Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przetwornica + czajnik
Autor Wiadomość
TravelCamp 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Carthago Chic C-Line 4.9
Nazwa załogi: Paweł,Dominika,Konrad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2016
Piwa: 5/4
Skąd: Skoczów
Wysłany: 2018-05-21, 20:11   Przetwornica + czajnik

Cześć , mam pytanie... zainstalowałem przetwornicę volt sinus 5000 W max i odseparowałem jedno gniazdko właśnie na potrzeby obsługi czajnika 2400 W i innych ciężkich sprzętów , ale o co mi chodzi... czy podczas pracy przetwornicy i równoczesnym ładowaniu akumulatorów po podpięciu do zewnętrznego zasilania nie uszkodzę ładowarki która daje max 21A a pobór przetwornicy to około 200A ?
_________________
Jeżeli coś jest głupie,ale działa,to nie jest głupie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2018-05-21, 20:30   

TravelCamp napisał/a:
po podpięciu do zewnętrznego zasilania nie uszkodzę ładowarki która daje max 21A a pobór przetwornicy to około 200A ?

Po podpięciu do zewnętrznego zasilania bez sensu jest korzystać z przetwornicy ,
no chyba że na słupku ograniczenie prądowe .
Co do ładowarki to zależy co masz ,zwykłe trafo spali bezpiecznik , elektroniczna się wyłączy na czas przeciążenia a inna będzie dawać swoje 20A niezależnie od obciążenia .
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TravelCamp 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Carthago Chic C-Line 4.9
Nazwa załogi: Paweł,Dominika,Konrad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2016
Piwa: 5/4
Skąd: Skoczów
Wysłany: 2018-05-21, 20:46   

moja ładowarka to Nordelettronica ne 143p , sens jest taki że jak jak chcę zrobić 2 kawy to nie muszę wyciągać czajnika na gaz potem czekać aż ostygnie i znowu chować , mam wodę gotową w 3 minuty , kiedy jestem poza zasilaniem 230V , kiedy znowu jadę na kemping to wiadomo że podpinamy się pod zewnętrzne zasilanie i z niego korzystamy , dlatego odseparowałem to jedno gniazdko . Czytając Twoją odpowiedz myślę że nie powinno być źle , nordelettronica to chyba nie jest zwykłe trafo a raczej elektroniczna , tak myślę...
_________________
Jeżeli coś jest głupie,ale działa,to nie jest głupie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-05-21, 20:55   

Wstaw przełącznik napięć :bylo
np tu 10a Ja mam 20a.

Jedno wej#cie jest master drugie slave i jak jest sieć to prąd płynie z sieci...
Cytat:
Urządzenie ma za zadanie przełączać pomiędzy zasilaniem z sieci energetycznej a zasilaniem z przetwornicy w zależności od: poziom naładowania akumulatora, obecności napięć sieci i przetwornicy. Przełącznik w sposób ciągły monitoruje poziom naładowania akumulatora oraz obecność napięcia sieci i przetwornicy. Podczas normalnej pracy gdy obecne są oba napięcie, prąd będzie czerpany z sieci energetycznej i kierowany na wyjście. Po osiągnięciu 13,5V na pojedynczym akumulatorze przełącznik przełączy na zasilanie z przetwornicy i zaświeci się kontrolka informująca o pracy z przetwornicy. Ponowny powrót na zasilanie z sieci nastąpi po spadku napięcia na akumulatorze poniżej 11V. Cykl będzie się powtarzał. Napięcie 13,5V zostało dobrane tak aby przełączenie nastąpiło tylko podczas pracy urządzeń wytwórczych i naładowanym akumulatorze. Próg 11V uniemożliwia głębokie rozładowanie akumulatora tym samym znacznie przedłuża jego żywotność. Gdy obecne jest tyko napięcie sieci, prąd będzie czerpany z sieci niezależnie od poziomu naładowania akumulatora. Gdy obecne jest tyko napięcie przetwornicy, prąd będzie czerpany z przetwornicy niezależnie od poziomu naładowania akumulatora.


