Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Płatność kartą za granicą
Autor Wiadomość
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 194/154
Skąd: Dębica
Wysłany: 2018-07-09, 21:26   Płatność kartą za granicą

Studiując opisy wyjazdów wielokrotnie spotkałem się z informacją,że koledzy płacą za paliwo lub bramkach autostradowych przy pomocy karty.Osobiście staram się mieć lokalną walutę i zapas euro a trzon finansów to karta do rachunku walutowego.Wklejam link do artykułu opisującego ile kosztuje płacenie kartą wydaną do rachunku złotowego z nadzieją,że ktoś kiedyś uniknie niepotrzebnych opłat https://businessinsider.com.pl/finanse/waluty/platnosc-karta-za-granica-uwaga-na-prowizje-bankow/zn4s81x
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 350/394
Skąd: krakow
Wysłany: 2018-07-09, 21:36   

Zgadza się dlatego trzeba mieć trochę waluty danego kraju,karte w euro i na wypadek karte do swojego konta.koledzy pisza jeszcze o karcie Revolt/nie wiem czy dobrze napisałam/.Może temat się rozwinie :oops:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
izola 
Kombatant


Twój sprzęt: MB Marco Polo
Nazwa załogi: Izolownia
Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Sty 2015
Piwa: 210/153
Skąd: Westfalia
Wysłany: 2018-07-09, 21:52   

Basiu jadąc na 3 albo więcej miesięcy ...ileż tej waluty chcesz nosić w plecaku?
Jak masz Mastercard, Visa czy inne Karty chodzisz spokojnie na wycieczki...po prostu nie bać się płacenia kartą- to nie boli ;)
rako:
Cytat:
....płacenie kartą wydaną do rachunku złotowego...


a kto zmusza do tego?
_________________
http://vanactiv.blogspot.de/
https://www.facebook.com/...100019297335640
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
@ndrzej 
weteran


Twój sprzęt: Laika Ecovip 309
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Lip 2007
Piwa: 131/203
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2018-07-09, 22:20   

Z mojej wieloletniej praktyki wynika, iż w strefie euro warto posiadać rachunek w euro i płacić kartą.
Poza strefą euro można mieć niewielką sumę w walucie danego kraju na niewielkie wydatki (np. autostrady czy winiety), zaś duże (np. kempingi, duże zakupy) regulować kartą złotówkową.

Na pewno nie opłaca się płacić kartą euro w krajach nie będących w tej strefie. :spoko
_________________
Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym!
Heraklit
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-07-09, 22:25   

Revolut jest ok. Ale wypłaty to na wciki. I ciągłe zasilanie. Dla oszczędnych dobra sprawa. Dla wygodnych trochę upierdliwa.
https://darmowekontobankowe.org/revolut/

Brak ochrony, jakby ktoś był wrażliwy, to Fundusz gwarancyjny nie działa, ostatnio mieli awarię.

Jestem za, ale... korzystam z normalnej kredytowej karty np Mastercard RF bank i te opłaty są na tyle nieduże, że nawet nie wiem jakie :mrgreen:

Revolut, jest dobry dla zmieniających kraje, dla tych co zwiedzają a nie tylko przejeżdżają.
Mając taką kartę można też spokojnie i taniej kupować w sieci Amazon, AliExpress itp
Wyrobię sobie via Yanosik, ponoć jest za darmo?

Nigdy nie zabieram waluty krajów innych. No może jakieś kilka stówek w euro .

W kraju nie pamiętam kiedy płaciłem gotówką w sklepie.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 350/394
Skąd: krakow
Wysłany: 2018-07-09, 22:49   

Bronek ale oprócz sklepów sa targi,bazary,itd,widocznie nie korzystasz z takich dobrodziejstw :haha:Ja zabieram waluty innych krajów,albo u nich wymieniam po to by kupic regionalne produkty na bazarach,w małych sklepikach ,przy domach na straganach podczas jazdy,to jest urokliwe.Wystarczy mi marketów w swoim kraju :oops: Barbara
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jedrek49 
weteran
badz zawsze usmiechniety

Twój sprzęt: sprinter CDI 2,7 316
Nazwa załogi: jedrek49
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Sie 2009
Piwa: 52/3
Skąd: Rzeszow
Wysłany: 2018-07-10, 05:47   

Brawo Basiu ja robie tak jak Ty ,placac karta banki biora sobie duza prowizje,w chili placenia karta ,nie widzimy tego ,a po przyjezdzie do domu nie spradzamy jak banki przeliczyly nasza transakcje,a wychodzi to nie tak dobrze ,zlaszcza w krajach poza UE, strefy euro.Najpierw bank przelicza na euro ,potem z euro na zlotowki,podwojne przeliczanie kiepskim przelicznikiem dla nas ,i do tego proizja 2,8% ,wychodzi nam wtedy ,ze duzo zaplacilismy za dana wlute,i produkt ,ktory kupilismy nie jest taki tani jak sami przeliczalismy
pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2018-07-10, 06:18   

