Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ecodriving czyli ekonomiczna jazda
Autor Wiadomość
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2019-04-03, 14:13   

Andrzej73
I przy tankowaniu przestrzegać procedury którą opisałem ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2019-04-03, 16:15   

Mój komputer pokazuje zużycie rzeczywiste, ale nie zawsze.
Jedyny pewny test to tankowanie zawsze do pełna i liczenie. Pomagają w tym celu serwisy motostat.pl, fuelly.com i spritmonitor.de.
Podczas dłuższych tras komputerek w Ducato wariuje. Np przy 1,5-2 tys przebiegu pokazuje bzdurną średnią prędkość. Podczas ostatniej trasy rozładował mi się akumulator startowy i od tego czasu pokazywał błędne średnie spalanie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2019-04-03, 17:27   

Johny_Walker napisał/a:
Mój komputer pokazuje zużycie rzeczywiste, ale nie zawsze.


Tak się zachowuje komputer pokładowy w każdym Ducato i pochodnych.
Skoro pokazuje zużycie rzeczywiste, ale nie zawsze to takie narzędzie jest niewiarygodne :!:
I stąd cała dyskusja.... oraz licytacja: u kogo spali mniej :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2019-04-03, 18:02   

Cytat:
oraz licytacja: u kogo spali mniej

Etam , nie pisze że mnie pali mniej. Ile spali to spali. Osobiście nie przywiązuje do tego uwagi.
Jak chce jeździć kamperem to on musi swoje wciągnąć. :haha:
Tylko JW robi z tego podniete że mu kamper mało spala.
Luk , a Twój też pali 8 litrów?
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-04-03, 18:53   

W Maroku czasami pistolet odbijał, a brakowalo do pełna jeszcze z 15 litrów. Nie na kazdej stacji.Na niektórych to wogole działy sie cyrki, aby tylko rąbnać kilka euro. Moze dlatego Dżonemu tak malo spalił. :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jsaluga 
zaawansowany


Twój sprzęt: Mc Louis mc2
Nazwa załogi: WZDuzeiMale
Dołączył: 07 Wrz 2016
Piwa: 20/69
Skąd: Slask
Wysłany: 2019-04-03, 19:25   

zbyszekwoj napisał/a:
W Maroku czasami pistolet odbijał, a brakowalo do pełna jeszcze z 15 litrów. Nie na kazdej stacji.Na niektórych to wogole działy sie cyrki, aby tylko rąbnać kilka euro. Moze dlatego Dżonemu tak malo spalił. :diabelski_usmiech

Logicznie myśląc to JW spalił jeszcze mniej niż wyliczył. Przecież jak oszukują to maleją mniej niż widnieje na dystrybutorze. Nadto Dżony policzył ile paliwa zakupił (albo myśli, że zakupił - co daje jeszcze lepszy wynik), a komputerem tylko się posiłkował. Jakby nie patrzeć zrobił bardzo dobry wynik i może go teraz przerobić na złocisty trunek. Nigdy Mu nie dorównam, bo gdybym spróbował umarłbym z nudów za kierownicą. Co nie znaczy, że Go nie podziwiam.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/120
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2019-04-03, 20:20   

LukF, nie gniewaj się ale ta procedura jest dla mnie trochę..... no właśnie.
Co za różnica czy auto spali 10.3 czy 10.4litra na 100km?
Wygląda na to że stacje benzynowe nie spełniają żadnych norm i każdy dystrybutor żyje własnym życiem.
Gdyby mój kamper palił 14 litrów też bym nim jeździł. Temat to "Ecodriving" a nie nie "a mój pali mniej"
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2019-04-03, 20:37   

Johny_Walker napisał/a:
Mój komputer pokazuje zużycie rzeczywiste, ale nie zawsze.
...
Podczas ostatniej trasy rozładował mi się akumulator startowy i od tego czasu pokazywał błędne średnie spalanie.

Noooo..., nie zawsze bo czasami wlejesz paliwo zgodne z normami, a czasami ścieki z polskich rafinerii.
Mój najmniej pali na Austriackim paliwie, wiele razy przeliczone i potwierdzone, różnymi autami i kamperami.
.
.
.
Efekt domina po VW.
Miałeś zaprogramowane inne wskazania, przeznaczone dla lichego polskiego paliwa lub odwrotnie, dla satysfakcjonujących wskazań.
Czytaj: wałek wgrany przed odbiorem.
Owe wskazania były włączone tak długo do puki było napięcie podtrzymania, potem wróciło do ustawień fabrycznych.
Identycznie jest w różnych maszynkach i urządzeniach z którymi pracuję, np popularny napęd Somfy, jak jest bez akumulatora awaryjnego, to ustawienia np prędkości max 10 po wyłączeniu zasilania wracają do fabrycznych 6.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eler1 
Kombatant


Twój sprzęt: kamper
Nazwa załogi: elerki
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 52/129
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2019-04-03, 21:56   

A do tego wszystkiego jeszcze trzeba doliczyć zawyżony odczyt drogomierza więc pewnie jak by nie liczyć to 10l/100km :spoko jeszcze trzeba przeliczyć masę rzeczywistą pojazdu oraz nacisk na każde koło może być różnie o ciśnieniu w kołach nie wspomnę :kawka:
_________________
Pierwsza MAŁA KARAWANA na CT :)

Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiadomo na co się trafi.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2019-04-03, 22:06   

Andrzej 73 napisał/a:

