Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Instalacja paneli solarnych
Autor Wiadomość
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2017-02-07, 18:51   

Drogi Toscaner - oczywiście Ciebie i Twoje posty też uwielbiam i zaczytując się w nich czerpię ogromną wiedzę i przyjemność.Sory,że nie wymieniłem Cię obok Swistaka i Bronka jako głównych autorytetów.Będę łączył szeregowo również z dotychczasowym panelem i tu średnica przewodu prawie bez znaczenia bo sumują się nie natężenia.Ja mam 4mm i dylematem była długość.Schodzę przelotką dachową z tyłu auta i w środku przewody pójdą do przodu.W sumie to może wyjść ponad 20 metrów i niepokój był czy ta średnica wystarczy.Myślę,że tak.A ciągnę do przodu do aku rozruchowego,który mam podłączony z pokładowymi przez regulator.Przy dobrym naładowaniu pierwszego regulator puści prąd na ładowanie pokładowych.Z regulatora do aku rozruchowego i potem do pokładowych planuję przewody min.10 mm.Plus wszystkie zabezpieczenia i heble.Mam nadzieję,że się uda.Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrsulki 
weteran
w średnim wieku


Twój sprzęt: Knaus BoxStar Street 600
Nazwa załogi: SULAKI
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Piwa: 44/22
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-02-07, 19:17   

rakro1 napisał/a:
.A ciągnę do przodu do aku rozruchowego,który mam podłączony z pokładowymi przez regulator.Przy dobrym naładowaniu pierwszego regulator puści prąd na ładowanie pokładowych
:shock: Szczerze dziwne trochę to rozwiązanie. Moim zdaniem powinno być na odwrót - solar ładuje aku zabudowy a po naładowaniu rozruchowy. Jaki sens ładować najpierw rozruchowy skoro z niego nie czerpiesz na postoju a alternator zadba o niego w 100%.
_________________
Radek
Ignavis semper feriae sunt...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2017-02-07, 19:22   

1mm2 przekroju spokojnie popłynie prąd 10A razy 4 to daje 40A, a to jest 480W z paneli ale od przybytku głowa nie boli
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2017-02-07, 19:28   

Może jeszcze to zmienię ale regulator do ładowania pokładowego już istnieje i ładuje go po naładowaniu rozruchowego.Nie chciałbym ładować tylko pokładowych bo warto też zadbać o rozruchowy.Będzie max.430 wat,oczywiście to maksimum nigdy nie osiągalne ale jednak to dość dużo.Wolałbym mieć regulator ładowanie z tyłu a nie nad stołem i byłoby mniej przewodów ale przewody już kupiłem,czyli są.Mógłbym z dachu zejść z przodu ale przelotka od starego panela jest z tyłu.Sam nie wiem ale najfajniejsze jest właśnie planowanie i słuchanie rad innych.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-02-07, 19:52   

rakro1 napisał/a:
Sory,że nie wymieniłem Cię obok Swistaka i Bronka jako głównych autorytetów.

O widzę , że Darek zmienił specjalność , autorytet w dziedzinie elektroniki. :bajer
Sorki ( nie obrażając nikogo), ale znając Kolegę Bronka dziwnie mi się to czyta. :kwiatek
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2017-02-07, 20:06   

Nie,to nie tak.Nie oceniam ich po dyplomach a raczej chęciach i drążeniu tematu.A nie sposób wymienić wszystkich,od których się uczę i chciałbym podziękować.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-02-07, 20:21   

wirefree napisał/a:
1mm2 przekroju spokojnie popłynie prąd 10A razy 4 to daje 40A, a to jest 480W z paneli ale od przybytku głowa nie boli


Wszystko się zgadza... prawie.
1 mm2 - 10A tak, ale dla prądu przemiennego i to najczęściej tabelki dla AC 230V.

