Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawozdanie z pobytu na konferencji na Białorusi.
Autor Wiadomość
KECZER 
weteran


Twój sprzęt: Gold Camper/Ford Transit. 2,0 TDCI-2006r.
Dołączył: 26 Mar 2007
Piwa: 61/4
Skąd: Józefów / Moskwa
Wysłany: 2018-02-26, 21:13   Sprawozdanie z pobytu na konferencji na Białorusi.

Sprawozdanie z udziału w konferencji w Mińsku 21 lutego 2018, na temat wykorzystania istniejącej bazy turystycznej, tworzenie nowych kempingów, budowy parkingów dla kamperów na terenie Republiki Białoruś.

Konferencja była zorganizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Republiki Białoruś
(Departament Turystyki)

Do udziału w konferencji zaprosił mnie („Keczera”) kolega Włodzimierz Rudoj, Prezes Związku Campingów na Białorusi., któremu było potrzebne zagraniczne wsparcie dla działań oddolnych związanych z rozwojem infrastruktury dla turystyki kamperowej i przyczepowej na Białorusi.
Ponieważ organizatorem było Ministerstwo – organ administracyjny, dlatego wpadłem na pomysł, aby być przedstawicielem zarejestrowanej organizacji, a nie występować jako osoba fizyczna.
Reprezentowanie naszego wielkiego Forum Camperteam.pl było zaszczytem ale z przyczyń organizacyjno – prawnych, zwróciłem się do Zarządu Polskiego Towarzystwa Turystyki Camperowej (PTTC), oficjalnej organizacji odpowiadającej merytorycznie programowi konferencji. Napisałem Zarządowi stosowne pismo, które zostało uznane za odpowiednie, wskazałem również kolegę „Jerzyka” jako chętnego do wspólnej eskapady i jako oficjalną informację o osobach reprezentujących wysłaliśmy je do Organizatorów (nazwisk delegatów nie podaję zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych).

Wyposażeni przez PTTC w kilka zestawów suwenirów (długopisy, smycze Camerteamu i nalepki) ruszyliśmy na podbój Białorusi.
Już od siebie dołożyliśmy stosowną ilość butelek „Żubrówki”, 3 kilogramy krówek w papierkach Camperteam i trochę ptasiego mleczka – tak, żeby się zaprzyjaźnić.

Zgodziliśmy się samodzielnie ponieść koszty transportowe na Białoruś, Ministerstwo Sportu i Turystyki opłaciło nam jedynie jeden nocleg w hotelu w Mińsku.

W konferencji wzięło udział około 75 osób, z całego terenu Białorusi, byli wśród nich właściciele gospodarstw agroturystycznych, właściciele kempingów, urzędnicy wydziałów turystyki z regionów (województw), przedstawiciele firm turystycznych, oraz przedstawiciele administracji rządowej którzy mieli występować z informacjami.

Rządową stronę reprezentowali:
• Vitali Gricewicz - z-ca dyrektora Dep. Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki Republiki Białoruś.
• Elena Pawłowa – ekspert Ministerstwa Architektury RB.
• Irina Żewniak – Republikańskie Centrum Higieny i Zdrowia RB.
• Siegiej Leonczyk – z-ca dyrektora Departamentu Utrzymania Dróg Ministerstwa Transportu RB.
• Jurii Onanczenko - Naczelnik wydziału firmy „Bełneftechim” - właściciela stacji benzynowych na Białorusi.
• Władimir Rudoj – Prezes Związku Kempingów na Białorusi.
• I Wasi skromni koledzy, eksperci „Camperteam.pl” i „PTTC” „Jerzyk” i „Keczer” jako jedyni zagraniczni uczestnicy w/w konferencji.

