Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przygotowania do wakacji.
Autor Wiadomość
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-07-14, 20:39   

Kolejne info.
Kolacja. Tym razem w bardzo wykwintnej restauracji.
Jagnięcina i owoce morza plus sałatki, piwko i herbatki - 99TRY, w tym obowiązkowa opłata za serwis 9TRY.
Spory wybór starterów oraz na pożegnanie herbatka- gratis.

Kolejna sprawa na którą warto zwrócić uwagę to kultura jazdy Turków. A właściwie jej brak !!!
Masakra. Dla osób o słabych nerwach polecam coś na uspokojenie...
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2018-07-14, 21:15   

Roberto napisał/a:
Masakra. Dla osób o słabych nerwach polecam coś na uspokojenie...


To takie pierwsze wrażenie :haha: wjazd do Stambułu

Oni trąbiąc Cię pozdrawiają :bigok

Są dwie szkoły jazdy ;)

Jedziesz jak ichniejsza ciężarówka wlokąc się "jestes na urlopie" i wszyscy po Twoim przednim zderzaku wjeżdżają przed Ciebie lub też ich pozdrawiasz klaksonem ,ale z usmiechem na twarzy bo agresja rodzi agresję na pozór haosu panującego na drodze jeżdżą bezpiecznie i wyczuwają pewnie czującego się kierowcę :spoko
_________________
Ostatnio zmieniony przez Bim 2018-07-14, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 351/397
Skąd: krakow
Wysłany: 2018-07-14, 21:18   

Zawsze tak jeździli nawet 30 lat temu :haha: a teraz pewnie jeszcze gorzej bo tak jak u nas taki u nich przybyło aut.Dało się nawet z przyczepa N126
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2018-07-14, 21:22   

Cytat:
Dało się nawet z przyczepa N126
  


Dokładnie Basiu :spoko
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-07-15, 11:28   

Bardziej chodziło mi o to że jak się zagapisz to próżno liczyć na że ktoś Cię wpuści.
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-07-16, 16:16   

Dzisiaj rozjechali :lol: śmy się z Roberto. Oni pojechali na południe, my na wschód. Małe sprostowanie co do ceny pod radarem. Przy wyjeździe okazało się jednak że zapłaciliśmy po 30 lira.
Istambuł znacznie różni się od tego co widziałem 13 lat temu. Teraz to prawdziwie europejskie miasto. My obecnie odpoczywamy przy plaży na wschód od Silo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agostini 
weteran


Twój sprzęt: Hymer ML-T 580
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Sty 2011
Piwa: 245/112
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-07-16, 17:38   

gryz3k napisał/a:
Istambuł znacznie różni się od tego co widziałem 13 lat temu.
Ja widziałem go 30 lat temu. I chętnie zrobiłbym to jeszcze raz. ;)

Jednak głosy, że niebezpiecznie, nie pchały mnie w ostatnim czasie w tamtym kierunku.

Piszcie i relacjonujcie, liczę na wiarygodne informacje.
_________________
Basia i Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2018-07-16, 18:10   

Istambuł Andrzeju absolutnie nie zrobił na nas wrażenia niebezpiecznego miejsca. Tak jak pisałem robi raczej wrażenie europejskiego miasta z lekkim powabem wschodu. Kurs liry powoduje, że jest bardzo przystępny cenowo. Zagranicznych turystów faktycznie jakby mniej ale wszędzie widać policję. Chodziliśmy po mieście w nocy bez najmniejszych obaw. Nie wahaj się. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-07-16, 19:52   

Co do ceny parkingu "pod radarem" Piotrek ma rację. Cena to 30TRY - tyle jest nawet wyraźnie napisane na tablicy, ale prawda jest taka, że człowiek który na wjeździe wręczał nam kartę parkingową powiedział (i dla pewności pokazał na palcach) - 40 TRY.
Dlaczego :confused - nie wiem...