Niestety dla stałego duże znaczenie ma już długość przewodu. Nie tylko jego przekrój. Nie jest już tak kolorowo.
Nie wierzysz? Weź sobie np. 20-40 metrów przewodu 4 mm2 i puść przez niego 40A. Czy tam 1mm2 i 10A. Sprawdź jakie spadki napięcia zanotujesz :spoko

Z podobnym problemem gryzł zęby Edison, bo Tesla go chciał wygryźć ze 100 lat temu :-P
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-02-07, 20:28   

Rakro, rozruchowym się nie martw. Przecież on jest zawsze ładowany podczas jazdy, a później domyślnie odcinany. No chyba, że zamierzasz używać gniazdek zapalniczkowych w desce rozdzielczej do ładowania wszystkiego co tylko masz + radio podłączone pod rozruch będzie grało 24h + światło w kabinie. No to może mieć sens.
Zrób jak ja, zapalniczki, radio, oświetlenie podepnij pod domowy i kabina cała wraz z kamperem jedzie na domowych. Rozruch u mnie nawet nie ma doładowywania z paneli, bo okazało się to całkowicie niepotrzebne. A pod maską mam 62Ah czy tam 74Ah, już nie pamiętam. Powinno być ponoć ze 100-120Ah :haha:
Gaszę silnik, to jedyne co ciągnie prunda to ...alarm. Może stać i 2 tygodnie. I tak prędzej deszcz spadnie i trzeba będzie podładować domowe silnikiem :mrgreen:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2017-02-07, 21:36   

Dzięki Toscaner,taki był plan pierwotny ale potem pomyślałem,że w zimie,gdy stoi przy domu fajnie byłoby podładować rozruchowy.Teraz myślę,że bez sensu.I tak 2-3 razy w zimie zapinam ładowanie z 220V.W zimie nie jeżdżę nim bo nie mam zimówek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2017-02-07, 21:43   

No i jeszcze przypomniałem sobie,że regulator ładowania aku pokładowego rozdzielający prąd z alternatora ma wyświetlacz pokazujący napięcie obu akumulatorów i jest tam możliwoś aby je połączyć.Na sztywno,niezależnie od tego jakie mają napięcia.Więc tak mogę podładować rozruchowy w razie spadku napięcia.To jest piękne - codziennie nowe pomysły a niektóre nawet zrealizowane! A co robią w tym czasie posiadacze nowych kamperów,takich z fabryki ???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2017-02-07, 22:45   

rakro1 napisał/a:
A co robią w tym czasie posiadacze nowych kamperów,takich z fabryki ???

Poprawiają fabrykę :bajer poważnie
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eler1 
Kombatant


Twój sprzęt: kamper
Nazwa załogi: elerki
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 52/129
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2017-02-07, 23:13   

Zakładają dodatkowe bajery
_________________
Pierwsza MAŁA KARAWANA na CT :)

Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiadomo na co się trafi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-02-08, 00:21   

Ja miałem raz sytuację, że przy -6C rozładowałem wszystkie akumulatory. Głupia pomyłka, ale kosztowała rozładowanie rozruchowego też.
Rano -6C, ja do odpalenia a tu dupa.
Patrzę na woltomierze i o kur... na rozruchowym z 11,6V (przed zapaleniem), a na domowych 11,7V (jakoś tyle było), z tym że domowych mam 400Ah i przez hebel mogę wymusić połączenie na rozruch przez kable 25 mm2.
Zapiąłem hebel, przekręciłem kluczyk, grzanie świec i kręcę, a tu uuuuu i nic, odczekałem znów z 10-15 sekund obserwując woltomierze, powtórka, to samo, ale jakby żwawiej. Za 4-tym powtórzeniem pomimo niskich napięć odpalił. Ufff :)
Jednak zapas Ah też swoje robi. Musiałem tylko zakręcić kilka razy silnikiem no i poczekać za każdym razem na wyrównanie potencjałów, bo najbardziej dostawał po dupie ten pod maską oczywiście :wyszczerzony:
Jednak przy tej długości kabla nawet 25 mm2 to było za mało żeby wysłać bezstratnie kilkaset amper. Coś koło 300A przy temp. +20C jak pamiętam mierzyłem kiedyś. Przy -6C pewnie "trochę" więcej. :ok


Hebel łączący aku jak widać raz się przydał. Moje przewidywania do jego użycia w celu awaryjnego odpalenia też się sprawdziły :mrgreen:
Jakby aku były jeszcze bardziej rozładowane, to pewnie byłaby dupa :-P
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 258/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-02-08, 07:49   

eler1 napisał/a:
Zakładają dodatkowe bajery

Dokładnie tak.
Teraz jestem na etapie montażu poduszek w zawieszeniu tylnym. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2017-02-08, 08:17   

Andrzej 73 napisał/a:

Dokładnie tak.
Teraz jestem na etapie montażu poduszek w zawieszeniu tylnym. :spoko

sam ?
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***