Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kasa w podróży
Autor Wiadomość
RRycho 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: VIETKA, KEA P83 na Jumperze
Nazwa załogi: Jolanda & Rycho
Dołączył: 28 Cze 2011
Piwa: 6/3
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-24, 22:06   

z racji pracy trochę bywam w szerokim świecie............ więc myślę że mam doświadczenie.
Więc w daleką podróż (kamperową czy biznesową) zabieram: dwie karty - dolarową i złotówkową, "trochę" Euro i "trochę" USD i oczywiście PLN i ...................wszystko jest proste! a poza tym na urlopie nie warto za dużo liczyć koszty, prowizje, opłaty etc, etc w końcu gentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ponieważ je mają :diabelski_usmiech
_________________
"Są drogi którymi się nie przejedzie" - Sun Tzu, ok 500 BC
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2016-08-24, 23:33   

RRycho napisał/a:
w końcu gentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ponieważ je mają


i tu zakończmy dyskusję kto jest "gentelmenem" a kto nie :chytry
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
elspasoo 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 2,8 Jtd Autostar Auros 448
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2010
Piwa: 4/5
Skąd: Lubuskie
Wysłany: 2016-08-25, 14:58   

BZWBK Mastercard World, karta kredytowa z limitem w PLN ,nie pobierają opłat za przewalutowanie, liczone po bieżącym kursie EUR. Brak opłat za kartę. Dodatkowo ubezpieczenia od kradzieży środków, NNW itp.
_________________
Ford Transit Westfalia Nugget '89 Swap na 2,3 16V + automat
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
qdlaty_78 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Beisl 94'
Nazwa załogi: Ekipa z BAZYLA
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Lip 2013
Piwa: 19/22
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-08-25, 15:07   

elspasoo napisał/a:
BZWBK Mastercard World, karta kredytowa z limitem w PLN ,nie pobierają opłat za przewalutowanie, liczone po bieżącym kursie EUR. Brak opłat za kartę. Dodatkowo ubezpieczenia od kradzieży środków, NNW itp.


O sprawdzę temat, wygląda korzystnie.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
tom-cio 
weteran


Twój sprzęt: samoróbka kamper na blaszaczku
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Sty 2014
Piwa: 68/144
Skąd: Bytom
Wysłany: 2016-08-25, 17:04   

Bim,nic nie pisalem o kominie.Pisalem ,ze zawsze mam 100€ na wszelki wypadek w gotowce.Za 100€ kupie okolo 90l paliwa.Wiec moze nie z konca grecji do domu ,ale do polowy drogi lub dzialajacego bankomatu dojade.
_________________
moja budowa http://www.camperteam.pl/...hlight=bud%BFet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2016-08-25, 19:29   

elspasoo napisał/a:
liczone po bieżącym kursie EUR


Wszystkie transakcje banki rozliczają po bieżącym kursie - kursie wyznaczanym w dniu a dokładniej w chwili transakcji. Istotny jest tzw. "spread" - czyli różnica pomiędzy kursem stosowanym w dużych transakcjach międzybankowych a kursem stosowanym dla klientów detalicznych (w szerokim pojęciu) - czyli między innymi dla nas.
Ten spread to nic innego jak marża handlowa lub narzut. Im wyższa, tym zarobek dla banku większy. Bankierzy też często tą różnicę nazywają "pipsami". Jeden pips to najczęściej 0,001 zł.
Jeśli bank doliczył komuś z nas np. 300 pipsów, tzn że kupił 1EUR do innego banku np. za 4,100 a nam sprzedał po 4,400. Takie 300-500 pipsów to w transakcjach detalicznych norma.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2016-08-25, 21:12   

tu można popatrzeć na ceny paliwa po drodze ( aktualne ):

http://www.e-petrol.pl/no...paliw-europa/on

o kasie już wszystko napisano
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 452/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2016-08-25, 22:21   

Ja w zeszłym roku , za granicą raz użyłem karty ..... i zarąbali mi 200EUR :-P
Bank oddał ..... ale po pół roku.
Jak już muszę jakiejś użyć to takiej , która jest nie do głównego konta, tylko do subkonta na którym nie trzymam pieniędzy. Jak mam płacić, czy wypłacać z bankomatu to sobie przelewam z konta na konto tyle ile potrzebuję i robię transakcję .
Jestem na bieżąco z nowinkami technicznymi, niektóre lądują u mnie zanim się na dobre zadomowią na rynku, ale co do kilku rzeczy jestem bardzo, ale to bardzo staroświecki :
płacę pieniędzmi a nie plastikiem czy jakimś zbliżeniowym gównem , telefonu używam zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem czyli do dzwonienia i nie mam konta na facebook'u :szeroki_usmiech
Dla mnie facet noszący w portfelu same kawałki plastiku ma status gołodupca ;)
Na wyjazdy zabieram walutę uniwersalną w gotówce i trochę lokalnej kraju do którego jadę.
Na kraje tranzytowe wystarcza ta pierwsza , a ta druga to na wszelki wypadek jakby faktycznie nie było gdzie tej pierwszej wymienić , ale jeszcze się nie zdarzyło.
Jak by miało braknąć to awaryjnie są karty ..... ale to tak bardzo awaryjnie :haha:
Na wakacjach to nie wiem ile wydaję, więc nie wiem czy mnie orżnęli na kursie czy nie ....... i dobrze , głowa mnie przynajmniej nie boli :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-08-26, 07:18   

