Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kasa w podróży
Autor Wiadomość
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2016-08-30, 17:06   

Elpasoo, jo to wszystko rozumiem. Też jeżdżę kamperem, czasem cisnę i płacę, czasem oszczędzam. Raz płacę "tanią" kartą innym razem nie. Chodzi tylko o to by rozumieć mechanizmy bankowe. Dlatego pozwoliłem sobie to wyjaśnić. Każdy może znaleźć coś dla siebie ale do szukania potrzebne jest minimum wiedzy. Np. o tym jak piszesz braniu gotówki z bankomatu na kartę kredytowa. Mało kto wie, że przy takiej operacji oprócz niekorzystnego kursu, pobierana jest często prowizja i naliczane są odsetki (zwykle wysokie 10-20%) i to nie od ostatniego dnia okresu rozliczenia do dnia wpłaty na kartę, a od dnia wypłaty gotówki do dnia "uzupełnienia" kredytu. To czasem jest nawet 60 dni. Urlopowe transakcje walutowe (zwykle 1000 - 2000 EUR) to tak jak piszesz "gra o złotówki". Jeśli jednak można wygrac kilkadziesiąt złotych bez większego wysiłku to staram się wygrać i mam małą satysfakcję, że nie wygrał tego jakiś "pejsaty" bankier.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Ostatnio zmieniony przez krzlac 2016-08-30, 18:15, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-08-30, 17:54   

Popieram, Krzlac ma rację.
Po to jest temat, żeby ci co chcą, z niego coś wyciągnęli i skorzystali.
Są oczywiście ludzie, którzy zapie-rniczają 11 albo 11,5 miesiąca w roku żeby później te 2-3 tyg zaszaleć i mają wszystko gdzieś ile wydadzą, bo wiadomo trzeba obniżyć po takim czasie ciśnienie, ale są też tu ludzie, którzy pracują 1-3 miesiące w roku i dzięki mądremu wydawaniu mieć np.8-10 miesięcy wakacji w roku.

Krzlac należy się :pifko Tobie i innym, którzy dzielą się takimi informacjami. :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mizioł 
zaawansowany


Twój sprzęt: VW LT Westfalia Florida
Dołączył: 31 Gru 2011
Piwa: 5/6
Skąd: Roztocze
Wysłany: 2016-12-12, 10:05   

toscaner napisał/a:
są też tu ludzie, którzy pracują 1-3 miesiące
:spoko
_________________
https://www.facebook.com/szkolawpodrozy/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rambler 
zaawansowany
związek energetyczno-motoryczny


Twój sprzęt: Vehicle Raptor [Westfalia James Cook]
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2012
Piwa: 10/14
Skąd: Kraków-Rząska
Wysłany: 2016-12-21, 00:56   

A mnie sie w tym roku omsknęło zero w bandytomacie i zamiast 500 HRK wypłaciłem 5000
Cóż zrobić, trza to było wydać :bigok
_________________
Nikt nie wie dokąd p­ro­wadzi dro­ga, póki nie sta­nie u celu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2016-12-21, 10:30   

W strefie euro korzystam tylko z karty euro ( zarabiam w euro na to konto wiec zero przeliczen), a w skandynawii to losowo karta PLN lub EUR
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-21, 17:58   

http://click-pl.plista.co...UX95TO9QAM6HfEH
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rambler 
zaawansowany
związek energetyczno-motoryczny


Twój sprzęt: Vehicle Raptor [Westfalia James Cook]
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2012
Piwa: 10/14
Skąd: Kraków-Rząska
Wysłany: 2017-01-03, 18:41   

Zrobiłem rachunek sumienia i posprawdzałem wyciągi.
W tym roku na wakacjach kupowałem w kantorze, płaciłem kartą i wypłacałem w bankomacie.

Wyszły takie prowizje, lub wartości kursowe:
1. Gotówka kantor +6%
2. Gotówka bankomat Euronetu (Karta ROR) +9%
3. Bezgotówkowo Mastercard +12%
4. Gotówka z Masterkardu........ nie ośmieliłem się :bigok

W moim przypadku gdybym wszystko kupił w kantorze to zostałoby mi w kieszeni 480zł
_________________
Nikt nie wie dokąd p­ro­wadzi dro­ga, póki nie sta­nie u celu.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Perrovski 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Pillos MobileTraveler
Nazwa załogi: Amadea
Dołączył: 20 Cze 2010
Piwa: 2/3
Skąd: Halmstad-Wroclaw
Wysłany: 2017-01-03, 21:32   

Witam.
Bedac niedawno we Flensburgu pobralem karta w Euro (AliorBanku ) z Bankomatu 150 Euro,byla tylko taka opcja pobrania tej kwoty, i wieksza.
a na rozliczeniu Bank naliczyl mi 175, 23 Centy, za cholere nie moge sie doliczyc jak to liczyli, a Bank milczy. I badz tu madry i pisz wiersze.
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2017-01-04, 09:59   

