Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Austria nowe przepisy dla nas - prawda czy fałsz ?
Autor Wiadomość
Tomland 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Burstner
Dołączył: 03 Lis 2010
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-18, 21:28   Austria nowe przepisy dla nas - prawda czy fałsz ?

Witam, doszły mnie słuchy że jeśli ktoś wybiera się busem/ lawetą / plandeką na pewno /prawdopodobnie kamperem przez Austrię do Austrii to od 01.01.2015 obowiązuje naklejka ekologiczna – upierdliwość ponoć polega na tym że można ją wyrobić w godzinach pracy tylko w miejscowej stacji kontroli koszt 25 euro brak koszt 2180 euro. Potrzebny jest dowód rejestracyjny i adres stacji + odrobina cierpliwości.
Prawda to czy nie ?

Tomasz
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
grzegorz997 
doświadczony pisarz

Dołączył: 20 Kwi 2010
Otrzymał 3 piw(a)
Wysłany: 2015-01-18, 21:36   

Może ta strona coś wyjaśni.


"Od 1 stycznia 2015 każdy samochód z homologacją ciężarową (homologacja typu N1/2/3, także poniżej 3,5 tony!)"
Ostatnio zmieniony przez grzegorz997 2015-01-18, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2015-01-18, 21:43   

Dotyczy tylko ciężarówek. Także poniżej 3,5 t.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-19, 08:30   

no tak, ale trzeba by się dowiedzieć najlepiej w polskim konsulacie w Wiedniu co to jest według prawa austiackiego "ciężarówka".

w polskim prawie o ruchu drogowym pojęcie ciężarówka (tam gdzie jest to oznacznone na zankach zakazu B-5 (lub na tabliczce T-23b pod znakiem) dotyczy:
- pojazdów ciężarowych powyżej 3,5t DMC,
- ciągników samochodowych (siodłowych i balastowych),
- pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych powyżej 3,5t DMC,
- ciągników rolniczych,
- pojazdów wolnobieżnych (na stronie ten typ pojazów jest zwolniony).

czyli dotyczy to również kamperów, które mają w dowodzie rejestracyjnym - "samochód specjany".

natomiast na tej stronie przytoczonej przez kolegę, jest powiedziane o klasie homologacji N, a to dotyczy pojazów silnikowych przeznaczonych do przewożenia ładunków, więc trudno ocenić.
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzejek10 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,8JTD
Dołączył: 30 Cze 2014
Piwa: 2/2
Skąd: Złoty Stok
Wysłany: 2015-01-19, 08:56   

Mam w dowodzie pojazd specjalny, byłem osobiście w Urzędzie Komunikacji bo dowiedziałem się że pojazdy specjalne można czasowo wyrejestrować (nie płacić ubezpieczenia OC przez cały rok), jak stwierdziła pani to nie ma znaczenia że w dowodzie rejestracyjnym jest napisane pojazd specjalny mysi przekraczać wagę 3,5 t. więc nie wydaje mi się żeby nasze kamperki podlegały takim obostrzeniom
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
EBRP670 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: LMC na DUCATO 92r.
Nazwa załogi: ELA i JUREK
Dołączył: 12 Kwi 2008
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2015-01-19, 09:02   

Andrzejek10 napisał/a:
Mam w dowodzie pojazd specjalny, byłem osobiście w Urzędzie Komunikacji bo dowiedziałem się że pojazdy specjalne można czasowo wyrejestrować (nie płacić ubezpieczenia OC przez cały rok), jak stwierdziła pani to nie ma znaczenia że w dowodzie rejestracyjnym jest napisane pojazd specjalny mysi przekraczać wagę 3,5 t. więc nie wydaje mi się żeby nasze kamperki podlegały takim obostrzeniom

Witam.Co to znaczy "można czasowo wyrejestrować"?Odpowiedz. :idea
_________________
"Pewna śmierć,nie godzina"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-19, 09:03   

widzisz tutaj chodzi o organy kontrolujące i ich zdanie na ten temat.
byłem kiedyś na konferencji związanej z transportem i był szef BAG Brandenburgia i szef dolnośląskiej ITD, zaytałem Niemca czy podczas zakazów (w Niemczech w dni świątecne nie wolno jeździć pojazdami powyżej 7,5t DMC), czy wolno jechać samym ciągnikiem siodłowym. a pojazd ten nie posiada DMC, ponieważ ta jest sumą masy własnej i ładowności jakiej on nie posiada, w dowodzie rejestracyjnym ma DMC zespołu pojazdów jaki może tworzyć z naczepą.
pan z BAG powiedział mi: jeżeli masa własna nie przekracza 7,5t to można jeździć.
w Polsce ta granica to 12t.
na takie samo pytanie szef ITD odpowiedział: według mnie można, ale nie wiem jak będą to interpretować moi inspektorzy.

znając mocną specyfiką służb austriackich można spodziewać się wszystkiego.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Cyryl 2015-01-19, 11:25, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2015-01-19, 10:53   