Wszystko niemal napisano.
Jedna u mnie zasada.
Nie płacę nigdy kartą debetową, bo moja forsa bezpośrednio idzie.

Gdyby mnie walneli na kase, to zawsze nie moją "w pierwszym rzucie", problem banku.

Z kart tylko kredytowe i na urlopie mam w duszy, spredy, kursy przeliczania.
Nistety, czy stety tak mam i jakoś tak bardziej mi miło.

Oczywiście jeśli ktoś uważa inaczej jego sprawa, szanuję księgowość rozszerzoną na urlop.
Tym bardziej, gdy bez niej nie było by stać na wyjazd. To oczywiste.

Ale u mnie przy wydatkach na normalne życie w innym kraju z jego atrakcjami, ja nie bardzo się zastanawiam, czy Visa, czy Master, czy z lewej, czy prawej kieszeni.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
elspasoo 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 2,8 Jtd Autostar Auros 448
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2010
Piwa: 4/5
Skąd: Lubuskie
Wysłany: 2016-08-26, 14:41   

krzlac, nie ma sensu dorabiać ideologi, poprostu:
- brak prowizji za przewalutowanie transakcji wykonanej w innej walucie niż PLN

A tutaj szczegóły http://www.bzwbk.pl/karty...mastercard.html

W praktyce gdy w kantorze w PL, EUR kosztowało 4,42 , ja w translacjach bezgotówkowych miałem rozliczone po koszcie 4,4485. W Austrii spotkałem gościa ,który strasznie cieszył się ,ze kupił EUR po 4,6 w kantorze PL, ja w tym dniu za tankowanie płaciłem 4,5117. Na spread trzeba uważać przy przewalutowaniu w kilku walutach jednocześnie, po to aby nie płacić wielokrotnie -dlatego trzeba wybrać odpowiednią kartę gdzie sposób przewalutowania jest do jednej waluty. Kto chce może skorzystać, bo przejrzenie kilku ofert trochę czasu zajęło.
_________________
Ford Transit Westfalia Nugget '89 Swap na 2,3 16V + automat
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2016-08-28, 14:00   

elspasoo napisał/a:
krzlac, nie ma sensu dorabiać ideologi, poprostu:
- brak prowizji za przewalutowanie transakcji wykonanej w innej walucie niż PLN


To nie ideologia, to ekonomia. Spread,narzut, marża czy prowizja (nazwa nieważna) w transakcjach bankowych zawsze jest. Po to powstały banki by zarabiać na sprzedaży pieniędzy. Prowizji nie ma tylko w reklamach bankowych -w tej BZWBK też jest. My klienci mamy jednak prawo do wyboru najlepszej oferty.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brodacz77 
stary wyga


Twój sprzęt: Challenger Mageo 163, 2.8JTD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sie 2016
Piwa: 47/283
Skąd: Snochowice
Wysłany: 2016-08-29, 00:46   

Bronek napisał/a:
czy Visa, czy Master


Opiszę moje prywatne odczucia.
Ze względu na mój sposób zarobku -własna działalność (wiem wiem - jestem burżujem) wypoczywałem zazwyczaj 3 do 5 dni nad ściekiem Bałtykiem. W tym roku stwierdziłem, że dość. Wybrałem się na dwa tygodnie do Chorwacji. Jako, że liczę grosze i złotówki - sprawdziłem jak wygląda sytuacja płatności kartami Visa mBanku (kredytówka i debetówka) oraz debetówka T-Mobile (dawny sync).

Więcej Visą nie zapłacę. MasterCard przelicza na dolary i wszystkie transakcje wyszły na rachunku (dwa tygodnie więc jakieś drobne wahania kursu) 0,58 - 0,59 za kunę chorwacką. W takiej stawce rozliczono mi PLN na rachunku. Ostatniego dnia pobytu żonka znalazła fajną bluzeczkę a że na koncie T-Mobile (do karty MasterCard już nic nie zostało) wypłaciłem 100 kun z mBanku Visą. Bluzeczka jest OK, do dziś mi się podoba, ale mBank Visą policzył po 0,61zł za kunę PLUS 9zł za wypłatę...............
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-08-29, 07:46   

Gdy ktoś bardzo liczy, to niestety musi wiedzieć, że sam typ karty Visa / Master itp... ma swoje zasady przeliczeń.
A do tego jeszcze Bank je wydający.

