Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasza Grecja 2017 - okiem drona
Autor Wiadomość
Seweryno1983 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato '92 Adria
Dołączył: 12 Wrz 2017
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2017-12-09, 22:44   

Piękne widoki i super montaż.
Pozdrowienia dla sąsiada.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
OMEGA 
weteran

Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINIE 4,9
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lip 2007
Piwa: 40/52
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2017-12-09, 23:30   

Nawet nie zwróciłem uwagi a to też mój sąsiad , pozdrawiam super filmik, piwo postawiłem wcześniej. :spoko
_________________
Marian

za stary by pracować , za młody by umierać , za to akurat do podróży bliskich i dalekich.
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=10387
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mich007 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ford Transit Challenger Genesis 172
Dołączył: 13 Paź 2016
Piwa: 22/2
Skąd: Łaziska Górne
Wysłany: 2017-12-09, 23:32   

Pozdrawiam sąsiadów...może jakiś spocik? ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 449/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2017-12-10, 11:58   

Wszyscy chwalą, rozpływając się w zachwytach .....więc ja dla odmiany zganię :szeroki_usmiech
Ale spokojnie wszystko z OGROMNĄ dozą sympatii, bo bardzo mi się podoba, że sprzętu nie boisz się używać i że wzbogacasz wspomnienia z wakacji ujęciami z powietrza :spoko
Ja tylko kilka uwag praktycznych , które jeżeli odbierzesz pozytywnie to sądzę że pomogą Ci w doskonaleniu wcale nie łatwej sztuki filmowania z drona.
Tak może w punktach bez zbytniego rozpisywania się :
1. Ujęcia stanowczo za krótkie, potencjalny widz , zwłaszcza ten , który filmowanych miejsc nie zna , powinien mieć trochę czasu , aby się przyjrzeć, zanim wskoczy nowe ujęcie. Lepiej mniej ujęć a lepiej wykadrowanych niż zbiór szybko zmieniających się slajdów.
2. Przy filmowaniu z drona należy unikać w miarę możliwości kadrowania panoramy , czyli obrotu na boki wokół osi pionowej. Powstają wtedy zazwyczaj takie charakterystyczne szarpane ujęcia, które źle się ogląda i które mocno psują płynność filmu. Jest taka pokusa, aby pokazać od razu wszystko co znajduje się wokół drona , ale zamiast tego można przecież zrobić kilka ujęć z różnych kierunków . Generalnie najlepiej wychodzą ujęcia z przelotu po prostej nad obiektem , który chcemy pokazać , lub najazd na obiekt .
Jeżeli już koniecznie chcemy taki obrót zrobić, to lepiej w locie po łuku, czyli zmniejszamy prędkość postępową i delikatnie skręcamy dronem, ważne aby jednostajnie.
Te szarpania przy obrotach są wynikiem nie zgrania się klatkowania z ruchem obrotowym, czyli im ruch jest bardziej płynny i jednostajny tym mniej się to uwidacznia.
Jeżeli dron ma możliwość zaprogramowania trasy przelotu, lub tryby kadrowania automatycznego, to zazwyczaj ujęcia z takich lotów wychodzą lepiej jak z ręki i dobrze jest z tego korzystać. Jeżeli zamiast jednocześnie pilotować i filmować możemy zająć się tylko filmowaniem to na pewno wyjdzie nam to lepiej, a ponadto w locie automatycznym wszystkie ruchy są o wiele płynniejsze.
3. Należy unikać filmowania pod słońce, a już najbardziej zmiany kierunku filmowania w czasie ujęcia w taki sposób że słońce zaczyna nam zaciemniać kadr.
Do większości dronów z lepszymi kamerami można dokupić specjalne filtry, na różne warunki pogodowe , które wyraźnie poprawiają jakość obrazu i w znacznym stopniu niwelują oślepianie kamery
4. Rozpędzanie drona podczas filmowania należy robić wolniej i bardziej płynnie, bo przy nagłym i szybkim pochyleniu w kadr zazwyczaj wchodzą nam na moment śmigła .
5. Pochylenia kamery w pionie są mniej podatne na powstawanie tych szarpnięć jak przy obrotach dronem, ale też trzeba to robić z wyczuciem.

