Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odebrałem Hymera T 614 CL
Autor Wiadomość
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-06-04, 14:07   

Tak by było logicznie, ale mój ma oprócz telefonicznego dodatkowo dwa konektory + i - 12V/24V i na schemacie jest pokazane zasilanie 12V.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-06-10, 20:37   

Johny_Walker napisał/a:
Nie wiem jak ustawić pojemność akumulatora, bo wychodzi z trybu ustawień zanim coś zmienię.


Mój zestaw (regulator i wyświetlacz) już zamontowałem. Wszystko działa. Wyświetlacz nie pokazuje pojemności akumulatora (wykres słupkowy) - to wskaźnik wydajności solara w danej chwili, który trzeba zaprogramowć w pełnym słońcu.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-06-10, 20:39   

Johny_Walker napisał/a:
Nie wiem jak ustawić pojemność akumulatora, bo wychodzi z trybu ustawień zanim coś zmienię.


Mój zestaw (regulator i wyświetlacz) już zamontowałem. Wszystko działa. Wyświetlacz nie pokazuje pojemności akumulatora (wykres słupkowy) - to wskaźnik wydajności solara w danej chwili, który trzeba zaprogramowć w pełnym słońcu.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2015-06-11, 09:43   

Takie samo info dostałem od Votronica.
To nie takie proste polować na maksymalny prąd i wcisnąć guzik na kilka sekund. Przedtem trzeba mieć rozładowany akumulator i jakieś dodatkowe obciążenie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-06-11, 10:02   

Wydaje mi się, że to nie tak. Wejdź do stojącego na słońcu auta o godz. 13.00 w pełni słoneczny dzień, najlepiej pod koniec czerwca (słońce wyżej już nie będzie) i wyskaluj pasek na 100%. Jak pojedziesz do a Afryki to powtórz skalowanie. I tak od tego więcej prądu nie będzie. To tylko orientacyjny wskaźnik paskowy warunków nasłonecznienia solara w danej chwili. Ja zrobię to dzisiaj - mamy w Poznaniu piękną pogodę.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2015-06-11, 10:39   

Stojący na słońcu o 12 kamper ma na solarze produkcję 15W jeśli akumulator jest naładowany. Tyle bierze elektroblok, radio itp.
Największy pobór jaki udało mi się uzyskać to ok. 280W. Słońce otoczone cumulusami zwiększającymi odbicie. Rozładowany akumulator, włączona przetwornica, wszystkie światła itp. W takich warunkach promieniowanie umożliwia przekroczenie mocy nominalnej paneli z powodu dodatkowego światła odbitego od chmur.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2015-06-11, 11:18   

Johny_Walker napisał/a:
W takich warunkach promieniowanie umożliwia przekroczenie mocy nominalnej paneli z powodu dodatkowego światła odbitego od chmur.


Właśnie takich warunków pogodowych należy szukać o okolicy 21 czerwca, uznać je za max na tej szerokości geograficznej i wyskalować wyświetlacz na 100%. Instrukcja podaje:
przy max słońcu ustaw wyświetlacz na wskazywanie prądu A, przytrzymaj przycisk nr 3 aż pojawi się na wyświatlaczu napis 100%. I tak zamierzam zrobić. W sierpniu jadę do Norwegii i będę mógł stwierdzić o ile % (1 pasek słupka na wskaźniku to 10%) jest tam gorzej z nasłonecznieniem solara i na jakie doładowanie można liczyć. Jedno co już zaobserwowałem:
solar lubi słońce i bardzo nie lubi cienia.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2015-10-24, 13:55   

Niedawno zrobiłem obowiązkowe dla utrzymania gwarancji badanie szczelności w autoryzowanym warsztacie Hymera. Zdzierstwo straszne jak za tak banalną usługę. Oczywiście w Rzeszy, bo u nas przedstawiciele Hymera to fikcja - żadna z dwóch firm wymienionych na ich stronie nie zajmuje się serwisem, a telefony nieaktualne.
Okazało się że znaleziono miejsce gdzie wilgotność jest kilka procent podwyższona ponad normę. Nie wiem czy bym sam wpadł na to żeby akurat tam wetknąć szpilki. Raczej nie. Tym bardziej że jedno z tych miejsc ma wilgoć w jednym punkcje, a 10 cm dalej już nie. Nie widać żadnego śladu itp. Muszę przyznać że doświadczenie serwisanta wzięło górę. Na rachunku mam odnotowane gdzie był pomiar i jego wynik. Wszystko ładnie czarno na białym. Serwis będzie się kontaktować z Hymerem i odpowiedzą co dalej. Żadnych zniszczeń z powodu wilgoci nie ma, ale nie zgodzę się z tym że przez pierwsze parę lat nie ma co się bawić. Myślę że jak już dam sobie spokój z gwarancją, to będę robił pomiary samodzielnie minimum co roku.

Pobawiłem się komputerem solarnym Buttnera - niemal identyczny jak mój Votronic.
Buttner ma więcej funkcji, bo dodatkowo jest godzina i data. Niestety ma też nadrukowane pod przyciskami na panelu ich ukryte funkcje dostępne po przyciśnięciu przez 3 sekundy. Żaden z nadruków się nie zgadzał z funkcją. Wszystkie były błędne.
Buttner i Votronic mają bliźniacze produkty. Zastanawiam się który lepszy? Kto jest tańszą wesją?

Za darmo, po wypełnieniu formularza otrzymałem od Trumy zamiennik wadliwej części obudowy filtra LPG. Stara wersja miała plastikowe okienko do kontroli i ponoć ten plastik jest podatny na rozszczelnienie i grozi to wyciekiem gazu. Nowa wersja ma plastik zastąpiony mosiądzem i nie da się kontrolować bez wykręcenia obudowy. I tak nic nie było widać przez to okienko.
https://www.truma.com/int...e-filtercup.php
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2023-05-09, 08:16   

Sprzedałem Hymera.
I teraz mam doła, jakby ktoś z rodziny umarł. :placze2
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2023-05-09, 08:24   

Jasiu kup nowego prosto z fabryki , tylko że jest jeden problem. Tak dobrze jak dziesięć lat temu kamperow już nie robią.
Próbowałem coś kupić , ale sie poddałem i czekam jak sie skończy hossa na kampery. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2023-05-09, 12:19   

Nie wierzę w teorię że kiedyś były lepsze samochody i wszystko. Uważam że nowsze jest generalnie lepsze, szybsze i lepiej zaprojektowane. Nowe samochody osobowe nie dość że są tańsze niż dawniej, to zużywają znacznie mniej paliwa i są bardziej niezawodne.

Jeśli jakiś element maszyny ma trwałość znacznie większą niż inne jej części i planowany czas użytkowania, to znaczy że projektant popełnił błąd dając za dużo materiału i niepotrzebnie zwiększył koszty. Idealnie jak wszystkie kończą swoją żywotność w tym samym czasie i mamy tańszy produkt.

Następny, za parę lat, też pewnie będzie Hymer. No chyba że Carthago?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***