Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Madera - wyspa wiecznej wiosny.
Autor Wiadomość
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 10:33   Madera - wyspa wiecznej wiosny.

Madera – „wyspa wiecznej wiosny”.

https://cutt.ly/Madera

Może przekazane informacje będą komuś pomocne w zaplanowaniu pobytu na Maderze ?

W polskim, letnim sezonie podróżuje kamperem, autem z namiotem, rowerowo oraz pieszo. Ale zima, to też dobry okres na podróże. Jakie podróże ? Ja wybrałem podróże lotnicze i autokarowe. Tym razem była to podróż lotnicza, tam gdzie jest cieplej, niż w Polsce. Rozważałem wiele ciepłych miejsc. Padło na Maderę.

Kilka zdań o Maderze.

Wyspa to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek i dzikiej przyrody. Piękne góry, skaliste klify, wawrzynowe lasy, bogactwo kwiatów i owoców. Otaczający ocean pełen ryb. W otaczających wodach można zaobserwować też wieloryby. Oto „pływający ogród”, „wyspa wiecznej wiosny” – Madera!
Pierwszymi kolonizatorami wyspy byli Portugalczycy. W 1416 r. przybili do pobliskiej wyspy Porto Santo, a dwa lata później, pod dowództwem Joao Gonçalvesa Zarco, dotarli na znacznie większą, gęsto zalesioną Maderę. Nazwa wyspy pochodzi od portugalskiej nazwy „ilha da madeira”, czyli wyspa drzewa. Od 1420 roku rozpoczęło się zasiedlanie wyspy. Po wypaleniu części lasów założono tam pierwsze plantacje trzciny cukrowej. Prawdopodobnie również w tym czasie zaczęto uprawę winorośli. W okresie pomiędzy 1580-1640 rokiem Madera (jak i cała Portugalia) znalazła się pod panowaniem korony hiszpańskiej. Po odzyskaniu niepodległości Madera zacieśniła współpracę ze Zjednoczonym Królestwem, co zaowocowało rozkwitem gospodarczym. W XIX wieku wyspa podupadła gospodarczo i straciła na znaczeniu. Od 1976 roku stanowi region autonomiczny z własnym parlamentem i prezydentem.
Położenie i krajobraz. Madera położona jest na Oceanie Atlantyckim ok. 400 km na północ od Wysp Kanaryjskich, 520 km od brzegów Afryki i ok. 1000 od Europy. Wyspa wraz z dwoma położonym nieopodal niewielkimi wysepkami – Porto Santo i Ilhas Desertas zaliczane są do archipelagu Makaronezji, czyli Wysp Szczęśliwych. To nie może być przypadek! Madera jest do prawdy miejscem niezwykłym i powalającym swą urodą.
Madera jest niewielka, jej powierzchnia to ok. 740 km2 (dla porównania Warszawa ma powierzchnię ok. 517 km2). Wyspa ma 57 km długości (ze wschodu na zachód) i ok. 22 km w najszerszym miejscu. Jest ona jednym z dwóch, obok Azorów, terytoriów autonomicznych należących do Portugalii.
Mader powstała w wyniku erupcji podwodnego wulkanu. Sama wyspa jest tylko niewielką, wystającą ponad powierzchnię, częścią jednego z najwyższych podwodnych wulkanów na świecie. Wulkan wyrasta z dna oceanu, które wokół wyspy leży na głębokości ok. 4000 m. Na szczęście wulkan od dawna jest nieczynny, ale to właśnie jemu Madera zawdzięcza swój niezwykły krajobraz.
Wulkaniczne góry o wysokości sięgającej ponad 1800 metrów (najwyższy szczyt Pico Ruivo 1862 m.n.p.m.–link) wyrastają niemal pionowo wprost z wód oceanu. Pasma górskie rozdzielone są licznymi głębokimi i wąskimi dolinami. Tworzą one niesamowite krajobrazy i dostarczają niezapomnianych widoków.

Pogoda i klimat, czyli kiedy jechać ?

