Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Krótki wypad do Kalifornii
Autor Wiadomość
Nowykierowca 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: mały, bez łazienki, 4os., wypożyczony
Nazwa załogi: rodzina
Dołączył: 12 Gru 2016
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-12, 20:37   Krótki wypad do Kalifornii

Witam z Poznania,
nigdy nie jeździłem kamperem, ale przy okazji grudniowych promocji na bilety lotnicze wpadłem na pomysł, żeby zabrać rodzinę (żonę i dwójkę nastoletnich dzieci) i pojechać w ferie zimowe do USA i przejechać kamperem kawałek Kalifornii. Stany są przyjazne do realizacji takich pomysłów, ale będzie mi miło usłyszeć trochę porad od doświadczonych użytkowników.

Zrealizowane:
kupione bilety lotnicze
wypełnione wnioski wizowe i umówiona wizyta w ambasadzie
wstępnie opracowany plan podróży

Do realizacji (tu liczę na ewentualne rady):
wybór i wypożyczenie kampera (koniec stycznia - pierwsza połowa lutego)

Do tej pory jeździłem tylko osobówkami, więc wezmę raczej mniejsze auto z możliwością spania dla czterech osób, z ogrzewaniem. Zatrzymywać się chcemy na dobrych kempingach z gorącymi prysznicami i prądem do ogrzewania auta.
Lecimy tylko z bagażem podręcznym, więc kamper musi mieć wszystko, co niezbędne.

Pozdrawiam,
NowyKierowca
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/481
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2016-12-12, 22:13   

Cześć Nowy !

Piszesz, że kampera jeszcze nie prowadziłeś nie mówiąc już o podróży po Stanach .
Może lepiej było by wynająć na te kilkanaście dni np. Vana lub Doga ?
Kamperem trudno poruszać się po dużych miastach, to po pierwsze a po drugie, wcale taniej chyba nie wychodzi ( koszta za postój, podłączenie do prądu, serwis itd)
Tego wszystkiego przecież nie możesz się uczyć z dwójką dzieci. Za mało czasu.

Nasza podróż, kiedy byliśmy pierwszym razem w Kalifornii trwała około 10 dni. Bazą było Los Angeles. Poruszaliśmy się wynajętym 8 osobowym Vanem. Nocleg w przydrożnych hotelikach typu West.

Teraz planuję Stany na około półtora m-ca i przygotowuję się do wyjazdu bardziej szczegółowo. Po przemyśleniach, kupię choć jeszcze nie zdecydowałem ostatecznie przyczepę i ciągnik.
Jak na razie w/g obliczeń z różnicy zakup-sprzedaż zestawu lub wynajem, wychodzi mi taniej pierwsza wersja.

Na forum, bardzo fajnie podróż kamperem po USA opisuje OMEGA.

Uzupełnij wizytówkę.

Iiiiiiiiiiiii.......... szczęśliwej podróży :spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Nowykierowca 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: mały, bez łazienki, 4os., wypożyczony
Nazwa załogi: rodzina
Dołączył: 12 Gru 2016
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-12, 22:30   

Dzięki,
myślę o czymś mniejszym niż wille na kółkach. Być może źle nazwałem, to raczej będzie będzie taki Van z kuchnią i miejscami do spania. Wyjazd budżetowy, choć przeglądam fora i wychodzi na to, że kamperem nie będzie wcale taniej. Ale niewiele drożej i na pewno ciekawiej. Czasu mamy mało, niespełna dwa tygodnie.
Nowe umiejętności to chyba tylko podłączanie auta do prądu i uzupełnianie wody. Mam nadzieję, że sobie poradzę.
Nie chcę mieć ubikacji w aucie, woda tylko do celów kuchennych.
Na razie opanowuję sztukę odpowiadania na posty :-), spróbuję też z wizytówką.
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/481
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2016-12-12, 23:11   

Nowykierowca napisał/a:

Nie chcę mieć ubikacji w aucie, woda tylko do celów kuchennych...


