Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia
Autor Wiadomość
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-10-25, 21:18   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Wielkie beczki stojące w korytarzach, którymi jeżdżą samochody z turystami są puste. Wino nie lubi drgań i hałasu. Z jednej ze ścian wypływał wielki wodospad, ginąc gdzieś pod nogami. Wapienie w wodospadzie przypominały tureckie Pamukkale. Do korytarzy nie da się wjechać kamperem, ponieważ przy bramie wjazdowej jest ograniczenie wysokości do 2,7 m. Blaszaczki pewnie sobie poradzą, ale alkowy już nie. Milestii Mici jest o wiele bardziej przytulna niż mocniej skomercjalizowana Cricova. Ceny wina też są niższe. Ponadto, jak tłumaczył mi Gheorghe, wino z Milestii Mici jest robione w sposób naturalny, bez chemii. Co ciekawe wielcy tego świata dywersyfikują swoje kolekcje wina trzymając je zarówno w Cricovej, jak i w Milestii Mici. Tylko gdzie tu miejsce na spontaniczność. Jeżeli zachce mi się napić wina, to zanim sprowadzą je z mojej skrytki w mołdawskiej piwnicy, to chęć dawno już minie.
Koordynaty parkingu przy Milestii Mici: N-46.92192; E-28.82007.

11 Mołdawia. Piwnice z winem w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 142,94 KB

12 Mołdawia. Piwnice z winem w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 113,51 KB

13 Mołdawia. Wodospad w piwnicach z winem w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 44 raz(y) 219,45 KB

14 Mołdawia. Prywatne kolekcje win w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 230,83 KB

15 Mołdawia. W piwnicach z winem w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 203,91 KB

16 Mołdawia. Płaskorzeźba przedstawiająca Dionizosa w piwnicach Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 147,07 KB

17 Mołdawia. Piwnice z winem w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 31 raz(y) 178,87 KB

18 Mołdawia. Sklep firmowy w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 33 raz(y) 157,64 KB

19 Mołdawia. W sklepie firmowym w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 152,06 KB

20 Mołdawia. Sklep firmowy w Milestii Mici..JPG
Plik ściągnięto 34 raz(y) 182,16 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-10-30, 21:47   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Stolica Mołdawii, Kiszyniów, jest miastem łączącym europejskość oraz wschodni harmider. Przy głównej ulicy, bulwarze Stefan cel Mare si Stant, znajduje się parlament, siedziba rządu, pałac prezydencki, ministerstwa, Łuk Triumfalny i wiele obiektów kulturalnych, miejskich i handlowych. Budynki rządowe są nieogrodzone, można swobodnie do każdego podejść. Czasami pojawi się patrol Policji. W przeciwieństwie do naszego kraju wyraźnie brak tutaj dystansu ( czy raczej strachu ) rządzących do zwykłych obywateli. W części handlowej reprezentacyjnego bulwaru znajdują się dziesiątki kantorów wymiany walut. Jest to charakterystyczny element każdego biednego kraju. Wiele rodzin utrzymuje się z przelewów walutowych przesyłanych do kraju przez pracujących za granicą Mołdawian. Płynące tą drogą do Mołdawii dewizy stanowią również liczącą się pozycję w budżecie kraju.

1 Mołdawia. Kiszyniów. Budynek Parlamentu..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 193,55 KB

2 Mołdawia. Kiszyniów. Budynek Parlamentu..JPG
Plik ściągnięto 28 raz(y) 183,82 KB

3 Mołdawia. Kiszyniów. Ministerstwo Rolnictwa..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 209,35 KB

4 Mołdawia. Kiszyniów. Pałac Prezydencki..JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 214,04 KB

5 Mołdawia. Kiszyniów. Siedziba rządu..JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 163,55 KB

6 Mołdawia. Kiszyniów. Łuk Triumfalny..JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 159,04 KB

7 Mołdawia. Kiszyniów. Jeden z licznych kantorów na głównej arterii miasta..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 208,29 KB

8 Mołdawia. Kiszyniów. Walutę można wymienić dosłownie co krok..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 215,86 KB

9 Mołdawia. Kiszyniów. Budynek Teatru Narodowego..JPG
Plik ściągnięto 40 raz(y) 166,53 KB

10 Mołdawia. Kiszyniów. Ratusz..JPG
Plik ściągnięto 34 raz(y) 157,66 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-10-30, 22:25   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