Pogoda na Maderze jest wyjątkowa. Panuje tu bardzo przyjemny klimat. Madera nie bez przyczyny nazywana jest „Wyspą wiecznej wiosny”.
Na Maderze panuje klimat podzwrotnikowy. Charakteryzuje się bardzo umiarkowanym i stabilnym klimatem. Lata nie są zbyt upalne, a zimy są łagodne. Dzięki położeniu geograficznemu praktycznie cały rok panują tu warunki pozwalające komfortowo wypoczywać. Co prawda zimowe miesiące cechują się nieco niższymi temperaturami i większą ilością opadów, jednak nie powinno to stanąć na przeszkodzie zwiedzaniu. Trzeba pamiętać jednak, że o każdej porze roku warunki na wybrzeżu np. w Funchal mogą się znacznie różnić od tych jakie zastaniemy w górach.

Jak dojechałem na Maderę ?

Na Maderą można dotrzeć na kilka sposobów. Biura podróży (np. ITAKA) oferują liczne tanie loty czarterowe, wycieczki i wczasy last minute. Można też wybrać regularne rejsy klasycznych lub tanich linii lotniczych.
Wybór powinniśmy uzależnić od naszych oczekiwań co do wygody i naszego budżetu.
Jako, że mam już spore doświadczenie w wyszukiwaniu relatywnie tanich lotów, wybrałem lotniczego przewodnika Norwegian. Była to podróż łączona, z jedna przesiadką w London Gatwick.

Koszt podróży w obie strony na Maderę liniami lotniczymi Norwegian, z 1 bagażem podręcznym (max 10 kg) i 1 rejestrowanym (max 20 kg), to 774 PLN. Zaznaczam, że bilety na samolot kupowałem, nie u jakiegoś pośrednika, ale bezpośrednio u przewoźnika, na jego stronie internetowej.

Podróż, jak podróż minęła spokojnie i bezpiecznie. A wcześniej obawiałem się lądowania na lotnisku Funchal. Naczytałem się w necie, że to jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk świata. W latach 70-tych były tam dwie wielkie katastrofy lotnicze. Zginęło wiele osób. Do dziś na lotnisku znajduje się tablica pamiątkowa z wygrawerowanymi nazwiskami zmarłych. Na szczęście w następnych latach lotnisko zmodernizowano i znacznie wydłużona pasy startowe. Teraz jest bezpiecznie.

Dojazd z/do lotniska.

Najwygodniej z/do lotniska Madeira (FNC) do/z stolicy Madery Funchal dojedziemy autobusem lotniskowym AEROBUS. Koszt przejazdu to 5 Euro.

Madera-1.jpg
Widok na Ocean Atlantycki z terminala lotniczego w Santa Cruz.
Plik ściągnięto 67 raz(y) 134,27 KB

Madera-2.jpg
Płyta lotniska w Santa Cruz.
Plik ściągnięto 56 raz(y) 222,31 KB

Madera-3.jpg
Rozkład jazdy Aerobusa.
Plik ściągnięto 77 raz(y) 161,61 KB

_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2020-01-02, 17:13, w całości zmieniany 16 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-03-15, 11:43   

Pisz Samotny Wilku, pisz jak najwięcej szczegółów. Też od dłuższego czasu myślę o spędzeniu kawałka zimy na Maderze. Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg relacji :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
OMEGA 
weteran

Twój sprzęt: LMC -- FORD
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lip 2007
Piwa: 40/52
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2015-03-15, 12:03   

Pisz Jędrek , fajnie się zaczyna , czasami warto zimę spędzić w cieplutkim hotelu.
:spoko
_________________
Marian

za stary by pracować , za młody by umierać , za to akurat do podróży bliskich i dalekich.
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=10387
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 12:10   

MER-lin, OK, ale detali mam, aż za nadto. Mam mętlik w głowie. Nie wiem co wybrać ?
Dziś dopiero zacząłem. Będę się starał ze szczegółami. Proszę o cierpliwość, bo z czasem jest, jak jest. :lol:
_________________
Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 12:21   

OMEGA
OMEGA napisał/a:
czasami warto zimę spędzić w cieplutkim hotelu.
warto, oj, doprawdy warto było. :lol:

Właściwie, to pojechałem tam z 2 powodów:
1. Lubie górskie piesze wędrówki. A na Maderze szlaków górskich i obok levad jest bez liku. Nic tylko maszerować.
2. Nie zbyt mocno przepadam za zimą. A tam pogoda, jak marzenie - pierwsza klasa. Mieszkałem w Funchal i każdego dnia pobytowego temp. w ciągu dnia nie spadała poniżej 20-22*C. Dla mnie to raj.

