Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: koder
2015-02-07, 09:13
Agregat prądotwórczy-jaki?
Autor Wiadomość
Horte 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ford Nobel Art
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Lip 2017
Piwa: 13/8
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2019-01-18, 21:18   

Może jednak lepiej wyposażyć się w trzeci akumulator + przetwornica?
Sam tak robiłem jak jechałem na dziko. W rezerwie w bagażniku jeździł taki zestaw. Teraz jednak zrezygnowałem nawet z takiego rozwiązania. Przetwornica 3000W jest w dziale ogłoszenia na sprzedaż.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2019-01-18, 22:55   

stivo.lodz napisał/a:
...Podłączałeś do niego coś o mocy 900-1000W ? Da radę?

tak, nie było żadnego problemu...
slawwoj napisał/a:
Zeus Ty zrobiłeś setki dni w kamperze, ja dziesiątki. Napisz kiedy i dlaczego był Ci potrzebny.

przeczytaj mój poprzedni post...
świadomość niezależności i bezpieczeństwa energetycznego (z kempingów itp. z reguły nie korzystam) daje mi duży komfort psychiczny... garaż mam bardzo duży, DMC niezagrożone to co sobie żałować :-P zwłaszcza, że dojdą rowery elektryczne które mają swoje potrzeby :-/ ...
Horte napisał/a:
Znam kolegę, któremu niezbędny był agregat żeby pic kawę z ekspresu ciśnieniowego.

mam ekspres ciśnieniowy (moc 1500 W) ale do jego obsługi korzystam z takiej
przetwornicy tak, że nie muszę wyciągać agregatu... :-P
Andrzej 73 napisał/a:
Posiadam agregat 1 KW , ale tylko dwa razy był z nami na wyjeździe do Grecji.
Ale prawdą to jest , ze jak agregat to przydałby się 2KW.

rozważałem zakup mocniejszego ale uznałem, ze 1,2 kW wystarczy i póki co tak jest...

oczywiście bez agregatu (jak i bez wielu innych gadżetów :oops: ) też się da... :diabelski_usmiech :spoko
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2019-01-19, 17:34   

Nie uogólniam.
Stwierdzam ,że HONDA to dla mnie super maszyna ciężko innym ją dogonić.
A ile razy ją używałem ,to inna sprawa. Według potrzeb
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rwaldi 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Reanult RAPIDO Maestro 7410R
Nazwa załogi: Strażacy
Dołączył: 24 Sty 2010
Piwa: 2/5
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: 2019-01-19, 20:58   

Ja posiadam agregat marki KIPOR 1 KW - kupiłem go zaraz na początku kamerowania bo gdy kupowałem pierwszego kampera to polecił mi sprzedający, że on ma ( co prawda Honde 2 KW) - pomyślałem kto bogatemu zabroni? Mój nigdy mnie nie zawiódł jest cichy i bardzo fajny co prawda używany w,g potrzeb czyli nie nagminnie. Jednak jakbym miał teraz wybierać to tak jak mówi MAWI -Honda 2KW i to jest to co potrzebne dla kamperowicza. Cena wysoka ale wart jest tej ceny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ludzik
trochę już popisał

Dołączył: 11 Lut 2016
Wysłany: 2019-01-25, 14:43   

Agregat prądotwórczy dobiera się w zależności od realnego zapotrzebowania urządzeń na energię elektryczną. Jeżeli agregat ma służyć tylko i wyłącznie do tego, aby podładować smartfona czy oświetlić jakieś pomieszczenie, to rzeczywiście jego wydajność nie musi być jakaś duża.
Natomiast jeżeli chcemy przy pomocy agregatu prądotwórczego zasilać dajmy na to jakiś młot pneumatyczny, wiertarkę z udarem czy betoniarke - to tutaj trzeba rzeczywiście zakupić wielokrotnie większy sprzęt, agregat, który to wszystko elegancko obsłuży.
Proponuję jeszcze tutaj sprawdzić wybrane agregaty: link.
Ostatnio zmieniony przez ludzik 2019-01-30, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2019-01-25, 15:02   