Przedstawiciele białoruskiej administracji i urzędów, w swoich wystąpieniach przedstawili programy działań, prowadzone w ich urzędach, aktualnie obowiązujące przepisy rządowe i resortowe, proponowane projekty zmian w istniejących przepisach dotyczące rozwoju turystyki, w tym turystyki samochodowej (kamperowej i przyczepowej).
Zobowiązali się do poinformowania swoich kierownictw o konieczności wprowadzania kolejnych zmian związanych ze specyfiką międzynarodowego ruchu kamperowego.
Ponieważ w większości przepisy dotyczące budowy nowych kempingów na Białorusi są zgodne z przepisami polskimi i przepisami Unii Europejskiej, dlatego tego tematu nie będziemy tutaj rozwijali.
Każde wystąpienie białoruskiego prelegenta, było finalizowane pytaniami z sali, które świadczyły o dużym zainteresowaniu zgromadzonych, pytania były szczegółowe i nie na wszystkie białoruscy eksperci potrafili odpowiedzieć z marszu, co powodowało przesunięcie odpowiedzi na drogę korespondencyjną z pytającym.

Bardzo nas (jako praktycznych użytkowników kempingów i sieci dróg, stacji paliw) zaciekawiło wystąpienie przedstawiciela firmy „Bełneftechim”. Przygotował on prezentacje obrazującą już istniejącą na Białorusi sieć stacji benzynowych z przygotowanymi specjalnymi stanowiskami dla kamperów do nabrania czystej wody, zrzutu szarej wody, opróżnieniu „kota”.
Na dzisiaj dysponują już 14-oma stacjami, na każdej z nich są po 3 - 4 stanowiska do obsługi kampera. Oczywiście część parkingowa na stacji pozwala na zanocowanie kamperem.
W przygotowaniu jest 15 kolejnych modernizacji istniejących już stacji benzynowych.

Białoruś należy do tych krajów, gdzie można zatrzymać się na nocleg kamperem praktycznie wszędzie: nad jeziorem, w lesie, na parkingu, na stacji benzynowej itp.

Ciekawe też było wystąpienie eksperta z Ministerstwa Transportu, które dotyczyło reklamowania kempingu przy drodze, informacyjnych znaków drogowych itd.
W naszym wystąpieniu pokazaliśmy obowiązujące informacyjne znaki drogowe (niebieskie i brązowe tło).

Nasze wystąpienia.

Podzieliliśmy z „Jerzykiem” role, ja („Keczer”) zaprezentowałem historię tworzenia się i rozwoju kempingów w Polsce (jako ciekawostka, pierwszy prawdziwy kemping w Polsce powstał w 1931 roku w Czorsztynie). Powiedzmy kempingów przez duże „K”.
Omówiłem działania Polskiej Federacji Campingów i Caravaningu, zrzeszone w tej organizacji Kempingi, ich podziały na kategorie, wielkości z punktu widzenia powierzchni, czy możliwości przyjęcia turystów. Zaprezentowałem ich wyposażenie: recepcje, sklepiki, łazienki, toalety, wielkości poletka pod kampera czy przyczepkę, place zabaw dla dzieci, tereny do uprawiania sportu, systemy bezpieczeństwa i monitoringu (z uwzględnieniem kamer w prysznicach :) :):)
Zwróciłem też uwagę na to, że obecnie w ambasadach Białorusi na świecie – opierając się o moje spostrzeżenia z wizyty w ambasadzie w Warszawie, nie ma w informatorach turystycznych żadnej informacji o białoruskich kempingach i stellplatzach. Na mapach „Beltoła” (firma zbierająca opłaty za poruszanie się po płatnych drogach przez cudzoziemców) nie ma nic o kempingach. Wszyscy uczestnicy konferencji byli zdziwieni, że takiej informacji nie rozpowszechnia się w pierwszym miejscu kontaktu zagranicznego turysty przy załatwianiu wiz wjazdowych na Białoruś.

