Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Specjalna strefa dla Polaków w Grecji
Autor Wiadomość
Rambler 
zaawansowany
związek energetyczno-motoryczny


Twój sprzęt: Vehicle Raptor [Westfalia James Cook]
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2012
Piwa: 10/14
Skąd: Kraków-Rząska
Wysłany: 2018-08-10, 21:59   

A ja się zgodzę z WINNICZKI, bo mam w pracy międzynarodowe towarzystwo Anglików, Niemców, Francuzów itd, wszyscy mega kulturalni, grzeczni ale z taką barierą nie do przejścia, oprócz kolegi z Bałkanów, dusza człowiek. Podróżuję często i obserwuję jak "tambylcy z połudnowych krajów" oceniaja np. Holendrów, Włochów, Niemców, i Polaków. Panowie "yntelygencja" bardzo się bulwersują, kiedy Polacy często zachowują się podobnie jak miejscowi. Czyli czasem głośno i bez tzw. kindersztuby, ale ogólnie na luzie. Jest to pewien kompleks niższości bo tzw "elytarna kultura" niezrozumiała dla "prostego ludu", jest moim zdaniem, fałszywym obrazem do jakiego chcemy dążyć, aby stać się poważanymi w Europie, nobliwymi ludźmi.

Ale dla miejscowych, przede wszystkim liczy się jakim jesteś człowiekiem i czy chcesz się dogadać, choćby na migi. Pokażcie mi "kulturalnego" Niemca który chce sobie pogadać. Naprawdę rzadkość. Jak zapytacie go o coś, a on zorientuje się, że ma do czynienia z Polakiem, to najczęściej usłyszycie takie słowa: "morgen, ja, nein, ich weiß es nicht, ich verstehe es nicht, auf wiedersehen!" i koniec rozmowy. Miejscowy, Grek, Chorwat, Serb, Bośniak, Czarnogórec, czy Albańczyk kiedy zobaczy że staracie się wydukać parę słów w jego języku to dołoży wszelkich starań aby wam pomóc a często nawet potem zaprosi was na wino albo rakiję i zaczyna się rozmowa o tzw. życiu, w polsko-tubylczym języku do której chętnie dołącza się cała rodzina i znajomi. Takie posiedzenia ciągną się czasem do późnej nocy a kończą głośnymi śpiewami a rano kacem.

I to jest życie pełną gębą, a nie interesowanie się sandałami Janusza z Koziej Wólki czy drącą się na jego dzieci, żoną Grażyną i późniejsze komentarze w swojej "yntelygenckiej grupce" na ten temat. Owszem, czasem zdarza się jakiś polski typ spod ciemnej gwiazdy, ale w moim mniemaniu ten odsetek nie przekracza średniej europejskiej. Osobną rzeczą jest wielokrotna, często nieoceniona i bezinteresowna pomoc z którą przychodzili mi ci tzw. "prości Polacy".

Osobiście odpuściłem sobie temat kompleksu niższości z faktu bycia Polakiem, choć nie ukrywam, że kiedyś miałem podobne odczucia. Nie warto naprawdę, czas siebie polubić Bracia. :spoko
_________________
Nikt nie wie dokąd p­ro­wadzi dro­ga, póki nie sta­nie u celu.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/118
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-08-11, 14:11   

Rambler napisał/a:
Pokażcie mi "kulturalnego" Niemca który chce sobie pogadać. Naprawdę rzadkość.
Poznałem takich sporo, może dotychczas miałem farta. Chyba dużo zależy od miejsca i okoliczności poznawania ludzi.
Rambler napisał/a:
Osobiście odpuściłem sobie temat kompleksu niższości z faktu bycia Polakiem, choć nie ukrywam, że kiedyś miałem podobne odczucia. Nie warto naprawdę, czas siebie polubić Bracia. :spoko

Tu się zgadzam w 100% szczególnie z ostatnim zdaniem.
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
J.Leboski 
zaawansowany


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Kwi 2017
Piwa: 32/27
Skąd: Drome
Wysłany: 2018-08-11, 17:04   

mischka napisał/a:
Poznałem takich sporo, może dotychczas miałem farta. Chyba dużo zależy od miejsca i okoliczności poznawania ludzi.


