Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Antena nie lubi Hotbirda 13
Autor Wiadomość
Fordek 
stary wyga

Twój sprzęt: Eura Mobil PT 696 EB
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Piwa: 12/5
Skąd: Wyszków
Wysłany: 2017-04-08, 16:45   Antena nie lubi Hotbirda 13

Witam szanownych kolegów.

Antena nowa (Alden Skymatic 80 cm ) we Wrocławiu działała na Hotbird 13 a koło Warszawy już nie łapie. Łapie natomiast wszystkie pozostałe satelity -Astry, Thory itp. Co może jej dolegać ? Zmieniałem miejscówki, niebo czyste - a nie łapie :-/ . Pozostałe satelity łowi w 30 sekund.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
McGali 
stary wyga


Twój sprzęt: Burstner A550 C25 2.0E LPG
Nazwa załogi: GaliTeam
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Lip 2009
Piwa: 17/9
Skąd: EZG
Wysłany: 2017-04-08, 17:45   Re: Antena nie lubi Hotbirda 13

Fordek napisał/a:
Witam szanownych kolegów.

Antena nowa (Alden Skymatic 80 cm ) we Wrocławiu działała na Hotbird 13 a koło Warszawy już nie łapie. Łapie natomiast wszystkie pozostałe satelity -Astry, Thory itp. Co może jej dolegać ? Zmieniałem miejscówki, niebo czyste - a nie łapie :-/ . Pozostałe satelity łowi w 30 sekund.


Tak sobie myślę...., że może satelita HB być pomiędzy "krokami" mechanizmu góra-dół.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fordek 
stary wyga

Twój sprzęt: Eura Mobil PT 696 EB
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Piwa: 12/5
Skąd: Wyszków
Wysłany: 2017-04-09, 00:38   

I co z tym zrobić ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
McGali 
stary wyga


Twój sprzęt: Burstner A550 C25 2.0E LPG
Nazwa załogi: GaliTeam
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Lip 2009
Piwa: 17/9
Skąd: EZG
Wysłany: 2017-04-09, 08:19   

Fordek napisał/a:
I co z tym zrobić ?


Możliwości masz sporo do wyboru - inne ustawienie auta. użycie podpór, pompowanie poduszek lub ekstremalne :wyszczerzony: -upuszczenie powietrza na jednej osi. W antenach automatycznych jest także możliwość ustawienia anteny ręcznie. Gdyby w północnych rejonach polski także nie łapała satelity istnieje prawdopodobieństwo, że krańcówka mechanizmu dół -góra wyłącza się przed satelitą - tak gdybam :roll:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-04-09, 09:22   

O ile zdążyłem się zorientować, to antena szuka w pewnym algorytmie

I to można zmienić w ustawieniach o ile mamy do nich dostęp. Spis{b szukania, start z pozycji. Itp..

Tylko w tym przypadku coś mi nie pasuje.
:!:

SKORO ŁAPIE ASTRĘ to kąt elewacji ma dobry a ten jest chyba podobny dla Hotbirda? To raptem tylko kilka stopni w bok, bez zmiany pochylenia.

Czyli chyba nie o to chodzi?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 452/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2017-04-09, 09:25   

We Wrocławiu odbiera bo to jeszcze zachód, a Warszawa to już prawie Rosja , więc i warunki trudniejsze. Zawsze było tak, że im dalej na wschód i północ,tym większy problem z odbiorem , a od połowy 2015, jest jeszcze gorzej bo nastąpiło wtedy przejście z systemu kompresji DVB-S na DVB-S2. Poprawiło to jakość przesyłanego obrazu (na obszarach gdzie sygnał jest odpowiednio mocny), ale podniosło wymagania co do warunków odbioru.
Rozmiar anteny to jedno i niby teoretycznie te 80cm to dużo, ale czym innym jest odbiór z dobrze ustawionej anteny na budynku , a czym innym z samochodu.
Anteny automatyczne na kamperach mają regulację azymut-elewacja , nie maja jednak regulacji kąta skręcenia konwertera , a ten jest bardzo istotny przy odbiorze , zwłaszcza w trudniejszych warunkach, a jego prawidłowa wartość jest różna , w różnych miejscach odbioru . Zły kąt skręcenia konwertera potrafi obniżyć poziom sygnału o nawet 30-40%, a to dużo za dużo, aby liczyć na to, że przy jednym ustawieniu tego kąta, odbiór będzie jednakowo dobry w każdych warunkach . Poza tym, że prawidłowa wartość tego kąta zmienia się zależnie od miejsca w którym aktualnie się znajdujemy, to jeszcze sytuację może pogorszyć konkretna pozycja , w której stoi kamper . Jeżeli np. antena otworzy się i znajdzie satelitę , na bok pojazdu, a ten będzie stał lekko pod górkę, to automatycznie kąt względem satelity będzie większy i to może wystarczyć , aby poziom sygnału spadł poniżej progu działania.
Anteny kamperowe powinny mieć regulację kąta skręcenia konwertera i jego wartość powinna być ustawiana względem poziomu i korygowana zależnie od satelity i konkretnych współrzędnych geograficznych.
Wielokrotnie miałem tak, że pod domem antena odbierała nawet przez drzewa, a w podróży albo znajdowała satelitę, ale nie było kanałów HD, albo kręciła się jak głupia. Zdarzało się to nawet w takich przypadkach, w których teoretycznie jakość odbioru powinna być lepsza, czyli w Europie zachodniej. W większości przypadków pomagało wyskoczenie na drabinkę i skorygowanie kąta konwertera (trzeba sobie znaleźć jaki powinien być ten kąt dla konkretnych współrzędnych i ustawić względem poziomicy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-04-09, 09:43   

