Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kupić, używać i wypożyczać
Autor Wiadomość
Filip 
zaawansowany

Twój sprzęt: Bavaria T73
Dołączył: 06 Mar 2007
Piwa: 18/22
Skąd: Otrębusy
Wysłany: 2016-04-19, 13:13   Kupić, używać i wypożyczać

Wpadł mi do głowy taki pomysł:
Kupuję nowego kampera na firmę, odliczam pełny VAT i wrzucam go w koszty.
Używam sam, ale że wyjeżdżam tylko na miesiąc wakacji to w weekendy świąteczne, majowe, pozostały miesiąc wakacji wypożyczam, żeby zminimalizować koszty utrzymania.
Kupuję 4 osobowego żeby nie każdemu wypożyczać, żeby zminimalizować straty.
Jak myślicie, czy to ma sens?
Czy szkoda się w to bawić i jeździć starszym w myśl zasady "Żony i kampera się nie pożycza"?
Wiem że niektórzy na Camperteamie mają kampery na firmę ale czy go wypożyczaja?
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Filip :-)
_________________
Brejdak w kamperze :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-19, 13:34   

To w dużej mierze zależy od Twojego podejścia do pożyczania.

Ja nie mam kampera na firmę ale od początku wiedziałem że nie będę go pożyczał. Wyobraziłem sobie taką sytuację - ktoś jedzie moim kamperem i ma stłuczkę. Niewielką, ale jednak trzeba go odstawić na dwa tygodnie do naprawy. A jest to tuż przed terminem mojego urlopu. I co wtedy? A co jeśli to nie ja mam swój urlop tylko będę miał już następną osobę w kolejce na kolejny termin i to ta osoba nie pojedzie? Klient zostanie niezadowolony bo kampera mam jednego i nic na zamiankę nie załatwię...

Kolejna sprawa - wiesz jak wiele trzeba wiedzieć o kamperze żeby go sprawnie obsługiwać. Pożyczający to w dużej mierze osoby które z kamperem mają rzadko styczność (albo pierwszy raz). Bał bym się ustawicznych usterek, urwanych uchwytów, zamków i innych badziewnych plastików o które osobie pożyczającej może być ciężko zadbać...

Myślę że warto pogadać z Papamila który z tego co wiem zawodowo zajmuje się wypożyczaniem.
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzegorz_wol 
weteran

Twój sprzęt: Knaus 595 '98
Nazwa załogi: powolniaki
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2015
Piwa: 79/64
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-04-19, 14:23   

Tez o tym myślałem. Dla analizowanego kiedyś tam kampera wyszło mi że potrzeba wynajmować w sezonie wysokim przez około 80-90 dni. (80x500,00=40000 rocznie) tak bez rozpoznania rynku to za duże ryzyko. Ja sobie dałem luz. Kamper to ma nieść radość a nie stres. Kupiłem używanego i jestem szczęsliwy :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2016-04-19, 17:11   

Jak zaczniesz wypozyczac to przestaniesz jeździć kamperem
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2016-04-19, 17:30   

Żeby bawić się w wypożyczanie ( czegokolwiek ) a jeszcze próbować na tym zarabiać trzeba mieć co najmniej KILKA egzemplarzy . Inaczej klapa. Musisz mieć zawsze coś w zastępstwie. ( wiem to z autopsji ,wypożyczam minikoparki)
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Victus 
zaawansowany


Twój sprzęt: WV T4 Multivan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Lut 2016
Piwa: 5/7
Skąd: Warszawa - Ursus
Wysłany: 2016-04-19, 18:06   

Witaj.
Na ostatnim zlocie stałem obok kolegi który kupił nowy kamper z chęcią wypożyczania
Był zdegustowany tym, że sezon jest krótki i trwa tylko trzy miesiące, nie zawsze ktoś chce wypożyczyć auto, usterki, ciągle jest coś uszkodzone, postawienie pod blokiem to kłopot bo albo ktoś porysuję albo przedziurawi opony a więc dodatkowy koszt parkingu strzeżonego lub własne podwórko jeżeli ktoś posiada.
Jeżeli jednak nie przejmujesz się tymi kłopotami nie przejmuje się uszkodzeniami plamami, wypaleniami, możesz tak zrobić. Po amortyzacji możesz kupujesz następny.
Dobrym wyjściem jest zrzeszenie się paru osób i w razie wypadku kolejna osoba wypożycza swój kamper
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Istvan 
zaawansowany
Istvan

