Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
GPS w kamperze
Autor Wiadomość
Jaga 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Fiat Ducato Dethleffs
Nazwa załogi: Andrzej i Jadzia
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Reda
Wysłany: 2017-02-22, 14:22   GPS w kamperze

Przymierzam się do zakupu GPS-a i jaki tu wybrać.
Chcę aby mapy były w miarę dokładne, prowadzące po drogach a nie bezdrożach, plany miast dokładne, informacje o przeszkodach na drodze, np. niski most czy wiadukt (opcja dla tirów).
To chyba podstawowe zadania tego urządzenia.
Proszę o podzielenie się informacjami jakie macie, jaki warto byłoby kupić.
Przeglądałam, sporo tego jest i wiem mniej niż wiedziałam.
Jaga
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
slawwoj 
Kombatant

Twój sprzęt: Laika x695 Ford
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Sie 2012
Piwa: 141/299
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2017-02-22, 14:34   

https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/570175

mam wersję trochę starszą 760 ale jest max zadowolony.
Ma wgrane kempingi ACSI i stelpatze, bezpłatną aktualizację, wygodne menu pozwalające na korzystanie w trakcie jazdy itd

no i Krzysiek w kółko nie gada "nowa będzie lepsza" albo "sręć w lewo"
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jaga 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Fiat Ducato Dethleffs
Nazwa załogi: Andrzej i Jadzia
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Reda
Wysłany: 2017-02-26, 16:50   

Dzięki Slawwoj za odpowiedź i radę.

No przecież na Białoruś i dalej do Finlandii nie mogę jechać z kiepskim urządzeniem.
Do zobaczenia
Jaga
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2017-02-26, 17:27   

Też mam model 760. Jest OK

Jedyne czego mi brakuje to możliwości wykluczania większej ilości dróg, tak aby np. prowadziła mnie tylko drogami głównymi.

Model 770 wydaje się jeszcze lepszy ;) aczkolwiek wybór dróg ma taki sam... :(
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janus 
weteran


Twój sprzęt: Pössl 4F 2,8 idTD "BILA DODAVKA"
Nazwa załogi: DorJanki
Dołączył: 25 Lis 2010
Piwa: 42/47
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2017-02-27, 19:45   

A z normalniejszego zakresu cenowego to może coś takiego?
http://vadimpacajev.com/n...lna-do-campera/
_________________
Pozdrawiamy:
Dorota i Janusz
www.pozadomem.y0.pl
Jeszcze sporo możemy, ale nic nie musimy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2017-02-27, 21:45   

Dla mnie to jest narzędzie pracy od lat, więc przerobiłem chyba połowę tego, co jest na rynku.

Najlepsza nawigacja na świecie to był Navigon, ale dedykowanych urządzeń już nie robią. Można sobie sprawić aplikację, ale jest dość droga a jak ostatnio potrzebowałem czegoś lepszego, to nie było możliwości darmowego testowania. Teraz jest, można sprawdzić za darmo przez tydzień: https://www.navigon.com/en/mobile-app/

Generalnie moim skromnym zdaniem w dzisiejszych czasach nie ma co kupować dedykowanego urządzenia. Te tanie z chin to straszne badziewie, a markowe jak Garmin czy Tom Tom to strasznie przepłacone są i więżą użytkownika w swoim ekosystemie jak produkty Apple.

Jak mi padła moja ulubiona nawigacja to po przejrzeniu na rynku sobie kupiłem na wyprzedaży jakiegoś taniego tableta za niecałe 40 funtów i z powodzeniem korzystam. W samochdozie może ekran byłby za duży, ale już w busie czy w ciężarówce wiekszy ekran to tylko zaleta.

Jak komuś naprawdę koniecznie zależy na opcjach dla ciężarówek i kamperów, to polecam sobie zainstalować Sygica: http://www.sygic.com/truck-gps-navigation/features chyba najfajniejsza nawigacja, droga, ale warta swojej ceny.

Ja natomiast od kilku lat korzystam z map here, dawniej nazywały się Nokia Here. NIe mają co prawda opcji podawania wymiarów pojazdu czy multidropu, ale jako podstawowa nawigacja działaja wyśmienicie, a dodatkowo są za darmo, więc stosunek jakości do ceny jest wyśmienity. Mapy bardzo dokładne, można sobie ściągnąć całe kraje albo tylko ich części żeby korzystąć off line, a jeśli jest internet to od razu ma się informacje o ruchu na żywo itd.

