Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Solar ok 150W-180W z Aliexperess. Jakie są wasze wrażenia ?
Autor Wiadomość
Harry 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Renault Trafic Long własna zabudowa
Dołączył: 18 Cze 2014
Piwa: 9/5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-08, 12:21   Solar ok 150W-180W z Aliexperess. Jakie są wasze wrażenia ?

Przymierzam się do zakupu jakiegoś solara z ali lub alledrogo i najlepiej pasowałby mi elastyczny.
Wiem że się nagrzewają itp. Mam kilka pytań.
- czy elastyczne są już na tyle dopracowane by były w miarę bezawaryjne ?
- Jakie wady elastycznych a jakie wady twardych oprócz podstawowych o, których wszędzie piszą.
- Jakich firm macie te panele ? Większość to i tak Azja, ale może są tam jakieś bardziej polecane i mniej.

Myślałem o pojemności ok 150-180W aku mam 90Ah. Zapotrzebowanie na energie zwykła lodówka kompresorowa ok 60W puszczona przez przetwornicę i oświetlenie LED 12V. Nocowanie na dziko max dwie doby. Więc z moich obliczeń wychodzi, że ta moc panela latem by starczyła.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cebek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: vw t4 multivan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Wrz 2008
Piwa: 5/5
Skąd: kowary
Wysłany: 2020-06-08, 20:13   

Jeśli długo stoisz, to 150W może być trochę mało. Dałbym więcej. Poza tym u mnie solar elastyczny 100W poprzepalał się w miejscach łączenia ogniw. Teraz nauczony doświadczeniem montowałbym elastyczny na jakiś poliwęglan komorowy, albo coś co pozwoli na przepływ powietrza pod panelem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2020-06-08, 21:03   Re: Solar ok 150W-180W z Aliexperess. Jakie są wasze wrażeni

Harry napisał/a:
...
pasowałby mi elastyczny.
.
- czy elastyczne są już na tyle dopracowane by były w miarę bezawaryjne ?
- Jakie wady elastycznych a jakie wady twardych oprócz podstawowych o, których wszędzie piszą.
...

Elastyczny jeszcze nie.
Nie są dopracowane.
Przerwy w połączeniach.
Nasz kolega Zbyszekwoj siedzi w Maroko, zdechły mu solary elastyczne. Wyrwał z korzeniami, podeptał, połamał, spalił, siekierą potraktował ect... i kupił tam nowy sztywny panel by przeżyć a teraz jest uwięziony.
Tu temat: https://www.camperteam.pl...pic.php?t=35128
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
less11 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Mobilvetta KEA i67
Dołączył: 24 Sie 2016
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2020-06-08, 21:04   

Ja właśnie jestem po zakupie i montażu elastyka 180W z prostym regulatorem pwm. Ze wzgledu na kształ dachu mojego kampera sztywny musiałbym zamontować na samym końcu kampera i ciągnąć instalację do przodu, bo mam aku pod siedzeniem.
Kupiłem cały zestaw (panel, pwm, kable, przelotka dachowa, Sikaflex) od forumowego kolegi. Montaż samodzielny bez problemów, jestem zadowolony, ale co do trwałości nie jestem w stanie nic powiedzieć. Rozważałem zakup z Aliexpress, ale obawiałem się awaryjności i braku gwarancji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-06-08, 21:38   

Ja już w sumie wymieniłem 3 szt. od polskiego dostawcy. W ubiegłym roku dzień przed wyjazdem tj. w sobotę zorientowałem się, że z trzech paneli tylko jeden jest sprawny, ten najstarszy. Wyjazd niedzielny przełożony, w poniedziałek rano zamówiłem 2 szt. w tym jeden jeszcze był na gwarancji, we wtorek o 9 rano kurier przywiózł 2 panele a zabrał jako reklamację jeden. Błyskawiczna akcja z klejeniem i łączeniem instalacji a o 19,00 wyjazd do Hiszpanii.
Inna sprawa to wydajność. Niedawno tj. pod koniec maja byłem o naszego kolegi Grzegorzalexa i przy okazji pomogłem mu zamontować nowe solary szklane 3x80Wp w miejsce elastycznych, które też mu padły. Po montażu porównaliśmy ładowanie, (kampery stały obok siebie) - moje elastyczne 3 x 100Wp - 13A, Grzegorza 3 x 80Wp - 16A. Obaj mamy markowe regulatory MPPT. Konkluzja jest jednoznaczna - panele elastyczne mają jedyną zaletę, że są lekkie, bo jakością, trwałością i wydajnością znacznie ustępują szklanym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 13/35
Skąd: warszawa
Wysłany: 2020-06-08, 23:09   Re: Solar ok 150W-180W z Aliexperess. Jakie są wasze wrażeni

Harry napisał/a:
Przymierzam się do zakupu jakiegoś solara z ali lub alledrogo


kup coś od normalnej firmy z gwarancją itd
na ali mozna kupować jakies zabawki za 20 zł , chyba, że masz dużo kasy

a elastyczne panele są fajne, o ile oglądasz u kogos albo na jutubie, bo tak naprawdę to co chwila słuchac na forach o problemach i chęc powrotu do klasyki sztywnej w ramce
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Harry 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Renault Trafic Long własna zabudowa
Dołączył: 18 Cze 2014
Piwa: 9/5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-09, 07:31   

I o takie info mi chodziło. Teraz muszę sprawdzić czy na wysokość jak zamontuje sztywne samochód wejdzie mi do garażu. Aż dziwne, że te elastyki tak padają. Jakich firm najlepiej kupić w PL ? Macie jakies namiary lub nazwy firm.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria

Wysłany: 2020-06-14, 11:49   

Ja kupiłem ten zestaw i puki co jest dobrze:

https://pl.aliexpress.com/item/32951251342.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fZvJURU

wymieniłem tylko kable bo te z zestawu jakieś liche były, montowane w zeszłym roku bezpośrednio do dachu
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rjas 
stary wyga


Twój sprzęt: Chausson 720 Titanium
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 21/12
Skąd: Przybysławice/Kraków
Wysłany: 2020-06-16, 16:28   

Ja miałem przyklejony jeden elastyczny 130W na Sika 121 do dachu - 4 lata i żadnych problemów. Działał jak należy, chociaż w tej chwili nie wymyślę ile amper dawał.
_________________
Nasz pierwszy którym cieszy się ktoś inny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***