W centrum Kiszyniowa trudno znaleźć sensowne miejsce na zaparkowanie kamperka. Ostatecznie zdecydowałem się na zaparkowanie na wielkim parkingu przy centrum handlowo-rozrywkowym Mall Dova przy ul. Bulevardul Dacia. Parking jest bezpłatny i strzeżony przez strażników w mundurach podobnych do amerykańskich policjantów. Jazda samochodem po Kiszyniowie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Szeroka czteropasmowa jezdnia. Nad jezdnią co pewien czas konstrukcje takie, jak dla naszych systemów viaTOLL. Na tych kratownicach, nad każdym pasem ruchu, umieszczony jest radar i wielka lampa błyskowa. Wszystkie te flesze co chwila błyskają robiąc zdjęcia kierowcom ignorującym ograniczenia prędkości. Coś fantastycznego, jak na dyskotece. Przy takiej ilości zdjęć dokumentujących popełnienie wykroczenia, ich weryfikacja i wysłanie wezwania do zapłaty mandatu, wymagałoby zatrudnienia kilkutysięcznej armii urzędników. Dlatego nikt się tym nie przejmuje. Kierowcy jeżdżą jak chcą, a radary radośnie sobie błyskają. Oryginalne są również przejścia podziemne. Długie, nieoświetlone, ale czyste tunele, na końcu których znajdują się zamykane kraty. Przy wejściu do jednego z takich tuneli zauważyłem żebrzącego mnicha w pełnym umundurowaniu. Czarny habit, czapka, okazała broda, a w ręku spory plik banknotów. Jak mi wytłumaczyli miejscowi, mnisi zbierają w ten sposób pieniądze dla swoich monastyrów. W Mołdawii rozdział kościoła od państwa traktowany jest widać bardzo poważnie.

108 Mołdawia. Kiszyniów. Pomnik poświęcony żołnierzom radzieckim i hotel Kiszyniów..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 146,94 KB

111 Mołdawia. Kiszyniów. Przejścia podziemne są tu chyba zamykane na noc..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 177,99 KB

113 Mołdawia. Kiszyniów. Widać, że stolica..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 217,85 KB

114 Mołdawia. Kiszyniów..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 203,2 KB

119 Mołdawia. Kiszyniów..JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 156,56 KB

123 Mołdawia. Kiszyniów. Cieżarówki ZIŁ..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 242,96 KB

124 Mołdawia. Kiszyniów. Niezniszczalny ZIŁ..JPG
Plik ściągnięto 26 raz(y) 227,48 KB

129 Mołdawia. Kiszyniów. Katedra prawosławna..JPG
Plik ściągnięto 28 raz(y) 144,52 KB

133 Mołdawia. Kiszyniów. Pomnik Stefana Wielkiego..JPG
Plik ściągnięto 28 raz(y) 231,48 KB

137 Mołdawia. Kiszyniów..JPG
Plik ściągnięto 38 raz(y) 174,41 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Piotruś 
zaawansowany

Twój sprzęt: ducato L4H2
Nazwa załogi: PiotrAsie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Gru 2012
Piwa: 22/41
Skąd: Konstancin-Jeziorna
Wysłany: 2017-10-31, 13:38   

STRUSIE - napiszcie, gdzie konkretnie jest to cudowne miejsce. Chętnie odwiedzę je przy następnym pobycie w Mołdawii.

To miejsce jest w Butuceni. Agropensiunea "RESEDINTA ROTUNDU"
Może komuś się przyda ,naprawdę warto.
Nie wiem MER-lin czy zwróciłeś uwagę na kamyczki na drodze,widać na nich odciśnięte muszelki.
Od Gospodarza właśnie dowiedzieliśmy się że stąpamy po dnie dawnego Morza Sarmackiego.
Relacja super :pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-10-31, 15:11   

Dziękuję za namiary. Na pewno skorzystam. Taki kamyczek z Butuceni uwieczniłem na zdjęciu. :spoko

