Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak podróżować w kamperze z bez pasów?
Autor Wiadomość
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-04-26, 07:21   

W Czechach i na Słowacji dzieci do 12 lat nie mogą jechać z przodu nawet w podstawce.
Mieliśmy taki problem kiedy córka miała 11 lat jechaliśmy przez Słowację , zatrzymała nas policja i długo się tłumaczyłem z tej niewiedzy , jednak obyło się bez mandatu.

:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Ostatnio zmieniony przez Andrzej 73 2017-04-26, 07:49, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rademenez7 
początkujący forumowicz

Dołączył: 25 Kwi 2017
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-04-26, 07:43   

Dzięki, to super ważna informacja. A jak wygląda sprawa przewożenia dzieci na Węgrzech? Ktoś coś?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-04-26, 07:49   

Znalazłem takie info http://www.maluchy.pl/porada/228 wychodzi że pomyliłem się (dawno to było) zabrania się jechać dziecku do 12 roku.
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
martini44 
Kombatant


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 08 Paź 2010
Piwa: 72/171
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2017-04-26, 08:03   

Chyba jako nieliczny na tym forum przeżyłem wypadek kamperem, mimo zapiętych pasów ocknąłem się przed kamperem na kolanach a pasy nadal były zapięte tylko że bezemnie....jeśli podróżowałaby ze mną rodzinka w części mieszkalnej to napewno bym jej dzisiaj już nie miał.
Jedną z podstawowych wytycznych jakie sobie założyłem przy kupnie innego kamperka to były pasy bezpieczeństwa w części mieszkalnej na SOLIDNYM stalowym stelażu i teraz niema opcji aby ktokolwiek ze mną jechał bez zapiętych pasów. Dzieci siedzą w najmniej "konfliktowym" miejscu tak aby podczas zdarzenia tor latających lodówek, drabinek i innych cieżkich przedmiotów w miare ominęły dzieciaki.
_________________
możesz ufać i liczyć na innych ale przede wszystkim ufaj i licz na siebie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Powsinogi 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: bezkamperowo / namiotowo
Nazwa załogi: Powsinogi
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Kwi 2017
Piwa: 3/4
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-04-26, 09:04   

martini44 - brrr, aż ciary przeszły...

Co do pasów - dla nas przy kupnie kampera priorytetem było, by miejsca dla nas były z pasami.
Dzieciaki jada przypięte, siedzą przy stoliku. Dodatkowo wszyscy pilnują, by nic po kabinie nie latało. Zakaz trzymania czegokolwiek na stole, żadnych komórek, picia, absolutnie nic! Dzieciaki mają torbę przymocowaną stabilnie do boku siedzenia, tam jest picie i pogryzaki.
Mamy kampera zarejestrowanego na 6 osób, ale 4 miejsca z pasami. Nas jest 4, gdyby miał ktokolwiek więcej jeździć z nami - od razu montujemy solidne pasy.

Pies w kamperze jeszcze nie jechał. Pasów dla niego już nie mamy, będzie kontener. Musimy doczytać. Inna sprawa, że za granicę z psem to tylko w Czechy będziemy jeździć, dalej nie.
_________________
Pozdrawiamy
Powsinogi
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CAPOMAN 
weteran


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Maj 2014
Piwa: 37/34
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-04-26, 20:51   

Panowie- dla mnie również sytuacja jest oczywista- jeżeli pasy posiadamy - to pasów używamy i tyle. Dyskutowanie o przypadkach osób, które przeżyły bo... jechały bez zapiętych pasów jest bez sensu- bo i jaki to jest znikomy odsetek przypadków względem ilości osób, które jednak przeżyły i tylko dzięki zapiętym pasom.


Jednak wracając do tematu kolegi- pamiętajmy, że mówimy tutaj o starych sprzętach ponad 25 letnich... gdzie fabrycznie nie były montowane i koniec...


Rademenez7 w moim przypadku przerabiałem i przerabiam podobny problem jak ty teraz poruszasz.

Mam Ducato I z 91 r. gdzie mam tylko pasy w kabinie z przodu.
Przy okazji mam 3 dzieci (7,4,2) i to rzeczywiście jest problem.
Teraz dodatkowo jak sam zauważyłeś w zeszłym roku bodajże wszedł przepis dot. aut zabytkowych i przewozu dzieci poniżej 3 lat, bez fotelika- zakaz.

