Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lepi się, lepi i się ulepił.
Autor Wiadomość
lukas112 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Iveco 35s15
Dołączył: 04 Wrz 2016
Postawił 1 piw(a)
Skąd: 3city
Wysłany: 2017-01-18, 19:52   Lepi się, lepi i się ulepił.

Witam serdecznie :spoko

Jakiś czas temu, pisałem w sprawie porady co do zakupu auta, miały być trojaczki, padło na Iveco Maxi rocznik 2003, paka długa na 450 cm, wysokość 217 cm, szerokość na wysokości 60 cm prawie 185 cm. Silnik 2.8 jtd 146 km. Na pusto lepiej niż moja osobówka ciągnie, no i ma napęd na tył :diabelski_usmiech
Auto na pojedynczym kole, ładowność 1250 kg w dowodzie.

Auto będzie budowane dla pary młodych ludzi. Do tzw. full timingu na razie po europie.

Zakładam ten temat w 2 celach, po pierwsze fotorelacji z budowy, opisywanie po kolei co będzie robione.
Po drugie zadania miliona pytań do starszych, bardziej doświadczonych forumowiczów, czasem wydających się być może niezmiernie naiwnych bądź prostych. Ale jak to mówią kto pyta nie błądzi.

Dodam, że mam 26 lat, jest to moja pierwsza przygoda właściwie ze wszystkim co z budową kampera związane, jako, że będę się wcielał w role projektanta, budowlańca, elektryka, hydraulika i nie wiem kogo jeszcze. Tematów o budowie kamperów przeczytałem dużo, część spraw się wyklarowała, część spowiła jeszcze gęstszą mgłą, im dalej w las tym ciemniej hehe.

Zdjęcia "ivony" dodam jutro.

Co do planów związanych z przebudową:

-izolacja pianą zamknięto komorową 5cm albo wełna w streczu 5cm i aluflox
-2 okna dachowe 40x40 cm oraz dwa okna na bocznej ścianie
-solar 2x250 w oraz turbina wiatrowa 500w
-akumulatory pokładowe 2x120/150 ah
-Przetwornica pełen sinus 1,5 kw ciągłej mocy, do zasilania lodówki

-lodówka na 230v, klasa a+++, podobno 90kw na rok, co daje na dobe ~240w + 24 w przetwornica, 260w dzilimy na 12v co w przybliżeni daje dziennie mniej więcej 22a wyssane z akumulatora przez lodówke, czy mój sposób liczenia jest prawidłowy?

-Prysznic, oraz toaleta kompostująca
-Zbiornik wody czystej 200-250l, woda brudna 120l
-Piec C.O na drewno 40x30x80cm, z dolotem powietrza od dołu, i wylotem kominem na dachu, zamknięty, z wymiennikiem ciepła 100l oraz grawitacyjnym C.O z, kotła podłączenie do prysznica i kuchni
Tutaj od razu komentarz, pomysł o tyle nowatorski co szalony, w usa z powodzeniem stosowane w laminowano drewnianych kamperach, kominek w domu mam od dziecka, detektor dwutlenku i czadu będzie zamontowany, piec palony tylko w dzień, po czym ogrzewanie C.O. z bojlera, podobno do 10 godzin trzyma temperaturę.
Decyzja ta podyktowana tym, że kamper w razie czego(wojna, inwazja kosmitów) ma być pojazdem całkowicie autonomicznym, jak się skończy paliwo to nie będzie można zatankować gazu, za to można będzie zimą zamarznąć. A drewno jest wszędzie gdzie nie ma ludzi.

Projekt kampera na obrazku poniżej.

Temat postaram się podzielić na kilka części takich jak, izolacja, elektryka, okna itp itd

I teraz 3 pierwsze pytanie proszę państwa:
1.Czy sposób obliczania poboru prądu jest prawidłowy, tj 240w na dobę na 230v + 10% dla przetwornicy daje 264w dzielona na 12v daje około 22a?

2.Tolo61 sprzedaje okna, które chciałbym przygarnąć, problem jest natomiast 1 dość poważny, okna są bardzo długie 145cm na 55cm otwór montażowy, i musiał bym ciąć wzmocnienie pionowe, zaznaczam na zdjęciu poniżej. Czy takie rzeczy się robi, i czy jest to bezpieczne, tzn. nie wpłynie na sztywność konstrukcji? I jak się mają zewnętrzne przetłoczenia blachy, czy uzupełnia się nie równości jakąś masą, uszczelką, w iveco ciężko o tak duży kawałek blachy bez przetłoczeń.