Wydaje mi sie ze Rambler-owi chodziło o "pogadanie" mimo nieznajomości języka, Ty chyba niemiecki znasz, wiec to inna bajka.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/118
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-08-11, 21:59   

obecnie znam, ale nie zawsze tak było
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wirefree 
stary wyga

Twój sprzęt: EuraMobil
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Lis 2016
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: internet
Wysłany: 2018-08-11, 22:27   

Pablo_krak napisał/a:
wirefree napisał/a:
Polskie dziadostwo rozlewa sie po całym swiecie. Ostatnio w pracy rumun stwierdzil ze chyba nie jestem polakiem bo nie mowie co 2 słowo qrwa.
nie żebym się czepiał...ale możesz powiedzieć skąd pochodzisz skoro używasz określenia "polskie dziadostwo"? bo nie rozumiem....


Polskie dziadowstwo odnosi sie do polskich dziadów których mamy mnóstwo w naszym kochanym kraju i to sie nie zmieni tak długo jak długo oni będa większościa a wież mi nie jest przyjemne jak kojarzą cie z plugawym językiem na zachodzie.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rambler 
zaawansowany
związek energetyczno-motoryczny


Twój sprzęt: Vehicle Raptor [Westfalia James Cook]
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2012
Piwa: 10/14
Skąd: Kraków-Rząska
Wysłany: 2018-08-12, 00:21   

Może nie zrozumiałem, ale chyba generalizujesz albo przerabiasz jakąś traumę. Trochę podróżuję i obserwuję, ale statystycznie, nie zauważam jakiejś większej różnicy między chamstwem w tzw. zachodnich "kulturalniejszych" krajach a polskim.

W latach 80', lako młody chłopak pracowałem w czasie wakacji w Wiedniu, na budowach i pewnego razu z otwartą buzią obserwowałem wieczorem wytwornie ubranych panów i panie wychodzących z Wiener Staatsoper. Co to było przeżycie! Wracałem do mieszkania w którym mieszkałem z chłopami z małopolskich wiosek i BUM zderzenie z PRL-owską rzeczywistością! Co za prostaki i chamy, myślałem sobie. Z czasem poznałem Austriaków, również tych "kulturalnych" i zdarzało się, że wcale nie było tak kolorowo jak to sobie wcześniej wyobrażałem.

Blichtr, zakłamanie, tworzenie fałszywej rzeczywistości wokół siebie, to nie jest wyznacznik kultury. Chamstwo zawsze wychodzi z człowieka niezależnie od wykształcenia, grubości portfela i języka którym się posługuje.

U niektórych Polaków poczucie niższości zaczyna się już wtedy, kiedy obok siebie, słyszą ludzi rozmawiających w obcym, "zachodnim" języku. Przez lata różne "mendia" wpajały nam przeświadczenie że jesteśmy generycznymi prostakami z którymi świat się nie liczy. Bo jesteśmy w każdej dziedzinie dziadami. Czy to nauka, kultura czy sport – "Polacy to po prostu dziady". I tu nagle, dzisiaj się dowiaduję, że Polska jest na czele tabeli medalowej w Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce w Berlinie. Coś się jednak zmienia... :diabelski_usmiech
_________________
Nikt nie wie dokąd p­ro­wadzi dro­ga, póki nie sta­nie u celu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
J.Leboski 
zaawansowany


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Kwi 2017
Piwa: 32/27
Skąd: Drome
Wysłany: 2018-08-12, 09:04   

wirefree napisał/a:
Polskie dziadowstwo odnosi sie do polskich dziadów których mamy mnóstwo w naszym kochanym kraju i to sie nie zmieni tak długo jak długo oni będa większościa a wież mi nie jest przyjemne jak kojarzą cie z plugawym językiem na zachodzie.


