Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ducato 1987, 2.5 d, pasek klinowy/alternator
Autor Wiadomość
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-27, 22:14   ducato 1987, 2.5 d, pasek klinowy/alternator

hej,

stałem się w końcu posiadaczem :) auto przed zakupem przeszło badanie techniczne, sprzedający naprawił zauważone problemy, dziś odebrałem. auto krótko przed zakupem było okradzione, złodzieje zabrali między innymi akumulatory; sprzedający o tym poinformował, na czas sprawdzania stanu wyposażenia podłączyliśmy tymczasowo drugi aku z innego auta, sprzedający dołożył też stary używany akumulator jako rozruchowy.

mając na uwadze powyższe pierwsze trasa była do serwisu (40 km) celem zmiany akumulatora (74ah na 81ah); do momentu zmiany wszystko było ok, po zmianie akumulatora przejechałem kolejne ~80 km, w tym czasie (po około 30 km) przez chwilkę błyskała kontrolka ładowania (dosłownie 30 sekund), a ostatnie ~10 km do domu jechałem z kontrolką ładowania zapaloną stale (70km/h, stała prędkość); w momencie kiedy na chwilę się zatrzymałem na światłach, kontrolka przestała się palić, i do domu dojechałem znów z ładowaniem.

kłopot mam z diagnozą:
a) temperatura silnika nie wzrosła, chłodzenie było, kontrolka ostatecznie zgasła - więc raczej nie pasek klinowy; widać go zresztą było że się kręci, za dnia ocenie stan paska
b) zakładam że jeden pasek napędza pompę wody i alternator - mam rację? czy są osobne
(ile i do czego)?
c) czy wymiana akumulatora mogła cokolwiek uszkodzić tak, żeby objawy były jak wyżej? czy nowy akumulator to jakieś dramatycznie zwiększone zapotrzebowanie na prąd ładowania?
d) przy otwartym silniku, poza zwyczajowym klekotem słychać też metaliczne pobrzękiwanie, coś jakby na masce ktoś zostawił klucz, i ten klucz wpadł w rezonans; dochodzi z okolic alternatora - ktoś podpowie jakie są objawy uszkodzonego alternatora? czy chałupniczo można je zdiagnozować?
e) pasek klinowy, wymiana/naciąganie; to jakaś duża uciążliwość? czy jak w maluchu, jedna śruba i dźwignia z trzonka od miotły?

pozdrawiam
serwan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
McGali 
stary wyga


Twój sprzęt: Burstner A550 C25 2.0E LPG
Nazwa załogi: GaliTeam
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Lip 2009
Piwa: 17/9
Skąd: EZG
Wysłany: 2016-08-27, 23:11   Re: ducato 1987, 2.5 d, pasek klinowy/alternator

Ja zacząłbym od alternatora (szczotki i przy okazji łożyska)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-28, 11:08   

hej,

właśnie się przyjrzałem alternatorowi, i zgaduję że poprzedni właściciel go wymienił na nieoryginalny; jest to marelli, oznaczony aa125r, 14v, 55a - a powiedziałbym że powinien być 65-cio amperowy. ktoś może wie z czym jeździ / powinien jeździć 2.5d, model 280, 1987?

pozdrawiam
serwan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piotr Alaska 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Challenger Citroen C-25
Nazwa załogi: Alaska
Dołączył: 13 Cze 2014
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-08-28, 11:23   

Tak stuka pasek klinowy alternatora. Może być luźny, naderwany lub krzywe jest kółko alternatora. U mnie tak było, może właśnie problem z ładowaniem wziął się z tego że pasek się ślizga.

Piotr
_________________
Piotr
Ostatnio zmieniony przez Piotr Alaska 2016-08-28, 11:53, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
McGali 
stary wyga


Twój sprzęt: Burstner A550 C25 2.0E LPG
Nazwa załogi: GaliTeam
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Lip 2009
Piwa: 17/9
Skąd: EZG
Wysłany: 2016-08-28, 11:46   

serwan napisał/a:
hej,

właśnie się przyjrzałem alternatorowi, i zgaduję że poprzedni właściciel go wymienił na nieoryginalny; jest to marelli, oznaczony aa125r, 14v, 55a - a powiedziałbym że powinien być 65-cio amperowy. ktoś może wie z czym jeździ / powinien jeździć 2.5d, model 280, 1987?

pozdrawiam
serwan


W tym modelu były montowane takie alternatory.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-28, 11:51   

Piotr Alaska napisał/a:
Tak stuka pasek klinowy alternatora. Moze być luzny, naderwany lub krzywe jest kółmo alternatora.

