Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Trzy główne rodzaje akumulatorów kwasowych.
Autor Wiadomość
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1602/2334
Skąd: Otwock
Wysłany: 2011-01-11, 23:35   Trzy główne rodzaje akumulatorów kwasowych.

Ponieważ niektórzy Koledzy zadają pytania o nowości w dziedzinie akumulatorów, to nie opisując wszystkich nowinek w budowie, podam główne cechy trzech typów akumulatorów kwasowych, różniących się budową ze względu na zastosowanie.
Ponieważ akumulatory głębokiego rozładowania nie nadają się do rozruchu, więc stosując je w części mieszkalnej pozbawiamy się możliwości ewentualnego użycia do rozruchu w razie awarii aku trakcyjnego.
Dlatego zwróćcie uwagę na trzeci typ akumulatorów, które istnieją od niedawna i są bardzo nowoczesne technologicznie. Ich główną zaletą jest osiągnięcie krytycznej wartości napięcia 10,5 V dopiero przy wyczerpaniu 75% pojemności. Rewelacja!

Akumulatory z uwagi na ich przeznaczenie i wykorzystanie można podzielić na:
a) rozruchowe - służą praktycznie do rozruchu silnika w samochodach, następnie za dostarczanie energii odpowiedzialny jest alternator. Ich konstrukcja jest tak zaprojektowana, żeby zapewnić duży prąd rozruchu, ale nie jest odporna na głębokie rozładowanie.
b) głębokiego rozładowania - nie mają dużych prądów rozruchowych, ale można z nich pobierać mniejszą energie przez dłuższy okres. Silnik elektryczny lub inny odbiornik pobiera wielokrotnie mniejszy prąd niż rozrusznik, ale ciągle przez kilkanaście godzin. Są to dwa zupełnie różne cykle pracy. Dlatego też do zasilania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, potrzebujemy akumulatora skonstruowanego specjalnie do takich zastosowań.
c) głębokiego rozładowania z możliwością rozruchu - charakteryzują się wysoką stabilnością mocy. Mają zastosowanie tam gdzie w energię trzeba zaopatrzyć wiele różnych odbiorników prądu przez dłuższy okres czasu.
Varta Energy i Delphi Freedom Marine to: separator kopertowy wyłożony włókniną (flizelina), która utrzymuje elektrolit. Grube płyty wykonane w technologii wapiennej z dodatkiem srebra, charakteryzują się wysoką wydajnością elektrochemiczną. Dzięki takiej konstrukcji można je głęboko rozładować do 25% pojemności znamionowej (do osiągnięcia napięcia10,5V) bez obawy o jego uszkodzenie.

Cechy:
- Stosunkowo duży prąd rozładowania, zatem można użyć do rozruchu
- Duża pojemność przy niewielkich rozmiarach
- Szybkie przyjmowanie ładunku, zawsze i szybko można doładować akumulator
- Niska oporność wewnętrzna gwarantuje niezawodne oddawanie skumulowanej energii
- Bezobsługowość: specjalne stopy gwarantują minimalne ubytki wody
- Niski poziom samorozładowania, wielomiesięczne przerwy sezonowe nie są żadnym problemem
- Szczelny – skonstruowany do zastosowań na wodzie, w razie wywrotki łodzi lub zanurzenia, środowisko naturalne nie zostanie skażone

Dla porównania - akumulatory dwóch pierwszych rodzajów uzyskują napięcie krytyczne 10,5 V przy rozładowaniu połowicznym, tj, 50%.
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
donald 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes 310 FFB Europa 560
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Paź 2007
Piwa: 32/46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-12, 08:36   

Tadeusz, google przy Tobie to cienki bolek...Dzieki. :bigok wlasnie sie przymierzam do wymiany aku pokladowych. :spoko :spoko
_________________
“Gdyby Bóg lubił przedni napęd chodzilibyśmy na rękach”
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1602/2334
Skąd: Otwock
Wysłany: 2011-01-12, 09:56   

maluch napisał/a:
Co Tadziu o nim sądzisz ????


Najnowsze technologie czynią akumulatory cudami natury. ALE NIE DO KOŃCA.

