Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kamperek blaszanka na bazie L4H3 dla rodzinki 2+2
Autor Wiadomość
marcinPK 
zaawansowany
ARCA Integra, 2,0 LPG...


Twój sprzęt: Dethlefs Beduin 1999, Kamper Iveco DIY-2008,
Nazwa załogi: MarcinMariola+7niedorosłych+ czarna Kotka
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Mar 2016
Piwa: 19/4
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2018-03-27, 18:04   

Tej rurki nierdzewnej na nagrzewnicę jest za mało
_________________
Marcin & Mariola & Weronika & Julia & Patrycja & Agatka & Milenka & Martynka & Laura i czarna Kotka...

Moja pomoc w budowie http://www.camperteam.pl/...c3d224d5f142fad
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2018-03-27, 18:15   

marcinPK napisał/a:
Tej rurki nierdzewnej na nagrzewnicę jest za mało


Rurka karbowana średnicy zewnętrznej 20mm, przy długości 2m daje w przybliżeniu 0,2m2 powierzchni wymiany. Dla 5kW i wymianie ciecz-ciecz nie powinno to być mało.

Ale dzięki za zwrócenie uwagi. Webasto mam odpalone, wrzucę rurkę w wiadro i sprawdzę organoleptycznie przed wspawaniem. Dam znać jak efekty.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2018-03-27, 18:53   

Keg na zbiornik CWU jest trochę przyciężki, lepszy by był z cienkiej blaszki. Jak podłogówka i webasto, to podłącz w obieg silnika, w czasie jazdy grzejesz i wodę i zabudowę. Sama pompka z webasta nie przepchnie płynu w dużym obiegu, dusi się przepływ i webasto się zagotowuje i wyłącza (hałasząc trochę), dołóż drugą od jakiegoś sam.osobowego z obiegu płynu, do pompki przekaźnik wydłuzający pracę. Wentylator nagrzewnicy przez przekaźnik zwłoczny.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2018-03-27, 19:05   

wlodo napisał/a:
Jak podłogówka i webasto, to podłącz w obieg silnika, w czasie jazdy grzejesz i wodę i zabudowę.


Nie wiem czy chcę tak spinać, oddzielny obieg jest bezpieczniejszy dla silnika, w razie rozszczelnienia instalacji pojadę dalej. Ale nie mówię nie, sprawa do przemyślenia. Racja że podczas jazdy w zimę buda się nagrzewa.

wlodo napisał/a:
Sama pompka z webasta nie przepchnie płynu w dużym obiegu, dusi się przepływ i webasto się zagotowuje i wyłącza (hałasząc trochę)


Cenna uwaga. Wychodzi mi c/a 30m pexa, mogę to rozbić na 2 albo 3 równe obwody wówczas nie powinno być problemów z oporami przepływu. Dodatkowa pompka to dodatkowy prąd i dodatkowy element potencjalnie awaryjny.

wlodo napisał/a:
Wentylator nagrzewnicy przez przekaźnik zwłoczny.


Webasto ma pin sterujący wentylatorem nagrzewnicy. Odpala wentylator bodajże przy minimum 25'C w obiegu. ?
Chyba że masz coś innego na myśli ??

Pierwsza wizja połączenia podłogówki z nagrzewnicą to: uruchomienie ogrzewania włącza webasto i nagrzewnicę odcinajac podłogówkę. A po określonym czasie bądź po osiągnięciu temperatury wyłącza nagrzewnicę i przełącza na podłogówkę. Sterowanie ma na celu szybkie nagrzanie wnętrza nagrzewnicą a potem utrzymywanie podłogówką.