Co do samego używania drona w kraju i za granicą, to obowiązuje zasada, co kraj to obyczaj.
W większości krajów europejskich obowiązują takie ograniczenia jak u nas. Część z nich jest podyktowana względami bezpieczeństwa i tych należy bezwzględnie przestrzegać, natomiast część wynika z innych kwestii , choćby komercyjnych i tutaj wiadomo ...... trzeba nie dać się złapać :-P
W Polsce i sporej części krajów europejskich latać dronem można jedynie z uprawnieniami (a w określonych strefach dodatkowo po uzyskaniu zgody kontroli ruchu powietrznego, lub jak np. w miastach za zgodą władz lokalnych)
"Prywatnie" można sobie polatać jedynie w odległości conajmniej 100m od zabudowań i skupisk ludzkich, więc łaki, lasy , pola i takie tam.
Wiadomo, że nie można dać się zwariować i jak ktoś nie ma uprawnień, to po prostu trzeba to robić z głową i tyle, a tam gdzie grozi to nam konsekwencjami , trzeba albo odpuścić .... albo jak pisałem powyżej , nie dać się złapać :wyszczerzony:
Aby mieć jak najwięcej swobody , najlepiej zrobić sobie uprawnienia, nie jest to specjalnie skomplikowane, ale jak drona używa się okazjonalnie, to rozumiem, że mało kto się na to decyduje.

Aby ograniczyć do minimum ryzyko przy korzystaniu z drona podczas kamperowych wypraw po świecie polecam rozważyć kilka spraw:

1. Zakup odpowiedniego drona - polecam DJI Mavic PRO , bo jest mały i dodatkowo składany, więc można go schować nawet do kieszeni lub torby, a ponadto mocno zaawansowany w kwestii lotów autonomicznych, zapezpieczeń przed wpadnięciem na przeszkody itp.
2. Zaopatrzenie się w odpowiednią , mało rzucającą się w oczy torbę/plecak do transportu drona, tak aby w sytuacji gdzie musimy z tym dronem gdzieś się przemieszczać, po prostu nie pokazywać że mamy taki sprzęt ze sobą
3. Jeżeli chcemy zrobić jakieś ważne dla nas ujęcia, a jest ryzyko że ktoś może mieć coś do nas z tego powodu, to nie startujemy i lądujemy ostentacyjnie z tego miejsca, tylko zostawiamy kampera kawałek dalej, wystawiamy drona przez okienko na dach i stamtąd sobie startujemy i potem lądujemy (Mavic wraca w trybie HOME z dokładnością do 2-3 cm, bo przy starcie robi sobie zdjęcie pod siebie i potem przy powrocie ustawia się wstępnie na GPS a ląduje dokładnie na podstawie zdjęcia - ja na kamperze na dachu mam naklejone takie koło z krzyżem jak na lądowisku śmigłowca :haha: )
Jeżeli nie chcemy aby nas kojarzono z latającym obok dronem (bo akurat mamy w ręku sterownik) to warto zaprogramować sobie lot po koordynatach i wtedy dron sam przeleci po wyznaczonej trasie s, sfilmuje i sfotografuje co trzeba i wróci na miejsce

Pozdrawiam wszystkich kamper-dronowców i życzę udanych ujęć ..... i bezpiecznego powrotu na lądowisko :spoko

IMG_20171210_103132.jpg
Plecak fotograficzny idealny do transportu drona
Plik ściągnięto 3698 raz(y) 179,93 KB

IMG_20171210_103152.jpg
Od góry zwykły plecak
Plik ściągnięto 3698 raz(y) 182,66 KB

IMG_20171210_103214.jpg
Pod spodem sprzęcik ukryty w dnie plecaka
Plik ściągnięto 3698 raz(y) 177,81 KB

IMG_20171210_103226.jpg
Dron pod dodatkową przykrywką
Plik ściągnięto 3698 raz(y) 177,21 KB

