Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie wody za pomoca pieca trumatic
Autor Wiadomość
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-12-25, 18:47   Ogrzewanie wody za pomoca pieca trumatic

Czesc, chodzi mi po glowie alternatywne podgrzanie zbiornika z woda do prysznica. Aktualnie jest to grzalka o mocy 500watt. A zbiornik to plastikowy 20litrowy. Posiadam tez w swoim vanie ogrzewanie trumatic ktore wytwarza az nad to ciepla. Gdyby tak uzyc np przewodow miedzianych np hamulcowych. Ulozyc w spiralne nad i z tylu grzejnika pomiedzy oslona aluminiowa? Dalej dac te przewody do zbiornika i zamontowac mala pompke ok 4watt do wymuszenia obiegu? Ktos robil cos takiego?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Donat 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot J5 i Citroen Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2010
Piwa: 71/57
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-12-25, 21:46   

a co latem na południu Europy? Odpalisz trummę żeby zagrzać wodę? Przecież się ugotujesz.
Podgrzewanie możesz zrobić, wielokrotnie widziałem wężownice miedziane montowane wewnątrz obudowy, działa - tylko ma jedna wadę - jak jest ciepło to ciężko odpalić trumme żeby się nie ugotować :-)
_________________
Donat - Radom
Mój poprzedni sprzęt:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-12-25, 22:13   

Jak jest cieplo to jest i słońce a jak jest słońce to mam blisko 0.5kW/h z paneli oraz 120ah akumulator wtedy nie ma problemu podgrzać wodę grzałka. A jak zimno i deszczowo odpalam trume i darmowo bylaby i ciepła woda. Tylko właśnie pytanie czy ktoś tak robil. Przewody nad grzejnikiem spokojnie będą mieć ponad 100stopni woda musi mieć obieg. Jednak co jak pompka nie stanie. Woda zAcznie parowac albo wróci do zbiornika
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2017-12-26, 09:02   

Zapytaj wlodo. On coś tam robił że spiralą ale miał inne ogrzewanie. Ale zna się na tym wiec doradzi. Moim zdaniem jest to wykonalne bezpiecznie. Zaworki, czujniki itp i pójdzie. Dobrze przemyslisz i pójdzie. A jaka frajda jak zadziała. :lol:
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-12-26, 09:26   Re: Ogrzewanie wody za pomoca pieca trumatic

Sosna91 napisał/a:
Czesc, chodzi mi po glowie alternatywne podgrzanie zbiornika z woda do prysznica. Aktualnie jest to grzalka o mocy 500watt. A zbiornik to plastikowy 20litrowy. Posiadam tez w swoim vanie ogrzewanie trumatic ktore wytwarza az nad to ciepla. Gdyby tak uzyc np przewodow miedzianych np hamulcowych. Ulozyc w spiralne nad i z tylu grzejnika pomiedzy oslona aluminiowa? Dalej dac te przewody do zbiornika i zamontowac mala pompke ok 4watt do wymuszenia obiegu? Ktos robil cos takiego?


jak masz piec z rozprowadzeniem ciepla to polecam bojler TT2, w zimie grzanie wody z ogrzewaniem a w lecie ze slupka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-12-26, 11:47   

Mam piec z dmuchawa oraz nagrzewnica i sterowanie czy chce grzać gazem czy prądem ale to bez znaczenia nie będę inwestować 1-2tys w nowy bojler. Do słupka e nigdy nie będę podłączony więc odpada. Interesuje mnie to co wyżej. Za 100zł mogę mieć ok 10-15m przewodu miedzianego. Pompkę już mam. Odległość trumy od zbiornika ok 2metry tylko przeciąć prysznic trzeba
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-12-26, 11:54   

Sosna91 napisał/a:
Mam piec z dmuchawa oraz nagrzewnica i sterowanie czy chce grzać gazem czy prądem ale to bez znaczenia nie będę inwestować 1-2tys w nowy bojler. Do słupka e nigdy nie będę podłączony więc odpada. Interesuje mnie to co wyżej. Za 100zł mogę mieć ok 10-15m przewodu miedzianego. Pompkę już mam. Odległość trumy od zbiornika ok 2metry tylko przeciąć prysznic trzeba


bojler TT2 kupisz nowy za 750 zł, masz grzanie z gazu (powietrzem) a w ostateczności i te 230v zrobisz z przetwornicy bo tylko 300W. Bojler wazy 2kg z grzałką a policz ile wży 10-15m przewodu miedzianego :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2017-12-26, 12:06   