Przeczytaj ten artykuł przed następnym wyjazdem, przestaniesz się dziwić, a jak wyciągniesz jakieś wnioski to może przestaniesz dopłacać. Niewiedza kosztuje.
Z podstawowej informacji internetowej wynika, że Alior powinien pobrać tylko 5 zł. Przeczytaj jeszcze wszystkie "drobne litery" a jak nic nie znajdziesz to reklamuj. I nie chodzi to o te 25 zł a o znajomość tematu, bo następnym razem wydasz dużo więcej.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
antwad 
stary wyga

Twój sprzęt: Dethleffs Advantage T5801
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Sty 2007
Piwa: 17/63
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-04, 15:10   

O ile dobrze rozumiem, to miałeś kartę Alior Banku przypiętą do rachunku prowadzonego w Euro.
Z bankomatu pobrałeś 150 EU, więc bank powinien zdjąć z Twego rachunku 150 EU plus ewentualnie prowizję za wypłatę z obcego bankomatu - kilka, kilkanaście zł, ale nie 25 EU.

Jedynym sensownym wytłumaczeniem jest to, że wpadłeś w pułapkę DCC - Dynamic Currency Conversion.
Bankomat rozpoznał, że ma do czynienia z kartą polskiego banku, czyli domyślną walutą tej karty jest PLN i zaproponował Ci rozliczenie pobieranych środków w złotówkach. Jeśli nie zaprotestowałeś, to Twój rachunek (walutowy) został obciążony kwotą w PLN zawierającą odpowiedni zysk agenta rozliczeniowego obsługującego bankomat.

Alior otrzymał obciążenie konta EU na ileś złotych, więc przeliczył te złotówki na EU po swoim kursie i tyle zdjął z rachunku. Takie podwójne przewalutowanie z EU na PLN i z PLN na EU mogło dać tę kwotę, o której piszesz.

Kilkukrotnie spotkałem się z tym "udogodnieniem" - bankomat w Czechach, terminal POS w Szwajcarii, bankomat we Włoszech.
Trzeba uważnie czytać co wyświetla urządzenie i odpowiednio reagować. Terminal w Szwajcarii mnie zaskoczył - zagadał do mnie po polsku :-/
_________________
"Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat przy każdej okazji" - św. Tomasz z Akwinu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Perrovski 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Pillos MobileTraveler
Nazwa załogi: Amadea
Dołączył: 20 Cze 2010
Piwa: 2/3
Skąd: Halmstad-Wroclaw
Wysłany: 2019-06-27, 14:28   

Witam.

Przypadkowo trafilem ( ponownnie po uplywie prawie dwoch lat ) na forum w temacie w ktorym zamiescilem swoje "doswiadczenia " w pobieraniu pieniedzy z kart w automatach zagranicznych.
Dostalem odpowiedz od Krzlac` a i Antwad `a .

Pozno bo pozno ale gwoli scislosci naleza sie wam dwa duze i zimne Piwa.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2019-06-27, 14:40   

Rambler napisał/a:
W moim przypadku gdybym wszystko kupił w kantorze to zostałoby mi w kieszeni 480zł


Miałbyś REVOLUTA zostało by jeszcze więcej :bajer
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-27, 17:29   

Witam
DCC ( automatyczne pytanie o przewalutowanie w bankomacie ) - właśnie wróciłem z Grecji i kilkukrotnie bankomaty proponowały to samo ( przeliczenie Euro na PLN pomimo karty Euro ) , mało tego po odmowie przewalutowania w ostatnim zatwierdzeniu transakcji bankomaty ponownie chciały przewalutować. Trzeba było bardzo uważać bo to była ostania komeda coś jak: - wyrażam zgodę na przewalutowanie .

Generalnie z moich doświadczeń ( alior, mbank, inteligo ) - kwoty prowizji banków zdecydowanie uległy zmniejszeniu, np Alior ( karta kredytowa ) - zapłaciłem 200 koron czeskich, po przeliczeniu obciążenie konta 33,60 PLN , gdybym chciał kupić w internetowym kantorze - 33,58 PLN. Mam jeszcze wielowalutową kartę w mbanku. Można kupić w kantorze mbanku waluty ( chyba 11 różnych ? ) na drogę i potem płacić kartą która zostanie obciążona automatycznie w walucie płatności. Ale patrząc na moje tegoroczne kursy obciążeń karty kredytowej to gra nie warta świeczki...
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2019-06-27, 17:38   

dla HUF wyszło tak samo, koszt po przeliczeniu bankowym na poziomie kosztu zakupu waluty w kantorze.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2019-06-27, 18:50   

Ja od lat płacę zwykłą kartą debetową lub kredytową i to bardzo dobrze wychodzi przeliczeniowo, kurs wychodzi praktycznie taki sam jak w kantorze. Z bankomatami jest już gorzej - jest prowizja ale nie jest to też tragedia - do zakceptowania.
Karta wielowalutowa to trochę taki chwyt marketingowy, aby płacić w danej walucie musimy mieć kilka kont walutowych - dla każdej waluty i tam zbierać kasę i płacić opłatę za karte też- miałem zrezygnowałem.
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***