Po pewnym czasie , najczęście pod koniec sezonu, bez poziomowania kampera na czuja jak ptak wędrowny ręcznie koryguję.
Ta "nasza" budżetowa antena Giocamper ma cudowną możliwość w pełni ręcznych nastawów i dostę do ustawień.

Niestety na wiosnę zapominam....

Dużo tego
Np tu można poczytać przyda się http://www.swiatcyfrowejt...oradnik_04.html

Ostatnia kolumna to kąt skrętu

Astra to 6 stopni obok Hotbirda. ASTRA ma o wiele silniejszy sygnał

konwmoc1.jpg
Plik ściągnięto 10625 raz(y) 16,23 KB

ustawienia_anteny.jpg
Plik ściągnięto 28 raz(y) 29,59 KB

Ostatnio zmieniony przez Bronek 2017-04-09, 09:51, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2017-04-09, 09:49   

Dotarła do mnie informacja, że parę dni temu nastąpiły zmiany na HOTBIRD które powodują że niektóre anteny np. ALDEN nie potrafią wyszukać tego satelity. Nie miałem czasu zagłębić się w temat bo jestem na targach, ale w ALDEN podobno wystarczy zmienić jeden z parametrów. Być może Twoje problemy są spowodowane tą zmianą.
_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 452/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2017-04-09, 10:19   

Bronek napisał/a:
Po pewnym czasie , najczęście pod koniec sezonu, bez poziomowania kampera na czuja jak ptak wędrowny ręcznie koryguję.
Ta "nasza" budżetowa antena Giocamper ma cudowną możliwość w pełni ręcznych nastawów i dostę do ustawień.



Bronku, ale ustawiasz ten kąt , tak aby uzyskać najlepsze parametry odbioru, stając pod domem ....... jak pojedziesz do Grecji to i tak będzie to złe ustawienie.

Zwracam uwagę na ten kąt, bo jest to temat zazwyczaj pomijany (nawet przez producentów anten kamperowych) a ma on kluczowe znaczenie .
Konstrukcje takich anten zakładają pewien margines , który ma zapewnić wystarczającą jakość i siłę sygnału , na całym obszarze na którym mogą być użytkowane ...... i tak w zasadzie było , ale zmiany w sposobie nadawania ciągle żyłują parametry i ten margines zmniejszają.
Jak wiadomo sygnał TV SAT określają dwa podstawowe parametry, siła sygnału i jakość sygnału. Złe ustawienie kąta konwertera wpływa głównie na jakość , a tego nie poprawimy już wielkością anteny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 452/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2017-04-09, 10:57   

kaimar napisał/a:
Dotarła do mnie informacja, że parę dni temu nastąpiły zmiany na HOTBIRD które powodują że niektóre anteny np. ALDEN nie potrafią wyszukać tego satelity. Nie miałem czasu zagłębić się w temat bo jestem na targach, ale w ALDEN podobno wystarczy zmienić jeden z parametrów. Być może Twoje problemy są spowodowane tą zmianą.


To jest bardzo prawdopodobne. Różne anteny w różny sposób szukają i identyfikują konkretne satelity. Jeżeli taka identyfikacja jest robiona na podstawie jakieś określonego sygnału (np. fonia jakiegoś konkretnego kanału, czy jakiś sygnał identyfikacyjny na określonej częstotliwości) , a nastąpiły jakieś istotne zmiany w tym sygnale, to sterownik anteny może zwyczajnie sobie z tym nie poradzić.
Dobrym przykładem takiego przypadku, jest choćby problem z wyszukiwaniem satelitów, przez niektóre anteny, jaki wystąpił po wspomnianej przeze mnie powyżej zmianie systemu kopresji z DVB-S na DVB-S2. Ja musiałem do swojej anteny wymienić cały sterownik u producenta, bo nie obsługiwał DVB-S2 i zwyczajnie nie widział sygnału nadawanego po nowemu i nie był w stanie znaleźć tych satelitów , które tak nadają.