Te akumulatory nie znoszą przeładowania. Ładować je musisz specjalnym prostownikiem, ze zmiennymi cyklami ładowania i abosolutnie nie dopuszczającym do przeładowania.
W tych akumulatorach przeładowanie powoduje zamianę żelu na wodę i jest to proces nie odwracalny.
Ale to jedyna wada.

Sprawdż jeszcze prąd rozładowania, bo dystrybutorzy nie podają. Chyba, że ma on służyć tylko i wyłącznie do części mieszkalnej.
Zakładam również, Bogusiu, że elektrownia w Twoim Chaussonie posiada przełączenie na ładowanie aku żelowych.
:) :spoko
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1602/2334
Skąd: Otwock
Wysłany: 2011-01-12, 16:12   

maluch napisał/a:
zobaczymy na ile tan wystarczy ?????


Ten akumulator może wytrzymać nawet 10 lat jeśli ładowany będzie do maksymalnie 14,4 V (mierzone w czasie procesu ładowania). W zwykłym kwasowym analogiczny pomiar może sięgać 15,8 - 16,2 V.
Skoro masz prostownik do GEL to spoko. Może tylko poproś kogoś o sprawdzenie na miejscu jak masz ustawiony regler solara, aby nie przeładowywał.

Masz super akumulatorek na wiele lat. :wyszczerzony: :ok
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DarekAvesta 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Mercedes 1114 AK
Dołączył: 25 Cze 2010
Skąd: Avesta/Szwecja
Wysłany: 2011-01-12, 19:10   

Hej!!
Jak to milo ze istnieje takie forum. Zajzalem aby poczytac o akumulatorach a znalazlem rozwiazanie mojego problemu z zamkami do drzwi zewnetrznych i doskonaly - moim zdaniem sklep internetowy Reimo. WIELKIE podziekowania dla Maluch-a za te linki.
pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gregu 
zaawansowany


Twój sprzęt: CaliforniaExclusive'03
Nazwa załogi: Hotel California
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Paź 2010
Piwa: 8/16
Skąd: B-Mitte
Wysłany: 2011-06-10, 10:10   

a ja jeszcze o akumulatorach zelowych i AGM - drugiego i trzeciego typu:
http://www.varta-automoti...older_PL_01.pdf

od strony 18 ciekawe porownanie. plus tabelka na stronie 24.
_________________
pozdrawiam :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
arrtur 
zaawansowany


Twój sprzęt: obecnei dacia Dokker/Kia Venga i przyczepa
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Maj 2008
Otrzymał 14 piw(a)
Skąd: Piastow k Wawy
Wysłany: 2011-06-12, 17:53   

witam,

obawiam sie tylko - z wlasnych doswiadczen - ze ciezko bedzie dowiedziec sie o jakim akumulatorze rozmawiamy ze sprzedawca...

do niedawana stosowalem akumulatory glebokiego rozladowania (nie wiedzialem ze mozna rozrozniac do rozruchu i bez rozruchu) firmy ZAP czy Schneider obecnie. Mialem je na zabudowie i na rozruszniku. Gosc w sklepieprzyfabrycznym mowil, ze moge je rozladowywac do zera !!! i nic im nie bedzie w przeciwienstwie do rozruchowego oraz maja wiecej cykli. O ile nie wiadomo. No i sobie uzywalem.
Nie polece bo mialem ich z 5 sztuk, maja gwarancje na 18 miesiecy i kazdy rozwalal sie w tej okolicy tj o ile chwile wczesniej to luz ze trzy wymienialem ale o ile chwile pozniej to kaplica kolejne kilka stow.
Pierwsze kupowalem z siedem lat temu.

Ostatnio - z rok temu - kupilem Bannery 3 szt. Jeden ktorego uzywam ma niby 100 ah przy jakims tam K a pada chyba szybciej niz tamte. Jak probowalem sie czegokolwiek dowiedziec o budowie czy wlasnie roznicy w stosunku do rozruchowego to nikt od sprzedawcy do dzialu technicznego przedstawiciela nie mial nic do powiedzenia.

Pisze to bo moze ktos planujac zakupy bedzie bral te marki pod uwage,poniewaz sa na pewno tansze niz inne. Poza teoria jest jeszce zycie i czlowiek, ktory nie koniecznei wie co sprzedaje bo w sumie to mu jest obojetne...

