Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bałkany 2016 - porady?
Autor Wiadomość
ojdany 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: niestety jeszcze wypożyczam...
Nazwa załogi: Przemo
Dołączył: 25 Sie 2014
Piwa: 10/2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-06-07, 08:25   Bałkany 2016 - porady?

Wybieramy się w tym roku na objazd po Bałkanach. Zaplanowana (i nie ukrywam napięta) trasa to (najważniejsze punkty, choć jeszcze kilka innych po drodze też):
Novi Sad - Belgrad - Vranje - Skopje - Kanion Matka - Tetovo - Jezioro Ohrid - Prisztina - Rozaje - Zabljak - Sarajewo - Travnik - Jajce - Banja Luka - Siofok

Chyba przeczytałem już wszystkie relacje na forum :wyszczerzony: i nasunęło mi się kilka pytań, na które chyba nie znalazłem odpowiedzi w innych wątkach:
1. Jak z walutą? Najlepiej zabrać euro i wymieniać po kolei w każdym z krajów, czy jednak starać się zabrać coś z Polski? A jeśli euro, to gdzie najlepiej wymieniać - zaraz przy granicach, czy szukać banków, kantorów etc?
2. Gdzie jest najtańsze paliwo (w którym z krajów)? Czy bezpiecznie jest tankować na "bocznych" stacjach, czy jednak szukać przy głównych drogach?
3. Stając w miastach (na zwiedzanie, a nie noclegi, bo te głównie planujemy na kempingach) - lepiej szukać parkingów strzeżonych, czy spokojnie można na ulicach?
4. Gdzie nie zapuszczać się do centrum ze względu na korki i trudność zaparkowaniem kampera?
5. Na których granicach szczególnie można się spodziewać długich kolejek?
6. Będziemy jechać nie swoim kamperem, więc zastanawia mnie, czy rzeczywiście muszę mieć to notarialne poświadczenie wynajmu w Kosowie, czy np. wystarczy, że napiszemy zwykłe oświadczenie po angielsku i do tego dołączę umowę wynajmu?

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś cenne porady, odnośnie przejazdu, cen, na co zwracać uwagę i inne luźne przemyślenia, będę wdzięczny :lol:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2016-06-07, 12:41   

Trasa jak trasa, wszystko zależy od tego ile macie czasu :)
Co do pytań:
Ad.1. Ja brałem euro, ale starałem się w jak najdrobniejszych nominałach. Często było tak, że miejscowi chętnie brali "twardą walutę" ale nie mieli wydać :) Jeśli potrzebna była miejscowa waluta to wypłacaliśmy w bankomatach w dużych miastach. Za paliwo płaciłem kartą.
Ad.2. Podczas naszej podróży paliwo najtańsze było w Macedonii. Trochę taniej w BiH, w pozostałych krajach podobnie jak u nas. Tankujesz gdzie możesz :) Jakości i tak nie sprawdzisz...
Ad.3. My stawialiśmy w miastach, na głównych placach, ulicach, parkingach. Nigdy na strzeżonych :!: .... i nic :!: :!: :!: Okradli nas w tamtym roku w Barcelonie i Lizbonie na strzeżonych... :evil:
Ad.4. Tu nie doradzę, bo kiedy my tam byliśmy mieliśmy jeszcze małego kamperka, więc niegdzie nie miałem problemów.
Ad.5. My staliśmy między Węgrami a Serbią - chyba ze 2 godziny, ale dlatego, że to była sobota i mnóstwo Turków jechało z Niemiec do domu na jakieś ichnie święto :-/
Ad.6. No tu też nie mam doświadczenia więc się nie wypowiadam.

Pamiętaj o Zielonej karcie i paszportach.

Życzę fantastycznych wakacji bez przykrych niespodzianek :spoko
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-06-07, 13:38   

ojdany,
Waluty.
Własnie wróciłem z Bałkanów 1 czerwca br. Byłem w Kosowie i Macedonii. Wiadomo, że w Kosowie obowiązuje Euro - problem masz z głowy. Ale nie wszędzie. 2 dnia eskapady pojechałem do Mitrovicy. W części południowej tzw. kosowskiej Mitrovicy obowiązuje Euro. Ale, kiedy przeszedłem prze mostek na rzece Ibar i znalazłem się w północnej części zwanej Serbską Mitrovicą waluta od razu się zmieniła. Tam obowiązuje waluta Serbii. Ale problemów żadnych nie zauważyłem. W barkach i restauracji bez problemu zapłacisz Euro.