Zaprezentowałem też wśród uczestników konferencji (po wcześniejszym uzgodnieniu z redakcją) wydawnictwo „Polski caravaning”. Dowieźliśmy te ciężary na własnych plecach - (takie poświęcenie). Magazyn spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, a obietnica redakcji PC, że bezpłatnie zamieszczą w swojej bazie kempingów w świecie, informacje o kempingach białoruskich, spowodowała lawinę chętnych do takiego zaistnienia w świecie. Myślę, że taka propozycja redakcji będzie z korzyścią dla białoruskich kempingów, jak i dla nas, potencjalnych użytkowników, planujących trasy urlopowe.

„Jerzyk „ zaprezentował możliwości budowy i przystosowania kempingów przez małe „k”.
Jego prezentacja zdjęć i towarzyszący im komentarz pokazał jak mała przydomowa łąka gospodarstwa agroturystycznego, czy parking przy jakiejś ciekawostce historycznej, może stać się pełnocennym miejscem zatrzymania się (noclegu) kamperowego turysty. Praktycznie takiemu turyście potrzebny jest kawałek równego terenu, nie koniecznie utwardzonego, możliwość nabrania świeżej wody, spuszczenie szarej, uwolnienie „kota” no może trochę prądu elektrycznego. Jakakolwiek możliwość degustacji lokalnych specjałów jest mile oczekiwana. Jeżeli jeszcze będzie dobudowana zewnętrzna toaleta, czy prysznic, to takie miejsce zacznie zasługiwać na miano prawie „mini kempingu’, czyli miejsca bezpiecznego i życzliwego turyście. Pokaz zdjęć przygotowany przez„Jerzyka” mamy nadzieje nakierował zebranych uczestników konferencji na myśl, że małą inwestycją można zacząć już zarabiać, ponieważ budowanie dużych kempingów przez duże „K”, wymaga sporego zaangażowania sił i środków finansowych, masy administracyjnych uzgodnień i uzyskiwań pozwoleń czy zgód.
Na początek może to niejednego chętnego do budowy skutecznie zniechęcić.
Obu naszym wystąpieniom towarzyszyły pokazy zdjęć (własnych i internetowych). Pytań było bardzo wiele, a jeszcze więcej było chętnych do natychmiastowego zareklamowania swoich miejscowości czy atrakcji turystycznych.
Ten temat zostanie opisany na CamperTeam.pl w oddzielnej zakładce.

Podsumowując, nasz wyjazd uważamy za bardzo owocny, mogliśmy centralnej i miejscowej administracji przybliżyć idee ruchu kamperowego, wskazać go jako kolejne źródło zarobku, bo turysta wiezie ze sobą pieniądze (opłata za kamping, benzyna, zakupy, bilety itd.). Takie „zagraniczne” wsparcie winno przekonać urzędników do wsparcia miejscowego biznesu czy miejscowych firm i organizacji. Białoruś otwiera się powoli dla turystów kamperowych. Jest wsparcie Prezydenta Aleksandra Łukaszenki i Ministerstwa Sportu i Turystyki dla międzynarodowych zlotów (ostatni polski udział, to przyjazd około 140 ekip kamperowych), uczestnicy otrzymują bezpłatne wizy.

Niestety mimo obietnicy nie dostaliśmy dla polskich kamperowców oficjalnego zaproszenia na wielki Międzynarodowy Zlot Kamperowców. Ministerstwo Sportu Białorusi jeszcze nie zakończyło wszystkich wewnętrznych uzgodnień, tym nie mniej jest ustna obietnica, że zlot się odbędzie prawdopodobnie w końcu czerwca 2018 i znowu są szanse na bezpłatne wizy.
Program turystyczno kulturalny ma być bogaty.

Na razie pozostają nam możliwości odwiedzenia Białorusi według indywidualnych planów, są firmy i organizacje, które mają prawo wydać zaproszenie dla zagranicznego turysty dla uzyskania płatnej wizy wjazdowej (omówimy to w oddzielnej zakładce na Forum, z podaniem adresów kontaktowych).

