Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tam nasz domek gdzie stoi Złomek, czyli kamperem przez świat
Autor Wiadomość
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 11:22   

Wracając do ilości gazu przy grzaniu w zimie. Fordek potwierdził, że powiedzmy 4 dni = 1 butla. Będę porównywał do naszego, policzę po włoskich cenach, później przełożę na polskie ceny.

We Włoszech dodatkowo można się wje..ać na minę i kupić butan w butli 11kg. Oświecił mnie kolega Rawic, gdy wysłałem mu fotki butli i opisów, a później potwierdziliśmy to w innym sklepie, gdzie powiedzieli, że oni sprzedają ten lepszy, nadający się do kamperów. Popatrzyłem na opis, a tam propan butan - lepszy.
Oczywiście można też kupić sam propan.
Cena butli to min. 23 euro do nawet 29 euro, w zależności od miasta. W większości są to te same butle, te same zawory, co w Polsce. Kolory zależą od regionu, sklepu. Polskie tzw. 11kg, tu są nazywane 10kg. Są jeszcze 15kg i 10ki innego standardu, nie wymienne z tymi pierwszymi. To tak w skrócie.
Znam sposoby, jak wymienić tu butlę polską, ale bez włoskiego lipa. Trzeba udać, że się jest tubylcem i "pani gaz mi się kończy pewnie się skończy przy robieniu niedzielnego obiadu". Dają bez kaucji i proszą, żeby pustą dowieźć po niedzieli. Nie wszędzie, ale... :)

O gotowaniu...
Aktualnie od 30 marca gotujemy na propanie. Udało się kupić.
Od 11-go stycznia do 29 marca wygotowaliśmy 8,9kg butanu - tyle było gazu w butli 11kg.
Nie polecam kupowania butli u oszustów w Abbadia San Salvatore.
Czyli mamy zużycie na samo gotowanie (jak w domu, bo lubimy dobrze jeść) 2,5 mies - 8,9kg. Wychodzi ok. 3,5kg butanu na miesiąc. Teraz jest propan i "nieoszukany", bo było 9,8kg. Zobaczymy. Powinno starczyć do lipca. W domu te same butle wystarczały nam na ok. 3,5 - 4 mies.

Gdyby ktoś nie wiedział, bo nie śledził budowy. U nas gaz tylko do gotowania, grzanie piecem Webasto, bojler grzany Webasto, a lodówka kompresorowa chłodzi na słońce. :mrgreen:

Czyli ile kosztuje nas gotowanie już wiecie. Ogrzewanie podczas zimowania... już wkrótce. :bigok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2015-05-12, 11:38   

I to jest bieda, którą sobie już napytałeś nie mając wentylacji w kamperze.
To tak, jak jeżdżenie autem bez włączonego wentylatora, jeżeli brak klimatyzacji automatycznej i zasyfiałe mgłą szyby od wewnatrz w deszczowy/zaśnieżony dzień.
+ stary filtr p.pyłkowy.
No i nie włączanie klimy bo przecież szkoda paliwa i jest zimno na dworze... :haha:
To dotyczy także szczelnych „ciepłych" domów.
Nie otwieram okien, nie ma szpar w drzwiach, kratki wentylacyjne zasłonie, bo szkoda ciepła, za które tyle płacę.
Efekt?
Wszechobecna pleśń i grzyb.
Musi być mikrowentylacja i szybkie intensywne przewietrzenie wnętrza.
Lekarstwem jest rekuperacja.

Powyższe kwestie zaobserowane na codzień przez kolegę, który ma spora firmę kominiarską.
Kretynizm ludzi nie zna granic zwłaszcza w kontekście mieszkań z piecykami gazowymi w blokach (ograniczona ilość nowego powietrza z zewnątrz).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 11:57   

Fux, co ty bredzisz? Że tak zapytam. Ja nie mam wentylacji? A te kratki i wyciągi to co? Pies?
Zakładam, że mam dużo większą wentylację (średnica kratek do kubatury) niż w większości domów polskich oczywiście, bo włoskie ich nie posiadają.