091 Mołdawia. Butuceni. Tu kiedyś było dno morza..JPG
Plik ściągnięto 42 raz(y) 235,93 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-01, 16:16   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Czas wziąć byka za rogi i wyruszyć do Naddniestrza. Przed wyjazdem z Polski naczytałem się w Internecie, jakie to problemy czekają cudzoziemca na granicy Naddniestrza, a samo państwo jest ekspozyturą otchłani piekielnych na Ziemi. Nie wiedząc co mnie czeka postanowiłem kampera zostawić po mołdawskiej stronie i na razie zwiedzić tylko Tyraspol. Na mojej mapie przygraniczne miasto Bender jest po stronie mołdawskiej. Wszyscy Mołdawianie twierdzili jednak, że Bender jest już po naddniestrzańskiej stronie granicy. I jak się okazało mieli rację. Pojechałem drogą R2 prowadzącą z Kiszyniowa do Bender. Dojechałem tak do szlabanu mołdawskiej Policji czy Straży Granicznej. Nie jest to jeszcze granica, tylko wstępny punkt kontrolny. Chłopaki na szlabanie pytają dokąd jadę. Są zdziwieni, że do Tyraspola. Po co? Na pewno chcesz tam jechać? Pytam, czy mogę zostawić u nich kampera. Niestety nie, ale kawałek dalej widać stację paliw Lukoil, nadal po stronie mołdawskiej. Chłopaki ze szlabanu radzą, aby tam zostawić kampera, pogadać z obsługą, aby miała sprzęt na oku i będzie dobrze. Na Lukoil nikt nie robi problemów. Zamykam kampera, żegnam się z nim i idę na drugą stronę jezdni, aby złapać marszrutkę do Tyraspola. Rozklekotany bus staje na pierwsze machnięcie. Do granicy jest jakieś 300 metrów. Kierowca pyta, kto nie ma przepustki. Nie mam ja i jeszcze dwie osoby. Mamy iść do baraku po przepustki, a kierowca poczeka na nas. W baraku kilka okienek, wszystko idzie sprawnie. Słyszę, jak funkcjonariusze pytają o nazwisko osoby, do której się jedzie, jej adres, czas i powód pobytu. Zastanawiam się, co ja im powiem. Moja kolej. Trafiłem przed oblicze ładnej, młodej blondynki. Bierze paszport. Pyta, gdzie jadę. Do Tyraspola. Do kogo. Do nikogo. Na jeden dzień zwiedzić miasto. Miły ( naprawdę ) uśmiech panienki z okienka. Mówi, że daje mi wizę na trzy dni. W paszport nie wbijają mi żadnych stempli. Wiza jest ładnie wydrukowana na karteczce, po rosyjsku i angielsku. Bus na nas czeka. Podjeżdżamy do szlabanu. Pogranicznika nie interesują paszporty, tylko wizy. Żadnych celników. Na rogatkach Bender, pod siatką masującą, stoi transporter opancerzony i uzbrojony żołnierz. Witamy w Naddniestrzu.

183 Naddniestrze. Dworzec kolejowy w Tyraspolu..JPG
Plik ściągnięto 31 raz(y) 169,15 KB

184 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 34 raz(y) 133,75 KB

186 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 196,12 KB

187 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 203,67 KB

204 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 38 raz(y) 166,5 KB

208 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 31 raz(y) 165,18 KB

213 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 199,68 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-01, 16:44   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Dworzec kolejowy i autobusowy w Tyraspolu są obok siebie. Idąc od dworca do głównej ulicy miasta, 25 Października, mija się jeden z dwóch sklepów firmowych słynnej wytwórni koniaków Kvint. Niestety płacić można tylko w rublach naddniestrzańskich lub kartami rosyjskich banków. Poza tym i tak trudno coś kupić. Cichutko i pokornie stoi długa kolejka. Za ladą jedna dziewczyna obsługuje ukraińskich przemytników. Maja wielkie torby z dziesiątkami 1,5 litrowych butelek PET. Dziewczę za ladą precyzyjnie, kubkiem z podziałką, nalewa przez lejek do tych butelek bimberek ( przecież nie koniak ). Jak wracałem widok w sklepie był ten sam, tylko inni Ukraińcy z butelkami brali zaopatrzenie.
Ruch uliczny w centrum Tyraspola ma natężenie, jak w Polsce w latach 60-tych. Ludzi też prawie nie widać. Kilku podobnych do mnie turystów. Miastem rządzi firma Sheriff. Jest właścicielem sklepów, domów i chyba mieszkańców. Miejscowy stadion wygląda jak ogród w stylu francuskim. Wielki, nowoczesny i piękny. Strzeżony całą dobę. Należy do firmy Sheriff. Nie wpuszczają tu jednak zwykłych kibiców, a tylko starannie wybrane osoby. Miasto sprawia posępne wrażenie. Jest smutno, chociaż ludzie są życzliwi, chętnie udzielają informacji. Na koniec spotkał mnie niemiły zgrzyt. Chodziłem po stanowiskach busów szukając pojazdu do Kiszyniowa. Przy jednym ze słupków siedziało kilku obdartych gości, jak się okazało samozwańczych taksówkarzy. Pytają, czego szukam. Busa do Kiszyniowa. A po ch… chcesz jechać do Kiszyniowa, zatroskał się jeden z gentelmanów. Potem pyta mnie skąd jestem. Mówię, że z Polski. Na co słyszę: Polska to k.... Wolałem nie dyskutować o prawdziwości tej oceny. Sądzę, że polska polityka zagraniczna zaczyna przynosić takie właśnie owoce.