Piotr


dobra diagnoza :) faktycznie jest krzywe względem płaszczyzny pozostałych kól/paska, stąd zakładam że się łożyska rozlatują; zamawiam nowy alternator (używka oczywiście), ten po wymianie spróbuje zregenerować i może będzie na zapas

pozdrawiam
serwan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nercedes 
zaawansowany
Nigdy nie nalezy sie wycofywac.Rany w plecy to hań

Dołączyła: 01 Lut 2009
Piwa: 5/2
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2016-08-28, 12:55   

To jak już wymieniasz to kup sobie mocniejszy taki 140 A Oryginalny ma chyba 70 A
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-28, 13:21   

zastanawiałem się przez chwile nad zamiana - ale mam obawy co do mocowań, i offsetu kola pasowego od punktów mocowania; są jakieś alternatory silniejsze niż 55a, które na pewno:
- będą pasowały do otworów mocujących w bloku silnika
- koło pasowe takiego alternatora będzie w tej samej płaszczyźnie co pozostałe 2 koła pasowe na tym samym pasku?
i jeżeli takie modele są, to na jakim pasku chodzą (obecnie mam 10x913)

pozdrawiam
serwan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nercedes 
zaawansowany
Nigdy nie nalezy sie wycofywac.Rany w plecy to hań

Dołączyła: 01 Lut 2009
Piwa: 5/2
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2016-08-28, 13:36   

Mam i silnik 2,5 d i kupiłem alternator 140 A z Opla i pasuje zamieniłem tylko koło pasowe bo tam było na szeroki pasek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-28, 13:50   

nercedes napisał/a:
Mam i silnik 2,5 d i kupiłem alternator 140 A z Opla i pasuje zamieniłem tylko koło pasowe bo tam było na szeroki pasek


moze znasz oznaczenie tego alternatora? i co do koła pasowego, średnica wałka i sposób osadzenia był taki sam, czy trzeba było coś przerabiać z kołem/wałkiem? no i jak zuzycie paliwa, nie podskoczyło drastycznie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nercedes 
zaawansowany
Nigdy nie nalezy sie wycofywac.Rany w plecy to hań

Dołączyła: 01 Lut 2009
Piwa: 5/2
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2016-08-28, 15:51   

Zobaczę czy pisze jaki to alternator koło pasowe dałem z starego alternatora co był w aucie a czemu by miało wzrosnąć zużycie paliwa do tego stopnia żebym to odczuł Jutro zrobię zdjęcie Jedyna trudność to go tam wsadzić
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2016-08-28, 16:05   

serwan napisał/a:
no i jak zuzycie paliwa, nie podskoczyło drastycznie

O zużyciu paliwa nie decyduje moc jaką morze wytworzyć alternator tylko na jaką jest zapotrzebowanie odbiorników , taka alternator wytwarza (tak w skrócie)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nercedes 
zaawansowany
Nigdy nie nalezy sie wycofywac.Rany w plecy to hań

Dołączyła: 01 Lut 2009
Piwa: 5/2
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2016-08-28, 16:39   

Bardzo dobra odpowiedź Myśle ze na pełnej mocy pasek zwykły nie rowkowy długo by nie pochodził
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-28, 20:59   

zadzwoniłem do sprzedającego (nie odebrałem karty wozu, chciałem się dopytać czy znalazł i czy już mogę podjechać), wspomniałem też że ładowanie szwankuje, i.. powiedział że powinien mieć zapasowy alternator, w poniedziałek się zdzwonimy i jak jest to się umówimy na wymianę.. zaskoczył mnie bardzo miło, zobaczymy jak to się ułoży.. :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
roldis 
trochę już popisał

Twój sprzęt: F.Ducato 2,5 td 90
Dołączył: 07 Sie 2016
Otrzymał 2 piw(a)
Wysłany: 2016-08-30, 08:19   

z mocowaniem alternatora nie ma potrzeby kombinowania bo jest proste i sprawdzone , wiekszość alternatorów fiata , renaulta , iveco , citroena jest taka sama - czasami są róznice w dlugości tuleii dystansowej , 55 A wystarcza , montujesz ledy do jazdy dziennej , akumulator 90A , solar na akumulator hotelowy i nie myslisz o prądzie wogóle ( prądu z sieci na campingu czy gdzies wogóle nie biore - mimo chodzącego kompa po pare godzin dziennie i ladowanych telefonów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***