Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylatory lodówki, full automatic.
Autor Wiadomość
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/477
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2021-11-10, 22:39   

Darson napisał/a:
A w temacie to jakaś automatyka musi być bo "to " musi się samo załączyć i wyłączyć.

Zwykły mechaniczny termostat od bojlera
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2021-11-13, 09:28   

SlawekEwa napisał/a:
Darson napisał/a:
A w temacie to jakaś automatyka musi być bo "to " musi się samo załączyć i wyłączyć.

Zwykły mechaniczny termostat od bojlera


Jeszcze prościej ( u mnie jest tak) dać termostat bimetaliczny na 45C i NO (normalnie otwarty) i to załatwia sprawę. Umieszczamy go w radiatorze (doświadczalnie). Wiatraki mają pomóc w wentylacji za lodówką ale nie za mocno bo lodówki absorpcyjne musza mieć mocno ciepło aby dobrze działy. Mocne wietrzenia zaszkodzi bardziej niż pomoże. Wiatraki gdy jest naprawdę gorąco tak min +25C
https://allegro.pl/oferta/termostat-bimetaliczny-wylacznik-termiczny-45-c-no-11031803873
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marek230482 
stary wyga


Twój sprzęt: Transit VII Challenger
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 11/1
Skąd: Strzelin
Wysłany: 2021-11-15, 12:22   

Ja przez wiele lat używałem tego:
https://allegro.pl/oferta/mini-regulator-temperatury-cyfrowy-termostat-12v-11172301866?reco_id=1dd2e01a-4606-11ec-84c8-40a6b731e1c0&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017
Jako termostat elektrowentylatorów w terenówce i od wielu lat mam do załączania wiatraczków lodówki (pierwotnie w przyczepie teraz w kamperze).
_________________
Dethleffs Nomad->Transit IV Pilote -> Transit VII Challenger
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mazur 
weteran
Robert Mazur


Twój sprzęt: CI Mizar Garage , Ducato 2.8JTD
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 12 Kwi 2012
Piwa: 84/104
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-09, 16:47   

Trochę odkopię temat.
Darson napisał/a:
Wrzuciłem do koszyka. Chyba będzie dobre do sterowania wiatrakami ?
https://pl.aliexpress.com/item/4000920583027.html?spm=a2g0o.cart.0.0.14e73c00Ni5NNx&mp=1

To jest moim zdaniem idealne, używam od tamtego sezonu. Wcześniej miałem układ na dwóch włącznikach termicznych o stałych , ale różnych wartościach . Jeden zalaczał wiatrak przy temperaturze x , drugi dwa dodatkowe wiatraki jak temperatura bardziej wzrosła. Tutaj dowolne sterowanie temperaturą wł. Wył. Na wszystkie 3 wiatraki full automatyka za kilkanaście złotych. Odłączenie zasilania nie kasuje pamięci. Mam ustawione na pracę w zakresie temperatury 50-40 stopni C. Czyli załącza jak temp nad radiatorem 50.1 , a wyłącza jak temp 39,9 . Szukałem optymalnych ustawień ,stad wizyta w tym temacie ;) Przy takich ustawieniach rzadko się włączają gdy nie operuje słońce , a temp w zamrażalniku po kilku h -13 na środkowym , domyślnym ustawieniu.
Wiatraki oczywiście wywiew z górnej kratki
Z boku po lewej wstawiłem wyłącznik ręczny (trochę swieci )

4C0BA60B-5D8C-49B4-A146-62F119D7D0C8.jpeg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 985,46 KB

_________________
Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.
'Lao Tzu'
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 41 piw(a)
Skąd: kielce

Wysłany: 2022-05-10, 20:44   

Miałem taki sam ale fałszował temperaturę . Wiec kupiłem podobny https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-w3230-50-c-120-c-12v-11506235950
który daje możliwość korekty temperatury. I działa. Podobne ustawienia jak u Mazura. Chłodzenie od 50 do 4O stopni. Górne kratki wywiew. Polecam. Testowałem jesienią i teraz podczas majówki. Faktycznie obniżają temp a przecież o to chodzi w okolicach radiatora lodówki.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
FilipDucato 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot J5 z 88r.
Dołączył: 20 Maj 2021
Piwa: 2/2
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2022-07-21, 11:22   

Odważyłem się spróbować sam zrobić taki układ i.. udało się. Co prawda jestem na etapie "małpkowania", ale działa z wyjątkiem jednej, najważniejszej chyba rzeczy...

wentylatory załączają się jakby był w układzie tylko termistor, czyli albo jest zimno i nie działają albo jest te 45 stopni i się włączają na max obrotów.

I chyba wiem gdzie popełniłem błąd. Kupiłem termistory NO, czyli, powinienem kupić NC?

EDIT:, nie, to jednak nie ma sensu. Układ jest otwarty teoretycznie, więc tak powinno być.

To nie wiem gdzie popełniłem błąd. :(
Ostatnio zmieniony przez FilipDucato 2022-07-21, 11:34, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Paź 2015
Piwa: 90/172
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2022-07-21, 11:30   

FilipDucato napisał/a:
Odważyłem się spróbować sam zrobić taki układ i.. udało się. Co prawda jestem na etapie "małpkowania", ale działa z wyjątkiem jednej, najważniejszej chyba rzeczy...

wentylatory załączają się jakby był w układzie tylko termistor, czyli albo jest zimno i nie działają albo jest te 45 stopni i się włączają na max obrotów.