188 Naddniestrze. Sklep firmowy wytwórni koniaków Kvint w Tyraspolu..JPG
Plik ściągnięto 33 raz(y) 221,28 KB

189 Naddniestrze. Sklep firmowy wytwórni koniaków Kvint w Tyraspolu..JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 207,7 KB

191 Naddniestrze. Główna ulica Tyraspola..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 233,85 KB

195 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 161,04 KB

200 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 184,5 KB

202 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 35 raz(y) 184,31 KB

203 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 44 raz(y) 212,64 KB

205 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 29 raz(y) 146,49 KB

207 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 31 raz(y) 209 KB

209 Naddniestrze. Tyraspol..JPG
Plik ściągnięto 28 raz(y) 200,68 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
emeryl 
zaawansowany


Twój sprzęt: Hymer Swing 494
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Kwi 2013
Piwa: 21/46
Skąd: Łęczna
Wysłany: 2017-11-01, 16:50   

Za odwagę :pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-01, 16:56   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Chciałby jeszcze opisać pewną sytuację obrazującą, że każdy, nawet najbardziej szczelny system, da się oszukać. Wracałem marszrutką z Tyraspola. Dyspozytorka przyszła do kierowcy i dała mu dokument, na którym m. in. była wyszczególniona ilość pasażerów ( bilety można było kupić tylko w kasie na dworcu ). Pada hasło odjazd. Ruszamy. Za zakrętem kierowca zatrzymuje się, a do busa wskakuje czterech młodzieńców. Robią zrzutkę i dają pieniądze kierowcy. Kierowca chowa gotówkę do kieszeni i nie wydaje biletów. Wjeżdżamy do Bender. Kierowca zwalnia, chłopaki wyskakują z busa, ale zostawiają swoje plecaki. Za chwilę jesteśmy na dworcu. Przychodzi dyspozytor. Odbiera listę pasażerów. Dopisuje nowe osoby, wpuszcza pasażerów. Każe wszystkim usiąść i podlicza, czy zgadza się globalna ilość osób. Ruszamy. Za zakrętem kierowca zwalnia, a do busa wskakują pozostawieni przed wjazdem na dworzec młodzieńcy. Po prostu inny świat.
_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-05, 19:55   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Po szczęśliwym powrocie z przeszłości ( Naddniestrza ) ruszyłem na południe Mołdawii. Drogi w środkowej Mołdawii były w dosyć dobrym stanie. Dało się po nich jeździć bez większego stresu. Jednak Gagauzja okazała się drogowym koszmarem. Do Comratu było jeszcze w miarę znośnie, tzn., że jadąc slalomem można było ominąć większość dziur w jezdni. Po nieudanej próbie odnalezienia, podobno licznej, Polonii w Comrat, stwierdziłem, że pojadę nad jeziora w okolicy Cahul. Jednak horror drogowy w tym ostatnim mieście skłonił mnie do powrotu do Rumunii. W całym Cahul ( trochę pobłądziłem próbując wyjechać z miasta ) wszystkie ulice miały tak głębokie i liczne dziury w nawierzchni, że asfalt był do nich tylko dodatkiem. Nie było możliwości ominąć tych dziur. Nawet naloty dywanowe z II Wojny Światowej nie spowodowałyby takich zniszczeń. Kamper to nie osobówka. Zawieszenie twarde, kubki i talerze dzwonią, wszystko się trzęsie. Nie da się bezboleśnie jechać po dziurach głębokości 30 cm. Droga z Cahul do granicy, to wąska, rozpadająca się jezdnia. Na granicy kolejka. Pogranicznik, przez znane mi już urządzenie, długa bada moje prawo jazdy. Celnik bierze mnie na kanał. Chodzi, ogląda, świeci latarką, szuka. W końcu wszedł do środka. Pokazuję mu właz w podłodze do zbiornika z wodą czystą, drugi do zbiornika z wodą szarą. Potem otwieram właz do luku, w którym zamontowany jest piec i pompa wody. Popatrzył na ta plątaninę rurek i kabli, pomyślał i zrezygnowany mówi, jedź.