Wielokrotnie rozmawiałem o tym z kolegą Koderem. Robiliśmy wyliczenia strat ciepła przez ....wentylację ...której wg Ciebie nie mam. :haha:


A tu doczytaj o jakich warunkach piszemy.
Pojedyncza szyba i z jednej i drugiej strony różnica 25C - 30C!! I do tego przy morzu. To jak ma być? Sucho?
Te fotki drzwi to domu, nie kampera. :bigok

BTW. Poproś kolegę Kodera, to wyjaśni Ci może co to kondensacja, czy punkt rosy, bo ja na prądzie się bardziej znam.
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2015-05-12, 12:06   

Wyprodukoławeś tyle pary wodnej, która nie zdążyła sie ulotnić.
To wytłumacz mnie, dlaczego w samochodzie w czasie jazdy, kiedy działa wentylator i jest wymieniane powietrze, nie mam skroplin na czybach?
Może wymiana u Ciebie jest zbyt wolna (nie ma wymuszonego obiegu) + brak izolacji szyb np. matami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2015-05-12, 12:24   

Fux napisał/a:
To wytłumacz mnie, dlaczego w samochodzie w czasie jazdy, kiedy działa wentylator i jest wymieniane powietrze, nie mam skroplin na czybach?

Bo samochód w czasie jazdy pcha kilowaty i decybele w wentylację i ogrzewanie, co nie jest ani praktyczne, ani przyjemne w kamperze. Często również utrzymujesz temperaturę niższą, niż miałbyś w kamperze, bo np. siedzisz w kurtce i 28°C będzie wtedy mało komfortowe.

Przeprowadź eksperyment: siądź sobie w wyłączonym samochodzie, włącz nawiewy tak, jak normalnie stosujesz i zmierz, po ilu minutach cholera Cię od szumu weźmie. W czasie jazdy to tonie w dźwięku silnika, ale na postoju to jakby spać przy pracującym odkurzaczu.

PS. O ile to ciekawa tematyka, to chyba zbyt duży offtop w tej relacji, więc wnoszę o wydzielenie do osobnego tematu.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Fux 
Kombatant

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sie 2007
Piwa: 29/96
Skąd: ze wsi
Wysłany: 2015-05-12, 12:27   

Fakt. Nie ten temat.
To czym różnią się pomysły z montażem cichych wentylatorów np. z komputerów?
Tak powaznie pytam.
Kilka osób o tym pisało na forum.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 12:32   

No i kamper to nie dom!
W domu poza tym już mało kto ma szyby pojedyncze!! Załóż okna z pojedynczymi i będziemy porównywać. Na podwójnych nie było pary.
To jaką miałbym wg Ciebie tą wentylację zrobić w kamperze? Otworzyć prawe i lewe drzwi? Czy włączyć na całą noc dmuchawę w konsoli, która w lepszych osobówkach ma taką wydajność, że pewnie przewietrzyłbyś 100 m2 mieszkanie. Tylko jak to szumi.

Jeszcze przykład - wyciągam szklaną półkę z lodówki, idę z nią za zewn. wieje wiaterek, słoneczko, a franca cała zaparowana. Wentylacja jest ale do czasu jak jest zimna (różnica temp) to na nic jej wentylacje.

Wentylatory AAB - ciche właśnie mam. 2 x 100m3/h + 2x 76m3/h. Do tego wloty i kratki bez wentów. Ciche one są w dzień, albo jak trzymasz w dłoni. Wmontowane np. w suficie nawet tylko styrodurze, są słyszalne, ale pomijalne.
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 12:37   

koder napisał/a:

PS. O ile to ciekawa tematyka, to chyba zbyt duży offtop w tej relacji, więc wnoszę o wydzielenie do osobnego tematu.


Myślę, że 3 posty nie narobią aż takiego bałaganu, a przy najmniej wyjaśniło się, że przy kamperowaniu na dziko dobrze mieć wentylację :)
No i już wiecie, że nasz złomek ją ma, a pomimo tego pojedyncze szyby i tak przy sprzyjających/niesprzyjających warunkach zaparują. Może oddzielenie kotarą kabiny od części mieszkalnej by wyeliminowało parowanie. Możliwe, ale to ewentualnie sprawdzimy za rok, jeśli dociągniemy na dziko do kolejnej zimy. :bigok


Wnioskuję o niewycinanie. - ta relacja ma być inna. Rok, albo pół na dziko.
Przyda się wiedzieć co w kamperze dobrze mieć, a co warto poprawić. Np. przetestować kotarę. :mrgreen:
No chyba, że się temat parowania rozrośnie, to sam zawnioskuję. :-P

niebawem relacji CDN....
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Ostatnio zmieniony przez toscaner 2015-05-12, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2015-05-12, 12:47   

toscaner napisał/a:
Wnioskuję o niewycinanie.