Ja nie spędzałem dni w cieplutkim hotelu ? Nie po to tam pojechałem ? Cały czas przebywałem na szlakach lub levadach. W przerwach robiłem sobie autokarowe wycieczki do super ciekawych miejsc Madery. W miejscu zakwaterowania pojawiałem się jedynie na noc. W pokojach na Maderze nie ma CO. W okresie zimowym i tak jest ciepło. Jednak każdy do swojego pokoju otrzymuje grzejnik elektryczny. Tak na wszelki wypadek. Ja uruchomiłem go jedynie 1 raz. Było to 1 nocy, bo myślałem, że będzie chłodno. W nocy musiałem wstać i wyłączyć to ustrojstwo. :but :but
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 12:42   

Symbol Madery.

Zięba -jeden z podgatunków endemicznych Madery.

Plaże

Na wyspie nie znajdziecie niestety wielu plaż. Można co prawda napotkać piękne niewielkie plaże, z których część umożliwia dostęp do oceanu. Jednak naturalnych plaż jest jak na lekarstwo. Jedyne plaże pokryte złocistym piskiem są utworzone sztucznie. Piasek na nie sprowadzono, aż z Sahary. Na wyspie plaże takie znajdują się w Calheta i Machico. Poza tym znajdziecie plaże przygotowane dla turystów, ale są one żwirowe, kamieniste lub betonowe z drabinkami umożliwiającymi zejście do oceanu. Przy tych plażach znajdziesz też infrastrukturę typu szatnie, prysznice, toalety.
Liczne naturalne piękne piaszczyste plaże znajdują się na położonej nieopodal wysepce Porto Santo.

Jeszcze o klimacie.

Na Maderze panuje klimat subtropikalny z umiarkowanymi i stabilnymi temperaturami. Lata są niezbyt upalne, a zimy łagodne. Dzięki położeniu geograficznemu, ukształtowaniu terenu i wpływowi Prądu Zatokowego (Golfstrom), praktycznie cały rok panują tu warunki pozwalające komfortowo wypoczywać i zwiedzać.

Najlepszym okresem do odwiedzenia wyspy są miesiące letnie, jednak jeśli nastawiamy się na aktywną turystykę to zima nie powinna nas odstraszać. Co prawda zimowe miesiące cechują się nieco niższymi temperaturami i większą ilością opadów, jednak nie powinno to stanąć na przeszkodzie w zwiedzaniu czy pieszych wędrówkach. Okres od maja do końca września gwarantuje najbardziej stabilną pogodę, z tylko niewielkimi opadami na północy wyspy.

Madera przecięta jest na dwie części przez stosunkowo wysokie góry. To specyficzne ukształtowanie terenu powoduje, że klimat i pogoda w części północnej i południowej znacznie się różnią. Część południowa, ze stolicą Funchal, jest cieplejsza i bardziej sucha. Część południowa cechuje się bardziej wilgotnym klimatem i nieco niższymi temperaturami. Różnice te widoczne są zwłaszcza w okresie zimowym.

Warto pamiętać, że pogoda na wyspie pomimo jej niewielkiego rozmiaru może się znacznie różnić w poszczególnych jej częściach. Gdy w części południowej świeci słońce i jest upalnie, niewykluczone, że na północy pada ulewny deszcz. Również w górach możemy natknąć się na zupełnie inne warunki niż wybrzeżu w Funchal (link) Dlatego warto przed ruszeniem na wycieczkę w wyżej położone terenu sprawdzić szczegółowe prognozy pogody (np. Mountain Forcast) oraz wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Nawet jeśli przed hotelem świeci słońce i jest upalnie.

Średnie dzienne temperatury zimą nie spadają poniżej 19°C, a latam wynoszą ok. 24°C.

Temperatura wody w oceanie wokół wyspy nie spada poniżej 17°C.

Lewady -szlaki turystyczne.

Lewady to charakterystyczne dla Madery kanały irygacyjne. Obecnie oprócz swej podstawowej funkcji stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Madery. Przewodnik podpowie, które szlaki turystyczne warto zobaczyć.

Właściwie, to dla nich poleciałem na Maderę.