Nie pisz proszę na forum , że nie chcesz mieć kibla, bo cię i będą mieli rację, obśmieją :spoko
Kamper bez kibla to nie kamper !!!! ;) a jeśli wybierasz wariant z trzema dziewczynami na "pokładzie" bez toalety to w moim wyobrażeniu i kuchenka Ci nie potrzebna.
Wybrałbym dużgo Vana + hotelik :)

Sorry, że o tym piszę ale - i nie zapomnij o ubezpieczeniu. Jeśli są choroby przewlekłe to na osobę, wychodzi dosyć drogo :?
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Nowykierowca 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: mały, bez łazienki, 4os., wypożyczony
Nazwa załogi: rodzina
Dołączył: 12 Gru 2016
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-12, 23:31   

Dzięki Endi,
ubezpieczenia zdrowotne mam na liście, w przypadku USA to ważna pozycja.

Zespół zrównoważony płciowo. Faux pas z kibelkiem, nieświadomie, nie wiedziałem jakie są świętości dla wyjadaczy. Wyobrażałem sobie noclegi na kempingach z dobrą infrastrukturą (mam wstępną listę), gdzie prysznic będzie bardziej komfortowy niż w kabince kampera. Poza tym odpadają jakieś problemy z wodą i ściekami (nie doczytałem na ten temat). A zrobienie jajecznicy np. na klifie nad oceanem wydało mi się niezłym pomysłem. Stąd taka kombinacja: spanie, kuchnia i bez łazienki. Takie auto winno też być tańsze. Może nieroztropnie użyłem nazwy kamper, chodzi o umeblowany van, z rozkładanymi łóżkami i kuchenką.

Opcję auto + motele też rozważam, głównie ze względu na niepewność pogody. Jednak opcja vana mieszkalnego wygrywa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2016-12-13, 01:34   Re: Krótki wypad do Kalifornii

Nowykierowca napisał/a:
nigdy nie jeździłem kamperem, ale przy okazji grudniowych promocji na bilety lotnicze wpadłem na pomysł, żeby zabrać rodzinę (żonę i dwójkę nastoletnich dzieci) i pojechać w ferie zimowe do USA i przejechać kamperem kawałek Kalifornii.
Doskonały pomysł - jest co oglądać. :spoko
Nowykierowca napisał/a:
Stany są przyjazne do realizacji takich pomysłów, ale będzie mi miło usłyszeć trochę porad od doświadczonych użytkowników.
Nowykierowca napisał/a:
wstępnie opracowany plan podróży
Chętnie pomogę w miarę możliwości. Jeżeli to nie tajemnica podziel się tym planem i opisz preferencje. Może będę mógł coś doradzić.
Nie znam celu eskapady - zakładam że może być jeden z tych:
1. Zobaczyć jak najwięcej ogólnie (miasta, parki, muzea, ciekawe miejsca, lokalne atrakcje itd)
2. Zobaczyć i "poobcować" z przyrodą USA
3. Odpocząć a przy okazji trochę pozwiedzać.
Zależnie od wybranej wersji będzie można wybrać koncepcję.
Wypróbowałem kilka sposobów zwiedzania USA - między innymi kamperem, samochodem i samolotem.
Wyciągając wnioski z moich podróży powiem tak:
Ad.1 - Jeżeli chcecie naprawdę coś zobaczyć, dużo zwiedzić i być ciągle w ruchu a nie mieć nadmiaru kłopotów i ZMĘCZENIA to proponuje wynajem auta typu SUV (duże i wygodne) a noclegi w motelach. W ten sposób masz "wszystko co potrzebne". Praktycznie w każdym moteliku pokoje mają dwa wielkie łoża (Queen Beds) i zapewniają luksusowe spanie. Najczęściej jest też basen. Kierujesz właściwie osobówką. Jest stosunkowo niewielki problem z parkowaniem (tu mam na myśli duże miasta). Do tego doskonała mobilność i duży zasięg dobowy.
Ad.2 - Jeżeli chcesz zwiedzić parki narodowe, ciekawe miejsca przyrodnicze, pomniki kultury, przejechać słynną trasę Route 66 czy pomieszkać nad brzegiem Pacyfiku to jak najbardziej kamper. Podróżuje się sporo wolniej i zasięg dobowy jest krótszy - nie mniej można spokojnie obejrzeć piękne krajobrazy na trasie, można "grilować" oraz samemu przyrządzać posiłki na postoju, zanocować na plaży, itd. W dużych miastach taka forma jest do niczego - trzeba się przesiąść do osobowego lub "piechotką".
Ad. 3 - Wybiera się większe miasta (L.A, S.F, Las Vegas) i mieszka w hotelach (klasa do wyboru) a podróżuje się samolotem (stosunkowo tanie bilety).
Nowykierowca napisał/a:
Do realizacji (tu liczę na ewentualne rady):
wybór i wypożyczenie kampera (koniec stycznia - pierwsza połowa lutego)
Kampera wypożyczysz bez problemu w specjalnych centrach. Osobówkę czy SUV-a już na lotnisku. W obydwu wypadkach udało nam się wynegocjować dobry rabat (tam jest duża konkurencja a braliśmy na 4 i 6 tygodni) - utargowaliśmy praktycznie 40-45%.
Nowykierowca napisał/a:
Do tej pory jeździłem tylko osobówkami, więc wezmę raczej mniejsze auto z możliwością spania dla czterech osób, z ogrzewaniem. Zatrzymywać się chcemy na dobrych kempingach z gorącymi prysznicami i prądem do ogrzewania auta. Lecimy tylko z bagażem podręcznym, więc kamper musi mieć wszystko, co niezbędne.
Tyle że najmniejszy standardowy kamper w USA to dla nas praktycznie mały autobus. A z dobrymi kempingami nie jest tak różowo. Po prostu kampery mają absolutnie pełne wyposażenie łącznie z klimatyzacją (ale uwaga - nie każdy ma ogrzewanie), własnym agregatem prądotwórczym (a nawet żelazkiem) i kemping nie jest aż tak potrzebny. :spoko
W każdym bądź razie SUV-em zwiedziliśmy o wiele więcej niż kamperem. :bigok