Twoja relacja, cóż mogę powiedzieć :spoko
toscaner napisał/a:
Może oddzielenie kotarą kabiny od części mieszkalnej by wyeliminowało parowanie

Szyb. Za to kotara pewnie byłaby mokra :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 13:21   

koder napisał/a:
toscaner napisał/a:
Wnioskuję o niewycinanie.

Twoja relacja, cóż mogę powiedzieć :spoko
toscaner napisał/a:
Może oddzielenie kotarą kabiny od części mieszkalnej by wyeliminowało parowanie

Szyb. Za to kotara pewnie byłaby mokra :)


Ale tej pary na tych przednich szybach to nie przesadzajmy. 2-4 płatki ręcznika papierowego i wytarte. Raczej tyle co pies wyparował, bo tam ma swój "pokój" stróżówkę. O tym pewnie jeszcze nie pisałem?
W sypialni przy łóżku są dwie wielkie kratki o wymiarach 15cm X 15cm, które na zimę to nawet trzeba było przymykać, bo wiało. Teraz są kratki z żaluzjami, ale chcę tam wmontować małe turbowenty mojego pomysły. Testy dały ładne efekty.


No właśnie co do offtopów. W moim zamyśle będą też offtopy techniczne, takie wzmianki o jakiś poprawkach w kamperze, udoskonaleniach w czasie wyjazdu, naprawach.
Przecież na takim dłuższym wyjeździe wszystko może się zdarzyć, nawet z nówką sztuką z fabryki.


Wracając do tematu na dziko...
Kamper jak każdy samochód to nadal samochód. Ma silnik, kółka itd. Więc może się coś zepsuć.
Do tej pory mieliśmy trzy awarie: z ogrzewaniem - głupota, z paskiem alternatora i alternatorem później, bo okazało się połączone i poduchą skrzyni, o czym uświadomili mnie dwaj forumowi koledzy telefonicznie "na odległość". Był to Grzesiu, którego mechanik wydał diagnozę po podanych objawach i później potwierdził mi to Tomcio. :pifko :pifko :pifko :pifko

Co zrobił toscaner?
Wlazłem pod auto, i jako kolejny potwierdziłem dolegliwość. Ruszało się, a nie powinno. Zamówiłem poduchę i sobie ją wymieniłem na jednym z parkingów. Mam do tego celu rulonik alufoxa ok. 1m x 1,5m, który sobie rozwijam na takie okoliczności i wślizguję się pod auto. :mrgreen:
Problem z paskiem był, ale go rozwiązałem, okazało się, że jedna śruba nie była dokręcona i to powodowało, że pasek piszczał. Ale o tym dowiedziałem się ok. miesiąc temu pojawiła się grubsza awaria, ale o tym napiszę osobno, bo to dłuższy temat.
W każdym razie zostaliśmy bez prądu z alternatora na ok. 9 dni.
Jedyny prąd, do odpalania silnika i jeżdżenia również, to prąd tylko z naszej elektrowni ładowanej ze słońca, a raczej z chmur, bo pechowo tydzień był pochmurny.
Już niebawem dowiecie się jak sobie z tym poradziliśmy. Oraz co było nie tak z ogrzewaniem u toscanera.

A tu fotki poduchy:

pod stara.JPG
Plik ściągnięto 38 raz(y) 130,5 KB

pod nowa.JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 235,67 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 14:52   

...CD

Odrywamy się od napraw i wracamy nad morze. Jak pisałem, staraliśmy się trzymać blisko linii brzegowej. Wrzucam trochę fotek z Civitavecchia, Porto Santo Stefano, Marina di Grosseto i innych miejscowości aż po Follonica, a także Torre Mozza.
Niżej kamperam już nie zjeżaliśmy. Do Rzymu w którym byłem kilkadziesiąt razy, a nawet jakiś czas mieszkaliśmy nie było sensu jechać.
Ciekawostką jest to, że gdy mieszkaliśmy znajomi powiedzieli nam o "terenach" przy Ostii, gdzie była jakaś starożytna osada, czy coś, już nie pamiętam. W każdym razie ludzie tam jeżdżą w poszukiwaniu skarbów. Naszemu znajomemu udało się kiedyś znaleźć pierścień, który opchnął do jakiegoś sklepu za 25 tys. euro. Oczy nam się zaświeciły, bo takie skarby to "nic nie robić nie mieć zmartwień"... no przynajmniej w teorii. :)
Może kiedyś pojedziemy przy okazji kamperowania i może następnym razem.