Testowałem też (nie pamiętam teraz nazwy) nawigacje oparte na open street map, kilka lat temu software pozostawiał nieco do życzenia, ale mapy były bardzo dokładne.

Także jeśli ja mogę coś polecić, to jak ktoś chce wydać trochę kasy to tablet + sygic. Jeśli chce mieć podstawową i niedrogą nawigację to tablet + nokia here.

A jak ktoś lubi rzeźbić to tablet + któraś z tych nawigacji na Open Street Map + nakładane na nią warstwy jakie komu są potrzebne (są i dla kamperów, i z wysokością wiaduktów i co komu potrzeba).

W każdej z tych opcji za cenę wypasionej nawigacji (jeśli kupujemy software) albo znacznie taniej (jak korzystamy z darmowych produktów) mamy coś, co nie tylko działa wyśmienicie jako nawigacja, ale pozwala poczytać książkę, sprawdzić internet czy pooglądać film.
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-02-28, 03:07   

Też polecam tableta i Sygic'a. Koder mnie dłuuugo przekonywał na tą nawigację bo używałem kilku innych w tym badziewnej AM. Teraz używam google map zamiennie z Sygic.
Kolega śmiga po Europie od lat z paczkami i też używa głównie google map. Ale z netem różnie w trasie. Dlatego jeszcze Sygic.
A Sygic oferuje dożywotnie aktualizacje, mapy całego świata (gdyby ktoś np. chciał wyskoczyć do Azji czy Ameryki, to ma), dodatkowo head up display, czy dashcam. Informuje o korkach itp. Ale do tego potrzebny internet. Ja kupiłem full wersje na cały świat z wszystkimi dodatkami jakie mieli. Warto. Spokój na całe życie.

Here nie polecam, bo to straszne gówno. Te nokia maps (dziś here) były fajne i może robiły jakieś wrażenie ale 10 lat temu. Dziś to byle co przy tym co jest na rynku. Interface to jakieś nieporozumienie. Mapy to co innego.
Z darmowych już dużo lepsze maps.me, które dodatkowo łykają pliki .kml
Głównie dla nich to mam.
To przydatne gdy mamy zrzucone mapy punktów do kml np. tą z punktami koguta, czy inne, albo "toalety" czy "woda pitna" z openpoi na dany kraj, a nie mamy zasięgu internetu aby poszukać gdzie tu zatankować po drodze wodę do naszego kamperka. Maps.me łyka te pliki i mamy wszytko zawsze offline. No ale to już jako dodatek.
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
KECZER 
weteran


Twój sprzęt: Gold Camper/Ford Transit. 2,0 TDCI-2006r.
Dołączył: 26 Mar 2007
Piwa: 61/4
Skąd: Józefów / Moskwa
Wysłany: 2017-02-28, 12:32   

janus napisał/a:
A z normalniejszego zakresu cenowego to może coś takiego?
http://vadimpacajev.com/n...lna-do-campera/


Mam Navitela
i w zeszlorocznej wyprawie na Bialorus sie dobrze sprawdzil
ma oddzielne (wgrane) oryginalne mapy Bialorusi, Rosji i Kazachstanu, bardzo szczegolowe
Jeden feler ze trzeba wtedy uzywac jezyka rosyjskiego, bo po polsku to slabo prowadzi (chyba slabe tlumaczenia)
:spoko
_________________
A teraz chwilowo w kraju ojczystym-
Koniec z ROSJA- ciekawe na jak dlugo.....???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mwservice 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2012
Piwa: 7/10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-02-28, 13:24   

Polecam Tomtom. Wiele lat korzystałem z Sygic na iPhone, ale z uwagi na mały ekran kupiłem Tomtom Go 610. Miał być tylko do kampera, ale używam codziennie, nawet w dojazdach do pracy. Sprzęt drogi, trochę wolno działa, ale poza tym same plusy:
- Rewelacyjne wytyczanie trasy, bez porównania do Sygica
- Świetny traffic (dożywotni), trzeba mieć tylko internet z telefonu przez BT, ale transfer minimalny;
- Jak jest duży korek, to nawet nie pyta, tylko wytycza inna trasę. Wiele razy oszczędziłem godziny na staniu w korku.
- Prosta obsługa - większość akcji to 2-3 kliknięcia w ekran. Urzekło mnie to. W Sygicu wyznaczenie trasy to mnóstwo leczącego klikania i niepotrzebnych potwierdzeń.
- Sam się uczy i proponuje trasy, na podstawie historii. Do kamperowania, to mało przydatne, ale na codzień super.
- Dożywotnia aktualizacja map i fotoradarów.