Jeśli założenia są błędne naprostujcie mnie :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
m4in77 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper L4h2 2015
Dołączył: 14 Mar 2017
Piwa: 1/7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-03-27, 21:53   

To może tak, wczoraj skończyłem przerabiać a raczej dorabiać podłogówkę do swojego busa. Miałem taką nagrzewnicę jak ty ale w tym roku też "poleciała" :wyszczerzony: . Zamontowałem dwa "kaloryferki" mają po pięć wiatraczków razem pobór mocy około 1A na kaloryfer - wiatraczki "komputerowe" oczywiście. Od wczoraj też testuję i tak mam 40m pex w podłodze do tego te dwa kaloryferki i bojlerek własnej roboty - dwa metry miedzianej rurki 15mm w środku. No i cóż działa, na obecną chwilę wszystko mam "wywalone" jeszcze ale zbieram do "kupy" i składam w całość :lol: .Na jednej pompce od websto wszystko śmiga, powrót z podłogówki jest gorący kaloryferki też, i bojler też się grzeje - na razie bez wody :lol: . Fakt na początku zanim się nie odpowietrzyło to trochę tam hałasowało i się "pluło" ale teraz śmiga. Dziś na odpaleniu też trochę zabulgotało i wydawało mi się że ma jakiś problem z pracą ale ruszyło i przez dwie godziny działało bez problemu. Ale myślałem że podłoga będzie cieplejsza ale pewnie lepiej nie będzie, jednak sklejka to pewna izolacja :D a i tak jak robiłem coś w środku to ciepło było wystarczająco. Jest plus można chodzić na bosaka i stopy nie marzną :wyszczerzony: . Życzę powodzenia i trzymam kciuki
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-03-27, 22:04   

reaven22 napisał/a:
Pierwsza wizja połączenia podłogówki z nagrzewnicą to: uruchomienie ogrzewania włącza webasto i nagrzewnicę odcinajac podłogówkę. A po określonym czasie bądź po osiągnięciu temperatury wyłącza nagrzewnicę i przełącza na podłogówkę. Sterowanie ma na celu szybkie nagrzanie wnętrza nagrzewnicą a potem utrzymywanie podłogówką.
Po co komplikować ,
Z webasto gorąca na nagrzewnice z niej na podłogówkę , a z podłogówki do webasto .
wentylator nagrzewnicy wyłącza się przy tem. otoczenia np. 20C pozostaje podlogówka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2018-03-27, 22:39   

m4in77 napisał/a:
Od wczoraj też testuję i tak mam 40m pex w podłodze do tego te dwa kaloryferki i bojlerek własnej roboty - dwa metry miedzianej rurki 15mm w środku. No i cóż działa, na obecną chwilę wszystko mam "wywalone" jeszcze ale zbieram do "kupy" i składam w całość :lol: .Na jednej pompce od websto


Dzięki za odzew :) podpowiesz jak układałeś pexa ? dawałeś radiatory alu ?


Jakiej grubości masz sklejkę ? Mam u siebie oryginalną z zabudowy chyba 12mm, i zastanawiałem się czy kłaść czy dać cieńszą typu 6mm na podłogówkę.

amples napisał/a:
Z webasto gorąca na nagrzewnice z niej na podłogówkę , a z podłogówki do webasto .
wentylator nagrzewnicy wyłącza się przy tem. otoczenia np. 20C pozostaje podlogówka


Odcinając podłogówkę mamy dużo wyższą temperaturę na nagrzewnicy i szybciej ogrzewa powietrze. Podłogówka potrafi wyciągnąć całe ciepło dopóki się nie nagrzeje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bajaga 
Kombatant

Nazwa załogi: FiveStars
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lut 2012
Piwa: 108/7
Wysłany: 2018-03-27, 22:50   

zbyszekwoj napisał/a:
Bajaga napisał/a:
Wyśpisz się spokojnie


Nieprawda , stwierdzone przez tirowców. Najgorsze co może być to krótsze łóżko od wzrostu. :gwm


Max szerokość łóżka w poprzek w Ducato to o ile pamiętam ok. 194cm. Ja mam 193 i przez parę sezonów wysypiałem się idealnie a łóżko miało 192.
_________________
Pozdrawiam,