Tak jak wspomniał Piotr - Stambuł to miasto w pełni europejskie.
Wielokrotnie spotykaliśmy się z przejawami sympatii ze strony Turków - zwłaszcza kiedy okazywało się, że jesteśmy z Polski ;)
Wielu też (raczej tych starszej daty) całkiem nieźle mówiło po polsku :!: Byliśmy z żonką pod mega wrażeniem :ok

Ale żeby nie było tak słodko :bajer jeśli chodzi o ludzi to bywa różnie :evil:

Skoro miało być rzetelnie... dla równowagi mała historyjka z życia:
Podczas naszego wspólnego pobytu w Stambule, ostatniego dnia, miała miejsce sytuacja, która mnie osobiście deczko wzburzyła. Tak się złożyło, że nie wszystko zwiedzaliśmy razem i wcześniejsze posiłki jadaliśmy w innych knajpkach. Na ostatni obiad postanowiliśmy pójść w wspólnie do małego baru, w którym dwukrotnie byli nasi towarzysze podróży :wyszczerzony:
Po serdecznym przywitaniu złożyliśmy zamówienie.
Ja oczywiście baranina :chytry Wyszło na to, że wszyscy zamówiliśmy to samo.
Po kilku minutach przychodzi kelner i mówi, że niestety baraniny już nie ma. Zaproponował potrawę z kurczaka lub wołowiny, jednakże widząc nasze niezadowolenie poprosił o czas na konsultację z szefem. Po chwili wrócił i stwierdził, że jednak baranina się znalazła :szeroki_usmiech
Super. Jesteśmy uradowani :diabelski_usmiech
Pół godziny czekania i co :confused dostajemy wołowinę :gwm
Byliśmy już głodni, więc zjedliśmy. notabene wszystko było smaczne, ale....
Niestety moja niepokorna natura sprawiła, że nie omieszkałem zwrócić na ten fakt uwagi.
Kelner w żartobliwy sposób próbował nam wmówić, że to jednak baranina, jednakże nie da się pomylić tych smaków.
Zamiast przeprosić próbował zrobić z nas idiotów.
Mimo iż na koniec szef okazał się przesympatycznym i uczynnym człowiekiem - niesmak pozostał :(

Na bazarach jest podobnie.
Wszyscy przecież wiedzą, że towary tam sprzedawane to podróby.
Wielu sprzedawców, z uśmiecham na ustach, od razu mówi, że to "tureckie oryginały", ale wielu jest też takich, którzy perfidnie temu zaprzeczają, a swoją wiarygodność próbują zwielokrotnić sztucznym oburzeniem i podniesionym głosem :evil:
Ale nie z nami takie numery :haha:

Generalnie - tureccy handlarze to cwaniaki :-P prawie tacy jak my :haha:
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2018-07-16, 20:19   

Roberto napisał/a:
Generalnie - tureccy handlarze to cwaniaki prawie tacy jak my


Prawie tacy :haha:

"Zaprasiamy ,zaprasiamy golimy bez mydła i pod włos" :bigok

To cały folklor Stambułu oni sa wyszkoleni w handlu z różnymi nacjami przez wieki

Turcy szanują tych którzy się umia targować i dochodzić swoich racji.

Na prowincji to całkiem inni Turcy gościnni nie biznesowo , :bigok tylko jest problem z dogadaniem się :spoko
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-07-16, 21:05   