215 Mołdawia. Gagauzja..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 173,31 KB

216 Mołdawia. Gagauzja..JPG
Plik ściągnięto 34 raz(y) 214,01 KB

218 Mołdawia. Gagauzja..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 194,96 KB

219 Mołdawia. Taki jest stan większości dróg w tym kraju..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 210,34 KB

220 Mołdawia. Ulica w Cahul..JPG
Plik ściągnięto 31 raz(y) 189,47 KB

221 Mołdawia. Ulica w Cahul..JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 214,09 KB

222 Mołdawia. Ulica w Cahul. Inne ulice były dokładnie w tym samym stanie..JPG
Plik ściągnięto 33 raz(y) 216,05 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
drwoy 
zaawansowany
Woytek

Twój sprzęt: Hymer T 572c
Nazwa załogi: Kamperik
Dołączył: 15 Gru 2015
Piwa: 6/40
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2017-11-05, 23:32   

Super wyjazd i super relacja.
_________________
Pozdrawiam Woytek


------------------------------------------------
Wyższe wykształcenie może mieć każdy, podstawowe niekoniecznie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mireks5013 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Adria 600 stp family
Dołączył: 14 Wrz 2017
Piwa: 5/1
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-06, 09:57   

Relacja z podróży jest wspaniała i na czasie, bowiem w przyszłym roku wybieram się właśnie do Mołdawii,. Pewnie tak samo zrobię i do Naddniestrza pojadę miejscowym środkiem transportu.
Dziury w drogach mnie nie przerażają bo w czasie podróży motocyklem nad jezioro Bajkał, takimi i gorszymi drogami przejechałem tysiące kilometrów.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-06, 20:19   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Po rumuńskiej stronie granicy pogranicznik spojrzał w paszport i mówi, aby czekać na celnika. Przyszedł celnik. Młody chłopak, świetnie mówiący po angielsku. Pyta ile wiozę alkoholu. Wyszło mi parę litrów piwa i kilka kartonów wina. Celnik w krzyk, że mogę przewieźć tylko 4 litry alkoholu. Trudno, będę więc stał na granicy, aż wypiję. Potem pokazał mi na mapie jakąś wioskę i powiedział, że stoi tam patrol celników. Jak mnie zatrzymają mam mówić, że wiozę 4 litry alkoholu. Witamy w Rumunii, ciao. Celnicy owszem, stali, ale mnie nie zatrzymywali. Moim najbliższym celem jest Delta Dunaju. Mogę przepłynąć promem Dunaj w Galati, lub pojechać drogą do najbliższego mostu nadkładając ponad 100 km. Wybieram drugą opcję, ale na razie cumuję na nocleg na miłej stacji paliw w Galati.

