Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiornik LPG wstawilem se. Ver2
Autor Wiadomość
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2018-01-16, 07:58   

wirefree napisał/a:
butla 11kg starczy na 3 dni i noce całodobowego grzania plus lodówka i bojler
Na jednym ze zlotów jubileuszowych CT w Uniejowie wymienialiśmy ze StasiemiJolą butlę propanu 11 kg o 3 (trzeciej) w nocy po niecałej dobie jej użytkowania. Instalacje elektryczne były tak obciążone, że przewody zasilające rozdzielnie i kampery wtapiały się w śnieg i lód. Twoje wiadomości chyba nie dotyczą zimy w naszym kraju.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Ahmed 
Kombatant
Burak


Twój sprzęt: Bezdomny
Nazwa załogi: Buraki
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lut 2009
Piwa: 207/306
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2018-01-16, 08:08   

Gewehr napisał/a:
Socale napisał/a:
SZEJK napisał/a:
z ciekawości spytam jak to robisz że masz takie czyste podwozie.
...

Nie nie myłem jeszcze podwozia wcale. Auto jest jeszcze świeże, zaledwie 20tys km ale... przed sezonem umyję. Dobry pomysł.
Dzięki.


Umyj i wosk w profile. Dłużej będzie bez korozji. Fiat praktycznie nie zabezpiecza profili :-/


Tylko jakimś czarnym ,, Bitexem'' tego nie spieprz :bajer
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2018-01-16, 10:08   

Jak zabezpieczacie się przed przelaniem butli tzn zostawienie miejsca na frakcję lotną ?
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2018-01-16, 10:22   

Cześć
Wielozawór automatycznie odcina przy 80% napełnienia ( o ile jest poprawnie zamontowany :) ) . Tez już drugi raz mam takie rozwiązanie i jest super, zapasowa 5kg - zawracanie głowy i dodatkowy ciężar.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2018-01-16, 10:24   

koko napisał/a:
Jak zabezpieczacie się przed przelaniem butli tzn zostawienie miejsca na frakcję lotną ?

Bardzo dobre pytanie.
Tankowanie identycznie jak LPG w samochodzie.
Przed montażem wielozaworu należy obrócić rurkę do góry, ale nie jest to czynność bagatelna. Im bardziej użyjemy wyobraźni i cierpliwie do tej kwestii podejdziemy, to koniec rurki (zakończony filterkiem) będzie się znajdował na styk z "sufitem butli" a sama końcówka skierowana lekko w dół.
Tak ja to zrobiłem i przy entej przymiarce poczułem że rurka lekko opiera się o górę. Potem zamontowałem wcześniej wyregulowany pływak który ma włączać kontrolkę rezerwy przy około 30% stanu.
Uszczelka i śrubki.
I teraz żeby wiedzieć na czym stoję, powtarzam się:
Pierwsze tankowanie będę obserwował przy jakim napełnieniu kontrolka rezerwy zgaśnie i dalej tankowanie aż odbije zawór (przy 35-36litrach teoretycznie) Przy 37-38 litrze sam wyłączę tankowanie i przystąpię do rozwiązania zagadki.
Na razie tym sobie głowy nie zaprzątam.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2018-01-16, 10:28   

a polecam jeszcze filtr przed reduktorem, jest oryginał do reduktora Trumy ale dość drogi ( 250-350PLN ), użyłem filtra od wózków widłowych ( 100PLN ). W Turcji gaz był bardzo zaolejony, może zapchać reduktor i dysze. Kupiłem też taki fajny wskaźnik poziomu gazu: http://www.ase.hoste.pl/lf-10.html
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-01-16, 10:47   

lepciak napisał/a:
wirefree napisał/a:
butla 11kg starczy na 3 dni i noce całodobowego grzania plus lodówka i bojler
Na jednym ze zlotów jubileuszowych CT w Uniejowie wymienialiśmy ze StasiemiJolą butlę propanu 11 kg o 3 (trzeciej) w nocy po niecałej dobie jej użytkowania. Instalacje elektryczne były tak obciążone, że przewody zasilające rozdzielnie i kampery wtapiały się w śnieg i lód. Twoje wiadomości chyba nie dotyczą zimy w naszym kraju.