3.Izolacja pianą jest łatwiejsza na pewno i bardziej skuteczna, problem dla mnie to brak dostępu do tego co pod pianą, co jak blacha zacznie korodować, czy oblanie wszystkiego pianą, nie robi dużych komplikacji w dalszej budowie.
Zaleta piany to podobno zamknięcie całej konstrukcji, ale jak to się ma do wycinania okien, jak piana jest już położona, robienia dziur na kable, kominy, wyloty itd.
Czy gra jest warta świeczki?

Zapraszam wszystkich serdecznie do dyskusji, mam nadzieje, że zobaczymy się na tegorocznym zlocie.
Pozdrawiam serdecznie

iveco_daily_35_s12_2_3_hpi_fur34b984f6_355.jpg
Wycinanie wzmocnień
Plik ściągnięto 8083 raz(y) 64,94 KB

kamper.jpg
Projekt HD3D
Plik ściągnięto 125 raz(y) 84,23 KB

Ostatnio zmieniony przez lukas112 2017-09-23, 20:10, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aran-70 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Citroen Moncayo
Nazwa załogi: ARAN-70
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Kwi 2016
Piwa: 8/9
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 2017-01-18, 20:16   

:spoko Witamy I od razu życzymy powodzenia :spoko na pewno będzie Ci potrzebne
Jest tu wielu fachowców, którzy na pewno Ci pomogą i odpowiedzą na Twoje pytania.
Czekamy na zdjęcia z postępów prac :spoko
Arek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbiegusek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Lublin 3324
Nazwa załogi: zbYchEwka
Dołączył: 06 Lis 2016
Piwa: 10/7
Skąd: Bełchatów i okolice
Wysłany: 2017-01-18, 21:40   

Helou! :)
Przyrządzam popkorn i trzymam kciuki. :)
Szczególnie ciekawi mnie temat toalety kompostującej i piecyka na drewno.
A co do wręg, to ja bym tego, we wskazanym przez ciebie miejscu, nie ciął.
Zdecydowanie!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aran-70 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Citroen Moncayo
Nazwa załogi: ARAN-70
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Kwi 2016
Piwa: 8/9
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 2017-01-18, 21:44   

Ja myślę, że jeżeli zmieścisz okno między poziomymi wzmocnieniami to nie osłabi to zbytnio konstrukcji

Arek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2017-01-18, 22:55   

o czym tu mowa ? Przecież IVECO jest na ramie ...możesz wycinać co i gdzie chcesz ...karoseria na ramie to nie jest konstrukcja samonośna auta :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 97/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2017-01-18, 23:15   

I słuchaj się Kolego Adasia , bo w tej materii o geniusz. :idea :spoko :spoko :spoko
p.s. Potem zobaczysz ,że miałem racie. :diabelski_usmiech
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kynios1 
zaawansowany


Twój sprzęt: Boxer 2015w trakcie zabudowy na kamperek
Nazwa załogi: Krzysiek i Mariola
Dołączył: 09 Lis 2015
Piwa: 38/5
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2017-01-19, 19:42   

Piec na drzewo w kamperze ? ,
Policz dobrze ładunki czyli zbiorniki , wymienniki , piece , zabudowy ,meble , solary , akumulatory i resztę rzeczy bo zabraknie Ci tej ładowności 1250kg , ja robiłem bardzo lekko i oszczędnie i wszystko co zabudowałem waży 1000kg z wodą , a jeszcze rowery ciuchy 2 osoby , jedzenie i inne szpargały .

turbiny nie montuj bo solary będą duże i wystarczą , daj lepiej więcej akumulatorów ze 400Ah , turbina wiatrowa to hałas , nie pośpisz jak będzie pracować na dachu , a i sąsiedzi na parkingu czy kempingu też nie będą zadowoleni . daj dobrą izolacje i webasto i będzie cieplutko i nie drogo , okna daj mniejsze , każde okno to ubytek ciepełka i nie będziesz wycinał wzmocnień , ktoś je po coś zaprojektował i muszą być . Trzymam kciuki i będę obserwował postępy .
Co do ogrzewania podpytaj kol Toscanera , też ma webasto i mieszka cało-rocznie w Anglii i grzeje non stop i nie narzeka :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2017-01-19, 20:28   

Loguję się do tematu. Pomysł ambitny, ale faktycznie najpierw zrób bilans wagowy, bo możesz się zdziwić. Przy piecu na drewno i tak małej kubaturze bez akumulatora ciepła się nie da, a to oznacza masę która będzie właściwie nie do wykorzystania w inny sposób. Podobnie toaleta kompostująca - kompostowanie to proces czasochłonny, więc balast będzie. Co do obliczeń - używaj jednostek ampero-godzin czy też wato-godzin (Ah, Wh) i weź pod uwagę że przetwornica zużywa energię na własne potrzeby również wtedy gdy lodówka nie pracuje, chyba że zrobisz termostat uruchamiający przetwornicę tylko wtedy gdy jest potrzebna...
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Nomady 
trochę już popisał

