Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak to wygląda z przeróbką blaszaka na kampera? Stan na 2017
Autor Wiadomość
DigitalNomad 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato L4H2 - minimalizm
Dołączył: 13 Lut 2017
Skąd: Bielawa
Wysłany: 2017-02-20, 19:45   Jak to wygląda z przeróbką blaszaka na kampera? Stan na 2017

Cześć,
Przeglądałem forum i natrafiłem na mnóstwo informacji na temat prawnych aspektów blaszaka na kampera. Rozumiem, że tutaj są dwie kwestie:
a) zmiana kwalifikacji pojazdu z ciężarowego na specjalny,
b) ew. zmiana ilości miejsc w kamperze,
c) ew. demontaż ściany grodziowej

Czy jak rozumiem do a) potrzebna jest opinia rzeczoznawcy + zdjęcia, potem na przegląd rejestracyjny i do WK? Czy potrzebna jest faktura firmy, która wykonała pracę? Jeśli tak to czy mogę sam otworzyć działalność tylko na ten cel?

Jeżeli chodzi o b), sprawa jest jak rozumiem poważniejsza. Czy jedyne "proste" wyjście to kupno brygadówki i zostawienie foteli w tych samych miejscach? Czy można zmienić położenie foteli, tj. zamocować w innym miejscu?
Czy można zamontować dodatkowe fotele w busie który nie miał drugiego rzędu?

Jeżeli chodzi o c), jeżeli pojazd jest ciężarowy to zawsze musi mieć ściane grodziową? Czy można zrobić drzwiczki w ścianie żeby przejść "na pakę"?
Jak rozumiem pojazd specjalny typu kamper nie wymaga już prawnie ściany grodziowej?
Co mi grozi, za brak ściany grodziowej podczas kontroli drogowej w Europie? Czy to tylko chodzi o "przegląd"?

Proszę kogoś obeznanego, który będzie w stanie rozwiać wątpliwości, bo ja już się trochę pogubiłem w tym wszystkim.

Zdaje sobie sprawę co to znaczy brak ściany grodziowej i źle zamontowane fotele podczas wypadku, ja po prostu pytam jak to wszystko ugryźć od strony prawnej. Technicznie zrobi się tak, żeby było dobrze i bezpiecznie.

Pozdrawiam :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DC 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rimor XGO Family 103
Nazwa załogi: Pingwiny
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Lip 2015
Piwa: 15/18
Skąd: Lniska
Wysłany: 2017-02-20, 19:57   

Dokładnie, przez ostatnie pół roku chyba w co drugim temacie przewija się wątek przeróbek, nowych warunków technicznych itp. Tak w jednym zdaniu, kupujesz blaszaka z taką ilością miejsc w dowodzie rejestracyjnym ( 3,5,7lub 9) i przerabiasz go sobie w środku jak chcesz. Wszystkie miejsca siedzące z pasami i okienkami i cieszysz się własnym kamperem :wyszczerzony:
_________________
Living a Boys Adventure Tale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DigitalNomad 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato L4H2 - minimalizm
Dołączył: 13 Lut 2017
Skąd: Bielawa
Wysłany: 2017-02-21, 08:00   

Dzięki za odpowiedź, czyli da się, a wracając do:
Cytat:
Wszystkie miejsca siedzące z pasami i okienkami i cieszysz się własnym kamperem :wyszczerzony:


Nie spotkałem się jeszcze ze stwierdzeniem że okno musi być przy miejscu siedzącym.
Czy okno jest potrzebne w przypadku pojazdu specjalnego kempingowego, czy raczej jest potrzebne do zmiany kwalifikacji? Jak to działa :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
WINNICZKI 
Kombatant

Twój sprzęt: przyczepka n-126d
Nazwa załogi: Ania i Tomasz
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Paź 2007
Piwa: 76/84
Skąd: Krakow
Wysłany: 2017-02-21, 23:10   