Spedzilem w kamperze 8 miesiecy wiem co to zimno w kamperze i na ile starczy butla 11l. Zapytaj kogokolwiek powie to samo butla w zimie wystarczy na 3 dni ciaglego grzania, jesli tobie nie wystarczy to albo masz cos z instalacja albo piecykiem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2018-01-16, 11:19   

Suliki napisał/a:

...
fajny wskaźnik poziomu gazu: http://www.ase.hoste.pl/lf-10.html

Napisz jak się spisuje?
Ja do kampera raczej nie wstawię, chyba że mnie mój "system ostrzegania" zawiedzie i obudzę się ze szronem na stopach to wówczas szybko do tematu wrócę. :)
.
.
.
Kolejnym etapem jest podłączanie "poboru" ze zbiornika.
Zdemontowałem Duo Control i zamontuję reduktor dedykowany.
Zaraz za reduktorem wstawię trójnik i kieruję gaz w sieć pokładową a drugi skieruję pod podłogą w okolice schodków wejściowych i tam pod spodem zamontuję zawór.
Będzie to wyjście gazu na zewnątrz gdyż czasami chce się smażonego coś wciągnąć a ponadto wieczorami dosyć często pod markizą dogrzewam towarzystwo takim czymś z butli 5kG . Teraz będzie to profesjonalnie z przewodu, na stojaczku.

Promiennik gazowy.jpg
Plik ściągnięto 2095 raz(y) 33,43 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-16, 11:27   

lepciak napisał/a:
wirefree napisał/a:
butla 11kg starczy na 3 dni i noce całodobowego grzania plus lodówka i bojler
Na jednym ze zlotów jubileuszowych CT w Uniejowie wymienialiśmy ze StasiemiJolą butlę propanu 11 kg o 3 (trzeciej) w nocy po niecałej dobie jej użytkowania. Instalacje elektryczne były tak obciążone, że przewody zasilające rozdzielnie i kampery wtapiały się w śnieg i lód. Twoje wiadomości chyba nie dotyczą zimy w naszym kraju.

A może to była butla z propan butanem, a nie z czystym propanem?
I odparowujac propan zamrozil butan?
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2018-01-16, 12:01   

[quote]Z drugiej strony, pływak wielozaworu wyregulowałem sobie tak, że sygnał o niskim poziomie będzie na ostatnich 10-12 litrach płynnego gazu. Zanim zatankuję zrobię układ sygnalizacji "rezerwy" i potem debiut w tankowaniu zrobię litr po litrze od zera. Jak led zgaśnie to zapamiętam ile litrów musiało wleźć żeby zgasła. Ustawiałem na 1/3 ale to na oko.

Tak do końca to nie jestem pewny czy dobrze cię zrozumiałem ale:
- pływaka nie powinno sie regulować, bo jest ustawiony na fabryczne odcięcie zaworu przy 80% napełnienia butli o ile wielozawór jest założony zgodnie z typem np 30 stopni
- tak jak napisałeś poprawność pracy zaworu 80% sprawdza się przy tankowaniu pustego zbiornika, przy 80% pojemości powinien "odbić". Jak nie odbija to wymagana jest regulacja wielozaworu
- regulację do układu pomiaru ilości gazu robi się ustawiając ( przekręcając ) wskaźnik poziomu na wielozaworze, mozna użyć takiego prostego wskazówka i kontaktron dla rezerwy - 12PLN o ile pamietam. Przeniesienie wskazań robi magnes który jest obracany pływakiem
- kupuję wszystkie elementy w sklepie www.jacus.pl , szybko i w miarę tanio, a zbiorników mają całą masę, wymiary można dobrać prawie co do 5cm
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-01-16, 12:17   