Twój sprzęt: Łódzki Sześciopak
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2014
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-04-19, 19:12   

Na targach MotorShow 2015 wystawiała się firma , która brała Twój kamper w zarządzanie. Nie wiem na ile to wiarygodne ale obiecywali jakąś stopę zwrotu. Twój kamper jeżdził pod ich zarządem po całej europie. Mogłeś zarezerwować sobie kilka tygodni w roku dla siebie itp.

Może tak spróbuj jeśli to nie jest jakiś przekręt
pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krimar
Kombatant


Twój sprzęt: Euramobil 460 - Mitsubishi L300 - DAHAK
Nazwa załogi: Poszukiwacze Zagininej Dyszy
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lip 2010
Piwa: 58/6
Wysłany: 2016-04-19, 19:24   

Filip napisał/a:
Używam sam, ale że wyjeżdżam tylko na miesiąc wakacji to w weekendy świąteczne, majowe

i wtedy kontrola drogowa daje znać do skarbowego i odliczony pełen vat trzeba oddać i to jeszcze z odsetkami
_________________
Krawat dodaje szyku.
Tadeusz napisał/a:

Jest tak jak mówi krimar.

Brat napisał/a:
(...) mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że rzeczywiście "jest tak, jak mówi krimar" ... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Filip 
zaawansowany

Twój sprzęt: Bavaria T73
Dołączył: 06 Mar 2007
Piwa: 18/22
Skąd: Otrębusy
Wysłany: 2016-04-20, 08:20   

No tak
dzięki za odpowiedzi
Dość dużo tych utrudnień.
Myślałem raczej o wypożyczaniu znajomym lub sprawdzonym osobom ale gdzie takich szukać ;)
Chyba muszę odpuścić
Pozdrawiam
_________________
Brejdak w kamperze :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2016-04-20, 09:13   

Odnoszę dziwne wrażenie Filip, że w Twoim pytaniu najmniej chodziło Ci o wypożyczanie , a bardziej chciałeś zapytać czy możesz sobie kupić kampera na firmę , tylko bałeś się zapytać wprost :chytry
Jeżeli prowadzisz firmę i generujesz dochody wystarczająco duże, aby taki wydatek był uzasadniony , to nic nie stoi na przeszkodzie.
Nawet jeżeli nie będziesz go wypożyczał to i tak warto.
Przepisy się zmieniły i kamper na firmę nie musi być wyłącznie do wypożyczalni i co najważniejsze mając go na firmę możesz używać go prywatnie , a to o czym pisze Krimar Ci się nie przydaży.
Podstawowa sprawa to nie możesz odliczać od niego 100% a jedynie 50% VAT i wtedy możesz używać go zgodnie z prawem również prywatnie.
Jeżeli zsumujesz 11,5%VAT i minimum 19% dochodowego to i tak ponad 30% pozostaje w kieszeni.
Jeżeli weźmiesz go w leasing a nie kupisz za gotówkę (kupowanie czegokolwiek za gotówkę do firmy to głupota podobna do kupowania prywatnie na kredyt), to dodatkowo całe to odliczenie razem z dochodowym zrobisz w 3 lata a nie 5 jak przy amortyzacji.
Po leasingu wykup robisz już prywatnie i przy ewentualnej odsprzedaży po czasie robisz to prywatną umową a nie fakturą.
Co najważniejsze nie ma w tych czynnościach nawet cienia kombinacji , a wszystko jest zgodnie z obowiązującym prawem.
Jak ja kupowałem nowego to obowiązywało jeszcze 100% odliczenia VAT i z kamperem na firmę były podchody, ale następnego wezmę już na pewno na firmę .
Reasumując w/g mnie zakup na firmę TAK, wypożyczanie NIE :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-04-20, 13:57   

Przed sprzedażą wykupionego na siebie kampera, darujemy np córce. I ta może go sprzedać po 5 cztaj sześciu miesiącach.. O ile firma Twoja jest jednoosobowa a kamper był jako "środek trwały"

Nie ma wtedy podatku.