Bajaga&Instruktori
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
m4in77 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper L4h2 2015
Dołączył: 14 Mar 2017
Piwa: 1/7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-03-27, 22:51   

Pex układałem w szczeliny w styrodur, robiłem sobie bruzdy frezarka. Radiatorów nie dawałem nie wiem ile bym zyskał a ile straciłem. Może kiedyś się dowiem :wyszczerzony: :haha: . sklejka też oryginalna podłoga z jumpera l4h2 więc pewnie podobna lub taka sama :lol:
Ostatnio zmieniony przez m4in77 2018-03-28, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
arexseven 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot Boxer
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Gru 2015
Skąd: Radosne miasto
Wysłany: 2018-03-27, 22:51   

Też jestem w trakcie przeróbki na podłogówkę. Mam dać sklejkę 6 mm,ale zastanawiałem się nad blachą aluminiowa i na to linoleum .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
m4in77 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper L4h2 2015
Dołączył: 14 Mar 2017
Piwa: 1/7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-03-27, 23:15   

Blacha ? - ciekawe, ale wydaje mi się że pofaluje się za jakiś czas i będzie bieda. Ale to może tylko moje obawy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2018-03-28, 00:42   

A może zrobić w sklejce dziury? Taka perforacje? Jak chciałem u siebie zrobić podłogowe to właśnie o tym myślalem żeby tam gdzie rury wiercic dziury. A na to wykładzinę.

pobrane.jpeg
Plik ściągnięto 6155 raz(y) 13,92 KB

_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
m4in77 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper L4h2 2015
Dołączył: 14 Mar 2017
Piwa: 1/7
Skąd: Białystok
Wysłany: 2018-03-28, 08:12   

Myślę że nie trzeba robić dziur na wylot wystarczy wyfrezować trochę płytę lub otwory ponawiercać do około połowy jej grubości.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2018-03-28, 10:06   

KASZUB napisał/a:
A może zrobić w sklejce dziury? Taka perforacje? Jak chciałem u siebie zrobić podłogowe to właśnie o tym myślalem żeby tam gdzie rury wiercic dziury. A na to wykładzinę.


Ogrzewanie podłogowe w 95% nie grzeje przez konwekcję a przez promieniowanie podczerwone,
Dziury nic nie pomogą. 10mm sklejki nie będzie przeszkodą bo webasto może dać max 80'C. Mamy zazwyczaj ok 3-4m2 powierzchni która grzeje. Tak więc temperatura takiej powierzchni nie musi być dużo wyższa od temperatury powietrza.

m4in77 napisał/a:
Myślę że nie trzeba robić dziur na wylot wystarczy wyfrezować trochę płytę lub otwory ponawiercać do około połowy jej grubości.


To akurat jest zły pomysł, pustka powietrzna izoluje zdecydowanie lepiej jak sklejka.

Według mnie najlepszą opcją będzie położenie podłogówki z radiatorami jak na fotce wyżej. Można to kupić w detalu w firmie http://sandersystem.pl/systemy-suche/
Ja zamówiłem podwójne:
https://www.tiasystem.pl/...syjna-podwojna/
o wymiarach: 1000x390x0,40. (koszt 18pln netto /szt)
Z wyliczeń wychodzi mi 8szt dla części mieszkalnej. pod łóżkiem i w tylnej części bagażowej położę sama rurkę bez radiatorów.
Ostatnio zmieniony przez reaven22 2018-03-28, 14:37, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 197/157
Skąd: Dębica
Wysłany: 2018-03-28, 10:18   

masz jeszcze czas aby poszerzyć auto w miejscu łóżka.moim zdaniem warto w to zainwestować bo będziesz źle sypiał.Darek Szczecin pracował nad poszerzeniam auta w tym miejscu.W styczniu jeszcze nie miał tego ale zapytaj,może coś drgnęło - https://www.camperteam.pl...r=asc&start=630 .Okien dachowych jak najmniej lub wcale.moim zdaniem.Powodzenia !!!!!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***