System lewad powstał z konieczności transportowania wody z zachodniej i północno-zachodniej części Madery do suchszej części południowo-wschodniej. Pierwsze kanały powstały w XVI w. i zapewniały nawadnianie położonych na południu plantacji trzciny cukrowej, bananowców i winnic. Ostatnia lewada została wybudowana w latach ’40 XX wieku. Na wyspie jest ok. 200 kanałów o łącznej długości ok. 1400 km!* Górzyste ukształtowanie terenu sprawia, że budowa niejednokrotnie wymagała wycięcia kanału praktycznie w ścianie góry lub wykucia tunelu. Tunele, którymi poprowadzone są kanału mają łącznie 40 kilometrów. Wzdłuż lewad biegną specjalne ścieżki, które pierwotnie były wykorzystywane przez pracowników kontrolujących kanały i dbających o ich drożność. Dzięki takiej konstrukcji możliwe było wytyczenie wielu atrakcyjnych turystycznie szlaków. Widoki niekiedy zapierają dech w piersiach.

Wszystkie szlaki na wyspie są dobrze oznaczone i nie grozi nam zgubienie się. Szlaki te są oznaczone jako PR#, gdzie # to kolejny numer szlaku. W niektórych przewodnikach drukowanych spotkacie się z innymi oznaczeniami, lub szlaki proponowane przez przewodnik będą miały nieco inny przebieg niż te wyznaczone.

WAŻNE !

Warto mieć ze sobą latarkę! Szlaki miejscami prowadzą przez w kilkudziesięciometrowe tunele i bez niej możemy mieć trudności.

I na koniec kilka uwag na temat bezpieczeństwa na szlakach:

• Zanim wyjdziesz na szlak sprawdź jakie panują warunki pogodowe i czy szlak jest czynny,
• Powiadom kogoś gdzie idziesz I o której planujesz wrócić
• Upewnij się ile czasu potrzebujesz na przejście planowanej trasy, żeby zdążyć zejść ze szlaku przed zmrokiem
• Zabierz ze sobą zapas jedzenia i wody
• Załóż odpowiednie ubrania i buty
• Jeśli to możliwe zabierz w pełni naładowany telefon ze sobą
• W przypadku silnego deszczu i wiatru zawróć za szlaku
• Nie ryzykuj!

W razie czego po pomoc dzwoń: 112 (telefon alarmowy) lub 291 700 112

Latarka na korbkę1.JPG
Taka latarkę: małą, poręczna, na korbkę zabierałem na marsze po lewadach.
Plik ściągnięto 73 raz(y) 188,81 KB

Latarka na korbkę2.JPG
Latarka zakupiona w Decathlon-ie, za parę nędznych złotych. Sprawdziła się znakomicie.
Plik ściągnięto 68 raz(y) 185,94 KB

_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2015-03-16, 08:18, w całości zmieniany 5 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 97/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2015-03-15, 12:48   

A woda ciepła?
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 12:59   

MAWI, teraz zimą temperatura wody w oceanie wokół wyspy nie spada poniżej +17°C.
W Funchal widziałem osoby kapiące się. Jednak było to zaledwie kilka osób.

Madera, to nie Wyspy Kanaryjskie pełne słońca i plaż. Ma zupełnie, ale to zupełnie inny charakter.
Funchal posiada trzy wydzielone plaże: Lido, Ponta Gorda i Berreirinha. Na granicy miasta znajduje się kamienista plaża Praia Formosa, z której jest doskonały widok na skalisty przylądek Cabo Girao (jeden z najwyższych klifów w Europie 580 m. n.p.m.).

Obok nich są nawet 2 rodzaje basenów: naturalne wykute w skałach i sztuczne, jak u nas baseny kąpielowe. W pobliżu portu lotniczego jest nawet Aquapark.
_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2016-04-02, 09:46, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2015-03-15, 13:02   

Dakota w Hiszpanii urzęduje i jest zachwycony pogodą, temperaturami.
Śledzę relację z Madery.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 13:18   

Fux, znam Dakotę, znam. Lubi ciepło. Może i w Hiszpanii ma nawet teraz cieplej. Ale na Maderze temp. zimą nigdy nie spada poniżej + 19*C. A w Hiszpanii nie zawsze tak jest. Bywa, że jest i śnieg i to na południu - anomalie pogodowe.

Tylko mnie nie troluj, bo już nie raz to robiłeś. Jak zobaczyłem "Fux", to aż mnie ciarki po plecach przeszły. :evil: Pomyślałem: znowu będzie wszystko be i nieustanne narzekania, ..... .

Bądź cierpliwy, wytrzymaj do końca relacji. :lol:
_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2015-03-15, 13:53, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 13:40   

Stolica wyspy.

