Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kupić, używać i wypożyczać
Autor Wiadomość
grzegorz_wol 
weteran

Twój sprzęt: Knaus 595 '98
Nazwa załogi: powolniaki
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2015
Piwa: 79/64
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-04-20, 19:19   

Kolego Jako ja w sprawie Twojego zapewnienia o całkowitej legalności zaliczenia w koszty działalności gospodarczej zakupu samochodu specjalnego typu kamper....

Czy potrafisz wywieść bezpośrednio z przepisów lub masz jakąś interpretację lub wyrok itp na okoliczność całkowitej legalności zaliczenia w koszty zakupu kampera bez wykazania związku przyczynowo- skutkowego z przychodami firmy?

Wyjaśniam że nie czepiam się, dyskusja jest interesująca. Zgadzam się z większością tego co piszecie ale bez logicznego wytłumaczenia po co mi kamper zamiast samochodu osobowego w firmie .... ja miałbym cykora by sobie go w koszty wrzucić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2016-04-20, 19:20   

i jeszcze jedna uwaga
niezależnie ile % Vat-u odliczyłeś
przy zbyciu płacisz 100%
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Koziołki 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Carthago Chic C-line I
Nazwa załogi: Koziołki
Dołączył: 22 Sty 2014
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: okolice Radzymina
Wysłany: 2016-04-20, 19:51   

grzegorz_wol napisał/a:
Zgadzam się z większością tego co piszecie ale bez logicznego wytłumaczenia po co mi kamper zamiast samochodu osobowego w firmie .... ja miałbym cykora by sobie go w koszty wrzucić.


Takim samym rozumowaniem byłby problem z wyjaśnieniem dlaczego samochód osobowy zakupiony na firmę to nie Skoda czy Dacia, tylko BMW X6. Nie słyszałem żeby jakiś urząd to kwestionował, a wartość takiego BMW jest porównywalna z ceną kampera.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarek73 
weteran

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Maj 2014
Piwa: 72/95
Skąd: torun
Wysłany: 2016-04-20, 19:56   

papamila napisał/a:
i jeszcze jedna uwaga
niezależnie ile % Vat-u odliczyłeś
przy zbyciu płacisz 100%


A i owszem jeśli samochód użytkowaleś powyżej 60 mc , jeśli krócej możesz zrobić korektę vatu przy sprzedaży o ile przy zakupie odliczyłeś 50 %
_________________
DOBA MA 1440 MINUT I ŻADNA NIE WYKORZYSTANA NIE PRZECHODZI NA NASTĘPNY DZIEŃ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
przemo.d 
zaawansowany

Twój sprzęt: FORD 2.0 CI
Nazwa załogi: Przemo.D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Gru 2011
Piwa: 15/60
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2016-04-20, 20:17   

grzegorz_wol napisał/a:
Kolego Jako ja w sprawie Twojego zapewnienia o całkowitej legalności zaliczenia w koszty działalności gospodarczej zakupu samochodu specjalnego typu kamper....

Czy potrafisz wywieść bezpośrednio z przepisów lub masz jakąś interpretację lub wyrok itp na okoliczność całkowitej legalności zaliczenia w koszty zakupu kampera bez wykazania związku przyczynowo- skutkowego z przychodami firmy?

Wyjaśniam że nie czepiam się, dyskusja jest interesująca. Zgadzam się z większością tego co piszecie ale bez logicznego wytłumaczenia po co mi kamper zamiast samochodu osobowego w firmie .... ja miałbym cykora by sobie go w koszty wrzucić.