P.S. Może się mylę (bo nie drążyłem tematu i nie wiem czy jest tak we wszystkich wypożyczalniach) ale mały kamper w formie Vana o ile pamiętam wcale nie jest tańszy przy wypożyczeniu a bardzo "spartański" dla 4 osób. Ma za to dzienne limity mil.

P.S. 2. My mieliśmy normalny bagaż. Dla 4-ch osób cztery duże "walizy" więc w bagażniku osobowego auta nie mogliśmy się zmieścić. Luksusowo podróżowaliśmy takimi SUV-ami. Polecam.

DSC04042.JPG
Plik ściągnięto 25 raz(y) 67,84 KB

DSC03741.JPG
Plik ściągnięto 24 raz(y) 78,25 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Nowykierowca 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: mały, bez łazienki, 4os., wypożyczony
Nazwa załogi: rodzina
Dołączył: 12 Gru 2016
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-13, 08:34   Re: Krótki wypad do Kalifornii

Cześć, dzięki za porady, poniżej odpowiadam na pytania.

SUV+motele kiedyś sprawdziłem (klasyczna pętla po parkach narodowych na wschód od LV z najdalszym punktem Arches Park). Nadal biorę pod uwagę, ale chciałbym spróbować nowych doświadczeń. Czytałem opisy rodzinnego kamperowania i wygląda obiecująco.

Plan łączy różne typy turystyki:
zwiedzanie SF, noclegi w hotelu w centrum,
przelot do LV, nocleg w hotelu w centrum
wypożyczenie mieszkalnego vana lub SUVa w LV, przejazd do wybrzeża (po drodze Death Valley i Sequoia National Forest). Ten drugi park zależny od pogody. Ewentualnie do podmiany na coś innego.
Przejazd starą Pacific Hihgway (1), od Santa Barbara do SF, w SF zwrot auta.

Przydatne byłoby sprawdzone info o kempingach, szczególnie dotyczy to ubogiej w infrastrukturę Death Valley i potencjalnie najchłodniejszego punktu lasu sekwojowego. Na razie sprawdzam w aplikacjach RV i na stronach kempingów, ale sprawdzone info zawsze lepsze :-)
Chętnie posłucham też o doświadczeniach z wypożyczania kamperów (ceny, warunki, na co oprócz limitów zwrócić uwagę). Jak ktoś ma już obczytane sprawy ubezpieczeń, to też byłoby pomocne. No i pewnie mnóstwo rzeczy, które wiecie z doświadczeń i które mogą pomóc w drodze lub pomóc nie wydać głupio pieniędzy.


Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***