Kolejne info w kwestii autostrad:
Buduje się ich dużo. Są gładkie jak stół. Monotonne. Żadnej dziury :haha:
Problem w tym, że nawet najświeższe mapy w nawigacjach ich nie widzą albo nie identyfikują jako autostrady.
Swoją drogą zarówno Garmin jak i Google Maps mają w Turcji kłopoty.
Na przykład w Stambule albo prowadzą jakimiś dziwnymi dróżkami albo takimi, które nie są dostępne dla samochodów :roll:
Drogi szybkiego ruchu są równie dobre. Zamiast 3 mają 2 pasy w jedną stronę, jazda do 110km/h no i są darmowe.
Piszę o tym dlatego, ponieważ przed wyjazdem sprawdzałem na stronie Tureckiego Ministerstwa Transportu ile będą mnie kosztować autostrady.
Wyszło na to, że przy minimalnym doładowaniu elektronicznej winiety HGS powinno mi jeszcze na koniec coś zostać. Po co więc oszczędzać :-P
I tu zaskoczka. Jadąc dziś z Sile nad Morzem Czarnym do Pamukkale po przejechaniu mostu w okolicach Gebze szlaban na bramkach (jak to było do tej pory) automatycznie się nie podniósł :(
Na wyświetlaczu wyskoczyła kwota około 135TRY. Na szczęście na tych bramkach była obsługa.
Grzecznie zapytałem o co chodzi :confused przecież na koncie HGS mam kasę.
Przemiła dziewczyna kompletnie mnie nie rozumiała, ale z mojego pytania czy na koncie nie mam już pieniędzy wyłowiła tylko "no money" i wręczyła paragon z kwotą do zapłaty i listą banków gdzie mogę to zrobić. Byłem w lekkim szoku, ale na następnej bramce wolałem od razu zapłacić (około 35TRY).
Kilkanaście kilometrów dalej na stacji paliw znalazłem w końcu kogoś, kto mówił w "ludzkim" języku i dowiedziałem się, że to normalna sytuacja kiedy nie mamy na koncie środków. Mając nalepkę na szybie, moje autko jest identyfikowane w systemie i po otrzymaniu paragonu mogę jechać dalej a zapłaty dokonać później. Jak się okazuje można to również uregulować na dużych stacjach paliw na autostradzie. Tam można też doładować konto HGS. Warto to zrobić bo jest sporo bramek bezobsługowych i wtedy nie przejedziemy.
Po opisaniu naszej planowanej trasy przemiły młody człowiek wyliczył mi również ile muszę doładować konto aby bez problemów ją przejechać. Niestety na stacji na której pracował nie było możliwości załatwienia tych formalności :(

I teraz konkluzja.
Czy w domu wyliczyłem coś źle :?: czy autostrady podrożały :?: - Raczej nie...
Najprawdopodobniej ustalając naszą marszrutę znaczna część trasy wiodła drogami szybkiego ruchu, które są darmowe.
Dziś rano wrzuciłem do navi koordynaty nie zastanawiając się, że może mnie ona poprowadzić tylko autostradami nawet wtedy gdy jest możliwość darmowego przejazdu :gwm

Moja rada: korzystajcie z autostrad tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Drogi szybkiego ruchu są równie dobre, a można sporo zaoszczędzić :ok
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Endi 
Kombatant


Twój sprzęt: LaLunia II / Mobilvetta K-yacht MH 85
Nazwa załogi: PaPi Team
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 05 Paź 2008
Piwa: 315/483
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2018-07-17, 03:36   

gryz3k napisał/a:
....
Przy wyjeździe okazało się jednak że zapłaciliśmy po 30 lira...


Ejj kochani !!!! no co Wy ? :shock: przecie miał napisane na plecach 40 lira . Te 10 właśnie to jego wynagrodzenie. 30 Boss kasuje :spoko
_________________
Najpiękniejsze hobby świata !
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jedrek49 
weteran
badz zawsze usmiechniety

Twój sprzęt: sprinter CDI 2,7 316
Nazwa załogi: jedrek49
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Sie 2009
Piwa: 52/3
Skąd: Rzeszow
Wysłany: 2018-07-17, 09:26   

witam
Roberto
za ile kupiles karte HGS ,ile cena karty a ile jest TRY do przejechania na karcie ,jak oznaczone sa platne autostrady?
Dziekuje ,zyczymy super udanego wyjazdu ,pogody ,bo u nas leje od 10 dni
pozdrawiam jedrek49
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-07-17, 11:16   

jedrek49 napisał/a:
witam
Roberto
za ile kupiles karte HGS ,ile cena karty a ile jest TRY do przejechania na karcie ,jak oznaczone sa platne autostrady?
Dziekuje ,zyczymy super udanego wyjazdu ,pogody ,bo u nas leje od 10 dni
pozdrawiam jedrek49