pobrane.jpeg
Plik ściągnięto 2601 raz(y) 8,12 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TravelCamp 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Carthago Chic C-Line 4.9
Nazwa załogi: Paweł,Dominika,Konrad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2016
Piwa: 5/4
Skąd: Skoczów
Wysłany: 2018-05-21, 20:58   

O widzisz dzięki Bronek :spoko :ok
_________________
Jeżeli coś jest głupie,ale działa,to nie jest głupie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-05-21, 21:02   

:mrgreen: Wszystko było.... Wyprowadz jak nie masz na wierzchu wyłącznik przetwornicy, by nie chodziła jałowo...
Ja mam wszystkie graty w gotowości, nawet ekspres. Kawa to podstawa.
Oczywiście, każdy parzy ją inaczej..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TravelCamp 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Carthago Chic C-Line 4.9
Nazwa załogi: Paweł,Dominika,Konrad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2016
Piwa: 5/4
Skąd: Skoczów
Wysłany: 2018-05-21, 21:10   

Właśnie zamówiłem :wyszczerzony: jeszcze raz dzięki , zamykam temat
_________________
Jeżeli coś jest głupie,ale działa,to nie jest głupie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Aniarz2 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato
Nazwa załogi: Ania&Leon
Dołączyła: 18 Maj 2018
Skąd: Banino
Wysłany: 2018-05-27, 01:46   

Tak na marginesie, jaki akumulator wytrzyma 200A przez 3 min. Lepiej dać mniejszy czajnik i dłużnej gotować. Przy przetwornicach należy pamiętać że podają wytwórcy moc w VA a nie w W. A czajnik to czyste 2000W. Przy takim obciążeniu przetwornica pobiera 200A a kable zasilające i konektory przyłączeniowe się gotują. Energia pobrane przez czajnik to ok 2 kW x 3/60 h= 0,1KWh a Pojemność akumulatora o pojemności 100Ah to teoretycznie 1,2 KWh przy prądzie 20 godzinnym. Przy prądzie 0,5 godzinnym pojemność radykalnie spada i może akumulator nie mieć energii do zagotowania przysłowiowego czajnika. Nie wspomnę o spadkach napięć na przyłączach (kablach) co powoduje wcześniejsze "odstawienie" przetwornicy by nie uszkodzić (wyładować) akumulatora.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-05-27, 06:15   

W poprzednim kamperze starałem się nie przekraczać 1000 wat na urządzenie. Ekspres kolbowy 900,Mikrofalówka 700w jej grill 700w, czajniczek nawet mniej..
To do przetwornicy czysty sinus 1500/3000.

Teraz z racji przejścia na ekspres automatyczny będzie większa w/w przetwornica już sprawdzona na sucho z tym ekspresem itd.

Trzeba wybrać kompromis uwzględniając:

.-Akumulator jego pojemność i rodzaj, czyli jak znosi wysokie pobory i czasem głębsze rozładowania...
-Kable, długość i przekrój
-Moc przetwornicy, jej rodzaj
- Odbiorniki, ich moce i np chwilowe pobory przy rozruchu...

-Do tego dochdzi ogólny bilans energetyczny, by dla wszystkich prądu starczyło, np. gdy suszarka mamusi wykluczy kawkę dla tatusia.. Albo konsola synka pozbawi ojca meczu w telewizji... :-/

- korzystania z 12v np. sprzęt elektroniczniczny (przetwornice, zasilacze z 12v np na 19v, by nie pchać się z wszystkim na 230)
Czy wszystko na 230v?
Na jednej, czy na kilku np przetworniczkach?

A może 24 v? itd...... Wybór szeroki i niejednoznaczny.