Bezpieczeństwo w Kosowie.
Tylko nie wierz w duperele publikowane nawet przez nasze MSZ na temat zagrożeń jakie występują w Kosowie, szczególnie od Mitrovicy na północ. Jest po europejsku i super bezpiecznie. Ulice pełne mieszkańców i turystów. Zresztą już na lotnisku w Prisztinie spotkałem 2 polskich policjantów, którzy lecieli tym samym samolotem na misję. Zachęcali do odwiedzin i powtarzali: tam teraz jest b.bezpiecznie. I tak było.

W Macedonii pomimo posiadania Euro w gotówce i na karcie powiązanej z rachunkiem w Euro, korzystałem z ichnich bankomatów. Wyszedłem na tym znakomicie. Aktualny kurs kantorowy był na poziomie 61 - 62 MKD (Denarów). Po sprawdzeniu wyciągów z banku, ja płaciłem tylko 59,80 MKD. Lepiej nigdzie nie będzie. Płać kartą.

Jeśli już zdecydujesz się wymienić Euro na lokalną walutę, to nigdy nie rób tego na granicy. Tam zawsze masz najgorszy kurs. Walutę zawsze wymieniaj w banku. Jest bezpieczniej i masz korzystniejszy kurs.
W podroż zawsze zabieramy niskie nominały: 5, 10 Euro.

Parkowanie.
W Kosowie ruch jest spory. Jednak nie przesadzajmy. Jakieś miejsce znajdziesz.

W Macedonii w Ohridzie, nad Jeziorem Ohridzkim daruj sobie wjazd do centrum nad samo jezioro. Jak widziałem, wszystko był zajęte do ostatniego miejsca. Jest też sporo taxi. Widziałem tam wielu żebrzących, podchodzących nawet do twojego stolika, kiedy ty jesz obiad. Właściciele starają się ich przeganiać, ale wszystkich nie upilnujesz. Trochę to smutne. Podobno większość z nich to Albańczycy. Ja bym tam, tzn. w Ohridzie kampera poza parkingiem strzeżonym nie zostawił.

Granice. Ja przejeżdżałem granicę Kosowo-Macedonia. Trwało to ok. 20-25 min. Problemów nie było żadnych. Za to było sporo pojazdów, dlatego tak długi czas przekraczania granicy. Sprawdzają jedynie paszport i naprzód.

Inne kwestie:
- w Macedonii mają obłędnie dobre i tanie czerwone, gronowe, półsłodkie wino o nazwie TIKVES VITAC. ! l kosztował 122 MKD, to trochę powyżej 2 Euro. Warto. To się opiłem.
- Na Ohrid wystarczy 1 dzień: port nad jeziorem, aleja spacerowa, twierdza blisko portu na wzgórzu, kościół,
- z mocniejszych alko, polecam Rakiję, ale zmrożoną,
- koniecznie należy spróbować i się zachwycać: gulaszem, kebabem. Burek z serem lepszy jest niż z mięsem,
- niezłe było ćevapčići, Sałatka szopska i Pljeskawica,
- w Macedonii dominuje 1 piwo: Skopsko. Mnie wchodziło pięknie,
- w Kosowie w Prizren piłem piękne piwko o tej samej nazwie PRIZREN - super,
- do kawy w Macedonii polecam malutkie ciasteczka na miodzie zwane Baklava,
- w Skopje kursują czerwone piętrowe autobusy, takie jak w Londynie. Tyle, że Chińskie,
- nie polecam samego centrum Skopje. Tam panuje okrutna megalomania. Co kilka metrów stoi pomnik obok następnego pomnika. Wszystkie ogromne, nawet gigantyczne. Czułem się jak na odpuście w Koziej Wólce. Normalnie, kolorowe jarmarki, blaszane zegarki .....,
- w obu krajach za najciekawsze miejsca uważam muzułmańskie bazary. Piękne, świeżutkie i niedrogi warzywa i owoce. Reszt, to to samo co u nas, czyli przysłowiowy plastik,
- drogi dobre. Dziur nie zauważyłem. Może nieco za wąskie, ale da się jechać,
- stosunek do Polaków w Kosowie i w Macedonii bez najmniejszych uwag. Nawet lubią nas,
- w Macedonii śmieciami to oni się za bardzo nie przejmują. Trochę tego zobaczysz,
- do meczetów wchodź śmiało. Pamiętaj o butach. Lepiej zdejmuj je przed i zabierz do środka. Tam są specjalne regały na buty,
- nawet nie trzeba się odzywać. Miejscowi żebrzący, obcokrajowca wyczuwają na kilometr i podchodzą z łapą. Najlepszy sposób na nich np. w barze, to zero reakcji z twojej strony. Po kilkunastu sekundach takiego bezruchu gościu odchodzi. Jak się odezwiesz, albo ręką wskażesz, aby odeszła, ta potrafi nawet napluć w twarz. Sam widziałem.
:bigok
_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2016-06-07, 20:26, w całości zmieniany 11 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 350/396
Skąd: krakow
Wysłany: 2016-06-07, 13:42   