Stolicą wyspy jest portowe miasto Funchal. Miasto jest pełno kwitnących kwiatów, ekskluzywnych hoteli i apartamentów, bujnych ogrodów oraz ciekawych zabytków. Funchal jest położone w centrum szerokiej zatoki na południu wyspy, a przez wielu określane jest, jako "mała Lizbona". Miasto posiada okazałą promenadę, idealną na długie spacery, oraz okazały ogród botaniczny, w którym znaleźć można wiele różnych gatunków gzotycznych roślin. Na wzgórzu nad miastem położony jest par Santa Catarina, z którego rozciąga się wspaniały widok na cała zatokę. Centrum miasta to przede wszystkim urokliwe uliczki pełne barów i restauracji serwujących specjały kuchni portugalskiej. Z zabytków warto zobaczyć m.in. klasztor Santa Clara, XV-wieczny kościół Sao Paulo czy katedrę. Zainteresować również może Muzeum Sztuki Sakralnej prezentujące sztukę portugalską w postaci rzeźb, posągów i przedmiotów codziennego użytku. Kolejką liniową można wjechać na wzniesienie Monte, gdzie wśród pięknych widoków można zwiedzić kościół Nossa Senhora de Monte kryjący grobowiec Karola I – ostatniego cesarza dynastii Habsburgów. Funchal posiada trzy wydzielone plaże: Lido, Ponta Gorda i Berreirinha. Na granicy miasta znajduje się kamienista plaża Praia Formosa, z której jest doskonały widok na skalisty przylądek Cabo Girao.
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 15:01   

24.02.2015 r. dzień 1 - Funchal.

Lot linią Norwegian z London Gatwick przebiegł bezproblemowo i bez opóźnień. Na lotnisku Madera byłem ok. 19:40.
No, może samo przyziemienie samolotu do płyty lotniska było ciut za ostre. Kiedyś miałem podobne na Krecie. Nawet jakaś starsza pani siedząca w rzędzie za mną - przesadnie głośno westchnęła. A może, to moje przewrażliwienie, po wchłonięciu tak dużej ilości literatury n.t. lotniska na Maderze. Dzisiaj na tym lotnisku mogą lądować i startować jedynie piloci z najwyższej półki. Każdy z nich, przed 1 lotem z pasażerami, musi odbyć min. 5 startów i lądowań bez pasażerów.
Po wyjściu z terminala, po jego prawej stronie czekał już lotniskowy AEROBUS do Funchal. Koszt przejazdu to 5 E. Z lotniska do Funchal można także dojechać autobusami miejskimi (koloru zielonego) nr 53 i 113 za 3,25 E lub 78 i 156 za 3,30 E. Czas jazdy do Funchal to ok. 40 min.

https://cutt.ly/Avenida-do-Mar


Ja wybrałem AEROBUS, bo był dosłownie pod nosem.
Po dojechaniu do Funchal wysiadłem na ostatnim przystanku nr 6. Sam przystanek znajduje się przy nadmorskiej promenadzie w Funchal Av. Do Mar. Av. Do Mar przebiega tuż przy porcie morskim w Funchal. Tu właśnie zaczynają i kończą bieg wszystkie autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej w Funchal. Od jego wschodniej strony znajduje się dworzec autobusowy. Nie wygląda on, jak w Polsce. Budynku dworca brak. Są jedynie stanowiska dla autobusów i niewielka budka dyżurnego ruchu. Ów dyżurny udziela także wszelkich informacji n.t. kursów autobusów. Bilety zazwyczaj kupujemy bezpośrednio u kierowcy.
Jadąc z lotniska nie sposób się zgubić. Zobaczysz ocean, port - wysiadaj. :)

Więcej n.t. komunikacji na Maderze będzie w oddzielnym poście, ale później.

Jako, że swoje zakwaterowanie miałem zlokalizowane jakieś 300 m. od portu, byłem niezmiernie zadowolony, że autobus przywiózł mnie właśnie tu.
Już jadąc z lotniska nie sposób zauważyć, że cała wyspa tonie w tysiącach światełek. Robi to robotę. Wydawało mi się, że tu na Maderze domek stoi przy domku. Wszystko to w 100% potwierdziło się nazajutrz rano, kiedy wyszedłem na miasto. Pomyślałem sobie: luźno to tu nie będzie. I nie było. :roll:
_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2020-01-02, 17:15, w całości zmieniany 4 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 15:31   

25.02.2015 r. dzień 2 - Funchal.