Nazwa załogi: Nomady
Dołączył: 15 Wrz 2016
Piwa: 5/15
Skąd: Dolnośląskie Wrocław
Wysłany: 2017-01-21, 17:57   

Cytuje ...o czym tu mowa ? Przecież IVECO jest na ramie ...możesz wycinać co i gdzie chcesz ...karoseria na ramie to nie jest konstrukcja samonośna auta :spoko

Może nie samonośna ,,,ale też konstrukcja która wymaga pewnego przemyślenia,,,
troszkę pokory.. :przestan2
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2017-01-21, 22:27   

Swietna baza do budowy! Mozesz powiedziec, ile to auto ma szerokosci na wysokosci 145cm i pod sufitem (tak z 10cm pod sufitem)?
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lukas112 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Iveco 35s15
Dołączył: 04 Wrz 2016
Postawił 1 piw(a)
Skąd: 3city
Wysłany: 2017-01-22, 19:20   

Witam :spoko
Proszę wybaczyć brak odzewu, praca.

Dzięki za miłe przyjęcie.

Co do tematu turbiny wiatrowej, kamper ma służyć do całorocznego mieszkania, zimą jak widać, solary raczej dużo nie podładują, za to nawet przy niskich wiatrach, te 30/40 w z turbiny daje jakieś 3-4 ampery, przez 18 godzin daje to około 55ah prądu. W połączeni z solarami które jakieś 20 ah dadzą nawet zimą, pokrywam zapotrzebowania na około 70 ah prądu codziennie, a to powinno wystarczyć.
Generatora prądu na paliwo nie chcę, ma być totalnie nie zależnie od cywilizacji.

Na dole załączam zdjęcia bazy, co do szerokości na wys. 145 cm jest ok 165 cm, natomiast na 200 cm czyli około 10 cm od sufitu jest 130 cm.

Ocieplenie jednak będzie z wełny w streczu 5cm+ alufox.

Nie chce wysnuwać tutaj teori spiskowych, ale doczytałem, iż jeden ze składników piany do ociepleń jest mocno karcynogenny, nie chcę mieszkać w puszcze ocieplonej czymś takim.

Co do bilansu wagowego, auto zważę w tygodniu, jeżeli ktoś wie gdzie w 3 mieście da się to zrobić, to proszę o info.
Z teorii wagowej mam do dyspozycji 1240 kg już z bakiem paliwa i kierowcą, bo tak chyba podaję się wagę:

Zabudowa, liczona na papierze

120 kg zbiornik czystej i 100l wody
20 kg zbiornik wody brudnej pusty
120 kg wymiennik C.O. o pojemności 80l
80 kg izolacja
300 kg sklejka na ściany, sufit, podłogę i meble (wszystkie szafki, blaty, stoły, ścianki itd.)
Sklejka na podłogę i meble 12mm, na ściany, sufit 8mm
70 kg akumulatory 240 ah
70 kg piec na drewno(wykonany na zamówienie)
35 kg okna 2 boczne i 2 dachowe
50 kg solary z mocowaniem
30 kg łazienka, toaleta kompostowa to 20kg, no i brodzik ze słuchawką i zasłonką z 10kg)
30 kg lodówka
20 kg, przetwornica, ładowarka hybrydowa, bezpieczniki
30 kg materace na łóżko, kanapa, stół
50 kg na kable od prądu, instalacje wodną,zawiasy, wkręty, nity itd.
10 kg turbina wiatrowa ze stelażem

To daje razem 1040 kg, są to wyliczenia szacunkowe na sucho, ale z tego wynika, że zostaje mi 200 kg ładowności, na rzeczy osobiste, jedzenie, drugą połowę i psa(65 kg z zapasem dla tego duetu :lol: ),trochę opału. Wychodzi na styk, wodę zawsze można zlać będąc w trasie lub w okolicach większych aglomeracji miejskich).

Teraz kilka pytań, poniżej wstawiam zdjęcia okien jakie mogę zakupić, dometic s7, mocowane od wewnątrz na jakiegoś rodzaju blaszki, zdjęcie od Duni.pl, okno nie ma ramy wewnętrznej.
Czy miał ktoś z czymś takim do czynienia, czy to działa, czy może iść w okna s4?
Dodam, że na rolecie i moskitierze nie do końca mi zależy, można dorobić/dokupić.