Uważamy, że takie wspieranie działań dla zwiększania bazy kempingów (na Białorusi) należy wspierać, bo przecież kamperowcy to jedna wielka rodzina niezależnie od narodowości.
Te ostatnie słowa propagowaliśmy jako hasło naszego udziału w konferencji.
„Keczer” i „Jerzyk”
Białoruś Mińsk
21 lutego 2018.

_________________
A teraz chwilowo w kraju ojczystym-
Koniec z ROSJA- ciekawe na jak dlugo.....???
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2018-02-26, 21:24   

Piwko poleciało brawo!!!!
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
eMKa 
Kombatant


Twój sprzęt: Ducato 2,3 09 CAMPERIA
Nazwa załogi: eMKa
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 22 Sty 2010
Piwa: 296/156
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2018-02-26, 21:39   

Fajnie że wam się chciało :ok
:kufel
_________________
Gosia & Krzysiek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SZEJK 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Dukato 2,8 JTD BAVARIA
Nazwa załogi: Grab Klan
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2016
Piwa: 202/260
Skąd: Dębica
Wysłany: 2018-02-26, 22:36   

Dobrze że są tacy ludzie jak Keczer i Jerzyk :bukiet:
Piwko na weekend :pifko
_________________
Pozdrawiam SZEJK

Ten co zna swoją wartość, nigdy nie będzie niszczył innych, by budować siebie.
Dr. Mateusz Grzesiak

Moje poprzednie i aktualna karawana:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 185/875
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2018-02-26, 23:14   

Dobra robota, Towarzysze! :)
_________________
Marian
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kotek 
Kombatant
Mam na imię Danusia!


Twój sprzęt: Fiat Ducato Toskana 1,9 TD
Nazwa załogi: MisioKot
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 07 Paź 2010
Piwa: 403/444
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 07:10   

Dziękujemy. :spoko :kwiatki:
_________________
Pozdrawiamy - Danusia-Kotek i Henio-Misio

Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bazyli 
Kombatant
+125 punktów do życia po odpaleniu kampera


Twój sprzęt: T.E.C. Rotec 680G automat 196 KM
Nazwa załogi: Bartek/Magda/Kasia/Filip
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Mar 2011
Piwa: 195/183
Skąd: Lublin->BOTANIK
Wysłany: 2018-02-27, 09:14   

KECZER, DOBRA ROBOTA :pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2018-02-27, 12:50   

Dobra robota , pewnie ,że dobra . Szkoda ,że to przypomina czasy gdy nie było internetu gdy trzeba było wszystko samemu rodzić albo chodzić do biblioteki i się dokształcać . Białoruś leży między Polską i mocarstwem Rosją tak ? No właśnie bardzo blisko powiedzmy "cywilizacji " . Dziw bierze ,że trzeba konferencji międzynarodowych by decydentom otwierać oczy na prawdy oczywiste jaką jest fakt , że jak przyjedzie turysta to zostawi pieniądze a do czarnej d... nie przyjedzie . 2018 rok a jakby odkrywanie świata . Coś tu się nie zgadza , gdybym nie był w Mińsku to bym nie uwierzył , że tam też asfalt , prąd, muzea i dobre żarcie z piwem ... ciekawym jakie tam jeszcze prawdy trzeba objawiać bo bez konferencji się nie da .

Dobra robota , gratuluję , ktoś musi przecierać te dziwne szlaki :pifko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
slawwoj 
Kombatant

Twój sprzęt: Laika x695 Ford
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Sie 2012
Piwa: 141/299
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2018-02-27, 16:08   

A nasi wiedzą co to kamper ? Wątpie.

wiedzą co to namiot i przyczepa kempingowea
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2018-02-27, 20:19   

BIORCA napisał/a:
Szkoda ,że to przypomina czasy gdy nie było internetu gdy trzeba było wszystko samemu rodzić