Czy okno jest potrzebne w przypadku pojazdu specjalnego kempingowego, czy raczej jest potrzebne do zmiany kwalifikacji? Jak to działa :) [/quote]
Okno jak sama nazwa wskazuje jest potrzebne przy stole do patrzenia na zewnątrz. Wieloletnie próby wykazały ,że najwygodniej jest zamontować okno przy stole ,żeby przy śniadaniu można było podziwiać okolice. Drugim miejscem jest łóżko,a trzecim łazienka.Doświadczenia wykazały ,że montaż w szafie jest zupełnie nie praktyczny. :? :evil: :ok
_________________
Sympatyk. Nie musisz mieć w życiu wszystkiego. Wystarczy , że masz osobę , która jest dla Ciebie wszystkim.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
WINNICZKI 
Kombatant

Twój sprzęt: przyczepka n-126d
Nazwa załogi: Ania i Tomasz
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Paź 2007
Piwa: 76/84
Skąd: Krakow
Wysłany: 2017-02-21, 23:12   

DigitalNomad napisał/a:
Czy okno jest potrzebne w przypadku pojazdu specjalnego kempingowego, czy raczej jest potrzebne do zmiany kwalifikacji? Jak to działa :)

Okno jak sama nazwa wskazuje jest potrzebne przy stole do patrzenia na zewnątrz. Wieloletnie próby wykazały ,że najwygodniej jest zamontować okno przy stole ,żeby przy śniadaniu można było podziwiać okolice. Drugim miejscem jest łóżko,a trzecim łazienka.Doświadczenia wykazały ,że montaż w szafie jest zupełnie nie praktyczny. :? :evil: :ok
_________________
Sympatyk. Nie musisz mieć w życiu wszystkiego. Wystarczy , że masz osobę , która jest dla Ciebie wszystkim.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/477
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2017-02-22, 07:22   

WINNICZKI napisał/a:
Wieloletnie próby wykazały ,że najwygodniej jest zamontować okno przy stole ,żeby przy śniadaniu można było podziwiać okolice.

Tomku i wystarczy, reszta nie konieczna :szeroki_usmiech
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
WINNICZKI 
Kombatant

Twój sprzęt: przyczepka n-126d
Nazwa załogi: Ania i Tomasz
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Paź 2007
Piwa: 76/84
Skąd: Krakow
Wysłany: 2017-02-22, 21:19   

OK ;)
_________________
Sympatyk. Nie musisz mieć w życiu wszystkiego. Wystarczy , że masz osobę , która jest dla Ciebie wszystkim.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
DigitalNomad 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato L4H2 - minimalizm
Dołączył: 13 Lut 2017
Skąd: Bielawa
Wysłany: 2017-04-25, 07:39   

Pytanie do całości.

Zakładając, że kupiłem auto ciężarowe z 3 miejscami z przodu i ścianą grodziową, mogę w miare w prosty sposób wyrzucić ściane grodziową i zrobić 2 miejsca obrotowe z przodu?
Czy łatwo zmienić kwalifikację pojazdu, w tym wypadku na osobowę... lub może od razu specjalny kempingowe jak zabudowa będzię skończona?

Podobna kwestia, myślałem żeby kupić brygadówkę min. L2H2. Przerobić fotele z przodu na obrotowę. Zostawić drugi rząd, bez jednego fotela. Wywalić ścianę grodziową. Efektywnie mamy kamperka 4 osobowego.
Pytanie, czy legalnie można będzie przerobić kanapę tak, żeby był jeden fotel mniej? Czy można w miejscy kanapy wstawić fotele od innego pojazdu?

Jak rozumiem, nowa dyrektywa unijna traktuje odnośnie zmiany ilości miejscy, a nie modyfikacji istniejących?

Dzięki za pomoc, ale od czytania i szukania już mnie głowa boli 8-)

Cytat:
Wieloletnie próby wykazały ,że najwygodniej jest zamontować okno przy stole ,żeby przy śniadaniu można było podziwiać okolice. Drugim miejscem jest łóżko,a trzecim łazienka.Doświadczenia wykazały ,że montaż w szafie jest zupełnie nie praktyczny. :? :evil: :ok

Dzięki za uświadomienie, czasem tak podstawowe rzeczy nie wydają się oczywiste. Dużo czytam, szukam, ale prawda jest taka, że w kamperze jeszcze nigdy nie siedziałem :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ferguson 
zaawansowany


Twój sprzęt: Nissan Urvan 4x4
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sty 2014
Piwa: 5/1
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2017-04-26, 10:58   