To jeden z wariantów.
Np. u mnie gdy odliczenie VATu, nie wchodzi w grę.
Zgadzam się z Joko i dodam, że jest jeszcze tzw. "pożyczka celowana" , ale to tylko do rozważenia gdy vat jest np 8% a rata leasingowa ma w sobie 23% i itd..... :mrgreen:

Trzy motocykle miałem leasingu, też przy pierwszym wezyscy mnie straszyli. Kontrola którą kiedyś miałem nawet nie mrugnęła. Dawniej, jednak ludzie pisali pisma z zapytaniem: czy można.....? itd...


Problemem jest uzasadnienie US... Po co?
Tu odpowiedzi jest wiele...np. socjal, odpoczynek, biuro, reprezentacja.... lub brak uzasadnienia.
To kwestia odwagi by w końcu zmienić relacje, w imię zasady :" co nie zabronione, jest dozwolone ".
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
stander 
zaawansowany

Twój sprzęt: LMC LIBERTY EXPLORER I 720 G
Nazwa załogi: STANDER
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Mar 2015
Otrzymał 24 piw(a)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2016-04-20, 14:31   

Cytat:
Myślałem raczej o wypożyczaniu znajomym

To po pierwszym wypożyczeniu nie będą już znajomi
To tak na marginesie gdybyś faktycznie zamierzał wypożyczać :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rodzinka Cztery Plus 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 2.8 jtd GANTE GIGANT 500
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Kwi 2015
Piwa: 26/5
Skąd: Nowa Wieś
Wysłany: 2016-04-20, 15:18   

Równo rok temu zamknęliśmy działalność w zakresie druku 3D, tak wyszło, że nie szło. Albo przestało iść? Nie ważne. To był taki trzeci etat. Kasy ze sprzedaży drukarki starczyło by kupić przyzwoitego kampera. Początkowo z zamiarem wypożyczania raz czy dwa razy w roku. Jako, że firma na żonę, to ona strasznie parła, by ogłaszać się i wypożyczać. Ja - mniej... Już widziałem te ukryte usterki których nie pokryje kaucja, no i jakoś nie fajnie, jak ci ktoś obcy pierdzi w twój materacyk.
Tak więc, kamperek ciągle nie był gotów na wynajem, ale jeździł z nami w różne miejsca. Małżonka im bardziej nim jeździmy, tym mniej chętna do dawania komukolwiek. Czyli mój cichy plan się sprawdza ;)
Takoż, nie wiem, jak bardzo osobiste masz podejście do kwestii domu i prywatności, ale my raczej już naszego Ducata nikomu nie pożyczymy. Chyba, że bardzo dobry, zaufany i sprawdzony znajomy... To może. A na potrzeby urzędów - raz czy dwa zawsze może być wypożyczony, prawda? Znajdź kogoś kto przyjmie fakturkę, wystaw i już ;)
_________________
Marcin & Aśka & Olek & Olga & Zuza &Tośka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2016-04-20, 16:47   

Rodzinka Cztery Plus napisał/a:
A na potrzeby urzędów - raz czy dwa zawsze może być wypożyczony, prawda? Znajdź kogoś kto przyjmie fakturkę, wystaw i już ;)


No takich rzeczy to raczej nie proponuj , bo pomijając fakt, że jest to do niczego nie potrzebne przy obecnych przepisach, to zwyczajnie jest to wałek za który grozi sporo z kryminałem włącznie :stop:
Mówimy tu o rozwiązaniach , które mają być zgodne z prawem i dawać wymierne korzyści, a nie takich które to prawo łamią.