Mobilne biuro, przy serwisie mobilny hotel...itd.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 456/25
Skąd: Małopolska

Wysłany: 2016-04-20, 20:23   

jarek73 napisał/a:
Joko , generalnie się z tobą zgadzam , ale dwie sprawy
- kwota 20 tys. Euro dotyczy odliczenia podatku dochodowego nie ma nic wspólnego z Vatem ten odliczasz 50 lub 100 % ( w zależności od twojej decyzji ) od pełnej kwoty
- do co napisałeś na temat wykupu się zgadza , ale trzeba dodać że nie ma zastosowania w przypadku firm posiadających osobowość prawną np . Sp.zoo . W tym wypadku wykupu dokonuje firma i w przypadku sprzedaży trzeba zapłacić podatek .
Ja mam campera na firmę odliczylem 50 % vatu , kupiłem za gotówkę


Oczywiście, że 20 tys EUR dotyczy odliczenia podatku dochodowego a nie VAT'u i to napisałem.
Na sumę odliczeń podatkowych składaja się VAT i Dochodowy z czego ten drugi w przypadku odliczenia 50% VAT stanowi nawet większą kwotę.
Jeżeli kupiłeś na firmę i za gotówkę, to 50% VAT odliczyłeś od razu w całości , natomiast do amortyzacji na 5 lat masz równowartość 20 tys EUR, nawet jak rzeczywiste netto wynosiło trzy albo cztery razy tyle (reszta Ci przepada)
Ponieważ kupiłeś za gotówkę na firmową fakturę to z automatu wprowadziłeś go na stan firmy jako środek trwały i przy zbyciu zawsze będziesz musiał wystawić fakturę i to jak dobrze zaznaczył Papamila ze 100% VAT
Jeżeli będziesz go trzymał na stanie firmy długo, aż straci na wartości do poziomu , przy którym te podatki nie będą miały znaczenia, to ok, ale jak będziesz chciał sprzedać go szybciej, to może się okazać że zapłacisz więcej niż wcześniej odliczyłeś.
Kupowanie samochodu na firmę za gotówkę jest najgorszym możliwym rozwiązaniem. Lepiej jest już kupić za gotówkę prywatnie.
Dlatego napisałem, że jeśli już na firmę aby zyskać na odliczeniach to tylko w leasing'u.

Na pewno tak kupię następnego, na trzy lata w leasing, 50% VAT(11,5%) i 19% dochodu przez te trzy lata , co da 1/3 wartości brutto w kieszeni. po trzech latach wykup prywatnie i po pół roku , do roku użytkowania sprzedaż na umowę kupna-sprzedaży. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze na konto i z nich płacone raty leasingowe następnego nowego kampera. Miesięcznie dopłacasz na konto tyle ile wynika z odliczeń faktury leasingowej w tym miesiącu (a co bez tej faktury musiał byś oddać w formie VAT i dochodowego), bilans się zamyka i tym sposobem raz wydając kasę (w ratach przez trzy pierwsze lata) masz nowego kampera co 4 lata :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarek73 
weteran

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Maj 2014
Piwa: 72/95
Skąd: torun
Wysłany: 2016-04-20, 20:39   

Joko ja nadal się z tobą zgadzam jeśli chodzi o zakup campera w leasingu , ale jeśli jego cena znacznie przekracza 20 tys. Euro netto . Jeśli nie , to w moim wypadku nie ma to sensu bo mimo że leasing stanial to jednak coś kosztuje, ja nie użytkuje campera cały rok , więc przez jakiś okres nie muszę płacić auto casco .
w moim wypadku z leasingu i tak muszę wykupić na firmę.
Myślę że generalnie opłacalność, leasingu , kredytu, gotówki zależy od indywidualnej sytuacji podatnika w danym momencie. Co dobre dla Ciebie może być dla mnie gorszym rozwiązaniem :spoko
_________________
DOBA MA 1440 MINUT I ŻADNA NIE WYKORZYSTANA NIE PRZECHODZI NA NASTĘPNY DZIEŃ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 456/25
Skąd: Małopolska

Wysłany: 2016-04-20, 20:42   

Koziołki napisał/a:
grzegorz_wol napisał/a:
Zgadzam się z większością tego co piszecie ale bez logicznego wytłumaczenia po co mi kamper zamiast samochodu osobowego w firmie .... ja miałbym cykora by sobie go w koszty wrzucić.