Można mieć kartę wielowalutową (kilka rachunków w różnych walutach) wtedy przy płaceniu w danej walucie bank poprostu ściaga z rachunku z tą konkretną walutą kasę a jak się waluta skończy to ściaga z złotówkowego.
Ja osobiście od wiely lat płacę za granicą zwykłą kartą debetową, sprawdzałem wielokrotnie jak to wychodzi, kurs do przeliczenia na np. euro jest zbliżony do średniego kantorowego a niekiedy nawet korzystniejszy, szczególnie przy dużych wachaniach kursów walut bobank bierze do przeliczenia kurs średni z dnia a niektóre banki podobno z tygodnia? Czasem jest to odrobinę drożej ale ti max kilka groszy.
Przerabiałem ostatnio to na Litwie kantor e-4.35zł z płatności kartą 4.32zł.
Prowizji od płatności niemam, niby bankomaty też mam za darmo ale branie gotówki z bankomatu za granicą jest mniej opłacalne - dochodzi prowizja.
Generalnie:
najkorzystniej - karta wielowalutowa (kupujemy walutę jak kurs niski i trzymamy na rachunku)
karta debetowa
-strefa euro - praktycznie to samo przy płatnościach kartą, bankomat mniej korzystnie ale nie jest źle
-poza strefą euro - mniej korzystnie - przewalutowanie dwu lub trzykrotne
Odnośnie waluty danego kraju nie robie zapasu, mam tak z 200zł w przeliczeniu, płacę kartą gdzie tylko mogę jak potrzebuję gotówkę to bankomat.
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Ostatnio zmieniony przez dziwaczek 2018-07-10, 06:26, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-07-10, 06:22   

Basiu masz rację. Dlatego piszę, że to kwestia stylu podróżowania... Ale jak znam życie Euro wszędzie wezmą, ze złotem nie próbowałem. :mrgreen:
Niemniej na Targi, Bazary... wymieniamy czasem na miejscu. Lub płacimy jw.

Oczywiście , gdy nie ma gdzie odpuszczamy bazar, ale to już każdy ma swoje przyzwyczajenia.

Niemniej Euro wezmą nawet na zadupiu.

Zresztą trudno porównywać Wasze wyprawy, do naszych wyjazdów :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2018-07-10, 07:24   

Często karta debetowa nie działa tak jest przy opłatach za autostrady konieczna jest kredytowa.
Na autostradach Portugalii jest to duży problem brak bramek i punktów pobory rejestracja na granicy i dalej automatyka.
Na Włoskich gotówka ale często bez wydawania reszty debetowe też nie działają.
Karta tak ale KREDYTOWA
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2018-07-10, 07:51   

Debetowa ma ta wade względna , ze jak zwiną kasę , to moją . W kredytowej zas jest to kasa banku , a ja ja im potem ja oddaje . To jest pewna różnica w składaniu i załatwianiu reklamacji .

Można nie spłacać wtedy całej karty w trakcje załatwiania spraw reklamacyjnych . A nasze pieniądze sa nieruszone .

Sprawy oczywiste , ale gwoli przypomnienia :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Barbara i Zbigniew Muzyk 
Kombatant


Twój sprzęt: fiat ducato2001-Bassa748
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Lip 2010
Piwa: 350/394
Skąd: krakow
Wysłany: 2018-07-10, 09:45   

dziwaczek napisał/a:
Można mieć kartę wielowalutową
ok.poszliśmy do naszego banku,ale nie maja jeszcze tych kart.My jesteśmy za starzy i nie chce nam się zminiac banku do którego wpływa emerytura. 8-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2018-07-10, 09:58   

Barbara i Zbigniew Muzyk napisał/a:
dziwaczek napisał/a:
Można mieć kartę wielowalutową
ok.poszliśmy do naszego banku,ale nie maja jeszcze tych kart.My jesteśmy za starzy i nie chce nam się zminiac banku do którego wpływa emerytura. 8-)


Jak macie kartę debetową i kredytową to wystarczy, najlepiej aby jedna była Visa a druga MasterCard zapłacicie wszędzie.
Jak byłem w Rumunii to trafiłem na terminale które obsługiwały tylko jeden rodzaj kart np. Visa a musiałem załacić a gotówki nie miałem dobrze że miałem inną :spoko
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2018-07-10, 10:01   

Bronek napisał/a:
Debetowa ma ta wade względna , ze jak zwiną kasę , to moją . W kredytowej zas jest to kasa banku , a ja ja im potem ja oddaje . To jest pewna różnica w składaniu i załatwianiu reklamacji .

Można nie spłacać wtedy całej karty w trakcje załatwiania spraw reklamacyjnych . A nasze pieniądze sa nieruszone .

Sprawy oczywiste , ale gwoli przypomnienia :spoko


Bramka nie ma możiwości sprawdzenia stanu konta a kredytową ważną zapłaci bank Debetowe automat wypluwa.
We Włoszech jak klient długo stoi pod szlabanem i próbuje płacić kartą wypluwaną wychodzi z automatu faktura do opłacenia po odebraniu jej szlaban się otwiera i przepuszcza klienta który powinien opłacić przelewem .
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
onionskin 
stary wyga

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 30 Gru 2013
Piwa: 46/138
Skąd: FMI
Wysłany: 2018-07-10, 10:14   

Bronek napisał/a:
........
Wyrobię sobie via Yanosik, ponoć jest za darmo?
......

Na pewno wiesz że za darmo to nic nie dają :-P
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/masz-yanosika-wiesz-ze-jestes-czescia-sieci-sensorow-lokalizatorow-bluetooth/

Czyli za prąd nie płacą :bigok
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***