Niestety w moim przypadku 2 starszych jedzie przodem do kierunku jazdy na kanapie (aneks kuchenny)- bez pasów... bo ich nie mam (chociaż tutaj należy się małe sprostowanie bo to długa historia)

Natomiast najmłodszą córkę lokuję w foteliku zamontowanym z przodu i zapiętym w jedyne pasy, które mam wolne.

Innego wyjścia chyba nie ma.

Tak to wygląda niestety- miałem dwie kontrole w PL- i bez uwag- pojazd zabytkowy wyprodukowany przed 94 r i bez fabrycznych pasów w części mieszkalnej, więc bez uwag.
Z przodu- poduszki powietrznej to auto nie posiada :wyszczerzony:

WP_20160813_10_18_59_Pro - Kopia (640x361).jpg
Plik ściągnięto 5118 raz(y) 196,17 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CAPOMAN 
weteran


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Maj 2014
Piwa: 37/34
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-04-26, 20:58   

Teraz małe sprostowanie dot. pasów w moim aucie.

Pamiętam jak kupowałem mojego kampera- generalnie zarejestrowany na 8 osób i poprzedni właściciel chciał i zamontował tyle kompletów pasów ile teoretycznie mógł przewozić osób- czyli 8.

Nie pytaj mnie- gdzie i jak były zamontowane :gwm - swojego czasu miałem "drobny" remont kampera :wyszczerzony: i poniżej wklejam jedno zdjęcie, które mówi samo za siebie.

Poprzedni właściciel zamontował pasy min... do drewnianej kratownicy.... :gwm - czy to miało jakiś sens...?

Dlatego też zdecydowałem się na demontaż wszystkich "dodatkowych" pasów w części mieszkalnej i tyle- czyli mam tak jak fabryka wypuściła i koniec.

20141113_170950 (640x360).jpg
Plik ściągnięto 5105 raz(y) 203,52 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bazyli 
Kombatant
+125 punktów do życia po odpaleniu kampera


Twój sprzęt: T.E.C. Rotec 680G automat 196 KM
Nazwa załogi: Bartek/Magda/Kasia/Filip
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Mar 2011
Piwa: 195/183
Skąd: Lublin->BOTANIK
Wysłany: 2017-04-27, 11:51   

CAPOMAN napisał/a:
Poprzedni właściciel zamontował pasy min... do drewnianej kratownicy.... :gwm - czy to miało jakiś sens...?

:shock: :shock: :shock:
Chyba bezpieczniej było by ich wogle nie używać.....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2017-04-27, 13:20   

Nie wiem czy już ktoś o tym pisał, ale ... skoro z przodu masz pasy dla dorosłych, a chciałbyś usadzić z tyłu dzieci, to może pomyśl o fotelikach na ISOFIX i punktach mocowania tychże z jakiejś osobówki? Ja tak chciałem zrobić w zabytkowym Volvo - przykręcić do ściany dzielącej bagażnik od kabiny. W kamperze ściany nie ma, ale na pewno łatwiej zrobić solidną ramę na wysokość siedziska niż do ramion (górne mocowanie pasa 3 punktowego).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2017-04-27, 14:04   

CAPOMAN napisał/a:
Z przodu- poduszki powietrznej to auto nie posiada

A właśnie, a jeśli posiada, to dziecko przodek do kierunku jazdy w foteliku może jechać, czy nie ?
CAPOMAN napisał/a:
Natomiast najmłodszą córkę lokuję w foteliku zamontowanym z przodu i zapiętym w jedyne pasy, które mam wolne.

Moja Córka jeździ identycznie :-) Kilka kontroli było, brak zastrzeżeń. Dwoje starszych jeździ normalnie w części mieszkalnej, razem z Żoną, bez pasów, bo ich tam fabrycznie nie było.
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rademenez7 
początkujący forumowicz

Dołączył: 25 Kwi 2017
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2017-04-27, 18:06   

Dziękuję za rzeczową odpowiedź, wygląda na to, że mając już auto zarejestrowane na 6 osób mogę ale nie muszę zamontować pasy dla własnego bezpieczeństwa, tylko trzeba to zrobić sensownie i z głową - jak ma być prowizorka to rzeczywiście chyba już lepiej aby ich nie było.