Moze jakis ranking czy chocby wymiana konkretnych doswiadczen z jakoscia w praktyce, cenami itd? Chetnie bym skorzystal bo za chwile bede kupowal kolejne dwie sztuki.

Powodzenia
_________________
Arrtur
w tym sezonie byl namiot, cudza przyczepa, i kamper ze skody, a sezon udany
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
maszakow 
Kombatant
JAFO? No way ...


Twój sprzęt: jak wygram w totka...
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 07 Kwi 2009
Piwa: 79/63
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-06-14, 19:56   

ZAP nie był nigdy firmą wysokich lotów...no cóż albo się robi tanio albo dobrze :)
Gdzieś kiedyś czytałem o rankingu akumulatorów G.R. jakas niezależna firma (albo czasopismo) przeprowadziła testy. to była dość ciekawa lektura.
Kto będzie chciał kupić takowy na pewno powinin wygooglować co nieco hasłami "test akumulatorów żelowych" albo coś w tym stylu.
_________________
Pozdrawiam, maszakow
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2014-04-22, 19:01   

Tadeusz napisał/a:
Ponieważ akumulatory głębokiego rozładowania nie nadają się do rozruchu, więc stosując je w części mieszkalnej pozbawiamy się możliwości ewentualnego użycia do rozruchu w razie awarii aku trakcyjnego.

Trochę uprawiam archeologię, ale przywołałeś ten wątek obok i właśnie rzucił mi się w oczy ten drobiazg. Masz tutaj zapewne na myśli akumulator rozruchowy - akumulatorem trakcyjnym nazywa się zwykle akumulator przeznaczony do zasilania pojazdów elektrycznych (meleksów, itp). To są oczywiście akumulatory głębokiego rozładowania. Niby drobiazg, ale warto poprawić, żeby nie mieszać w głowie kolegom, którzy do tego wątku się dokopią w przyszłości.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1602/2334
Skąd: Otwock
Wysłany: 2014-04-22, 20:40   

koder napisał/a:
Masz tutaj zapewne na myśli akumulator rozruchowy


Oczywiście, że chodzi o rozruchowy. Użyłem niewłaściwego terminu.

Na szczęście z kontekstu wyraźnie wynika o jaki aku chodzi. :spoko
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 478/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-04-22, 21:22   

Temat stał mi sie bliski , jak zawsze gdy dojrzewa decyzja kolejnej wymiany. Tym razem dotyczy tzw rozrywkowego czyli kabinowego .
Wynika to, z montażu 200w 'elektrowni słonecznej."

Mam Banera chyba 65 Ah i widać ,że był chyba podmieniony przed sprzedażą , bo z lekka stareńki sie wydaje , lub zaniedbany . Po odłączeniu 230v, sama praca anteny satelitarnej sygnalizuje spadek napięcia poniżej krytycznego. A to kilkanaście wat.

Ze względu na gabaryty , wagę i możliwości- myślę o pojemności od 110Ah do 150 AH.

AGM , czy żel ????

Nie chce mi sie przeginać tym razem, i jedyna wątpliwość do zastosowania żelowego to czy moja ładowarka itd. nadaje się ?? BATTERY CHARGER NE186

To na koniec , ......myśle .... a to mnie męczy :(
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2014-04-22, 21:38   

Według instrukcji, algorytm 2 służy do ładowania żelówek.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 478/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-04-22, 21:58   

koder napisał/a:
Według instrukcji, algorytm 2 służy do ładowania żelówek.

Dzięki, czytałem ale tak bez przekonania, te algorytmy zmienia się "pizdrykiem" S1 S2 .

Dla GEL oba of. Zobaczę co i gdzie , bo na razie to kieruje sie mocą ..... wsponień
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 478/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2014-05-14, 09:29   Wymiana akumulatora kabinowego przy podłączonym solarze

Czy wymieniając akumulator kabinowy przy podłączonym solarze muszę go rozłączyć zasłonić ???
Przy pierwszym podłączeniu regulatora - wiadomo pierwej akumulator , by regulator rozpoznał z czym ma do czynienia .
Czy przy wymianie akumulatora , ta procedura jest konieczna . ???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2014-05-14, 09:45   

W instrukcjach wielu regulatorów stoi, że nie mogą pracować bez akumulatora. Ja osobiście wypiąłbym bezpiecznik od solara, lub kable (jeśli są).
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***