Suliki napisał/a:
bo jest ustawiony na fabryczne odcięcie zaworu przy 80%

Teoretycznie , w praktyce rożnie to bywa , często potrzebna jest korekta
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbychu 
weteran

Twój sprzęt: Arca M699GLT Fiat
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Piwa: 19/8
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2018-01-16, 12:27   

Ja zamontowałem zbiornik LPG 60l pod siedzeniem i dodatkowo podłączyłem jako rezerwa butle 1kg. W zimie wystarcza na dwa tygodnie , latem tankuje co dwa miesiące.
_________________
ZBYSZEK I STASIA
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2018-01-16, 13:25   

Nie chcę pisać co się dzieje jak frakcja płynna dostaje się w przewody np lodówki czy bojlera lub razem przy dużym poborze
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2018-01-16, 15:22   

wskaźnik jest super, 8 LEDów i rezerwa, działa dość liniowo, jest trochę zabawy z wykalibrowaniem - można to zrobić przy pierwszym tankowaniu, potem już tylko spokojny sen . Cena o ile pamietam 80 PLN. W drugiej wersji mam LEDowy wskażnik na wielozaworze ( mam dostęp do butli ) , jeszcze nie mam doświadczeń ale chyba będzie OK, kosztował 37 PLN Sensor wskazania poziomu gazu KME PW2
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lepciak 
weteran

Twój sprzęt: FIAT Ducato 2,5TD Burstner
Nazwa załogi: lepciaki
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 14 Wrz 2008
Piwa: 61/39
Skąd: Gdańsk-Oliwa
Wysłany: 2018-01-16, 15:59   

W moim kamperze wyrzuciłem dwie butle 11 kg z bocznej szafki i w ich miejsce wstawiłem najzwyklejszy reduktor dedykowany do ciśnienia 50 mb bo takie ciśnienie mam.

W miedzianą rurę doprowadzającą gaz od reduktora do kampera wlutowałem złączkę z wężykiem która przydaje się kiedy zimą wstawiam butlę z propanem. Normalnie rura jest połączona z reduktora do sieci wężykiem z nakrętką od butli 11 kg. Zawór odcinający gaz z butli w podwoziu - typowy Danfoss od freonu na wysokie ciśnienie bo takie po prostu mam do chłodni które serwisuję.
Zbiornik gazu - walec o pojemności 40 litrów i z atestem zamocowałem podobnie jak Socale w pustym miejscu podwozia.

Wielozawór jest prawie na samej górze ale nie mam zdjęcia. Mogę je zrobić za kilka dni. Na zdjęciu poniżej złączka robiąca za butlę. Do kupienia z sklepie z gazem + drobna przeróbka. Jak mam coś dodać to pytać.
Suliki. zakupy zrób w sklepie gazowym na Witominie gdzie wszystko sam sprawdzisz i dopasujesz a sprzedawcy doradzą.
Jeżeli piszę o lutowaniu to jest to lutowanie na srebro lub miedź. Chętnych nauczę ale nie korespondencyjnie.

Koko Jeżeli podczas szybszej jazdy płynny LPG wpadnie rurą do reduktora to reduktor oszroni się i zmniejszy swoją wydajność aż do całkowitego zamknięcia dopływu gazu i wyłączenia lodówki. Jak widać z dat na zdjęciach - jeżdżę tak przerobionym pojazdem od maja 2011 w tym na Węgry 2 x do roku po 2500 km i tylko raz zaszronił mi się reduktor przy dojeździe na zlot w Gołuchowie gdzie obecny na miejscu gazownik kazał czekać aż urządzenie odtaje a palcem kiwnął dopiero wtedy kiedy wyciągnąłem flaszkę. I nie był to gest w kierunku reduktora. Instalację LPG w moim kamperze montował kumpel z klubu żeglarskiego - gazownik ze wszystkimi możliwymi uprawnieniami na Polskę i Świat. Gazownik Darek spod Poznania do tej instalacji również nie miał zastrzeżeń.
_________________
lepciak
''A najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy przeważnie nic nie mają do powiedzenia''
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***