Dzisiejszy dzień przeznaczyłem na ogólne zapoznanie się ze stolicą Madery Funchal.
Nie wypożyczałem samochodu na ten dzień, gdyż wszystko w mieście da się zobaczyć używając komunikacji miejskiej lub na piechotę.
Zresztą moim zamiarem był wyjazd low cost -owy i bazowałem na własnych nogach oraz na komunikacji publicznej. Uważam, ze dobrze na tym wyszedłem.
Zwiedzanie rozpocząłem od portu morskiego w Funchal. Musiałem poczuć zapach Oceanu Atlantyckiego.
Port w pewnej swej części cały czas jest remontowany na skutek zniszczeń, które dokonała powódź w 2010 roku. Znajdziemy tam wiele przyjemnych kafejek oraz liczne ławki. Jest to dobre miejsce na małą przerwę, a nawet lunch.

Funchal-1.jpg
Uliczka w prowadząca do portu w Funchal.
Plik ściągnięto 72 raz(y) 182,47 KB

Funchal-2..jpg
W porcie w Funchal.
Plik ściągnięto 89 raz(y) 122,11 KB

Funchal-3.jpg
Obrzeża Funchal.
Plik ściągnięto 74 raz(y) 138,6 KB

Funchal-4.jpg
Port morski w Funchal.
Plik ściągnięto 63 raz(y) 108,9 KB

Funchal-6.jpg
Promenada w Funchal Av. Do Mar.
Plik ściągnięto 68 raz(y) 107,28 KB

Funchal-5.jpg
Przy promenadzie AV. Do Mar.
Plik ściągnięto 58 raz(y) 148,59 KB

Funchal-7.jpg
Rzut oka na starówkę w Funchal.
Plik ściągnięto 59 raz(y) 165,42 KB

Funchal-8.jpg
Ze starówki możemy dojechać kolejką górską, aż do Monte.
Koszt 15 E, w 2 strony, albo 10 E, w 1. stronę.
Plik ściągnięto 67 raz(y) 236,24 KB

Funchal-9.jpg
W porcie morskim w Funchal.
Plik ściągnięto 60 raz(y) 136,61 KB

Funchal-10.jpg
W porcie morskim w Funchal.
Plik ściągnięto 65 raz(y) 83,14 KB

_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2015-05-18, 16:47, w całości zmieniany 4 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2015-03-15, 16:15   

25.02.2015 r. dzień 2 - Funchal, c.d. zwiedzania miasta.

Funchal-22.jpg
Bardzo popularne wśród turystów Funchal, są Tuk Tuk - i.
Plik ściągnięto 65 raz(y) 159,49 KB

Funchal-23.jpg
W porcie morskim w Funchal.
Plik ściągnięto 62 raz(y) 89,77 KB

Funchal-24.jpg
Av. Do Mar i Marina to ten sam kierunek.
Plik ściągnięto 74 raz(y) 211,48 KB

Funchal-25.jpg
Forte Sao Jose w porcie w Funchal.
Plik ściągnięto 61 raz(y) 153,22 KB

Funchal-26.jpg
W Forte Sao Jose w porcie w Funchal.
Plik ściągnięto 57 raz(y) 196,65 KB

Funchal-27.jpg
W Forte Sao Jose w porcie w Funchal.
Plik ściągnięto 75 raz(y) 102,02 KB

Funchal-28.jpg
W Forte Sao Jose w porcie w Funchal.
Plik ściągnięto 55 raz(y) 108,96 KB

Funchal-29.jpg
Po zwiedzeniu Forte Sao Jose wpisałem się do księgi pamiątkowej fortu.
Plik ściągnięto 60 raz(y) 100,9 KB

Funchal-30.jpg
Na szczycie Forte Sao Jose.
Plik ściągnięto 59 raz(y) 245,69 KB

Funchal-31.jpg
Wszędzie CR7. Jest go na Maderze pełno.
Plik ściągnięto 50 raz(y) 92,24 KB

_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2015-03-16, 10:10, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2015-03-15, 16:35   

samotny wilk napisał/a:
Tylko mnie nie troluj, bo już nie raz to robiłeś.

Źle sie nastawiasz do innych punktów widzenia. :szeroki_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***