Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klima -prawie jak prawdziwa
Autor Wiadomość
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-08-20, 21:25   Klima -prawie jak prawdziwa

Mój stary patent na schładzanie campera na kempingu we Włoszech, to za pomocą turbiny Truma, (takiej jaką montują w przyczepach do rozprowadzania gorącego powietrza,a więc bardzo cichej) wciągam zimniejsze powietrze spod kampera,przez drobną siateczkę drucianą ,powietrze przechodzi przez rurę kanalizacyjną Fi 160 (umieszczoną pionowo w bagażniku,pod łóżkiem) w rurze nawinąłem wężownicę z karbowanej rury nierdzewnej(stosowanej do połączeń kolektorów słonecznych), powietrze wylatuje na wysokości materaca, wypychając ciepłe powietrze przez uchylone okno dachowe na zewnątrz.Oczywiście przez wężownicę przepuszczam bardzo wolno zimną wodę z kranu, który jest na każdym stanowisku w Italii,a odpływ to kawałek podziurkowanego weża rzuconego pod żywopłot.Patent mój bardzo dobrze działa we Włoszech, Austrii,Polsce bo woda z kranu ma około 10 st, niestety w Grecji nie dawał dobrych efektów, bo wodociągi na kempingach nie
są wkopane w ziemię, choć sama turbina przetłaczajaca zimniejsze powietrze spod campera do sypialni schładzała powietrze z 40 st do 33 st, a tak już można było zasnąć.
Turbinka Trumy ma płyną regulację obrotów, odpowiednio ustawiona dobrze schładza i nigdy nie rozładowała mi akumulatorów , gdy nie byłem podłączony do prądu.Włosi na kempingach,ograniczają nas z pradem małymi bezpiecznikami, żeby korzystać z Klimy trzeba zapłacić około 3 euro drożej parcelę z większym bezpiecznikiem, woda jest gratis.
A jak zadowoleni są ogrodnicy, że wyręczam ich w podlewaniu żywopłotów i kwiatów.
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2014-01-31, 09:37   

Obiecałem kolegom pokazać fotki mojego wodnego schładzacza powietrza :spoko

SAM_0902 (640x480).jpg
Tym zaworem dopuszczam(dozuję) zimną wodę bezpośrednio z wodociągu kempingowego przez reduktor na 1 bar, z pominięciem zbiornika do wężownicy schładzacza. Można też przełączyć na schłodzoną wodę ze zbiornika.
Plik ściągnięto 6889 raz(y) 234,69 KB

SAM_0901 (640x480).jpg
W skrzyni pod łóżkiem obok Trumy gazowej zainstalowałem rurę 160 mm w środku której znajduje się wężownica a nad nią turbina Trumy ciagnąca powietrze spod kampera i tłocząca do środka
Plik ściągnięto 6889 raz(y) 218,7 KB

SAM_0903 (640x480).jpg
Pod łóżkiem w zasiegu ręki i niewidoczne dla gości sterowanie:
czarny- regulator obrotów schładzacza, biały-pilot do monobloku klimy, wylot schłodzonego powietrza, gniazdka 230.
Plik ściągnięto 6889 raz(y) 190,67 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
HarryLey4x4 
weteran


Twój sprzęt: Elnagh Gigant Nissan Patrol rules
Dołączył: 11 Lip 2011
Piwa: 29/24
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-01-31, 09:51   

Czy powietrze pod kamperem jest rzeczywiście tak dużo chłodniejsze od pozostałego ?? :confused
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2014-01-31, 10:00   

Cytat:
Czy powietrze pod kamperem jest rzeczywiście tak dużo chłodniejsze od pozostałego

mierzyłem we Włoszech i Grecji, różnica była około 10 st C.
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
onionskin 
stary wyga

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 30 Gru 2013
Piwa: 46/138
Skąd: FMI
Wysłany: 2014-01-31, 10:34   

A jeśli był by wybór i staniemy na trawniku- można zyskać jeszcze ~6 stopni przy gruncie w porównaniu do innego podłoża.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2014-01-31, 13:48   

onionskin napisał/a:
A jeśli był by wybór i staniemy na trawniku- można zyskać jeszcze ~6 stopni przy gruncie w porównaniu do innego podłoża.

racja, tylko na Sycylii czy Peloponezie oszczędzają wodę i raczej ciężko znaleźć trawnik latem. :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
onionskin 
stary wyga

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 30 Gru 2013
Piwa: 46/138
Skąd: FMI
Wysłany: 2014-01-31, 14:24   

No to fakt :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
HarryLey4x4 
weteran


Twój sprzęt: Elnagh Gigant Nissan Patrol rules
Dołączył: 11 Lip 2011
Piwa: 29/24
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-02-09, 18:58   

Zbyszku Rawicki, czy masz zamontowane równolegle ten schładzacz i klimatyzację ??
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2014-02-09, 19:28   

HarryLey4x4 napisał/a:
czy masz zamontowane równolegle ten schładzacz i klimatyzację ??
tak schładzacz na stałe, a monoblok czasowo wg.potrzeb na przykład na Grecję :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mgg 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Fiat ducato 2,5 TDI Toscana 200+ Sportis 4800
Dołączył: 20 Lip 2010
Piwa: 1/1
Skąd: Olsztyn okolice
Wysłany: 2014-03-06, 23:41   

Pomysł ciekawy. Sam praktykowałem spanie pod samochodem na Chorwacji bo w budzie było za gorąco. Ale mam inny pomysł na wymiennik ciepła. Zamiast karbowanej rury od solara proponuję użyć chłodnicy od skutera lub innego małego motocykla chłodzonego cieczą. Podejrzewam że będzie o wiele skuteczniejsza.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2014-03-07, 08:22   

mgg napisał/a:
Ale mam inny pomysł na wymiennik ciepła.
cieszę się gdy ludzie poprawiają moje pomysły, bo będzie postęp, co kilka głów to nie jedna. :spoko
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***