Adaś, a czy coś kiedyś w życiu podobało Ci się? :bajer
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
CORONAVIRUS 
Kombatant
fan SAN ESCOBAR


Twój sprzęt: IVECO DAILY III
Nazwa załogi: BRAK
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Piwa: 566/755
Skąd: z Rumi przez jedno i
Wysłany: 2018-02-27, 22:19   

janusz napisał/a:
BIORCA napisał/a:
Szkoda ,że to przypomina czasy gdy nie było internetu gdy trzeba było wszystko samemu rodzić

Adaś, a czy coś kiedyś w życiu podobało Ci się? :bajer


Janusz ... ale weź na zdrowy chłopski rozum i bez urazy ... to przypomina przekonywanie ,że wspomaganie kierownicy ułatwia prowadzenie samochodu .

Przecież napisałem / niedoczytałeś ? / ,że BRAWO dla naszych , dobrze ,że komuś się chce tłumaczyć takie sprawy :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2018-02-27, 23:06   

I ode mnie:

Porter.jpg
Plik ściągnięto 14571 raz(y) 28,33 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KECZER 
weteran


Twój sprzęt: Gold Camper/Ford Transit. 2,0 TDCI-2006r.
Dołączył: 26 Mar 2007
Piwa: 61/4
Skąd: Józefów / Moskwa
Wysłany: 2018-02-28, 10:27   

Mili Koledzy dziękuje za ciepłe słowa i piwka :spoko

ALE TO ŻE SIĘ UDAŁO TO TEZ ZASŁUGA "JERZYKA"

Pamietajcie też o NIM serwując piwka :ok
_________________
A teraz chwilowo w kraju ojczystym-
Koniec z ROSJA- ciekawe na jak dlugo.....???
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2018-02-28, 10:35   

Wiemy, ale on się ukrywa. Halo, Jerzyk...
No daj se prawą uścisnąć :)
To dla Ciebie:

Porter.jpg
Plik ściągnięto 14472 raz(y) 28,33 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jerzyk 
zaawansowany


Twój sprzęt: Hymermobil z gwiazdą
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Paź 2010
Piwa: 130/5
Skąd: Józefów
Wysłany: 2018-02-28, 11:28   

Bardzo dziękuję za piffko, bo i moje uwielbienie dla tego napoju jest wśród przyjaciół znane. Wyjazd był niewątpliwie zasługą kontaktów Keczera, ja tylko dopomogłem mu w podjęciu jedynie słusznej decyzji. W przeświadczeniu o bezgranicznej fascynacji naszym hobby ową dosłowność przyjęliśmy za zawołanie towarzyszące wystąpieniu. Grzegorz wprawdzie podniósł poprzeczkę i prezentacje prowadziliśmy bez tłumacza, co Jemu przychodzi wręcz śpiewająco, a ja musiałem przypomnieć sobie jak składało się "bukwy" 50 lat temu. Ponoć zostałem zrozumiany...
Proszę abyśmy nie krytykowali podejścia Białorusinów do rozwoju turystyki, bo to, że żyją kilkadziesiąt kilometrów na wschód od nas, nie jest ich winą. Mają niewątpliwie świadomość zależności w każdym aspekcie organizowania i opłacalności turystyki. Oczekują od nas jedynie wsparcia w przeforsowaniu pewnych przepisów i zachowań administracji. Zauważcie, że inicjatywa była "oddolna"i pomagamy im wywrzeć presję na władzy. W pewnym okresie, gdy organizowaliśmy zebrania Solidarności , udział zachodnich przyjaciół nie był po to, aby nam wyklarować zasady demokracji, tylko aby nas wesprzeć w działaniu.
Chciałbym, aby nasze Forum było nieco mniej zjadliwe, a bardziej przyjazne, niezależnie od marki pojazdu, jego wieku i stanu, niezależnie od narodowości, bo przecież kamperowcy, to jedna rodzina....
Do zobaczenia na trasie, a może na zlocie ...Jerzyk
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***