Jeżeli kamper ma być na firmę , a chcecie go używać również prywatnie , to jedynie opcja odliczenia 50% VAT wchodzi w grę. W tej opcji nie potrzeba kombinować z fikcyjną wypożyczalnią i produkować fikcyjnych dokumentów .
Przy opcji odliczenia 100% VAT , pojazd może być używany tylko w celach firmowych i trzeba dla niego prowadzić ewidencję przebiegu, czyli zapisywać , gdzie , w jakim celu i ile kilometrów zrobił, a to w przypadku użytkowania prywatnie znowu zmusza do łamania prawa i jest zwyczajnie upierdliwe.
Poza tym w przypadku choćby kontroli drogowej, grozi to poważnymi konsekwencjami finansowymi (to o czym pisał wcześniej Krimar, czyli zwrot całego odliczonego VAT z odsetkami i kara urzędowa za wykroczenie skarbowe)

Jeżeli takie rozwiązanie ma dawać korzyści i spokój sumienia, będąc zgodnym z prawem, to jedynie opcja odliczenia 50% VAT i zakup w leasing, bo:

- przy odliczeniu 50% VAT możemy spokojnie użytkować pojazd również do celów prywatnych i nie musimy nikomu udowadniać że nie jesteśmy koniem (do czego nam jest w firmie potrzebny kamper)
- przy leasingu odliczenie VAT jest od pełnej wartości zakupu , a nie jak w przypadku zakupu za gotówkę , maksymalnie od wartości 20 tys EUR
- przy leasingu w koszty (odliczenie od podatku dochodowego) wrzuca się całą wartość netto przez okres trwania leasingu (np 3 lat) a nie przez 5 lat amortyzacji jak w przypadku zakupu środka trwałego za gotówkę.
- przy leasingu pojazd nie stanowi środka trwałego firmy, może więc być wykupiony po zakończeniu leasingu prywatnie a nie na firmę. Ma to znaczenie przy ewentualnej odsprzedaży po czasie, bo środki trwałe trzeba sprzedawać fakturą ,czyli płacić VAT i dochodowy od wartości sprzedaży , co jest równoznaczne ze zwrotem dużej części tego co się wcześniej odliczyło .

Zakup w leasingu na firmę jest również dobrym sposobem na zakup nowego kampera przez osoby , które nie dysponują odpowiednimi środkami i rozważają zakup tańszej używki, a jednocześnie prowadzą działalność , która przynosi dochody podlegające opodatkowaniu.
Ponieważ kampery tracą na wartości relatywnie mało , dlatego jest całkiem realne że wartość za jaką można go zbyć po okresie leasingu i wykupu, będzie zbliżona do całkowitych kosztów leasingu , pomniejszonych o wartość dokonanych odliczeń (VAT i doch.), a to w praktyce oznacza , że przez okres leasingu mamy go za darmo :spoko

A i jakby ktoś miał dylematy moralne, czy takie odliczenia są uczciwe, pomimo że są w pełni zgodne z prawem , to zapewniam, ze są. Wprawdzie Wy zapłacicie mniej podatku VAT i dochodowego, ale kupując kampera wygenerujecie "ruch w interesie" , który skutkuje zapłatą tych podatków przez importera, dealer'a, firmę leasingową i kilka pomniejszych podmiotów przy okazji :spoko
Z całą pewnością takie działania przyniosą więcej korzyści do budżetu niż przekazywanie z rąk do rąk starych zbutwiałych złomów , za co rusz to niższą cenę i dadzą więcej satysfakcji właścicielom nowych pojazdów , za porównywalne koszty z ich strony.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
jarek73 
weteran

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Maj 2014
Piwa: 72/95
Skąd: torun
Wysłany: 2016-04-20, 18:46   

Joko , generalnie się z tobą zgadzam , ale dwie sprawy
- kwota 20 tys. Euro dotyczy odliczenia podatku dochodowego nie ma nic wspólnego z Vatem ten odliczasz 50 lub 100 % ( w zależności od twojej decyzji ) od pełnej kwoty
- do co napisałeś na temat wykupu się zgadza , ale trzeba dodać że nie ma zastosowania w przypadku firm posiadających osobowość prawną np . Sp.zoo . W tym wypadku wykupu dokonuje firma i w przypadku sprzedaży trzeba zapłacić podatek .
Ja mam campera na firmę odliczylem 50 % vatu , kupiłem za gotówkę
_________________
DOBA MA 1440 MINUT I ŻADNA NIE WYKORZYSTANA NIE PRZECHODZI NA NASTĘPNY DZIEŃ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***