalka-zewnetrzna-200w.jpg
Plik ściągnięto 2405 raz(y) 21,99 KB

e9692d2f42a099e41c13908d32e8.jpeg
Plik ściągnięto 2386 raz(y) 15,39 KB

_________________
Nikt nie wie dokąd p­ro­wadzi dro­ga, póki nie sta­nie u celu.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zielak 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: FIAT FENDT 570
Nazwa załogi: ZIELAKI
Dołączył: 02 Mar 2015
Piwa: 2/1
Skąd: świnoujscie
Wysłany: 2018-05-26, 23:23   

Fajna ta grzałka.Tylko nigdzie nie napisali jakie ciśnienie wytrzyma.Ja mam chyba 1,4 Bar, a w takim akwarystycznym zastosowaniu to pewnie sporo mniejsze jest.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2018-05-29, 11:13   

Na pierwszy rzut oka super sprawa, ale na drugi... :(

Cytat:
Zakres regulacji temperatury od 20oC do 35oC.


Do tego trzeba jakoś wymusić obieg wody w obiegu bojler - grzałka. Ale i tak te 35C jest wysoce niezadowalające. U mnie odpada. W bojlerze chcę mieć te 60-80C, aby móc to mieszać z zimną. Mam spory zapas paneli, który spokojnie sobie poradzi z prądem i ogrzaniem do 80C, więc szkoda to marnować. Zagrzanie do +35C zajmie im może 30-60 min i będą się nudzić, a wody gorącej nadal nie będzie.

Albo zostanie jak jest albo wytnę trochę izolacji, którą później uzupełnię. No ale muszę mieć migomat. Poxilina faktycznie trochę ryzykowana, chociaż mam w bojlerze wklejoną zaślepkę właśnie poxiliną od lutego 2015 i do dziś trzyma. Ale to kolejne klejenie.

Zostaje jeszcze dwie opcje:
- Kupić nowy zbiornik bez izolacji i zrobić jeszcze raz bojler - odpada, bo aktualny koszt rocznego grzania wody to ok. 30-40 euro. Webasto od lat sobie z tym radzi super i do tego bardzo ekonomicznie.
- Zrobić nowy bojler ale już do kolejnego kampera :ok
Tylko nie chce mi się siedzieć kilka miesięcy z budową w jednym miejscu :haha:
Wolę jeździć :szeroki_usmiech

Może faktycznie poszukam jakiegoś zbiornika o podobnych rozmiarach i wspawam wszystko i podmienię. :roll:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcinPK 
zaawansowany
ARCA Integra, 2,0 LPG...


Twój sprzęt: Dethlefs Beduin 1999, Kamper Iveco DIY-2008,
Nazwa załogi: MarcinMariola+7niedorosłych+ czarna Kotka
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Mar 2016
Piwa: 19/4
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2018-05-29, 23:19   

oklej se grzałkami od podgrzewania lusterek...
_________________
Marcin & Mariola & Weronika & Julia & Patrycja & Agatka & Milenka & Martynka & Laura i czarna Kotka...

Moja pomoc w budowie http://www.camperteam.pl/...c3d224d5f142fad
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***