ludzik napisał/a:
Agregat prądotwórczy dobiera się w zależności od realnego zapotrzebowania urządzeń na energię elektryczną. Jeżeli agregat ma służyć tylko i wyłącznie do tego, aby podładować smartfona czy oświetlić jakieś pomieszczenie, to rzeczywiście jego wydajność nie musi być jakaś duża.
Natomiast jeżeli chcemy przy pomocy agregatu prądotwórczego zasilać dajmy na to jakiś młot pneumatyczny, wiertarkę z udarem czy betoniarke - to tutaj trzeba rzeczywiście zakupić wielokrotnie większy sprzęt, agregat, który to wszystko elegancko obsłuży.


do betoniarki 2500W co poleciłbyś
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2019-01-25, 17:04   

ludzik napisał/a:
jeżeli chcemy przy pomocy agregatu prądotwórczego zasilać dajmy na to jakiś młot pneumatyczny, wiertarkę z udarem czy betoniarke - to tutaj trzeba rzeczywiście zakupić wielokrotnie większy sprzęt

nieśmiało przypomnę, że dyskutujemy o sprzęcie używanym w tzw "kamperowaniu" a nie spotkałem się by ktoś woził w kamperze młot pneumatyczny czy betoniarkę... :szeroki_usmiech chociaż kto bogatemu zabroni :-P
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2019-01-25, 18:39   

ZEUS napisał/a:
ludzik napisał/a:
jeżeli chcemy przy pomocy agregatu prądotwórczego zasilać dajmy na to jakiś młot pneumatyczny, wiertarkę z udarem czy betoniarke - to tutaj trzeba rzeczywiście zakupić wielokrotnie większy sprzęt

nieśmiało przypomnę, że dyskutujemy o sprzęcie używanym w tzw "kamperowaniu" a nie spotkałem się by ktoś woził w kamperze młot pneumatyczny czy betoniarkę... :szeroki_usmiech chociaż kto bogatemu zabroni :-P


jakieś te wypowiedzi"Ludka" okrągłe są żeby nie rzec obłe ;)
betoniarką sprawdzam wiedzę
:spoko
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2019-01-25, 19:01   

ludzik napisał/a:
....z agregatu prądotwórczego zasilać dajmy na to jakiś młot pneumatyczny...


Do młota pneumatycznego to jest potrzebna sprężarka kolego. :haha:
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
casper
trochę już popisał

Dołączył: 20 Paź 2015
Wysłany: 2019-01-28, 13:25   

Oj wiecie, są gusta i guściki :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-07-01, 14:55   

Odświeżam temat, bo wyciągnąłem Hondę eu10i, przed ewentualnym wystawieniem na sprzedaż. Mam ją kilka lat i kilka razy była odpalana , w sumie kilka godzin pracy , awaryjnie, gdy brak prądu w zimie nas zaskoczył i 230 V do pieca CO i do strzyżenia żywopłotu u Pana Edzia na działce.
Andrzej 73 mnie zainspirował by przeprowadzić test.

"Dziwne ale prawdziwne" , prawie dawała radę klimie Dometic 2200. Klimatyzacja co prawda robiła czasem restarty ale chłodziła.
Start zapamiętuje, to wcześniej na sieciowym 230v, ustawiłem ją na chłodzenie przy wolnym biegu wentylatora
Przestawiłem jedynie manualnie lodówkę na gaz i pewnie gdyby bezpośrednio ten agregacik podłączyć do klimy, to dodatkowo by to ułatwiło mu pracę, bez zasilania samego kampera, jego ładowarki itd.

Skoro w mękach ale jednak radzi sobie z Dometikiem 2200, to powinna tym bardziej z mniejszym Fresh Jet 1100? . Sam start kompresora ją przymula ale tylko klima robi czasem restart. Agregat działa dalej, nie wyłącza się z przeciążenia. 30 minut się bawiłem.

Miałem ją sprzedać, ale teraz aż szkoda, na paliwie z ub roku z pięć pociągnięć i pali. Potem już jak to Honda bez problemu.
Jej 13kg to nie 21/23kg w eu20/22i, lub ok 40 kg Dometica TEC na benzynę lub gaz. To może dokupić drugiego takiego malucha i spiąć je razem specjalnym kablem synchronizującym ?? Hondy fajnie pracują w parach..
Używanych Hond eu10i jest niewiele lub wcale , nowe to ponad 3600 i wyżej i tak taniej niż kiedyś. I mam "problema" !