Jedna tylko uwaga, mianowicie ten powód jest prawdopodobny, ale tylko w przypadku kiedy antena nie odbiera w obecnej chwili sygnału z Hotbird w każdej lokalizacji.
Fordek pisze, że we Wrocławiu odbierała a w Warszawie już nie ..... jeżeli we Wrocławiu odbierał jeszcze przed zmianą , a ona nastąpiła po tym czasie , to ok ........ w takim przypadku teraz nie powinna odbierać również we Wrocławiu (i nigdzie indziej).
Fordek, jeżeli gdziekolwiek teraz uda Ci się odebrać sygnał , to ten trop jest błędny ....... jeżeli odbiór padł permanentnie, to powód zasugerowany przez Kaimara jest wysoce prawdopodobny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fordek 
stary wyga

Twój sprzęt: Eura Mobil PT 696 EB
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Piwa: 12/5
Skąd: Wyszków
Wysłany: 2017-04-09, 12:40   

Bardzo Wam dziękuję za konkretne bardzo trafne uwagi .
Doszedłem do wniosku że poza wejściem na dach kampera i rzuceniem okiem jak ustawiony jest kąt konwertera - to nic na razie nie będę robił. We wtorek ruszamy na Węgry to po drodze w kilku miejscach sprawdzę czy się sygnał pojawi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-04-09, 19:57   

Ja mam antenę OYSTERA SKY gdzie ten kąt jest ustawiany automatycznie i tak
1 obrót anteny
2 pochylenie
3 kąt konwertera
i gitara jak mówi Ferdek
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2017-04-09, 20:29   

Leszku, to chyba jesteśmy w domu po tym co napisał Kaimar. Prawdopodobnie mamy takie same anteny , i jeszcze w środę pod domem odbierałem wszystkie programy z hodbirta w piątek się spakowałeś złożyłem antenę odpaliłem auto i pojechaliśmy do Częstochowy na zlot . Na miejscu uruchamiam antenę a ona kręci się bez opamiętania. W piątek padało było bardzo pochmurnie więc uznałem że to wina bardzo złej pogody,ale w sobotę rano piękne słoneczko więc uruchamiam antenę ponownie ,i co dalej kicha.Dzisiaj wróciłem do domu i po zaparkowaniu odpalam antenę ,i dalej to samo.W sobotę przyjechał kolega z Gdańska i mówił mi że jego antena też nie może złapać sygnału . Jutro chyba pojadę do Krzyśka bo w środę wyjazd,chyba że nasz bardzo uczynny kolega Kaimar jutro napiszę nam co dokładnie musimy przestroic.
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Fordek 
stary wyga

Twój sprzęt: Eura Mobil PT 696 EB
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2014
Piwa: 12/5
Skąd: Wyszków
Wysłany: 2017-04-09, 22:01   

Dzięki Edwardzie za pocieszenie . Też miałem dzwonić jutro do Pana Krzysztofa .Pytać o dobrą radę ale jeżeli będziesz i uda Ci się to naprawić to bardzo proszę o informację - krok po kroczu co robić :?: . Załamany dzisiaj włączyłem Astrę 4,8 - ale na niej odkodowane są tylko programy rosyjskie . Chyba przez tydzień na Węgrzech przypomnę sobie podstawy rosyjskiego :lol: .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 452/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2017-04-09, 22:29   

I wszystko się składa . W nocy z 4 na 5 kwietnia dwa multipleksy dostępne na transponderach 110 i 119, zostały przełączone z DVB-S do DVB-S2. Dla multipleksu z transpondera 110 zmieniono również FEC z 5/6 na 3/4.
Obstawiam, że sygnał identyfikujący satelitę przestał być czytelny dla sterownika w Waszych antenkach. Jeżeli da się to zmienić w ustawieniach , jak pisał Kaimar, to temat szybki i prosty. Inaczej zmiana firmware , jak producent takie udostępni i sterownik umożliwia .
Ja miałem ten sam problem wcześniej ,z tego samego powodu (przejście z DVB-S na DVB-S2), ale sterownika nie dało się przeprogramować , dlatego producent wymieniał na nowe.

Kaimar pisze, że w antenach Alden wystarczy zmiana ustawień , więc pewnie nie będziesz Fordek musiał po rosyjsku oglądać :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***