DC napisał/a:
Dokładnie, przez ostatnie pół roku chyba w co drugim temacie przewija się wątek przeróbek, nowych warunków technicznych itp. Tak w jednym zdaniu, kupujesz blaszaka z taką ilością miejsc w dowodzie rejestracyjnym ( 3,5,7lub 9) i przerabiasz go sobie w środku jak chcesz. Wszystkie miejsca siedzące z pasami i okienkami i cieszysz się własnym kamperem :wyszczerzony:

No nie do końca. Gdy kiera po prawej stronie to na specjalny kempingowy nie przechodzi, tylko jako osobowy.
_________________
Pozdrawia Krzysztof
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DC 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rimor XGO Family 103
Nazwa załogi: Pingwiny
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Lip 2015
Piwa: 15/18
Skąd: Lniska
Wysłany: 2017-04-26, 17:45   

Temat akurat przerabia mój znajomy, niewiem jak to zrobił ale wycyganił ze stacji djagnostycznej kwit z przeróbki 4 na 8, jutro pozostał mu wydział komunikacji. Ciekaw jestem czy przejdzie i napewno dam znać. :spoko
_________________
Living a Boys Adventure Tale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Donat 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot J5 i Citroen Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2010
Piwa: 71/57
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-04-26, 18:36   

Że tak powiem wydział komunikacji ma g.. do gadania, on tylko ma wklepać to co stwierdził diagnosta. Ja z 3 miejsc robiłem 8 i nie było zbyt wielkiego problemu. Ale fakturę za przeróbkę wystawił autoryzowany serwis DAF-a.

Okna nie są wymagane w przypadku pojazdu specjalnego, w przypadku osobowego - tak.
_________________
Donat - Radom
Mój poprzedni sprzęt:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DC 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rimor XGO Family 103
Nazwa załogi: Pingwiny
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Lip 2015
Piwa: 15/18
Skąd: Lniska
Wysłany: 2017-05-15, 21:00   

I zarejestrował. Wydział komunikacji wpisał tak jak było w kwitach ze stacji diagnostycznej i z 4 ma teraz 8 miejsc.
_________________
Living a Boys Adventure Tale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mordka 
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Cze 2018
Skąd: Augustow
Wysłany: 2018-06-19, 21:56   

Cześć wszystkim, wiem, że temat się powtarza, nie chcę zaczynać nowego wątku, więc piszę tutaj bo sprawa dalej nie jest jasna. Planuję zakup Opla Vivaro
(zdjecie ) w wersji furgon, czyli z przegrodą ciężarową. Samochód sprowadzę z Niemiec i przerobię go na warunki mieszkaniowe czyli standardowo prysznic kuchnia i łóżko, wymontuję przegrodę i jedyne miejsca pasażerów będą w kabinie. I tu pytania:

Czy mogę od razu zarejestrować te auto jako osobowe? 2/3 miejsca siedzące z przodu, DMC 2,9 tony, wysokość 2,5m
+ Plusy:
    Brak kratki.
    Brak formalności związanych z uzyskaniem statusu "specjalny kampingowy".
    Niższe OC niż ciężarowy

Z drugiej strony taki podwyższany (L2H2) furgon może być zarejestrowany jako osobowy? Jeśli tak to wszystkie problemy z głowy, ale wtedy to byłoby za prosto...

Odnośnie "specjalny kampingowy", czy to prawda co tu jest napisane? https://www.camprest.com/...awczy-w-kampera Bo mi się wierzyć nie chce, ale w kraju nie mieszkałem parę lat więc takie absurdy mogą być możliwe.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-06-20, 05:55   

zerknij na temat budowa domka ze złomka, a opel vivaro to sie na bude dla psa nadaje nie na kampera
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/477
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2018-06-20, 06:03   

mordka napisał/a:
Planuję zakup Opla Vivaro
(zdjecie ) w wersji furgon, czyli z przegrodą ciężarową. Samochód sprowadzę z Niemiec i przerobię go na warunki mieszkaniowe czyli standardowo prysznic kuchnia i łóżko, wymontuję przegrodę i jedyne miejsca pasażerów będą w kabinie. I tu pytania:

Czy mogę od razu zarejestrować te auto jako osobowe?

Możesz tylko dolicz jeszcze akcyzę pewnie 18.6% :shock:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***