223 Rumunia. Nufaru. Delta Dunaju..JPG
Plik ściągnięto 39 raz(y) 146,14 KB

224 Rumunia. Nufaru. Delta Dunaju..JPG
Plik ściągnięto 45 raz(y) 159,5 KB

225 Rumunia. Delta Dunaju..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 101,45 KB

226 Rumunia. Delta Dunaju..JPG
Plik ściągnięto 39 raz(y) 155,12 KB

227 Rumunia. Delta Dunaju..JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 133,38 KB

228 Rumunia. Delta Dunaju..JPG
Plik ściągnięto 43 raz(y) 213,32 KB

229 Rumunia. Delta Dunaju..JPG
Plik ściągnięto 35 raz(y) 216,21 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-07, 21:37   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Dunaj tworząc Deltę Dunaju rozdziela się na trzy główne odnogi: północną Chilia, środkową Sulina i południową Sfantu Gheorghe. Pomiędzy nimi rozciąga się sieć zarośniętych szuwarami przesmyków i kanałów. Początkowo planowałem przepłynąć promem przez Sulinę do Ilganii de Jos, a potem pojechać na kemping w Crisan. Niestety, okazało się, że za wsią Partizani droga jest obecnie zamknięta dla ruchu kołowego i do Crisan nie można dojechać. Postanowiłem więc zrealizować wariant "B" i popłynąć statkiem wycieczkowym z Tulcea do leżącej przy ujściu środkowej odnogi Dunaju do Morza Czarnego Suliny. W centrum Tulcea i przy przystani ludzi było więcej niż na Krupówkach w sezonie zimowym. O zaparkowaniu samochodu można było tylko pomarzyć. Parking przy przystani pełny, a jego cena przewyższyłaby koszt rejsu, który łącznie trwa 8 godzin. W zaistniałej sytuacji pozostawał jeszcze trzeci wariant, podjechać do portu w miejscowości Mahmudia, nad południową odnogą i tam wsiąść na statek. Mahmudia okazała się zakurzoną dziurą z aspiracjami do kurortu, a port kawałkiem rozpadającego się nabrzeża. Statki wycieczkowe zatrzymywały się tutaj, ale nie pływały we wszystkie dni tygodnia. Oczywiście rejsów nie było w dniu, w którym ja tam przybyłem. Pojechałem więc do skansenu Delty Dunaju znajdującego się przed Tulceą, na którego parkingu spędziłem spokojną noc.

230 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 38 raz(y) 155,89 KB

231 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 180,42 KB

232 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 34 raz(y) 157,04 KB

233 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 33 raz(y) 206,43 KB

236 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 137,81 KB

237 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 150,21 KB

239 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 40 raz(y) 152,64 KB

240 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 38 raz(y) 218,68 KB

241 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 39 raz(y) 124,59 KB

244 Rumunia. Tulcea, skansen..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 116,02 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MER-lin 
stary wyga


Twój sprzęt: Ford Transit
Nazwa załogi: Ewa i Marek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Paź 2009
Piwa: 44/9
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-11-08, 18:07   Mołdawia, Republika Naddniestrzańska, Rumunia

Jadąc z Tulcea w kierunku Constanty warto w miejscowości Babadag odbić w kierunku wsi Enisala. Znajdują się tam ruiny twierdzy Heracleea założonej przez Bizantyjczyków. Z twierdzy zostały wprawdzie tylko mury zewnętrzne. Ze wzgórza zamkowego roztacza się jednak piękny widok na Deltę Dunaju oraz jezioro Razim, które jest dawną zatoką morską, obecnie niemal całkowicie odciętą wąską, piaszczystą mierzeją. U podnóża zamku znajduje się parking i bezpłatne WC. Można wyprowadzić kota oraz uzupełnić wodę. Szczególnie ta druga czynność jest bardzo istotna, ponieważ zdobycie wody do kampera nie jest w Rumunii takie łatwe.

1 Rumunia. Delta Dunaju. Zamek Enisala..JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 147,97 KB

2 Rumunia. Delta Dunaju. Zamek Enisala..JPG
Plik ściągnięto 32 raz(y) 194,08 KB

3 Rumunia. Delta Dunaju. Zamek Enisala..JPG
Plik ściągnięto 26 raz(y) 206,63 KB

4 Rumunia. Delta Dunaju. Zamek Enisala..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 210,92 KB

5 Rumunia. Delta Dunaju. Zamek Enisala..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 178,04 KB

6 Rumunia. Delta Dunaju. Zamek Enisala..JPG
Plik ściągnięto 34 raz(y) 177,82 KB

7 Rumunia. Delta Dunaju. Panorama okolicy z zamku Enisala..JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 183,95 KB

8 Rumunia. Delta Dunaju. Panorama okolicy z zamku Enisala..JPG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 208,29 KB

9 Rumunia. Delta Dunaju. Panorama okolicy z zamku Enisala..JPG
Plik ściągnięto 34 raz(y) 184,98 KB

_________________
Hakuna matata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***