Kolejne pytanie meble, szafy, ścianki łazienki, stelaż łóżka, kanapy itd. będę montował bezpośrednio do wzmocnień karoserii nitami i nakrętkami.
Chyba, że lepiej zrobić jakiś stelaż z drewna i do tego mocować?
Jak gruba powinna być sklejka na ścianach/suficie, jeżeli tak naprawdę nic do niej nie będzie przymocowane? 4mm czy 8mm?

Dodam, że autko jutro jedzie na serwis, będzie sprawdzana kompresja, stan wtrysków, podpięcie pod komputer, nowy rozrząd, sprawdzenie zawieszenia, mostu, wału, i układu hamulcowego. No i nowe płyny i oleje.

Budowa planowo rusza od 1 lutego.

Pozdrawiam :)

IMG_20170120_124818.jpg
Plik ściągnięto 44 raz(y) 249,52 KB

IMG_20170120_124825.jpg
Plik ściągnięto 30 raz(y) 264,5 KB

Ostatnio zmieniony przez lukas112 2017-09-23, 20:12, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-01-22, 22:06   

Jest spora różnica między kamperowanie na południu i północy Europy.
Czy w miastach czy raczej całkowite odludzia.
Od tego wiele zależy co kamper powinien mieć i w jakie źródła energii mieć i czym ogrzewać.

Na południu? Brałbym cały dach paneli.
Na północy? Trochę paneli, ale zimą to nie dadzą nic. Dosłownie. Potrzebne inne źródło energii.
Wiatrak? Pomijam hałas. Wiatru wbrew pozorom takiego 30-40km/h to nawet na północy Szkocji nie ma za wiele. Może z 1 albo 3 mies. na rok (sporo zależy od miejsca kamperowania).
Czyli słońca niet, wiatru niet. Agregat? Nie chcesz. No to pozostanie odpalanie silnika. Albo coś o czym ostatnio w moim temacie rozważałem, rowerek z prądnicą. :-P

Wiele zależy od tego jak i gdzie chcecie zwłaszcza zimować.
Piec na drzewo popularny w UK. Nawet teraz koło mnie w 2 kamperach mają kominki i coś tam palą. Ale gdy zimowanie wypadnie w Portugalii, to taki piec kompletnie bez sensu. Nie ma sensu też wozić wymiennika, gdy na zewnątrz +17C
Nie grzejemy = kąpiemy się w zimnej.


Cytat:
-lodówka na 230v, klasa a+++, podobno 90kw na rok, co daje na dobe ~240w + 24 w przetwornica, 260w dzilimy na 12v co w przybliżeni daje dziennie mniej więcej 22a wyssane z akumulatora przez lodówke, czy mój sposób liczenia jest prawidłowy?


Wiele zależy ile napchamy do lodówki. U mnie zauważyłem przy zapchanej, że potrafi i 2-3X dłużej pracować, czyli powiedzmy potrajamy te Ah.

Cytat:
80 kg izolacja
300 kg sklejka na ściany, sufit, podłogę i meble (wszystkie szafki, blaty, stoły, ścianki itd.)


Izolacja mniej i sklejka mniej. Ale zależy od tej, którą zastosujesz. Różnica może być spokojnie i 2x


Oczywiście loguję się do tematu :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrsulki 
weteran
w średnim wieku


Twój sprzęt: Bezdomni
Nazwa załogi: SULAKI
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Piwa: 44/22
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-01-22, 22:18   

lukas112, a po co przewracałeś auto na bok, nie wygodniej by Ci było na kołach go trzymać.
Co do turbiny to zachęcam do odwiedzenia w wietrzny dzień ulicy z latarniami z takowym zasilaniem, usłyszysz co to za hałas generuje. :gwm U nas w Szczecinie jedna z gmin dała się namówić na takie latarnie zasilane solarem i turbiną - efekt taki że ciemno tłumaczenie że to tylko w okresie zimowym bo nie ma słońca ani wiatru i akumulatory nie naładowane słowem :dupa
_________________
Radek
Ignavis semper feriae sunt...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-01-22, 22:40   

w przypadku piankowania po co sklejka na sufit? :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-01-22, 23:04   

Flag napisał/a:
w przypadku piankowania po co sklejka na sufit? :)


Żeby było do czego lampkę przykręcić :ok
Może żyrandol albo jakieś czujniki dymu? :mrgreen:
Na sklejce też nie pozostaną żadne wgniecenia, jeśli się walnie głową , albo czymś :shock:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***