Karta (właściwie naklejka na szybę) HGS kosztuje 7,50TRY, do wydania zostaje 52,50 - oczywiście przy opcji najniższego wymaganego pierwszego doładowania.

Autostrady są oznaczane podobnie jak w Polsce tyle tylko, że u nas tło znaku jest niebieskie a tu zielone :)
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Roberto 
weteran


Twój sprzęt: EuraMobil 555 + Jumper H3L3 (w budowie)
Nazwa załogi: techserwis
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lip 2013
Piwa: 68/30
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2018-07-17, 11:54   

Teraz słów kilka o Pamukkale.
Zawitaliśmy tu wczoraj po południu.
Temperatura 43 stopnie w cieniu. Jedyna słuszna decyzja to wjazd na kemping.
Wcześniej wybraliśmy Baydil (N37°55'05.8" ; E29°07'18.8" (37.918281, 29.121891) ze względu na własny basen i widok na "bawełniane góry" :ok
Oczywiście jak się można było domyśleć cena znaleziona w necie nieaktualna. Obecna to 90TRY za 2 osoby i kampera. W cenę wliczony jest WiFi, prąd, WC, prysznice, woda, baseny i zjeżdżalnie dla dzieci. Właśnie znalazłem miejsca gdzie opróżnić szarą i kota :wyszczerzony: Francuz, który wczoraj wyjeżdżał był mocno niepocieszony bo nie odkrył możliwości zrzutu :-P Sam kemping jest malutki, ale równy i trawiasty. Jak nie ma dużo kamperów służy raczej jako parking dla osobówek. W dzień trochę przeszkadza głośna muza (rodem z sabatu czarownic) dobiegająca z basenu.
Właśnie się dowiedziałem, że skoro przyjechaliśmy wczoraj o 19, a wyjechać chcemy dziś to nie musimy się specjalnie śpieszyć :diabelski_usmiech

Dziś rano wdrapaliśmy się na szczyt "bawełnianej góry". Faktycznie jest biała :shock:
Oczywiście cana biletu również nieaktualna. Teraz jest 35TRY od osoby.
Jako że wchodziliśmy zaraz po otwarciu temperatury były znośne i ilość zwiedzających też - jak schodziliśmy zaczęła się robić chińsko-rosyjska masakra :evil:
Widoczki ciekawe :ok ale my chyba mamy jakiegoś pecha do zwiedzania :confused
W Stambule większość obiektów z reguły najczęściej odwiedzanych przez turystów była w remoncie i zarówno wewnątrz jaki na zewnątrz obstawiona rusztowaniami :( W podziemnych cysternach nie było wody :( Z informacji zaczerpniętych z neta - tunel w Akwarium miał być najdłuższy w Europie, a nie wiem czy miał z 10 metrów :( Natomiast tu w Pamukkale okazało się, że woda jest puszczona tylko wzdłuż "ścieżki zdrowia" prowadzącej od kas na wzgórze. Z tego tytułu wypełnionych było może 20% baseników. Wyschnięte zagłębienia nie wyglądają już tak uroczo :( Na zdjęciach wyglądało to inaczej :( Mimo wszystko warto było to zobaczyć... :szeroki_usmiech

Dziś jest zdecydowanie chłodniej. Rzekłbym nawet zimno :zimno tylko 35 stopni w cieniu :-P
Zobaczymy jak będzie wieczorem w Efezie...
_________________
pozdrawiam
Robert

PS.
Używajcie polskich znaków !! Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE... ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***