Nie ma możliwości ustawienia wysokości pojazdu, pewnie trzeba kupić jeszcze wyższą i abstrakcyjnie drogą wersję.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darsan 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: ducato 1 dethleffs
Dołączył: 08 Lip 2016
Skąd: sandomierz
Wysłany: 2017-02-28, 13:36   

Używałem Navigona, TomToma, i Larka ale ostatnio od ponad roku używam yanosika.

Informacja o radarach, patrolach a nawigacja bardzo dokładna nawet w małych miejscowościach prowadzi pod numer domu.

I tera od ponad roku nawigacja Lark ale z wgranymi mapami igo i automapa leży tylko w schowku jako ewentualnie zapas.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-02-28, 13:51   

Po latach.... mi tam wsio rawno.
Przerobiłem wiele różnych i nie ma idalnej, tym samym, to jak z lodówką, czy pralką, zmywarką mam w nosie jaka
Zawsze będą i lepsze i gorsze.

Napewno nie kupię odzielnego urządzenia, bo to kłopot o ile nie ma androida i wifi.

Człowiek robi się wygodny. Stare smarfony idealnie gdybym chciał mieć tylko nawigację się nadają.

A po co kupować jak każdy niemal tablet smartfon, ma wifi, modem, gps.

A to jaki moduł gps , czy najnowszy czy nie, :dupa tam, jak działa dobrze..
To tak jak z słuchaniem z Hifi po czterdziestce

Ps

Tytuł wątku bardzo mylący, GPS myślałem, że o rejestratorze i.... Gps mam jak wsiadam z byle telefonem w dzisiejszych czasach
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-02-28, 14:12   

Bronek dobrze piszesz. Wszystko zależy od...
Jak ktoś ma ciśnienie szybko i celnie dojechać, to potrzebuje wyszukanego urządzenia czy map. Jak komuś wisi czy dojedzie jutro czy za 2 dni albo za miesiąc, bo można i bez nawigacji. No może niech sobie świeci, jak ten TV na drugim końcu pokoju u niemal każdego obywatela płacącego lub nie podatek RTV.

Ja jak jeżdżę znajomymi mi drogami, to i tak włączam Sygica w trybie pokazywania bez wyznaczonego celu. Widzę czy nie ma wypadku albo czerwonej krechy, która oznacza korki. Ale najbardziej dlatego, że mam w desce, to co ma być ciemny ekran?

A no najważniejsza funkcja - robi "PIK" jak przekroczę prędkość o 2 mile. Tak ustawiłem, bo człowiek się zagapi, zagada albo cuś. Nie lubię płacić mandatów po Europie. W tej opcji noga z gazu automatycznie :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2017-02-28, 14:12   

toscaner napisał/a:
Here nie polecam, bo to straszne gówno. Te nokia maps (dziś here) były fajne i może robiły jakieś wrażenie ale 10 lat temu. Dziś to byle co przy tym co jest na rynku. Interface to jakieś nieporozumienie.


Co jest nie tak z interface do nokii? Prościutkie, przejrzyste działa...

Natomiast, jak sam zauważyłeś, mapy to rewelacja. ]
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-02-28, 14:30   

Nie pisałem, że mapy here to rewelacja, tylko "mapy to co innego".
Pisałem też, że interface apki Here na androida to nieporozumienie.

Zdecydowanie polecam, to co wymieniłem :spoko
Ale jak widzisz w temacie, każdy coś poleca, a założyciel tematu wybierze i tak to co sam zdecyduje. :ok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-02-28, 14:34   

Kamperem, na obcej ziemi dwia sprzęty i trzy programy
Np. Here lub Gogle, to na tablecie i obszar duży prawie jak mapa papierowa

Druga nawigacja, to smarfon z inną aktualnie jakimś oprogramowaniem Sygnic itp różnie zależy od fantazji. :!: Plus Yanosik w Polsce Waze za granicą.

Też ostrzeganie o prędkości obowiązkowo.
Normalnie po za miastem Yanosik. Duże w nim zmiany.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***