Luk , a Twój też pali 8 litrów?
:spoko


Andrzej, nie. Nie 8 litrów. Mamy podobne kampery i podobne podejście do tematu. Spalanie też podobne - 115km na tempomacie = 12,7l na komputerze ( bo rzeczywistość jest trochę inna ) :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2019-04-03, 22:10   

mischka napisał/a:
LukF, nie gniewaj się ale ta procedura jest dla mnie trochę..... no właśnie.
Co za różnica czy auto spali 10.3 czy 10.4litra na 100km?
Wygląda na to że stacje benzynowe nie spełniają żadnych norm i każdy dystrybutor żyje własnym życiem.
Gdyby mój kamper palił 14 litrów też bym nim jeździł. Temat to "Ecodriving" a nie nie "a mój pali mniej"


Nie gniewam się bo niby czemu. Opisałem procedurę która obowiązuje w ASO podczas reklamacji klienta dot. zużycia paliwa. Wtedy nawet dystrybutor ma znaczenie.
Ale nie w naszym hobby... Tak samo jak Ty, będę jeździł nawet jeśli spalanie wyniesie 14l/100 :lol: I tak jak Andrzej73 nie przywiązuję do tego większego znaczenia
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2019-04-03, 22:35   

LukF napisał/a:
Mamy podobne kampery i podobne podejście do tematu

No nie wierzę , że Twój nie spali ośmiu litrów. ;)
Mój spala osiem i więcej , niekoniecznie na setkę . :haha:
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Bajaga 
Kombatant

Nazwa załogi: FiveStars
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lut 2012
Piwa: 108/7
Wysłany: 2019-04-03, 23:06   

Ludzie, a ile kilometrów rocznie robicie kamperem?? 10 tys km? noo 20 tys?
Ja rozumiem różnice w spalaniu między amerykańskim RV benz. v10 a europejskim 2.0td, to są sensowne Kwoty. Ale dyskutować o litrze czy 1,5?
_________________
Pozdrawiam,

Bajaga&Instruktori
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-04-04, 00:18   

Ja rejestruję każde tankowanie (tak z czystej ciekawości) w aplikacji mobilnej Kalkulator spalania (app dla androida). Dla poprzedniego kampera zarejestrowałem 150 tankowań z których wynika, że średnia spalania to 10.18 l/100km. Dodatkowo dokładnie wiem ile wydałem na ON, każde tankowanie jest widoczne na mapie - fajnie się takie statystyki ogląda po czasie. Ile ta średnia różni się od rzeczywistej? Ciężko powiedzieć, ale ja byłem z tej dychy (kamper alkowa) zadowolony - nawet jak trochę różni się od rzeczywistej. Teraz rozpocząłem nową historię z nowym nabytkiem. Będę kontynuował zbieranie statystyk - jest to jakaś pamiątka :) .

Co do pomiaru odległości przez licznik to wskazania nie muszą się dużo różnić od rzeczywistych (tak jak ma to miejsce ze wskazaniem prędkości). Obecnie pracuję nad rozszerzeniem mojego loggera o dane serwowane przez interfejs OBD2. Z tego co zauważyłem w fordzie prędkość pokazywana przez wskazówkę prędkościomierza i wyświetlana przez komputer, różni się o 5km/h, ale już prędkość odczytana z interfejsu OBD w miarę pokrywa się z prędkością z GPS'a. Tak więc ilość przejechanych kilometrów widoczna na liczniku nie musi być obarczona dużym błędem - oczywiście dochodzi sprawa ciśnienia w kołach, itp.

Kolejny temat to pomiar poziomu paliwa - motywacją do rozbudowy mojego systemu logowania danych przy nowym kamperze było ogrzewanie webasto, które ciągnie ON w czasie grzania, co wpływa na statystyki spalania. Postanowiłem, że napiszę program, który będzie obliczał, ile ON zostało zużyte na ogrzewanie (co też jest ciekawym parametrem) i będzie korygował statystyki spalania. Dobrałem się do protokołu interfejsu OBD2 i udaje mi się odczytywać poziom paliwa, aktualną odległość od ostatniego kasowania kodów błędów (na razie pokrywa się to ze wskazaniem licznika), prędkość, obroty silnika, temp płynu chłodzącego. Prace trwają - jak zepnę wszystko i przetestuję to napiszę coś więcej w osobnym temacie.

Screenshot_2019-04-03-23-42-41.png
Plik ściągnięto 3 raz(y) 86,99 KB

obd2.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 89,67 KB

Screenshot_2019-04-03-23-44-20.png
Plik ściągnięto 9 raz(y) 512,94 KB

_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2019-04-04, 09:55   

zbyszekwoj napisał/a:
W Maroku czasami pistolet odbijał, a brakowalo do pełna jeszcze z 15 litrów. Nie na kazdej stacji.Na niektórych to wogole działy sie cyrki, aby tylko rąbnać kilka euro. Moze dlatego Dżonemu tak malo spalił. :diabelski_usmiech

Pistolet odbija przy baku napełnionym w 2/3 jeśli mam zimowe paliwo a temperatury są typowe dla lata. Wtedy bardzo się pieni i trzeba czekać na opadnięcie piany i dolewać. Mój rekord do 1/3 baku.
W normalnej sytuacji paliwo się nie pieni i widać poziom cieczy we wlewie. Można wyeliminować odbijanie pistoletu.

Swoje zużycie liczę w aplikacji typu spritmonitor.de a wg komputera tylko dodatkowo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***