Takim samym rozumowaniem byłby problem z wyjaśnieniem dlaczego samochód osobowy zakupiony na firmę to nie Skoda czy Dacia, tylko BMW X6. Nie słyszałem żeby jakiś urząd to kwestionował, a wartość takiego BMW jest porównywalna z ceną kampera.


Dokładnie tak. Nie rozumiem w ogóle o jakie tłumaczenie chodzi. Jak kupujesz osobówkę na firmę to komuś się tłumaczysz po co Ci ona w firmie ?. Wiadomo, że samochód służy do jeżdżenia i tyle. Twoja firma, twoja kasa, twoje decyzje biznesowe . Możesz mieć fanaberię poruszania się kamperem zamiast osobówką i nikomu nic do tego. To jest tak jakby ktoś kwestionował Ci że do produkcji użyłeś droższych materiałów z droższego źródła , bez sensu rozumowanie.
Po to właśnie zmieniono prawo podatkowe w kwestii odliczeń zakupów samochodu na firmę (w części dotyczącej 50% odliczenia VAT), aby skończyły się te głupie podchody z kratką , bankowozy w ferrari itp. historie. Odliczasz 50% VAT a nie 100%, ale za to kupujesz co chcesz i użytkujesz jak chcesz i do czego chcesz .
Komuś wyszło z prostych obliczeń, że jak nie będą kłaść kłód pod nogi i stwarzać okazji do dziwnego omijania prawa, to zwyczajnie ludziska będą bardziej chętni do tego aby wyjąć kasę z dziupli i wydać na nowe samochody. W ten sposób nakręca się ten biznes, więcej ludzi zarabia płaci podatki i suma sumarum państwo ma więcej dochodu niż w poprzednim przypadku.

Ja prywatnym kamperem z prawie 40 tys przejechanych dotychczas kilometrów z 10 tys na pewno zrobiłem w celach zawodowych a nie turystycznych. Jak mam coś do załatwienia dalej od domu , a jeszcze dodatkowo wymaga to dłuższego na coś czekania , to zawsze wybieram kampera zamiast osobówki, bo własny kibelek, kuchnia, łóżko w razie potrzeby i generalnie własny kąt wiekszy od kabiny osobówki jest czasami nie do przecenienia. Z racji przepadlistego garażu jako wygodna bagażówka też wiele razy robił.
Bywał też ze mną na kilku targach i wystawach, czasami u moich kontrahentów i klientów, więc z wytłumaczeniem po co w firmie kamper nie miał bym najmniejszych problemów .

Czasami stwarza to sytuacje komiczne, jak podjeżdża się gdzieś kamperem :szeroki_usmiech
W niektórych miejscach mnie już znają , ale na początku bywało różnie :haha:
Zdarza mi się jeździć do jednej firmy na śląsku po tworzywa sztuczne (plexi, abs'i i takie tam), a ponieważ cięcie na formatki wymaga tam czasem 2-3 godzin czekania , to mój kamperek jest tam czestym i znanym widokiem :ok
Podjeżdżam na portiernię wzbudzając czasami konsternację u nowych pracowników ochrony, którzy mnie jeszcze tam nie widzieli, potem do biura sprzedaży , zamawiam co potrzebuję , podaję jak ma to być pocięte, potem do kamperka, tv, herbatka, czasami drzemka, a jak jest gotowe , ktoś przychodzi , puka do drzwi, podjeżdżam pod magazyn, ładuję do garażu i do domu :ok
Ostatnio zmieniony przez joko 2016-04-20, 21:13, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-04-20, 21:01   

Niestety po roku kończą się preferencje ubepieczyciela, to fakt.

Drobnica w postaci opłat za mandaty ekstra.

I to niezaprzeczalne, że u każdego wygląda to inaczej.