Ja preferuję 12V dla sprzętów niskopoborowych laptopy, tv, tablety telefony, routery, dekoder tv- tu gdyby było trzeba podnoszę/obniżam indywidualnie napięcie. Ale generalnie to albo 12v albo 5.,2. Laptopy i niektóre telewizory mają czasem inne napięcie

230 volt, to czajnik, ekspres i mikrofalówka no i suszarka. Wynika to praktyki.... polecam zrobienie kilku kaw ekspresem/czajniczkiem 12v, to od razu da odpowiedź... :evil: :shock: :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VirMan 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Custom na bazie Peugeot J5
Nazwa załogi: CamperDiem
Dołączył: 26 Sie 2017
Piwa: 12/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-27, 18:22   

Ja już kilka razy pisałem - aku 24v i przetwornica na 220 lub 12 gdzie trzeba ;) sprawdza się super :) do tego najlepiej baterie litowe (fosfatowe) :)
_________________
Kamperkuję, podróżuję, zdalnie pracuję, chętnie się spotkam lub przygarnę ciekawą osobę na jakiś wypad :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TravelCamp 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Carthago Chic C-Line 4.9
Nazwa załogi: Paweł,Dominika,Konrad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2016
Piwa: 5/4
Skąd: Skoczów
Wysłany: 2018-05-28, 20:19   

Wyłącznik doszedł już zamontowany i po kilku próbach hula wszystko jak burza :ok dzięki Bronek

Do Aniarz2

Wszystko to co piszesz to teoria ile razy próbowałeś to w realu że piszesz o gotujących się kablach i konektorach ?
Jak już pisałem było kilka prób i nic takiego się nie dzieje temperatura kabli w normie tzn. nie grzeją się , sprawdzone miernikiem laserowym 40 stopni i do tego jeszcze raz sprawdzone obmacaniem ( bo jakby bez tego :-) wszystkich kabli łączących akumulatory i jest OK .

Mam 3 aku żelowe exide po 80Ah połączone przewodem 50 mm2 i takie same do przetwornicy wszystkie nie dłuższe niż 70 cm , do tego na dachu 600W solarów i Efoya więc prądu mam aż nadto .

Nigdzie nie pisałem że przerzucam się tylko na czajnik elektryczny ale czasami jest taka potrzeba i nie chce mi się wyciągać zwykłego by zagotować wodę na gazie .

Jak długo pochodzą te aku to się zobaczy , ważniejsza dla mnie jest wygoda

A jak już aku wyciągną nogi to też o tym napiszę będzie dla potomnych :spoko
_________________
Jeżeli coś jest głupie,ale działa,to nie jest głupie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TravelCamp 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Carthago Chic C-Line 4.9
Nazwa załogi: Paweł,Dominika,Konrad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2016
Piwa: 5/4
Skąd: Skoczów
Wysłany: 2018-05-28, 20:28   

Aha Bronek wyprowadziłem sobie wyłącznik przetwornicy z podświetleniem w miejsce najbardziej wygodne co by przetwornica nie chodziła jałowo ) czyli obok gniazdka gdzie podłączony jest czajnik i... expres tak kupiłem expres krupsa taki fajny malutki ze spieniaczem do mleka tylko że na kapsułki ale kawa bardzo dobra :wyszczerzony:
_________________
Jeżeli coś jest głupie,ale działa,to nie jest głupie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-05-28, 21:13   

Ja ma delonghi en 550, też kapsułki z linią mleczną ale zabieram młynek i będę napełniał. Bo wstyd... pić kapsułki.. Bo mały a my białe kawki na ogół pijemy
TYLE TEORIA...
W praktyce pewnie jak znajdę kawę, która ujdzie smakowo, to się skundlę i po prostu dla wygoty przestanę zadzierac nosa jak barista z knajpy przy molo.
Z kawą jak fajkami, każdy ma inaczej..

Nakupowałem "od metra" różnych kaw plus kapsułki do ładowania. Ekspres jak inne graty czeka...

f-nespresso-de-longhi-lattissima-touch-en-550-w-bialy.jpg
Plik ściągnięto 2175 raz(y) 6,39 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***