Czy jest coś nowego na rynku z 2 kw i kulturą pracy.???

Niemniej bez dodatkowego wygłuszenia lub dużej odległości agregatu od kampera nie wyobrażam sobie egzystencji. HONDA jest cichutka ale bzykanie komara też, oba te akustyczne doznania są niemiłe.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-07-10, 07:16   

Ja z kolei mam w swoim kamperku Kipora 4kW i w sumie do tej pory nie miałem jak wykorzystać jego pełnej mocy, bo do ładowania akumulatorów ołowiowych jest to zdecydowanie za dużo, a i na przystanku Woodstock wszyscy mieli jakieś małe obciążenia. Teraz też się zastanawiałem czy nie zmienić go na coś mniejszego co łątwiej będzie schować w miejscu zabezpieczonym przed błotem i kurzem. Z drugiej strony gdy mam teraz akumulatory LiFePO mogę je ładować absurdalnie wielkimi prądami: dokompletowałem do swojej przetwornicy z ąłdowarką 40A jeszcze prostownik 110A przy 24V co daje mi 150A przy 24V czyli sporo ponad 3kW i pozwala naładować od zera akumulatory 300Ah w 2 godziny czyli zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście 30 minut przy pełnym obciążeniu podłąduje je na tyle że wytrzymam dzień czy dwa czekając na słoneczko. Ważne że odpalam agregat na pełnym obciążeniu i hałas z tego powodu wcale nie jest większy niż przy minimalnym obciążeniu, natomiast wymagany czas pracy tego grzechotnika przy akumulatorach LiFePO jest 5 razy krótszy a to już ma znaczenie. Z drugiej strony - dzięki możliwości płynnej regulacji prądu ładowania mogę całkowicie wykorzystać inny - mniejszy agregat powiedzmy 1kW, a potężna przetwornica dostarczy mi brakującej mocy w tych krótkich chwilach gdy zachce mi się klimy czy kawy z ekspresu. I znów kluczowe okazują się zastosowane akumulatory zdolne do szybkiego przyjmowania i oddawania potężnych porcji energii.... Wniosek - wielkość i sensowność wożenia agregatu zależy w znacznej mierze od posiadanego zasobnika energii elektrycznej i urzadzeń do jej przetwarzania czyli prostownika i przetwornicy.
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-07-10, 08:19   

I tym samym jednak zgodnie z rozsądkiem i aby być spokojnym, to "przewymiarowanie" akumulatora Lifepo4 ma sens. Potrzeba mi 100 Ah ale np 170 daje spokój ducha przy pobieraniu np ok 2 kW.
Ta nieszczęsna klima, to problem i tu te 2 kw z agregatu są potrzebne o ile nie na się hektara solarów i wagonu akumulatora.

Niemniej zbieram kasę na te 170 Ah w Lifepo4.. :kwiatki: I tu raczej patriotyczne, akumulator "naszej" roboty. Nie chińczyk po całości
I po drugie albo większy agregat albo klima na 12v. O ile stanie się cud postępu technologicznego?
Tak się bronię przed "tym za dużym", bo to i kasa i trochę wagi, ale jednak chyba nie ma co kombinować?
Po sezonie zobaczę jak te moje "fabryczne kwasiaki" się mają i złożę "zapytanie ofertowe" :bukiet:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2019-07-10, 18:33   

Zostaniesz Broniu załatwiony pozytywnie :mrgreen: . Może nawet za kilka tygodni obgadamy sprawę osobiście przy małym jasnym....
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2019-07-10, 18:52   

Świstak napisał/a:
Zostaniesz Broniu załatwiony pozytywnie :mrgreen: . Może nawet za kilka tygodni obgadamy sprawę osobiście przy małym jasnym....


Rozumiem, że planujesz... Bardzo fajnie. :roza: Prezencik powitalny już masz. :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***