Waluta wymieniac euro ,w mienialnicach/Serbia,Macedonia.Bosnia/,Albania pytać w,kafejkach na granicy.Serbia,kurs 1 e-122dinary.Leka albańskie 1e-kurs 140 pł acą 135-137 leka.Dobra mapa ,dobry przewodnik i poczytanie w necie.teraz szukając plaża
Kupari Horwacja,fajne forum nasze Balkany.barbara :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 350/396
Skąd: krakow
Wysłany: 2016-06-07, 13:45   

Cytat:
Sprawdzają jedynie paszport i naprzód.


_________________
Czy jest opłata 50 euro za wjazd do Kosowa :?:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Moulder 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ducato l3h2 2016 rok
Dołączył: 30 Mar 2015
Piwa: 8/18
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-06-07, 14:03   Balkany

Trochę informacji zgadniesz z mojej prywatnej strony, cześć miejscowości pokrywa sie z moim poprzednim wyjazdem, ale w 2014 roku link do strony w mojej stopce.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-06-07, 14:13   

Barbara i Zbigniew Muzyk, nikt o tym nie słyszał. O ubezpieczeniu tak.

Poczytaj:
http://www.naszcalyswiat....echac-z-kosowa/
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ojdany 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: niestety jeszcze wypożyczam...
Nazwa załogi: Przemo
Dołączył: 25 Sie 2014
Piwa: 10/2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-06-07, 14:51   

Wielkie, wielkie dzięki za tak szybki odzew i cenne rady, które już dostałem! Jesteście wielcy :)

Co do czasu, jaki mamy, to niestety tylko 16 dni, więc plan napięty, ale i tak już obciąłem trasę :)

Paszport odbieram jutro, o Zielonej Karcie pamiętam, jeszcze się tylko zastanawiam, czy - a propos Zielonej Karty w Kosowie - czy kupię ją na granicy przy wjeździe w niedzielę, bo tam mi się akurat układa plan. Czynne są te punkty w takie dni?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ojdany 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: niestety jeszcze wypożyczam...
Nazwa załogi: Przemo
Dołączył: 25 Sie 2014
Piwa: 10/2
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-06-07, 14:54   

Aha - Moulder, mógłbyś podać ten link, bo nie widzę stopki...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Moulder 
zaawansowany


Twój sprzęt: Ducato l3h2 2016 rok
Dołączył: 30 Mar 2015
Piwa: 8/18
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-06-07, 15:53   Link

Pod każdym postem jest tzw stopka, czyli

profil, pw, email, www-prywatna strona autora, o taką stopkę mi chodziło.

www.marekpauli.com

wejdź w dzienniki z podróży i lipiec - sierpień 2014
pozdrowienia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-06-07, 16:45   

Ceny.
Wiele, to ja nie pamiętam, bo tam było strasznie dobre wino i piwko.
- b.dobre wino gronowe 1 l. ok. 120-140 MKD,
- piwo Skopsko 0,5 l. 50 MKD w sklepie, w restauracji 80 MKD,
- bilet wstępu do Twierdzy Samuela w Ohridzie 30 MKD,
- bilet wstępu do zabytkowego kościoła w Ohridzie 30 MKD,
- bilet autobusowy Skopje - port lotniczy 175 MKD,
- b.dobra kawa w Prisztinie 1,5 E,
- bilet autobusowy Prisztina - Mitrovica 4 E,
- herbata w Ohridzie 20 MKD,
- rewelacyjny gulasz wołowy w Ohridzie 180 MKD,
- wspaniała zupa rybna w Ohridzie 120 MKD,
- bilet autobusowy Skopje - Ohrid (powrotny) 750 MKD,
- śr. cena obiadu ok. 170 - 180 MKD,
- powiem ogólnie o cenach owoców i warzyw w Kosowie i w Macedonii. Jak pamiętam są niższe niż w Polsce. A jaka bajeczna jakość. Wybór wystarczający. W obu krajach widziałem już 25 maja czereśnie i wiśnie. U nas w Polsce na drzewach wiśnie są jeszcze zielone. Taki klimat.
:spoko
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
izola 
Kombatant


Twój sprzęt: MB Marco Polo
Nazwa załogi: Izolownia
Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Sty 2015
Piwa: 210/153
Skąd: Westfalia
Wysłany: 2016-06-07, 17:25   