I wszystko zależy jeszcze w jakiej walucie, czyli gdzie kupujemy.
........... Itd.

Karty debetowe, karty kredytowe, opłaty za wypłaty z bankomatów, przelewy z kart.......

Do wyboru do koloru.
Nie ma się co obrażać.

Visa Visie nierówna :!:
Podobnie jak Bank, Bankowi.

Mam obie z banków ogólnie znanych w świecie. I raz Visa jako jedyna, pomogła nam w skorzystaniu z WC.

Musiałem pobrać kilka Euro na kibel z karty kredytowej (do tego one nie służą na ogół) i tylko Visa naszego CitiBanku pozwoliła pobrać.
Master z Polskiego Raiffeisena ni hu hu, inne karty innych banków tez np .PKO SA .. też.

A do tego karty zostały zablokowane (PIN prawidłowo wprowadzony i tylko po 2x).
Chyba potraktowano fakt chęci pobrania kasy, jak kradzież?
Masę czasu potem straciłem, na procedurach odblokowania..

Czyli polskie wydania kart, nie bardzo były traktowane za granicą jako wiarygodne? Płacenie bez problemy, wypłata z kredytowych już nie.
Może to i dobrze dla bezpieczeństwa?

Pojechaliśmy wtedy na zakupy do Berlina bez kasy tylko z kartami.
Wozimy z cztery karty. M/w , jedna debetowa pod jakieś konto. Reszta kredytowe. I trochę gotówki.

Dlatego u mnie Visa zdała egzamin i mocz rodzinnie oddaliśmy kulturalnie w centrum Berlina , jak PiPKa. przystało .
:ok
Urlop to urlop, a nie kantor wymiany.

Generalnie nie liczę za bardzo, gdy cena akceptowalna.
Co nie oznacza, że nie chciał bym być, pięknym, młodym i bogatym.

Ja świadomie godzę się na "walenie mnie po kieszeni" , w zamian za wygodę.. Gupi jezdem wiem. :gwm
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
elspasoo 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato 2,8 Jtd Autostar Auros 448
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2010
Piwa: 4/5
Skąd: Lubuskie
Wysłany: 2016-08-30, 14:02   

krzlac, ja strasznie lubię takie dywagacje. W życiu nie ma nic za darmo, mimo to proponuje spojrzeć trochę bardziej życiowo ,poniżej koszt rozliczenia operacji na karcie:
1. Przykład z dnia 13-16 lipca, w rozliczeniach EUR, kurs 4,5312-4,5633zł , kurs sprzedaży w kantorach w PL 4,425zł , wychodzi zbliżony kurs o 3% więcej niż w kantorze. Łącznie w EUR wydałem 2300zł x 3% - 69zł tyle przepłaciłem
2. HRK - kurs przeliczany 0,609-0,61, kurs w kantorze PL - 0,645zł - Czyli łącznie ok 6% taniej niż w kantorze PL. wydałem ok 1600zł x 6% = 96zł
Wniosek 69-96= -27zł , taniej niż miał bym biegać z garścią banknotów, a jeszcze musiał bym się nalatać ,żeby to kupić (+ paliwo i czas). A co z tym co zastanie ? Znowu strata. Karta: zero stresu ,zawsze to pewien poziom bezpieczeństwa ,dodatkowo pakiet ubezpieczeń. Dziękuje i czekam na merytoryczną dyskusję.

Aby zupełnie pozbyć się wątpliwości - wypłacanie gotówki z karty kredytowej nigdy się nie opłaca. To tak samo jak z jazdą kamperem, jak ciśniesz to płacisz więcej za paliwo. Wszystkiego można się nauczyć i stosować z korzyścią dla własnych potrzeb.
_________________
Ford Transit Westfalia Nugget '89 Swap na 2,3 16V + automat
Ostatnio zmieniony przez elspasoo 2016-08-30, 14:16, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-08-30, 14:14   

Marchewkę i widziałem taniej na rynku w , a kurczaki w Tesco są w promocji.

Tylko na rynek to z 5km a Tesco jest w Koszal8nie.

Chyba się bujnę. :mrgreen:

Śmignę szybciutko autkiem sprytnym, by obiadek zdążyć zrobić. Z 17l benzynki tej tańszej spalę..

Bo u mnie w sklepiku naprzeciw, drożej.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***