Ja tam jestem dumny z byciem Polakiem na "zachodzie". W Polsce przeklinają wszyscy, robotnik, inżynier, ksiądz i polityk...i bardziej od powierzchownego oceniania ludzi, skupił bym sie na polskim dziadostwie z plugawym sercem...zawiść , zakłamanie, nienawiść, zazdrość, kłamstwa, hipokryzja, oszołomstwo...tu bym szukał dziadostwa prawdziwego, a o tym na szczęście cudzoziemcy są nie za bardzo świadomi...

Rambler napisał/a:
Może nie zrozumiałem, ale chyba generalizujesz albo przerabiasz jakąś traumę...


Całkowicie sie z tobą zgadzam, mieszkam we Francji i Francuzi tak samo klną jak i inne narody, może i ładniej to brzmi, ale nie widzę różnicy...poza tym ze my słyszymy i rozumiemy o czym mówią nasi rodacy i to nas drażni podwójnie...Często sie mnie pytali dlaczego Polacy tak dużo rozmawiają o "zakrętach" :mrgreen: ale i oni maja swoje "zakręty".
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Spax 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato i Hobby 495
Nazwa załogi: Spax
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 08 Mar 2016
Piwa: 193/346
Skąd: Kolumna
Wysłany: 2018-08-12, 10:22   

Widzę, że każdy uczestniczący w tej dyskusji ma antropologiczne zapędy à la Claude Lévi-Strauss :haha:
Nie na darmo posłużyłem się w moim pierwszym poście tym cytatem.

Cytat:
A potem zasypiam. Śni mi się Claude Lévi-Strauss. Pije z nami wino w polskiej strefie i mówi, żebym zachowywał się cicho i ostrożnie, bo przebywa tu właśnie na obserwacji antropologicznej. W końcu zamienia się w wychudzonego kota w ciapki, a ja się budzę.


Chciałem, aby dyskusja poszła w tym kierunku i udało się. :lol:
Przytoczę jeszcze wypowiedź samego Lévi-Strauss'a

Cytat:
Kto pragnie poznać ludzi, musi rozejrzeć się we własnym otoczeniu. Ale kto chce poznać człowieka jako takiego, musi się nauczyć kierować wzrok w dal.


Gadajcie dalej, a ja Was poobserwuję :spoko
_________________
Moje miescówki w Grecji »»» https://bonvoyage-travel.eu/maps/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2018-08-12, 10:43   

Spax napisał/a:
wypowiedź samego Lévi-Strauss'a

To ten od jeansów?
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/118
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-08-12, 10:51   

SlawekEwa napisał/a:
Spax napisał/a:
wypowiedź samego Lévi-Strauss'a

To ten od jeansów?

a to on był antropologiem?
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2018-08-12, 10:55   

mischka napisał/a:
a to on był antropologiem?

a był ?
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Spax 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato i Hobby 495
Nazwa załogi: Spax
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 08 Mar 2016
Piwa: 193/346
Skąd: Kolumna
Wysłany: 2018-08-12, 10:56   

SławekEwa napisał/a:
To ten od jeansów?

Sławku :bajer
_________________
Moje miescówki w Grecji »»» https://bonvoyage-travel.eu/maps/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/118
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2018-08-12, 12:04   

SlawekEwa, specjalnie dla ciebie:
https://pl.wikiquote.org/wiki/Claude_L%C3%A9vi-Strauss

a tu ten od "jeansów":
https://pl.wikipedia.org/wiki/Levi_Strauss_(przedsi%C4%99biorca)
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 365/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2018-08-12, 14:37   

Cytat:
Polskie dziadowstwo odnosi sie do polskich dziadów których mamy mnóstwo w naszym kochanym kraju i to sie nie zmieni tak długo jak długo oni będa większościa a wież mi nie jest przyjemne jak kojarzą cie z plugawym językiem na zachodzie.

Tak mi się zdaje, że powinieneś wynieść się jak najdalej od dziadostwa. Co ty tu jeszcze u nas w Polsce robisz? :zastrzelic :zastrzelic
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2018-08-12, 14:43   

mischka napisał/a:
specjalnie dla ciebie:

:dobrarob
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***