Samotny. fajnie miałes jak nie pamietasz...
:szeroki_usmiech
_________________
http://vanactiv.blogspot.de/
https://www.facebook.com/...100019297335640
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-06-07, 18:52   

izola, było wręcz bosko. Najprzyjemniejsze wieczory były na tarasie w Ohridzie i to z widokiem na jezioro. Jeszcze mi się śnią.
Szczególnie fajnie zaskoczyło mnie Kosowo. Tyle bzdur piszą o zagrożeniach w tym kraju. A tam jak u babci za piecem. :bigok Myślałem, że Kosowo wypadnie o wiele gorzej od Macedonii. A było odwrotnie. Macedonia, to taki malutki brudasek. :mrgreen: Ale daruje im, bo mają super wino. :haha:
Trzeba przyznać, że oba kraje maja też fajne górki. Ale tym razem nie pochodziłem po nich. Miałem inny cel i plan wyjazdu.
Sam nie wiem co mi do głowy strzeli, kiedy od 11 VI będę na węgierskich termach w Cserkeszőlő? A może wyskoczę na Bałkany. Do Serbii już niedaleko, do Suboticy 135 km.

S i e z o b a c z y. :spoko

Prizren.jpg
Górski kurort Kosowa - Prizren.
Zawsze razem Rysiek-misiek i ja.
Plik ściągnięto 8383 raz(y) 78,48 KB

Ohrid.1.jpeg
Cerkiew św. Jana Teologa.
Symbol Ohridu. Tu trzeba być.
Plik ściągnięto 67 raz(y) 70,78 KB

Ohrid.2.jpeg
Taki widok miałem z tarasu pokoju.
Plik ściągnięto 58 raz(y) 39,79 KB

W Macedonii wszędzie jest Skopsko.jpeg
Polecam.
Zawsze ze mną jest mój Rysiek-misiek. Ale on nie pije? Pilnuje mnie.
Plik ściągnięto 66 raz(y) 58,21 KB

_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2016-06-07, 20:21, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2016-06-07, 19:17   

Bez zielonej karty to ty nie ruszaj się z domu , bo się zdziwisz ile będziesz musiał wydać na granicy . Twoje paszporty na granicy celników nie obchodzą tylko proszę pokazać zielona kartę i jedziemy dalej albo płacimyyyyyy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-06-07, 19:26   

andi at, jak ktoś rusza na Bałkany, to chyba tak proste sprawy zna. :mrgreen: Wiadomo Zielona Karta, to podstawa. Ale w Kosowie Paszport też. :bajer A w Kosowie, to Zieloną Kartę możesz sobie w buty włożyć. Do Macedonii wjedziesz bez problemu z dowodem osobistym.
Poczytaj. :spoko

Kosowo:
Ubezpieczenie
MSZ: "Przed przyjazdem do Kosowa należy bezwzględnie wykupić oddzielne ubezpieczenie komunikacyjne. Tzw. zielona karta nie obejmuje swym zasięgiem terytorium Kosowa. Jedyną możliwością zakupu takiego ubezpieczenia jest nabycie go na granicy kosowskiej. Należy przy tym pamiętać, że punkty sprzedaży są czynne tylko w określonych godzinach i bywają zamknięte w święta. Cena zależy do długości pobytu i rodzaju ubezpieczenia, jednak minimalna, za ubezpieczenie na 15 dni to wydatek rzędu 30 EURO - za samochód osobowy. Wyjeżdżającym do Kosowa zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego, które w razie konieczności pokryje koszty leczenia, opieki medycznej w szpitalach i klinikach oraz transportu medycznego".
Wjazd i pobyt.
Obywatele polscy nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Granicę Kosowa można przekraczać na podstawie ważnego paszportu.
Do 90 dni można przebywać na terytorium Kosowa bez zgłaszania tego faktu policji. Osoby chcące pozostać dłużej niż 90 dni w Kosowie powinni zarejestrować się w Biurze Rejestracji Cudzoziemców w kwaterze głównej policji w Prisztinie.

Z wizą czy bez wizy?

ALBANIA wiza nie do 90 dni - paszport lub dowód osobisty,
BOŚNIA I HERCEGOWINA wiza nie do 90 dni - paszport lub dowód osobisty,
CZARNOGÓRA wiza nie do 90 dni - paszport lub dowód osobisty do 30 dni,
KOSOWO wiza nie - paszport do 90 dni,
MACEDONIA wiza nie do 90 dni - paszport lub dowód osobisty,
SERBIA wiza nie do 90 dni - paszport lub dowód osobisty.
SŁOWENIA I CHORWACJA, to kraje UE.
:bigok
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***