Z mojej perspektywy, gdy w swej działalności Vatu nie mogę odliczyć, leasing to łatwość otrzymania środków, cały czynsz odliczam plus koszty ekspolatacji bez prowadzenia karty przebiegu a wykup jest symboliczny.

Mniej boli, o ile stać na raty i pozwala na więcej.

Czyli, każdy ma lekko inaczej ..... O motywacjach pozabiznesowych nie wspomnę. Takich, że po prostu musimy coś mieć, niekoniecznie ekonomicznie uzasadnione.
To jeden ze sposobów realizowania pasji i marzeń :kwiatek2
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzegorz_wol 
weteran

Twój sprzęt: Knaus 595 '98
Nazwa załogi: powolniaki
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2015
Piwa: 79/64
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-04-20, 22:29   

Nie chodzi o to że ja się czepiam i nie chcę być tak postrzegany ale to nie jest takie proste jak piszecie...

http://ksiegowosc.infor.p...ie-kosztow.html

Wiem wiem pytanie co skarbówka jest wstanie udowodnić i jak... ale w sumie to mogą dużo....
wbrew pozorom.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarek73 
weteran

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Maj 2014
Piwa: 72/95
Skąd: torun
Wysłany: 2016-04-20, 22:47   

grzegorz_wol napisał/a:
Nie chodzi o to że ja się czepiam i nie chcę być tak postrzegany ale to nie jest takie proste jak piszecie...

http://ksiegowosc.infor.p...ie-kosztow.html

Wiem wiem pytanie co skarbówka jest wstanie udowodnić i jak... ale w sumie to mogą dużo....
wbrew pozorom.


Z tego co piszesz dobrze zrobiłeś, że kampera na firmę nie kupiłeś, po prostu by Cię to stresowalo , a kamper ma przecież ciesżyć . Ja bym osobowki przerobionej na bankowoz , czy pomoc drogową nie kupił bo to przegięcie i potencjalne kłopoty, co do kampera sądzę jak koledzy wyżej , że w przypadku odliczenia 50 % vatu wszysto jest jak najbardziej legalne.
_________________
DOBA MA 1440 MINUT I ŻADNA NIE WYKORZYSTANA NIE PRZECHODZI NA NASTĘPNY DZIEŃ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzegorz_wol 
weteran

Twój sprzęt: Knaus 595 '98
Nazwa załogi: powolniaki
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 20 Kwi 2015
Piwa: 79/64
Skąd: Piła
Wysłany: 2016-04-20, 23:01   

Dokładnie Jarku bałbym się każdej kontroli drogowej, celnej w Polsce i za granicą.... no tak mam.

Ale nie wiem... może moje czarne myśli i zakładanie najgorszego też jakims punktem widzenia w dyskusji są.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarek73 
weteran

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Maj 2014
Piwa: 72/95
Skąd: torun
Wysłany: 2016-04-20, 23:10   

No to całe szczęście, że nie kupiłeś na firmę z jednej strony jest to parę złotych oszczędności, z drugiej spokoju za to nie kupisz :spoko
_________________
DOBA MA 1440 MINUT I ŻADNA NIE WYKORZYSTANA NIE PRZECHODZI NA NASTĘPNY DZIEŃ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Filip 
zaawansowany

Twój sprzęt: Bavaria T73
Dołączył: 06 Mar 2007
Piwa: 18/22
Skąd: Otrębusy
Wysłany: 2016-04-22, 17:11   

temat gorący...
najbardziej to zależy mi na kupnie w miarę nowego kampera i odliczeniu VATu. Według moich wstępnych wyliczeń trochę za mało zarabiam (jak chyba każdy) żeby sobie pozwolić na kupno nowego kampera, więc pomysł z wypożyczaniem żeby trochę się koszt zwrócił...
Ach!!! coś z tego będzie ale może za jakiś czas...
_________________
Brejdak w kamperze :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***