I chyba wiem gdzie popełniłem błąd. Kupiłem termistory NO, czyli, powinienem kupić NC?


to co kupiłeś to nie termistory tylko termostaty (wiem są małe) co potwierdza
informacja NO, lub NC. W ten sposób nie do końca załatwisz regulację obrotów.
Potrzebny byłby układzik elektroniczny.
Zmiana na NC spowoduje niewłaściwe działanie - odwrotne - czyli bedzie dmuchac na zimne a na ciepłe nie...
Ale mogę zaproponować jeszcze inne rozwiązanie. Zakup dodatkowy termostat NO na
40 C i podłącz zasilanie przez oba równolegle, przy czym ten o niższej temperaturze daj
przez dobrany rezystor.
Jak układ osiągnie 40C to zasilanie wentylatorów pojdzie przez rezystor. jak dojdzie do 45C to juz bez rezystora na maksa...

wentylatory.JPG
Plik ściągnięto 0 raz(y) 42,76 KB

_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Ostatnio zmieniony przez robba 2022-07-21, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
FilipDucato 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot J5 z 88r.
Dołączył: 20 Maj 2021
Piwa: 2/2
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2022-07-21, 11:37   

robba napisał/a:
FilipDucato napisał/a:
Odważyłem się spróbować sam zrobić taki układ i.. udało się. Co prawda jestem na etapie "małpkowania", ale działa z wyjątkiem jednej, najważniejszej chyba rzeczy...

wentylatory załączają się jakby był w układzie tylko termistor, czyli albo jest zimno i nie działają albo jest te 45 stopni i się włączają na max obrotów.

I chyba wiem gdzie popełniłem błąd. Kupiłem termistory NO, czyli, powinienem kupić NC?


to co kupiłeś to nie termistory tylko termostaty (wiem są małe) co potwierdza
informacja NO, lub NC. W ten sposób nie do końca załatwisz regulację obrotów.
Potrzebny byłby układzik elektroniczny.
Zmiana na NC spowoduje niewłaściwe działanie - odwrotne - czyli bedzie dmuchac na zimne a na ciepłe nie...
Ale mogę zaproponować jeszcze inne rozwiązanie. Zakup dodatkowy termostat NO na
40 C i podłącz zasilanie przez oba równolegle, przy czym ten o niższej temperaturze daj
przez dobrany rezystor.
Jak układ osiągnie 40C to zasilanie wentylatorów pojdzie przez rezystor. jak dojdzie do 45C to juz bez rezystora na maksa...



Ajjjjj, faktycznie, mój błąd, kupiłem termostaty a nie termistory... :oops: :oops: :oops:

No dobra, to dzięki za radę! Mam gdzieś dodatkowy termostat na różne temp.

A gdybym chciał zrobić tak jak teoretycznie miałem, to jakiej wartości termistor musiałbym kupić?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Paź 2015
Piwa: 90/172
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2022-07-21, 12:01   

FilipDucato napisał/a:
......

A gdybym chciał zrobić tak jak teoretycznie miałem, to jakiej wartości termistor musiałbym kupić?


termistora nie zlecam bezpośrednio do wentylatora. musisz zbudowac elektronike z chocby jednym tranzystorem ......
sa jakies rzezby. mozesz zakupic cos takiego:

https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-wentylatora-fr-1-abcv-5757653341?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=YzBlMzVmNmMtOWQ1OS00MTg1LWE0ZDktYWNiOWYzNmRlYTUxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=6d1f8694-e2a4-4aa5-9513-806705378923

ale obroty to loteria.... choc do takich potrzeb moze byc wystarczajace

ew. taki, tu mozesz wiecej...
https://allegro.pl/oferta/ar160-regulator-obrotow-wentylatora-12v-1-5a-kit-7601836611
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
FilipDucato 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot J5 z 88r.
Dołączył: 20 Maj 2021
Piwa: 2/2
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2022-07-21, 12:36   

Mam tranzystory, w układzie tak jak zbudował Socale z pierwszego postu, tylko zamiast wstawić termistorów wsadziłem termostaty, więc zastanawiam się jaki termistor tam teraz dać do podmianki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Paź 2015
Piwa: 90/172
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2022-07-21, 14:26   

FilipDucato napisał/a:
Mam tranzystory, w układzie tak jak zbudował Socale z pierwszego postu, tylko zamiast wstawić termistorów wsadziłem termostaty, więc zastanawiam się jaki termistor tam teraz dać do podmianki.


rozumiem.
to musisz zobaczyc jakie termistor dał Socale i taki sam dać.
musisz zwrócić uwagę jaka rezystancja i czy PTC czy też NTC bo te parametry będą ważne...
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-07-22, 23:08   

FilipDucato napisał/a:
...
wentylatory załączają się jakby był w układzie tylko termistor, czyli albo jest zimno i nie działają albo jest te 45 stopni i się włączają na max obrotów.
...
nie wiem gdzie popełniłem błąd. :(

Błąd w doborze wentylatorów w sensie ich wewnętrznej konstrukcji.
Jedne startują dopiero od jakiegoś tam napięcia i kręcą się od razu na maxa, inne startują delikatnie, płynnie i kręcą się odekwatnie do potrzeb.
To jest elektronika, trudno wytłumaczyć.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
FilipDucato 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot J5 z 88r.
Dołączył: 20 Maj 2021
Piwa: 2/2
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2022-07-25, 08:00   

No właśnie tego się obawiałem, ale myślałem, że uda mi się ze zwykłymi "nie wiadomo jakimi" wentylatorami.

A jakiś termistor polecisz? Czy np https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-ntc-10k-3435k-przewod-pvc-1m-11617474043

EDIT: wypróbowałem ten termistor i wszystko działa! tylko teraz jest kwestia doboru wentylatorów, które mogą operować od niskich obrotów.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***