Z mojego punktu widzenia, to trochę to jak z łowieniem ryb. Dałem się namówić ze 3x, raz w Polsce na Mazurach i nad Soliną i trzeci raz w Irlandii w oceanie, ale nigdy ni nie złapałem i dałem sobie spokój. Może przynoszę pecha, bo znajomi, zapaleni wędkarze tamtych dni też nic nie złapali. :haha:
We Włoszech nie próbowałem. Nie znamy żadnych wędkarzy, poza tym oni jedzą tylko ryby morskie.
My też, ale niestety tylko ze sklepu. To nie Neapol, że dało się kupić od rybaka.
Jemy i przyrządzamy je też w kamperze.
Lubimy dobrze zjeść, a to niestety = gotowanie.
Na szczęście kuchnię zbudowałem od zera sam zgodnie z życzeniami M. i ma również wyciąg nad garami. Teraz musi gotować i gotuje. Nawet jakieś przepisami na CT się dzieliła.
Nie będzie offtopem to, że już w "trasie" wystrugałem kamperowy piekarnik gazowy. :)

A po wczorajszym serniku Tadeusza w dziale baby Baji, obiecała, że na dniach upiecze sernika i ona dla mnie.
Trzymam za słowo.

CDN...
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 15:57   

Trochę fotek...
Nie wszystkie są robione lustrzanką. Większość dobrym ale już leciwym kompaktem, a jak jego nie mam w kieszeni, to komórką. Poniższe też są taką mieszanką. Coś podobnie jak Włosi, mieszkając tu nie latają z cyfrówkami. Sporadycznie tylko, gdy jakieś nowe miejsce.
Ale od czasu decyzji, że piszę, postaram się targać "lusterko" ze sobą w każde miejsce.

01.JPG
Plik ściągnięto 42 raz(y) 125,25 KB

02.JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 144,44 KB

03.JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 180,3 KB

05.JPG
Plik ściągnięto 35 raz(y) 77,74 KB

06.JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 163,58 KB

07.jpg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 131,93 KB

08.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 106,79 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 15:59   

...cd.

10.JPG
Plik ściągnięto 31 raz(y) 138,44 KB

11.JPG
Plik ściągnięto 35 raz(y) 105,8 KB

12.JPG
Plik ściągnięto 31 raz(y) 237,31 KB

13.JPG
Plik ściągnięto 38 raz(y) 149,56 KB

14.JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 89,46 KB

15.JPG
Plik ściągnięto 40 raz(y) 131,37 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 16:48   

Miało nie być, ale będzie. Jak pisałem, kamperem do Rzymu nie jechaliśmy i jechać już na 99,9% nie będziemy. Mieszkaliśmy tam, więc po co? No i miałem dylemat, czy dorzucić trochę fotek z tego miasta.

Postanowiłem zrobić Wam prezent i oto są. Roma.

Coraz bardziej też nastawiam się na tego bloga, na którym równolegle umieściłbym fotki w lepszej jakości.
Obce zewnętrzne serwery mnie nie interesują.
Może już niedługo.
Będę miał wtedy trochę roboty - trzeba będzie prze edytować posty z linkami do zdjęć. Zobaczymy.

Teraz kilka fotek z Rzymu...

roma0101.jpg
Plik ściągnięto 28 raz(y) 169,16 KB

roma0102.jpg
Plik ściągnięto 33 raz(y) 141,57 KB

roma0103.jpg
Plik ściągnięto 36 raz(y) 159,14 KB

roma0104.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 179,39 KB

roma0105.jpg
Plik ściągnięto 39 raz(y) 119,31 KB

roma0106.jpg
Plik ściągnięto 34 raz(y) 118,81 KB

roma0107.jpg
Plik ściągnięto 28 raz(y) 77,76 KB

roma0108.jpg
Plik ściągnięto 38 raz(y) 100,16 KB

roma0109.jpg
Plik ściągnięto 39 raz(y) 152,93 KB

roma0110.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 134,16 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-05-12, 16:55   

i jeszcze kilka...

roma0111.jpg
Plik ściągnięto 27 raz(y) 179,93 KB

roma0112.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 190,8 KB

roma0113.jpg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 152,28 KB

roma0114.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 152,41 KB

roma0115.jpg
Plik ściągnięto 41 raz(y) 105,25 KB

roma0116.jpg
Plik ściągnięto 28 raz(y) 214,7 KB

roma0117.jpg
Plik ściągnięto 32 raz(y) 178,47 KB

roma0118.jpg
Plik ściągnięto 35 raz(y) 161,85 KB

roma0119.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 112,91 KB

roma0120.jpg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 176,17 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***