Tak też zamierzam zrobić, małe dziecko będzie podróżować ze mną z przodu w kabinie w foteliku, 9 letni syn z żoną - z tyłu - jednak chciałbym aby oni też mieli jakieś zabezpieczenie w postaci pasów. Myślę że udam się do jakiegoś warsztatu z pytaniem co sensownego można zrobić w tej sprawie aby chociaż trochę poprawić bezpieczeństwo i aby nie była to prowizorka. Oryginalnie tam raczej nie znajdę miejsc do kotwiczenia pasów, chociaż powiem, że widziałem gdzieś w necie ten sam rocznik co mój z rzekomo seryjnie montowanymi pasami biodrowymi dla pasażerów podróżujących przodem, więc będę sprawdzać.

Kolega z forum napisał mi też, że przy rejestracji diagności nie widzią żadnego problemu z własnymi przeróbkami pasów, bo ten rocznik nie musi mieć pasów więc go nie interesuje czy są z tyłu pasy czy nie.

Problem jest jak mamy odwrotnie - chcemy zwiększyć liczbę miejsc w naszym kamperze - tutaj żadne samoróbki, bez specjalistycznych kwitów nie przejdą.


Zastanawiam się tylko czy będę mógł tak podróżować do Chorwacji - małe 2,5 roczne dziecko z przodu w foteliku, 9latek i żona z tyłu na kanapie. :-/


CAPOMAN napisał/a:
Teraz małe sprostowanie dot. pasów w moim aucie.

Pamiętam jak kupowałem mojego kampera- generalnie zarejestrowany na 8 osób i poprzedni właściciel chciał i zamontował tyle kompletów pasów ile teoretycznie mógł przewozić osób- czyli 8.

Nie pytaj mnie- gdzie i jak były zamontowane :gwm - swojego czasu miałem "drobny" remont kampera :wyszczerzony: i poniżej wklejam jedno zdjęcie, które mówi samo za siebie.

Poprzedni właściciel zamontował pasy min... do drewnianej kratownicy.... :gwm - czy to miało jakiś sens...?

Dlatego też zdecydowałem się na demontaż wszystkich "dodatkowych" pasów w części mieszkalnej i tyle- czyli mam tak jak fabryka wypuściła i koniec.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lwojtek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs T6501 Advantage Elegance
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Kwi 2017
Piwa: 7/2
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-04-27, 19:04   

Rademenez7 napisał/a:



Zastanawiam się tylko czy będę mógł tak podróżować do Chorwacji - małe 2,5 roczne dziecko z przodu w foteliku, 9latek i żona z tyłu na kanapie. :-/
[/quote]

3. Proszę o informacje na temat możliwości przewozu dziecka na przednim siedzeniu w foteliku skierowanym przodem do kierunku jazdy w pojeździe wyposażonym w poduszkę powietrzną.

Zgodnie z artykułem 163 chorwackiej Ustawy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym (Zakon o sigurnosti prometa na cestama, Narodne Novine 67/08, 48/10, 74/11) na przednim siedzeniu mogą być przewożone tylko dzieci do lat 2 i to jedynie w przypadku, gdy samochód nie ma poduszki powietrznej lub gdy jest ona wyłączona. Fotelik powinien być ustawiony w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy i przymocowany pasem bezpieczeństwa z trzema punktami zakotwiczenia lub przy pomocy specjalnych zapięć.
Dzieci starsze (2-5 lat) mogą być przewożone tylko z tyłu, w specjalnych fotelikach przymocowanych pasami lub specjalnymi zapięciami.

Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą być przewożone tylko z tyłu na specjalnych siedziskach (podstawkach) przystosowanych do ich wzrostu, tak by mogły zapiąć się pasem bezpieczeństwa z trzema punktami zakotwiczenia. Jeżeli dziecko jest zapięte dwupunktowym pasem bezpieczeństwa, siedzisko nie jest obowiązkowe.

cytat ze strony
http://www.zagrzeb.msz.go...?printMode=true
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***