IMG_20171210_103243.jpg
Tablet do kontrolera i do programowania lotu, również ma swoje miejsce
Plik ściągnięto 3698 raz(y) 168,09 KB

IMG_20171210_103259.jpg
Dron po złożeniu jest mały i niepozorny
Plik ściągnięto 3698 raz(y) 172,89 KB

IMG_20171210_103333.jpg
Po rozłożeniu jest w pełni gotowy do lotu
Plik ściągnięto 3698 raz(y) 193,01 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2017-12-10, 12:15   

joko napisał/a:
DJI Mavic PRO

Ten za 4699.00 czy za 6899.00 zł?
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
izola 
Kombatant


Twój sprzęt: MB Marco Polo
Nazwa załogi: Izolownia
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 20 Sty 2015
Piwa: 222/153
Skąd: Westfalia
Wysłany: 2017-12-10, 18:27   

Cytat:
IMG_20171210_103132.jpg
Plecak fotograficzny idealny do transportu drona

ładny plecak ;)

...ale jeszcze ładniejszy filmik, pokazuje z innej perspektywy fotografowane objekty - ciekawie się ogląda, podkład muzyczny ładnie dobrany do tematu ...♬ ♬ ♬
_________________
http://vanactiv.blogspot.de/
https://www.facebook.com/...100019297335640
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mich007 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ford Transit Challenger Genesis 172
Dołączył: 13 Paź 2016
Piwa: 22/2
Skąd: Łaziska Górne
Wysłany: 2017-12-10, 21:25   

Dziekuje za uwagi, przeczytałem i zastosuje na przyszłość:)
Co do Mavica to jest mega ale jakość zdjęć jednak odbiega od większych dronów, nie da się upchać takiej samej jakości nagrań w takich małych rozmiarach.| wiem co mówie bo mam Mavica i Yuneec Typhoon Q500 i jeżeli latam w pobliżu kampera to wole jednak Yuneec'a ze względu na lepszą jakość filmów, ale jeżeli trzeba zabrać ze sobą drona np. w góry lub na rower to Mavic jest niezastąpiony!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jary70 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2.3 JTD Max SAMORÓBKA
Nazwa załogi: DOJARKA
Dołączył: 19 Lis 2009
Piwa: 18/13
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2018-01-14, 20:57   

Super robota mich007. Nie znam się na profesjonalnym filmowaniu i robieniu zdjęć, może dlatego podobało nam się mega, doceniam również poświęcony czas i zaangażowanie. Cały materiał filmowy wprowadza w stan, że nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy- może Grecja.
_________________
Zawsze w stronę słońca :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stanek 
weteran


Twój sprzęt: HYMER Exis-i 562
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2008
Piwa: 205/47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-22, 10:20   

Fajnie było przypomnieć sobie Greckie klimaty. Szacun, że Ci się chciało. Ja nawet nie zabieram ze sobą drona, bo i tak wiem, że mi się nie będzie chciało :)
_________________
Pozdrawiam
Stanek
https://www.dzienpodniu.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
drwoy 
zaawansowany
Woytek

Twój sprzęt: Hymer T 572c
Nazwa załogi: Kamperik
Dołączył: 15 Gru 2015
Piwa: 6/40
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2018-03-23, 13:40   

Stanek napisał/a:
Fajnie było przypomnieć sobie Greckie klimaty. Szacun, że Ci się chciało. Ja nawet nie zabieram ze sobą drona, bo i tak wiem, że mi się nie będzie chciało :)

Cześć Stanek

Szukam Waszej relacji z Grecji. Czy zamieszczałeś?
_________________
Pozdrawiam Woytek


------------------------------------------------
Wyższe wykształcenie może mieć każdy, podstawowe niekoniecznie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stanek 
weteran


Twój sprzęt: HYMER Exis-i 562
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2008
Piwa: 205/47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-23, 14:07   

drwoy napisał/a:
Szukam Waszej relacji z Grecji. Czy zamieszczałeś?


https://www.camperteam.pl...pic.php?t=28028
_________________
Pozdrawiam
Stanek
https://www.dzienpodniu.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***