Nie wiem jak jest obecnie w (A) ale historia lubi się powtarzać.
Dzisiaj Polacy mają więcej wiedzy, i nowsze auta.To i oni inaczej nas traktują, nie dotyczy wagi, bo to piorytet. :spoko
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2015-01-19, 10:54   

Taką naklejkę można zamówić w PZMot Travel, wyrabiane są w RFN na podstawie nr Vin pojazdu i skanu dow. rej. koszt to ok 90 zł na ich stronie jest w ofercie
Bez naklejki będą spore ograniczenia wjazdu do miast w Niemczech i Austrii, tak poinformowano w PZMocie

Andrzej
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzejek10 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,8JTD
Dołączył: 30 Cze 2014
Piwa: 2/2
Skąd: Złoty Stok
Wysłany: 2015-01-19, 11:01   

EBRP670 napisał/a:
Andrzejek10 napisał/a:
Mam w dowodzie pojazd specjalny, byłem osobiście w Urzędzie Komunikacji bo dowiedziałem się że pojazdy specjalne można czasowo wyrejestrować (nie płacić ubezpieczenia OC przez cały rok), jak stwierdziła pani to nie ma znaczenia że w dowodzie rejestracyjnym jest napisane pojazd specjalny mysi przekraczać wagę 3,5 t. więc nie wydaje mi się żeby nasze kamperki podlegały takim obostrzeniom

Witam.Co to znaczy "można czasowo wyrejestrować"?Odpowiedz. :idea


Kolega ma samochód MAN zarejestrowany jako pojazd specjalny a przeznaczenie przystosowany do odśnieżania, dzięki temu że w dowodzie ma zapis pojazd specjalny może czasowo wyrejestrować go płacąc groszowe stawki za ten czas. W taki sposób można wyrejestrować pojazdy specjalne ale powyżej 3,5 t (ciężarowe)
Nie płaci podatków oraz ubezpiecza OC na okres tylko w którym używa dany pojazd.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
EBRP670 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: LMC na DUCATO 92r.
Nazwa załogi: ELA i JUREK
Dołączył: 12 Kwi 2008
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2015-01-19, 12:19   

Dziękuję. :roza:
_________________
"Pewna śmierć,nie godzina"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
leszek1234 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Fiat Ducato 1991r. 2.5TD
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 2/24
Skąd: k/Rybnika
Wysłany: 2015-01-19, 14:55   

Cyryl napisał/a:

- pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych powyżej 3,5t DMC,

czyli dotyczy to również kamperów, które mają w dowodzie rejestracyjnym - "samochód specjany".



czy "powyżej 3,5t " nie dotyczy i pojazdów specjalnych i wykorzystywanych jako specjalnych ? , bo tak to wygląda. Czyli znak nie dotyczy kamperów poniżej 3,5t .... Czy nie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-01-19, 15:25   

A czy w Austrii nie jest coś podobnie jak we Włoszech?
Tzn. ciężarowy to ciężarowy, a wszelkie auta z kratką, vany, w tym np. nasze Ducata, Jumpery itd., które w Polsce niestety (z ograniczenia urzędasów, a nie języka) mają w dowodzie "ciężarowy", tu są autami dostawczymi (brakło słowa polskim urzędasom), a nie ciężarowymi.

Użycie dwóch różnych nazw przez wydział komunikacji rozwiązuje dylemat. W tym wypadku w Polsce mamy co to co mamy. Np. ciężarowy... tico. I teraz zmartwienie, potrzebna nalepka czy nie.
Stąd moje pytanie. Jeśli w Austrii jest podobnie jak w makaronii w określeniu rodzaju pojazdu, to czy te samochody nie są już z automatu dostawczakami, a więc nie podlegają pod ekopierdoło-nalepki?
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2015-01-19, 15:42   

toscaner, to w Makaronach auto z kratką 5 os. <3,5t jest osobowe, dostawcze czy ciężarowe i jakie są z tego tytułu konsekwencje?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Den-tal 
zaawansowany

Twój sprzęt: Pathfinder
Nazwa załogi: An-To
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Wrz 2012
Piwa: 26/3
Skąd: Szwecja
Wysłany: 2015-01-19, 23:47   

W Szwecji mozna wyrejestrowac kazdy samochod i to tylko za nacisnieciem guzika w telefonie jesli ma sie w nim odpowiedniego appa. Jak nie uzywam campera dluzej niz 2 tygodnie to go wyrejestrowywuje("odstawiam w stan spoczynku) i panstwo zwraca mi podatek za ten okres oraz firma ubezpieczeniowa. Tak samo robie z moim samochodem gdy wyjezdzam na wakacje camperem.W zwiazku z tym ze roczny podatek drogowy za campera waha sie miedzy 6 a 9 tys Skr za rok takie odstawianie jest tu na porzadku dziennym. :bajer Naklejki dotyczace czystosci spalin ktore w Niemczech wystawia Decra obowiazuja tylko na ich terenie i nie jestem pewien czy Austryjacy je uwzgledniaja(maja swoje tak jak i inne panstwa w EU)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***