Nie jestem pewien ale jak grzejesz powietrzem to nadal ogrzewasz dodatkowo cześć mieszkalna. To samo będzie przy grzaniu ta werzownica prawda? Więc latem obie opcje będą uciążliwe. Zimą spoko. A może jak masz gaz to bojler gazowy carver? Czasem zdaży się, że są po 500zl. Komora spalania na zewnątrz. Łatwy w montażu. Wycinasz dziurę w boku i wciskasz bojler. Podłączasz gaz i wpinasz się w rurkę z dopływem wody. Pomysl czy to nie lepsza opcja.
Twoje rozwiązanie też będzie spoko ale chyba musi być jakiś obieg że zbiornikiem kumulacyjnym. Zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik itd. Tak na chłopski rozum. Trochę grzebania a i efekt nie wiadomy. No musisz przemyśleć. Jak dla samego sprawdzenia i zabawy czemu nie. Próbuj. I zdaj relacje jak ci poszło.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-12-26, 12:16   

KASZUB napisał/a:
Nie jestem pewien ale jak grzejesz powietrzem to nadal ogrzewasz dodatkowo cześć mieszkalna. To samo będzie przy grzaniu ta werzownica prawda? Więc latem obie opcje będą uciążliwe. Zimą spoko. A może jak masz gaz to bojler gazowy carver? Czasem zdaży się, że są po 500zl. Komora spalania na zewnątrz. Łatwy w montażu. Wycinasz dziurę w boku i wciskasz bojler. Podłączasz gaz i wpinasz się w rurkę z dopływem wody. Pomysl czy to nie lepsza opcja.
Twoje rozwiązanie też będzie spoko ale chyba musi być jakiś obieg że zbiornikiem kumulacyjnym. Zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik itd. Tak na chłopski rozum. Trochę grzebania a i efekt nie wiadomy. No musisz przemyśleć. Jak dla samego sprawdzenia i zabawy czemu nie. Próbuj. I zdaj relacje jak ci poszło.


można zrobić tak że bojler montujesz zaraz za piecem, pozniej montujesz trojnik regulowany z jednym wyjsciem na zewnątrz, w lecie puszczasz cieplo na zewnątrz (i tu ma niestety straty)

Carver jest ogolnie fajny i bardzo szybki, ale te dostepne na rynku wtórnym to często są pełnoletnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sosna91 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Citroen Jumper
Dołączył: 08 Wrz 2017
Skąd: UK
Wysłany: 2017-12-26, 16:36   

Nie będę kupował nowych gratów, znam moje szczęście kupię używke za 1000zł i zaraz się popsuje, już moja truma jak jej nie dotykam a to działa jak tylko coś za obudowa dotknę to grymasi przy odpalaniu. Pompkę już mam kwestia 100zł na przewody miedziane, nic więcej mi nie trzeba a widzę że chyba nikt nie stosował takiego rozwiązania, cóż będę pierwszy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-12-26, 16:41   

edit
Ostatnio zmieniony przez Flag 2017-12-26, 16:51, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2017-12-26, 16:43   

Pstryknij fotkę z jakiego miejsca chcesz pobierać to ciepło, to łatwiej coś doradzać, a przewody hamulcowe są za cienkie, zbyt duże opory przepływu.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2017-12-26, 17:08   

A może zastosować nagrzewnice samochodową (duża powierzchnia wymiany ciepła) przez nią przepuścić wodę? Trzeba by jakoś puścić przez nią nawiew gorącego powietrza przykładowa (są rożne wymiary) http://allegro.pl/nagrzew...6687081414.html
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2017-12-26, 17:11   

Mówiłem Ci, że wlodo coś zaradzić zaraz :lol:
Flag ja mam carvera. Ma swoje lata ale prosty jest jak budowa cepa. Palniki są dostępne jak się coś zepsuje. I działa zaskakująca dobrze i szybko. Narazie tylko na próbę ale... Oby jak najdłużej.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-12-26, 17:20   

KASZUB napisał/a:
Mówiłem Ci, że wlodo coś zaradzić zaraz :lol:
Flag ja mam carvera. Ma swoje lata ale prosty jest jak budowa cepa. Palniki są dostępne jak się coś zepsuje. I działa zaskakująca dobrze i szybko. Narazie tylko na próbę ale... Oby jak najdłużej.


tez miałem i chwaliłem :) aż pewnej nocy dysza się zawiesiła i wypuściła butle gazu pod przyczepę :)
Myslalem o nim do auta, ale jednak postanowilem zamontowac przeplywke, nie mam ogrnicenia w ilosci wody
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***